Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Sakulnikov

Geniální Freeman a Thorton. Ale poslední dva díly mě zklamaly, ten časový odskok scénaristům příliš nevyšel, i když samotný závěr zůstal Coenovsky absurdní. Takže nechám plný počet. Chytlo mě to víc než film, ale to bude slabostí pro herce. Steve Buscemi je sice skvělý psychpat, ale Thorton je lepší. ()

Marwe77

Cynický krimi seriál inspirovaný filmem bratří Coenů. výborný Billy Bob Thornton a Martin Freeman. Kdo si tedy nelibuje jen v klasických kasovních filmech a nechce vidět jen slaďoučký romantický příběh o nešťastné lásce, kde stačí jedno malé gesto, čisté srdce, obrovskej kus zázraku a všechno je tak skvělý, že i Peter Pan a Kapitán Hook by si začali navzájem očichávat prdele, Tak se podívejte na tohle. Suchý a někdy i absurdní humor zasazený do tvrdé zimy Minnesoty. ()

Mira00

Přiznám se, že původní Fargo film mě teda nijak nenadchnul, ale tohle je něco jinýho. Freeman jako splašenej, bojácnej idiot, kterej tropí hovadiny a do toho Billy Bob Thorton, kterej zase pro změnu vymejšlí vychcávky na své obchodní partnery, jsou velmi příjemná ústřední dvojice, která seriál sympaticky táhnou dopředu. Jinak seriál, co se zvratů týká, je absolutně bezkonkurenční a občas jen čumíte s otevřenou hubou, co tam zase tvůrci vymysleli za šaškárnu, ale ok, beru to všema deseti, přeci jenom černej humor je moje parketa. Dále pak překvapující zakomponování těch dvou šašků z internetu (Key and Peele) byl docela sympatický tah. Celkově asi jeden z top 2014 seriálů. ()

Honzulik

Fargo - opět seriál, který mne velice příjemně překvapil. Mám za sebou prvních pět dílů a utvrzuji se v tom, že autoři tohoto skvělého seriálu dobře ví, jak psát scénář aby diváka zaujal. Tvůrci velice umně dávkují napětí po částech a nesnaží se přitom působit nějak dotěrně...Gratuluji Adamu Bernsteinovi, že přesně odhadne tu hranici, jak diváka upoutat dobrými hereckými výkony a prostorem pro Freemana (Lester), Thorntona (zabiják Malvo), Close, Julie Emery a dalších. Dávám 5* a moc se těším na další díly... ()

MarK2010

Výtečně vykreslená atmosféra rychle vtáhne do děje. Subjektivně ale musím říct, že poslední díly série jsou slabší. Vše co se odehraje "o rok později" tak nějak pokulhává za skvělým rozjezdem. Vývoj mého vztahu k hlavní postavě pojišťováka byl jednoznačný: nejprve sympatie, pak už jen pochopení pro jeho jednání, následně znechucení nesmyslností jeho počínání a dále už jsem si jen přál aby co nejdříve skončil u ledu. Doslova. ()

Luckyboy

Coenovský podpis je znát. V seriálu lze najít skvěle vyváženou kombinaci humoru (někdy pravda ultračerného), napětí, psychologie postav, (melo)dramatu, trochu romantiky, hodně nenávisti, sociologický portrét některých segmentů americké společnosti, přírody a... prostě všeho. Po několika hravě humorných a roztomilých scénách přijde najednou jedním střihem chladná brutalita, aby vše dostalo tragikomickou pointu. Lorne je v podání B. B. Thorntona úchvatný (i když jde o čiré zlo), takhle dobře napsaný charakter jsem dlouho v ničem neviděl. Škoda Lestera, ačkoli na něm Martin Freeman odvedl docela dobrou práci, některé scény nebyly ideální. Naštěstí jich ale nebylo moc. Zbývá už jen těšit se na druhou řadu.***************************************** Wow. Po tak trochu nešťastném pokračování True Detective jsem si raději naděje ohledně druhého Farga nedělal. Ale měl jsem, protože dvojka se opět povedla. Černé tragikomické scény zůstaly, kulisy se trochu změnily (ubylo bílé), jednoho ultra sociopatického záporáka vystřídaly dvě armády záporáků a pár na první pohled naprostých břídilů, kteří neměli ani tak štěstí, jako spíš absolutně netušili, co dělají, a skoro jim to prošlo. K tomu se přidala scéna vystřižená jak z Lynchova filmu. Jinak zůstalo vše při starém, a já si užil 10 zábavných a filmařsky vymazlených dílů. Zbývá už jenom zjistit, jak to bylo s Louovou nohou. Že by trojka, anebo úmysl autorů? ******************** Něco tak promyšleně vyumělkovaného jsem dlouho neviděl. Tématické uchopení jednotlivých dílů dělá z Farga něco pro mě výjimečného. Pomalý děj, minnesotské charaktery a přízvuk, určitá nevinnost a naivnost chování, to všechno zkombinované s velmi temnými podtóny a náznaky toho, že se vlastně nevinný děj a pár chmatáckých klukovin nejspíš zvrhne v něco epicky brutálního, slibuje vygradované finále. ()

IZFNP

Ak sa niekomu páčilo filmové Fargo, zamiluje si i to seriálové. Tvorcovia dokonale pokračujú v coenovskom vzore a predstavujú snehobiele lokácie plné karikatúrnych postáv a čierneho humoru, skvelej akcie (prvé dve série) i hĺbavej poetickosti (tretia séria). A to všetko u diváka vyvoláva pocit, že musí snívať, že sa snáď zobudil v Kafkovom románe a nechápe pravidlá, ale zároveň vie, že veci sa dejú presne tak, ako majú. Pri čom mám pocit, že daná šablóna seriálu pasuje ešte viac ako filmu. Fargo pre mňa pritom nie je seriál, ktorý netrpezlivo vyhliadam a do ktorého sa okamžite zažeriem. Nie, na Fargo musí človek dostať náladu a ja osobne potrebujem vždy 3 diely k tomu, aby som u seba naštartovala nadšenie. Ale keď prvé tri expozičné epizódy prežijem, viem, že odmenou mi bude brutálna jazda plná absurdných náhod a tragikomických, životom dýchajúcich postavičiek. A amotsféry, ktorá v studenom prúde vanie z obrazovky televízora, usaďujúc ma hlboko do kresla. Scenár je sprvu možno trochu nudný, no akonáhle sa zoznámime s postavami a zistíme ich motivácie, je jasne famózny, výprava je oku lahodiaca a hudobný sprievod mám hneď chuť stiahnuť a počúvať na dobrú noc. Množstvo charakterov preplieta svoje osudy na americkom studenom zapadákove neuveriteľne uhrančivo. Seriál vďačí za svoje kvality scenáru, ktorý je prešperkovaný nie len na dejové linky a ich vzájomné interakcie, ale i na dialógy; atmosfére, ktorú ťažko vyjadriť slovami, zhmotnenej v snehobielych lokáciach zdobených krvou; a vďačí za to i hercom, ktorí na ploche 10 epizód predvádzajú vždy len to najlepšie zo svojho remesla. Fargo ani v jednej sérii nešliaplo vedľa s obsadením, pri čom niektoré jeho charaktery (v podaní bezkonkurenčných hercov: BB Thornton, Freeman, Coon, McGregor, Dunst, McClarnon, Thewlis, Winstead atď.) patria k najvýraznejším charakterom seriálografie vôbec. Rok 2014 bol na luxusné seriálové novinky naozaj bohatý, a Fargo sa nemusí o svoje miesto medzi nimi obávať. Čím viac sérii bude Fargo mať, tým lepšie. ()

prosty_divak

Šílenství absurdních masakrů, turbulentní vývoj postavy pojišťováka (aka symbol sebezničující touhy nadvlády nad osudem a osudy ostatních), věčný motiv boje jednotlivce s beztvarou masou, taktéž podivná, lezavá, mrazivá atmosféra maloměsta - i v kontrastu s korporátním světem ve velkém: motiv "kapitalistického", americandreamovského majitele supermarketu, tj. jeho vize a představy o světě v malém & velkém; a návazný motiv až chechtavě sakrální (čili paradoxně: rouhavý) v podobě ran egyptských. Ústřední psychopat v podání skvělého B. B. Thorntona je strhující stylizací nadnesen až k nadlidským výšinám. A vůbec: i když si uvědomujeme, že jde o (byť jemnou) hyperbolu situací a charakterů, tak zde zobrazovaný svět je plastickými charaktery a dialogy zpřítomňován neboli: šílený, absurdní svět se stává reálným, uvěřitelným světem (iluse aktuálnosti vítězí nad fikčností). Snad jen příliš laciný závěr příliš šitý na míru diváckého očekávání by si zasloužil okořenit něčím, co diváka dostane, takto je to takové "hluché". Přesto výtečná záležitost. Skvěle zahraná, napsaná, gradovaná. ()

Jadro

Jednoducho - keď už ani toto všestranne namakané, dokonalé sústo nezačnete uprene sledovať od začiatku po koniec, tak potom sledujte rybyčky v akváriu, jesenný šum lístia alebo trebárs drvenie odpadkov na skládke.... Jediný problém som mal s tým, keď som dopozeral tuším 6-tu časť a zistil som, že nemám ďalšie :-P ()

seban123

Brilantní začátek a úvod do děje. V poněkud klidném městě, kde se příběh odehrává se stane dosud nečekaná řada událostí. Na vše se snaží přijít místní policii. Myslím, že úvod fajn. Ale průběh byl spíše psychologicky se rozvíjející se kopanec. V půlce seriálu máte pocit, že už by mohl být konec. To se však opět mění ke konci, kdy se Fargo opět ukazuje jako na začátku. Opravdu jsem zvědav, co tvůrci vymyslí do další série. Doporučuji - ale zatím 4/5 ()

zdeci

BBT je príma! Manson je nula! Jinak z Freemana se stane na konci pěkný frajerský hovado, tady bych viděl paralelu s Breaking Bad a konkenců i Hobitem. ()

Meow86

Ohh, má chladnokrevná levá srdeční komora poskočila radostí. Billy Bob Thornton jako dokonalý rozsévač zla, bohužel, místy s účesem Lloyda Christmase. Ve srovnání s ostatními superlativy seriálu, budiž to vlásenkářce odpuštěno! ()

jeandepatch

Původně jsem plánoval na dvanáctihodinovém letu většinu času prospat. Krátce po odletu jsem si ale pustil v zábavním systému British Airways první díl Farga a to byla chyba. Hned ze začátku mě to ohromně zaujalo, a společně s velkým množstvím sympatií pro Lestera, jsem se nemohl od seriálu odtrhnout. Příběh byl plynulý, člověk se nad tím mohl zamyslet a když někomu fandíte, je to vždycky o to příjemnější. Věc, kterou vždycky rád ocením, je zajímavá lokace. Stejně jako Albuquerque u Breaking Bad, tak tady Minnesota, hrajou obrovskou roli v celkový atmosféře. Člověk se rozhodně dokáže líp zasadit do děje, než když je seriál z New Yorku nebo LA, navíc je originální lokace zapamatovatelnější. Prostě AMC dělá poslední dobou divy a učarovalo Fargem i mě. Při příletu jsem sice byl trošku unavenější, ale aspoň jsem čas využil smysluplně. Na tuhle minisérii totiž nikdy nezapomenu a právě proto jsem ji zařadil mezi svoje oblíbené seriály. ()

dannyfe

Billy Bob Thornton ten jede a z Freemana se vyklubal pěknej zmetek. Jak říkám ,, Tichá voda břehy mele". V tomto seriálu funguje vše jak má, až ho zkouknu celý, podívám se na film. O ten jsem byl zatím ochuzen. ()

Nikki.Nikx

Jasně odzbrojující a vtipné! Billy Bob Thornton v roli nekompromisního zabijáka s klidnou povahou, bez větších problémů ladně zabijí milé spoluobčany a vysírá tak s PD kudy chodí. Oproti tomu Martin Freeman, v roli Lestera, který je ustrašený ňouma v práci, ve společnosti i v posteli. Člověk, kterému se život prostě tak nějak přihodil, se postupem času vyvine v pěkně vypočítavýho zmrda, který bravurně vymrdává s okolnostmi, se životem i jeho zúčastněnými. Takovéhle proměny postav jsou geniální! Tihle dva jsou až skandálně přesvědčiví. Seriál je nepředvídatelný a herecké obsazení ve vedlejších rolích hodně zajímavé! ()

v3s

Moc pěknej seriál, hlavně dobovej "feeling", herecký výkony a celkový prostředí evokující civilní scény z Twin Peaks. Přišlo mi, že to ke konci už trochu ztrácelo dech, ale i tak si to těch pět hvězd zaslouží. Jo a googlil jsem, jak je to s tím skutečným příběhem, většina stránek se shodla na tom, že je to jen reklamní tahák. Spekulovalo se tam taky o druhé sérii, která by pojednávala o Sioux Falls - mnohokrát zmiňované historce z minulosti. ()

elanista1

Viaceré epizódy sú nad priemerom, niektoré len slušne dopĺňajú príbeh, ale žiadna nie je vyslovene nudná, čo je pre mňa najväčšia radosť. Niektoré /no... viaceré/ postavy sú len do počtu a nezaujímavé, ale všetky mínusy vyrovnávajú Martin Freeman a Billy Bob Thornton...títo dvaja sú na nezaplatenie. Takto dobre napísané a zahrané postavy nevídať každý deň, a ak sa k tomu pridá prekvapivý a odvážny scenár, kopa kultových hlášok a dychberúce okamihy snáď v každej epizóde, neostáva už nič iné, než konštatovať, že je to dobrý seriál. ()

spookee

Nadšena původním filmem, s radostí jsem se vrhla na seriál. Čekala bych víc. Martin nezklamal, ale ani nepotěšil. Billy válí, jak jinak. Ale celkově je to zbytečně dlouhé, obsazuje zbytečně moc postav, poslední dva díly už mě vlastně ani nezajímalo, jak to dopadne. Hlavně, abych to mohla máznout z PC. Nějak to prostě nezapůsobilo tak, jak bych čekala. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)