Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

chesterko

Treba vyzdvihnúť bizarné postavy a čierny humor v tejto minisérii. Pred časom 1. séria s dokonalými hercami vystriedala 2. s rovnakou výbavou. Drsné prostredie, vtipné a presné dialógy, nečakané zvraty. Čo viac sa dá pre diváka spraviť? ()

Sharleen

Prvé diely ma nejako extra nenadchli, ale som rada, že som to nevzdala. Trochu zvláštny čierny humor a miestami mi niektoré veci dosť liezli na nervy, ale tá originalita celého počinu to zachránila. Je tu panoptikum podivínskych postáv, ale aj medzi tými sa nájdu nejaké sympatické a u mňa nimi boli sympaťák po svojom slávnom otcovi Colin Hanks alias Gus a Allison Tolman ako Molly. Po 1. sérii dávam **** ()

kubilov

Dlouho jsem si lámal hlavu jak mohl někdo vyfouknout Matthew McConaugheymu Zlatý globus za rok 2014, teď se již nedivím. On totiž McConaugheyho Rust nebyl zas až tak dokonale nepřekonatelný, ve stejném roce, troufnu si říci, úplně stejně zazářil Billy Bob Thornton, kterého jsem nikdy tak úplně v lásce neměl, ovšem ve Fargu byl jako Lorne Malvo absolutně perfektní. Za tuhle úžasně předvedenou deseti dílnou minnesotskou parádu si zaslouží z celého tvůrčího týmu to největší absolutorium. Takovýhle herecký představení jsem už teda pěkně dlouho neviděl. No ale abych tu nevelebil jen BBT, tak to co předvedl Martin Freeman bylo opět obdivuhodné. Ten přerod ze zakřiknutého nemehla v úspěšného pojišťovatele roku a samozřejmě co to zapříčinilo.. no, jestli ho dodnes někdo ještě nebral jako seriózního herce, už by bylo načase, aby začal. Ve vedlejších rolích potom variace na Frances McDormand, tedy obtloustlá velryba Alison Tolman a nemehlo + budižkničemu Colin Hanks. Opravdu zajímavá dvojka, která však mezi dalšími bizarními postavičkami až tak nevyčnívá. Jinak jsem strašně rád, že vůbec k oživení Farga došlo, protože původní film z roku 1996 mi opravdu učaroval. Ta atmosféra, ta široká bílá pole, ty bizarní postavičky... a tohle všechno seriálové Fargo má. Některé aspekty rozvíjí, obohacuje a v některých dokonce původní film i překonává. Přitom si neodpustí několik mrknutí k fanouškovi filmu bratří Coenových, které nezasvěceného neruší a fanouška potěší. Navíc vyprávěcí linie se také velice chytře prolínají, a tak alespoň v prvních epizodách dost často důsledek předchází příčině, což při zasvěcování diváka do seriálového světa vytváří ještě větší napětí a nutí tak i ty méně pozornější zbystřit hledat odpovědi a souvislosti. Dát po takovéto takřka až oslavné ódě Fargu jiné než stoprocentní hodnocení by byl nesmysl. Jakékoliv chyby se totiž opravdu nesnadno hledají. --- Jak vymyslet, napsat, nacastovat a nakonec i natočit druhou sérii veleúspěšné televizní série, která navíc vychází ze zcela specifického a kultovního filmu z poloviny devadesátých let, a to abyste uspokojili jak fanoušky původního filmu, tak fanoušky první série a případně nalákali ještě nějaké nové? Inu, úkol hodný opravdových mistrů svého oboru, což rozhodně komplet celý film stojící za Fargem je. Jinak by druhá série dopadla průšvihem, což se tedy rozhodně nestalo. Jednou z nejdůležitějších věcí, které zaručily tento úspěch, a zároveň jednou z nejnebezpečnějších, byl lehký odklon od toho Fargo mikrosvěta, ve kterém se odehrávaly předchozí události. Druhá série je od těch bizarních postaviček a svérázného světa vzdálená nejen svou lokací (Luverne leží na v samém jihozápadním cípu Minnesoty), ale i stylem vyprávění (gradace přichází postupně, v první sérii šlo spíše o sérii gradací), vedením postav či oním trochu kontroverzním nadpřirozeným motivem, který ale člověk Farga znalý jistě akceptuje, protože ve Fargu je možné vlastně cokoliv. Druhé sérii True Detective by to jistojistě neprošlo, to jsou totiž dvě naprosto odlišné světy. Velkou devízou jsou opět samozřejmě výtečně zahrané postavy, zejména Kristen Dunst se ve své na první pohled normální postavě úžasně herecky realizuje, tempo a atraktivita vyprávění, kdy prakticky neexistují během té takřka desetihodinové stopáže hluchá místa, zajímavý komiksový styl prolínání obrazů, usnadňující paralelní orientaci ve světě různých postav a vyprávěcích linií (nejlépe viditelné při krásné hře s divákem v kontrastních dílech 7 a 8, kdy je s divákem opravdu velmi pěkně vrtěno). K tomu si lze připočítat ještě dobové reálie, které nebyly opomenuty. Tedy sedmdesátkové UFO senzace v Minnesotě, Ronald Reagan, syndrom války ve Vietnamu velice citlivě zapracované do hlavního příběhu - tedy rozpínavosti moderní mafie z Kansas City na severní středozápad, kde naráží na německou starousedlickou rodinnou mafii a její hodnoty. Samozřejmě doprovázené pohledy policistů. Kristen Dunst jsem již zmínil, ale co se týče dalších rolí, tak mě nejvíce bavili Kitchen Bros a Mike Milligan, Simone Gerhardt, Hanzee a samozřejmě i svérázný právník v podání Nicka Offermana. Po tomhle už se nemůžu dočkat třetí série. Zvlášť potom, co jsem si zjistil, o čem má být. 1. 100%+ | 2. 90% () (menej) (viac)

DoNotCross

Řekl tu někdo quality TV? Viděl jsem zatím jen jeden díl a už tak od prvních deseti minut jsem jenom spokojeně vrněl. Přiznám se, že jsem absolutně nechápal, jak někdo může převést filmové Fargo do seriálu. A jsem idiot, protože je zřejmé, že si to o to vyloženě říká. Tvůrci prostě vzali to nejlepší z originálu, přidali trochu Cormaca McCarthyho a obsadili to skvělými herci - Billy Bob Thornton!!! Martin Freeman!!!.Nejraději bych se teď na následujících devět hodin někde zavřel a smlsnul si na téhle laskomině pěkně v kuse. Tak schválně, co budu psát postprandiálně. A mně nezbývá, než si jenom slastně odříhnout. Pravda, ve druhé epizodě polevilo tempo tak moc, až jsem se zalekl, že mě můj instinkt zklamal. Ale naštěstí ne - úvodní díl je tady tak brutálně napěchovaný událostmi, že by mohl s klidem být finálem nějakého jiného seriálu a druhá epizoda se pak chová jako klasický rozjížděcí pilot - je tedy třeba rozestavit figurky na šachovnici. Pak to ale stojí za to - postav je ohromné množství, sympatické jsou všechny a skoro každou čeká zajímavý vývoj. Našly by se drobnůstky - občas malinko skřípe jejich motivace, kdy přeci jen jednají více z vůle scénaristy, než své vlastní, ale to jsou opravdu jenom drobné vady na kráse u reprezentata špičky televizní tvorby. A natočené je to bravurně! Scéna, kdy Lorne Malvo vykydlí syndikát je naprosto geniální! Pro mě celkově perfektní rozvinutí myšlenky původního Farga. Dokonalost sama. Sem s druhým chodem! ()

Barbeeh

Čierna čiernota, ešteže na začiatku každého dielu divákom plieskajú do ksichtu, že sprznili skutočné udalosti. Groteska na empatiu. Cítim sa zmätene a hanbím sa sama pred sebou, keď sa zasmejem...... Dildo Shwaggins je top tupota. Ale vyvolalo emócie. To je mimoriadne dôležité. ()

donnovann

Já jsem se opravdu snažil, když ale po 6 epizodě, která vás neskutečně nudila zjistíte, že na csfd má nejlepší hodnocení v sérii, nemám motivaci pokračovat. Co musím pochválit jsou herecké výkony Thortona a Freemana, ti dva mě těch 6 dílu udrželi u obrazovky, ale to je zatraceně málo. O to smutnější je napsat, že se jedná o jednoho z nejlepších seriálových pilotů, což je strašná škoda. ()

DarweyD

nejoriginálnější krimi v historii kinematografie , a zároveň jeden z nejlepších seriálů vubec, po celou dobu je vidět, že se za kamerou skrývaj lidi s největším nadšením, s cílem vytvořit ultimátně nejzajímavější krimi seriálí, a daří se to převelice. Od obsazení přes příběh až k hudbě není absolutně co vytknout. 100% ()

gidzitka

Absolutní majstrštyk a fajnšmekrovská delikatesa na entou. Pocta bratrům Coenovým, atmosféra že by na ni cirkulárka nestačila; neodolatelné kombo černého, situačního a absurdního humoru. Znalost legendárního Farga z roku 1996 nutná není, ale znalci budou rovnoměrně dojímáni i překvapováni, protože to není žádná vykrádačka, ale skutečná pocta v tom nejlepším slova smyslu. 1. série je nejatmosféričtější, nejdramatičtější & trio rázná policistka Molly Solverson (charizmatická Alison Tolman) - ňoumovitý pojišťovák Lester Nygaard (brilantní Martin Freeman) & především zabiják Lorn Malvo (na Zlatý Glóbus aspirující B. B. Thornton) vás přiměje kapitulovat bez jediného výstřelu... 100 % Druhá série je mnohem absurdnější (ke Coenům přimíchejte prosím pěkně Tarantina) a místy i vtipnější a nekorektnější (ano, bylo to poprvé a asi i naposledy, co jsem se řehtala masakru u Wounded Knee). Bohužel není tak konzistentní jako jednička, pekelná jízda nicméně pokračuje a musím konstatovat, že indián Hamzee byl absolutně k sežrání. 90 % 3. série je mainstreamově nejméně stravitelná - koňská dávka filozofování (to mi obvykle neva) a stejně tak Ewana McGregora v dvojroli (joop, to mi sakra va) v i tak dosti zajímavém mixu, kterého jsem nakonec všemu navzdory a na druhý pokus vzala na minulost, nejpozději určitě u té ledničky... ;) 80 % Suma sumárum: kouzlu maloměstské zasněžené Minnesoty jsem podlehla, a to i na poli televizním. 90 % ()

subic

Slušné slušné. V první řadě **** jednoznačně dominoval Billy a kolik těch lidí vlastně zabil, to jsem ani nestihl spočítat. V druhé řadě **** je už méně romantiky, za to více mrtvých, mnohem více mrtvých. Ve třetí řadě *** hraje Eman Mek Řehoř dvojroli a padá už to o level níž. ()

ostravak30

Seriál Fargo v podstatě není zase tolik odlišný od filmu. Spletenec různých postav s kriminální zápletkou, tunou krve a krutostí. Z celého seriálu mě první série bavila asi nejvíc. Celkově se jednalo o nejzajímavější průběh děje a celkové podání herců. Jak Billy Bob Thornton tak Martin Freeman jsou velmi dobří herci. Druhá série byla opět docela povedená. Hlavně Kirsten Dunst excelovala. Já tuhle manželskou dvojici vnímal jako hlavní dějovou linku série. Příběh o tom, kterak dvojice touží po štěstí a to tak moc, že si myslí, že si jej zaslouží za každou cenu. Třetí série už byla méně zajímavější a trochu se táhla. Za to se tu objevil zcela nový druh padoucha. David Thewlis představoval nepříliš pohledného, místy až směšného zločince, který působí chvílemi bizarně a přesto, nebo možná právě proto, o to více děsí. Hlavně on a jeho účast táhle celou sérii. Je to série o bratrské rivalitě, o tom, kam až může dojít. Závěrečná série byla asi nejnudnější. Za mě se v 11 epizodách neustále řešilo totéž, postavy se prakticky nikam neposouvaly a děj stál nebo přešlapoval na místě, aby se jednou za tři, čtyři díly stalo něco významného. Celkově Fargo působí po všech stránkách velkolepě a opravdu jako kvalitně odvedená práce. Na druhé straně ani to nemusí leckdy stačit, když se postavy točí v kruhu, divák se ztratí v množství jmen a událostí a děj přešlapuje na místě. A pořád nerozumím tomu, zda všechny události opravdu byly reálné či nikoli. ()

Mamlas

Všechny série jsou podobé, ale snad jen ta druhá je přijatelná. Jinak žvatlárna, prostoje, nuda. Komentáře jsem nechal u jednotlivých sérií. Zde jen hodnocení za série, postupně: 11%, 34%, 8%, 15%, 14%. Celkově ↘️ 16% ()

Alex126

Fargo je pokračování úspěšného filmu z roku 1996, který si určitě zaslouží naši pozornost. Pilotní díl se velmi povedl a myslím, že herci za své excentrické výkony a přízvuk zaslouží pochvalu. Film jsem neviděl, přesto tento seriál je ( alespoń dle prvního dílu ) natočen velmi precizně a zvraty jsou jen těžko předvídatelné. Vypadá to na skvělý seriál - jen tak dál. Pilot: 9/10 ()

mArtinko5MB

Pilot neuchvátil takou mierou, ako poväčšinu hodnotiach doposiaľ. Nevravím však, že si nepozriem ďalšiu časť, zaujíma ma, čo sa z toho vykľuje. Film som nevidel, som zvedavý, či to je chyba... // Musím povedať, že som podľa hodnotení čakal napínav krimi, ktorý sa aspoň trošku približuje kvalite True Detective (usudzoval som teda minimálne podľa hodnotení a komentárovov tu prítomných odborníkov). Opak je však pravdou, po tretiu časť na mňa seriál vplýva veľmi ťažkopádne, áno je tam akýsi potenciál. Je s ním podľa môjho názoru neefektívne hospodárené. Dúfam, že ešte pár častí vydržím a seriál presvedčí o kvalitách. Ďalšie 2 časti: 65%.// Miniséria skončila a na počudovanie to bolo príjemné, avšak občas nudné pozeranie. Pilot: 75%, 1. séria: 80, 2. seria: 90% ()

VanBradley89

Film jako seriál? No proč ne. Určitě to dopadlo líp než Od soumraku do úsvitu, kde jsem to vzdal v půlce pilotu. Tady naopak úvodní díl byl perfektní a příjemně navnadil. A i potom si to drželo kvalitu, jen už se to úplně nevyrovnalo kvalitě dílu prvního. Vždy jsem měl pocit jakoby mi něco málo k absolutní spokojenosti chybělo. Nemám moc co vytknout, je jen jedna věc ze kterou jsem se nesmířil druhá polovina devátého dílu. Tam mi to přišlo jakoby nikdo nevěděl jak to zakončit, tak tam šoupneme pár náhod. Moc umělý. To je to správný slovo :) Skvělý herci. Atmosféra. Hlášky a nezáviděníhodné situace. Dokonalý Billy Bob. Ale kdo na mě zapůsobil nejvíc byla neskutečně hot Kate Walsh. Žeru tu ženskou. Pokud je v plánu druhá řada tak to do mě perte. HODNOCENÍ 2. SÉRIE - Kvalitativně na stejné úrovni jako první, jen s tím rozdílem, že finále je ucelenější. Za zachování pocitu jednotlivosti hvězda navíc. ()

Clee

Prvni dil a posledni tri dily jsou jasnou ukazkou ze ta nejvetsi filmarina posledni doby nebezi na platne ale na televizni obrazovce. ()

jfaba

What if you're right and they're wrong? Opět jeden z dobrých seriálů. Dva tři díly (ty kolem čtvrtého) byly trochu slabší a neměli ten spád a sám bych se bez nich obešel, ale nejsem naštěstí tvůrce. Konec byl lepší než ve filmové verzi. Mě se líbil víc. Lester/Freeman hrál skvěle. "Vezmi si moji bundu ať mi nenastydneš. A nasaď si kapuci." Lorne/Thornton jako záporná postava se vyrovná Chigurhovi (Tahle země není pro starý). "Skutečně to chceš, Lestre? Opravdu?" Změnil jsem hodnocení na *****. Viděl jsem pár hloupých seriálů. ()

Bmaniac

Pilot: 100% Zbytek: 65% Tak trochu promarněná šance. Kdyby si zbytek série udržel alespoň poloviční tempo pilotu, klidně na úkor počtu dílů, mohlo to vypadat úplně jinak. Jinak ovšem poměrně povedená detektivka s vynikajícími hereckými výkony. Hlavně Freeman a Thornton hráli skvěle. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)