Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Nešpi

Po druhé dílu dávám jednoznačně 100%, takhle jsem se opravdu dlouho nenasmál, jako u toho seriálu. Doopravdy skvělý, skvělý, skvělý. Všudypřítomnost podpisu bratrů Coenových je poměrně znatelná a tomuto dílu to jedině svědčí. Postava B.B. Thortona je doopravdy výborná, skvěle zahráná. Velký potlesk. ()

DjangoDoe

Seriálový súrodenec Farga je v podstate veľmi podobný filmovej predlohe. Ide znova o zhodu blbých náhod, ktoré musia postavy riešiť niekedy "nezvyčajným" spôsobom. V prvom rade, Pilot je vynikajúci. Dá sa povedať, že o kúsok prevyšuje filmovú verziu. No ako epizódy pribúdali, čierny humor upadal a zvyšovala sa hladina vážnosti, čo beriem ako krok vzad. Cudzinec v podani Thorntona bol skvelý a taktiež scénky ako masaker syndikatu vo Fargu je kamerová lahôdka. Čo sa týka deja, je odlišný od filmovej verzie. No aj napriek tomu sa autori nechali uniesť a vložili do deja malú spájačku s filmom v podaní "kufríka." Taktiež niektoré charaktery, ako policajtka, Lester alebo dvaja vrahovia sú rozhodne inšpirované filmom. A preto, keďže seriálová verzia je zmáknutá o trocha lepšie, je moje hodnotenie o laťku vyššie. ()

Skatemurai

Průsery se dějou všem. I "obyčejným" a "normálním" lidem. Ale jsme skutečně tak obyčejní a normální? Co se skrývá uvnitř obyčejných a normálních vám prozradí tento seriál. Role hlavních představitelů mi příjdou jako by jim byli šity na míru. A padnou jim. ()

Anethia

Fargo je pro mě jednoznačně výjimečná, nezařaditelná a místy vtipně šokující dokonalost. Naprostou jedničkou byl Martin Freeman, avšak ostatní herecké výkony i postavy do děje naprosto zapadaly a neměly chybu. Dávám 100%. ()

3mates33

Tento "skútočný" príbeh, je až "neskutočný". Chladné prostredie Minesoty, nás zavedie do mesta, kde sa ukazuje zlo a cynizmus v jeho skutočnej, nahej prirodzenej podobe,ktoré drieme v každom z nás. Proste chladné a cynické ako Fargo. :), ale aby som nebol len u superlatívov, musím súhlasiť aj s J*A*S*M, že od skvelého prvého dielu to išlo dole, a podobne, ako napríklad tie rozhodnutia v posledných dieloch... uvidíme čo prinesie 2. séria ()

BruceW

Přesně tomuto se říká černá komedie. Jedna scéna vážnější než druhá, všude jen mrtvoly, krev a napětí, ale vy se přesto nedokážete přestat smát či alespoň usmívat přesně v těch momentech, kdy by nic k smíchu být nemělo. Seriál velmi lehce navazuje na film bratrů Coenových, ale celý příběh posouvá na zcela novou rovinu, která je (pro mě překvapivě) ještě lepší než původní předloha. Líbili se mi ale jednotlivé umné narážky na film od hudby až po oblečení. Všechny postavy mají svůj čas dorůst do skutečných kvalit, i když u každé to znamená něco zdaleka jiného. Je sice pravda, že v prostřední části seriál trochu klesá na svém důrazu, ale konečná gradace, kde se u celou dobu se řehtajícího publika daří vytvořit konečně i ten kýžený pocit strachu, stojí určitě za to vydržet. Martin Freeman je ve své roli naprosto skvělý a Billy Bob Thornton je zabijákem, kterého jste ještě určitě neviděli. ()

J.e.r.e.c

„Já už budu zlý, dědečku!“ aneb jak obrátit život celého města a přilehlého okolí naruby jedním pohádkovým přáním. Přáním smrti. Fargo je další pecka ze současné tv produkce, jíž se ovšem v nemálo ohledech zle vymyká. V první řadě tím, že je velmi silně inspirována stejnojmenným filmem bří Coenů (zde v rolích producentů). Pokud znáte původní snímek, budete hned doma, jako noha v drtiči dřeva, pokud ne, vězte, že jde o podívanou na pomezí krvavého dramatu a komedie s příměsí humoru absurdního a přičmoudlého jako arabský terorista pobírající sociální dávky ve Francii. Vtip je v tom, jak je ta inspirace uchopena; nejde ani o remake, ani o sequel, prequel a jánevímco ještě, jedná se vlastně o variaci na stejné téma. Podobná hra na podobném hřišti, s podobnými hráči a ve velmi podobném stylu. Vládcem Farga je bezpochyby Billy Bob Thornton, další z prodlužující se řady hollywoodských hvězd, kterým současný tv boom nabídl vrcholnou kariérní roli. Přitom v jeho podání nejde o charakterově nebo fyzicky složitou hereckou etudu, Thorntonovi prostě stačí vejít do záběru a má všechny v hrsti, nebohé oběti na obrazovce i publikum před ní. Obzvlášť, když celou situaci ve finále zabije nějakou libovou, s potměšilým úsměvem naservírovanou replikou. Freeman jako jeho protiklad předvádí další verzi zakoktávajícího se upjatého dobráka (on to snad ani nemusí hrát), s tím drobným rozdílem, že tentokrát se vybarví asi stejně, jako pan Pytlík, kdyby nosil Prsten na ruce příliš dlouho. Oběma dravcům se snaží šlapat na paty neznámá Allison Tolman (jde jí to skvěle!) za pomoci Colina Hankse, a kupa dalších roztodivných lidiček coenovského střihu. Jak mě téměř bez výhrad bavila ústřední čtveřice, tak mi úplně stoprocentně nesedlo to ostatní. Scénář vrší motivy a přihazuje další postavy, které jsou buď úplně navíc (celá linie s vydíráním), nebo do příběhu vstoupí a vystoupí, aniž by přispěly čímkoliv podstatným (duo zabijáků). Subjektivně, s rostoucím počtem dílů ubývá Billyho a úměrně tomu klesá i obsah božanství v krvi celého seriálu. Přesně ve chvíli, kdy jsme dostal pocit, že ten doletí až do konce na autopilota a během kapitánovy nepřítomnosti v kokpitu se už nic zvláštního nestane, přišla jednoduchá scenáristická finta, která nahodila proudové motory na plný výkon a připravila nebeskou stage pro finální manévr, díky němuž hodnocení vystřelilo vzhůru. Na Zlatých Glóbech Fargo nakopalo všem řiť, ale v brutální konkurenci loňského roku pro mě končí bez medaile. Chybí mu opravdická hloubka Detektiva nebo přidaná historická hodnota Knicku, je to jen nicneřešící zábava. Ovšem super, stejně jako Billyho esa. 80 % ()

Caa

Hned v prvním dílu vás seriál chytne a už nepustí. Je velmi syrový, velmi brutální a neuvěřitelně napínavý. Nemám ráda takhle krvavé záležitosti, ale i když jsem se k smrti bála, co se v příští vteřině stane, nedokázala jsem se přestat dívat. Návaznost na film je více méně nepřímá, ale přesto doporučuji, abyste se na něj před seriálem podívali pokud ho neznáte. ()

vZeč

Strašná frajeřina. Nejdřív jsem byl atmosférou, která jakoby vypadla z filmu, ohromen. Pak mi přišla samoúčelná a příběh sám o sobě moc neobstával, ale pak se začalo vyhrocovat a u Thortona se definitivně začalo pochybovat, jestli to fakt není démon nebo něco podobně nelehce zabitelného a seriál se vyhoupnul do výšin. Freeman si užil naprosto dokonalej part, kterej neustále překvapoval, jak velká svině tenhle ňouma dokáže bejt. Jiné postavy si prošly taky správným vývojem a úspěšně překrucovaly divákovi sympatie, jak se Hawleymu zlíbilo a celý to nakonec skončilo tak, že se člověk cítil tak vyflusaně a spokojeně, jako po správnym sexu. ()

Godhaj

,,Do dog smell each other butts?“ Jsem až zmaten z toho, jak málo se mi tento seriál líbil, když je přitom tak výborně zpracován. Kamera ruku v ruce s režií ukazují precizní a velmi inovativní záběry a kompozice, což mi přijde u seriálu jako velká vzácnost. Příběh nemá absolutně žádný klišoidní prvek, zvraty jsou nečekané a děj se ubírá tak zvláštními cestami, že se nedá předpovědět dopředu. Postavy jsou sice maximálně originální, ale možná až trochu moc šílené a tudíž nevěrohodné (např. dvojčata idioti působili jako z nějakého animáku). Herci jsou ve svých rolích přesní, Billy Bob je naprostou jedničkou. Jen Freeman mě svým omezeným herectvím štval. Jakoby se nedal zmatenej lůzr zahrát jinak než jen koktáním. Přes všechny klady mě ale každý díl štval, a to tím, že se tak moc chtěl přiblížit legendárnímu a nepřekonatelnému Fargu bratří Coenů. Na jejich film tento seriál v žádném případě nemá a akorát si tímto srovnáním sám podkopává nohy. Kdyby se tento seriál jmenoval úplně jinak, měl bych z něho jistě pozitivnější dojmy. Takhle jsem měl po každém dílu na patře hořkou pachuť. ()

DavidWebb

Vlastne iba dve veci: 1. Fascinujúci prerod Martina Freemana z papučového, nekompetentného, slabošského, imbecilného, naničhodného, vegetatívneho chcípaka, nuly a lúzra, na bezchrbtového, vychcaného, oportunistického, bezcitného a slizkého chcípaka, nulu a lúzra. 2. Oscarový herecký výkon Billy Bob Thotrntona. A vlastne ešte jedna vec. Subjektívne omnoho lepší seriál ako rovnomenný film z 1996. ()

flu

Americký Středozápad, sníh, krev, více či méně vyšinuté charaktery a pár jedinců, kteří si v tom všeobecném blouznění dokázali udržet rozum a lidskou důstojnost. Seriál zachoval veškeré ingredience filmového Farga (včetně pořádné dávky černočerného humoru) a zároveň se dokázal od svého předchůdce plně emancipovat. Výsledek pak působí dojmem jakéhosi paralelního coenovského vesmíru, který je fanouškům tvorby obou bratří zároveň důvěrně známý a přitom v mnoha ohledech zcela odlišný. První série za 4*, druhá za plný počet (řemeslně excelentně provedený pastiš na sedmdesátkovou kinematografii a sarkasticky zlomyslná pocta celé té éře jako takové). ()

Alergius

Srovnání filmu a seriálu se dá nejlépe připodobnit tomu, že film je novela a seriál román. Komplexnost seriálu je neskutečná a i bez předchozí zkušenosti se dá plnohodnotně užít. Atmosférické a chladnokrevné, takové je Fargo. ()

Marcos

Obě série brilantní. Každá má něco do sebe. Lesterovo partie s nejlepším Billy Bobem v první a nebo Gerhartovic famílie ve druhé. Ani jedna nezklame. Dílů tak akorát, žádné zaplácnutí. Přesně podle mého gusta. Spousta zajímavých, výborně vykreslených postav. Kamera, střih, hudba, všechno si tady pěkně sedlo. Navrch klasické Fargácké prostředí. Žádná jednohubka. Rozhodně jeden z nejlepších seriálů posledních let. Stojí za shlédnutí! ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)