Stratený v La Mancha

• Česko Ztracen v La Mancha (viac)

Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A zaručujeme, že to pořád bude jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času směšně komické. Takovému množství neštěstí se už nedá nic víc než smát. Snímek ZTRACEN V LA MANCHA podává tragikomický pohled na odvrácenou stránku filmového průmyslu. (oficiálny text distribútora)

Grafito

Koukal jsem na Ztracen v La Mancha včera (12.4.07) na ČT2 .. a smutnější film jsem už hodně dlouho neviděl.. zatímco u hraných filmů jde tvůrce podezřívat ze záměrný hry na divákovy city.. tohle byla krušná smutná (pravda někdy až tragikomická) realita.. nicméně to není celá pointa.. po skončení Gilliama jsem přepnul na Novu, kde běžela jakási teenegerská komedie Eurotrip.. stupidní, bezmyšlenkovitá.. v reklamní pauze byla upoutávka na nějakou příšernost jménem Python 2 o obrovským zmutovaným hroznýši.. když vezmu v úvahu tu zrůdnost, že někdo byl schopnej natočit Pythona 1, je pokračování už naprostá perverze.. takže to máme hned 3 filmy (Eurotrip a oba Hroznýši), který jsou úplně k ničemu.. přesto se na takový sračky peníze našly.. zatímco chudák Gilliam přišel o životní sen.. smutný příběh.. ()

TomasKotlant

Informačně přínosné a dostatečně záživné. Ale mohlo být více detailů a katarze mohla být silnější. **** Ve zkratce: Pohřben v La Mancha. ()

derek007

No takové neštěstí, kterému bych asi ani nevěřil. Jenže proč by asi lhali? Aby vznikl dobrej film? Jestli jo, tak se jim to povedlo. ()

tragos

Čekal jsem, že Terry se o ten film bude bít do poslední kapky krve, a ne že ho uvidím nečinně sedět bez špetky chuti do práce. Ztratit víru je docela jednoduché, což takhle ji znovu nalézt? Protože i když Terry Gilliam není Don Quijote, nedokážu si představit, že pod filmem o muži z La Mancha by byl podepsán někdo jiný. ()

vojo

Výborná štúdia o tom ako sa snaží fantasta Terry (Qiujote) Gilliam splniť svoj filmársky sen, žiaľ súbeh rôznych okolností mu v tom úspešne zabráni. Dúfam, že len zatiaľ a jedného dňa Terry predsa len zdvihne kopiu a úspešne tým veterným mlynom osudu zabráni lopatkami rezať sny poletujúce vzduchom. ()

Axident

Jak říká jeden z účastníků celé mizérie kolem Gilliamova pokusu o vysněném zfilmování jeho vize Dona Quixota: kdyby to někdo chtěl vymyslet do scénáře, nedokázal by snad být tak negatisvistický. Takový sled nepřízně osudu, katastrof a nedorozumnění - věřit, že je někdo "tam nahoře", bylo by jasné, že tuhle adaptaci prostě nechtěl :o) Velmi působivé a trpíte s Gilliamem (a litujete, že tenhle film nevznikl, ač to tak nějak od samého začátku je zřejmé). Jean Rochefort je pro roli vizuálně impozantní a dokonalý, ale máte na něj pifku, že si režisér raději nevybral někoho jiného, jeho zdravotní trable nejsou sice jedinou příčinou finální nerealizace filmování, a v sedmdesáti se jim nelze divit, ale nakonec zcela stěžejní v kombinaci s katastrofálním, producentským šlendriánem... (Jen nějak nechápu, co dělá jméno Jeffa Bridgese v "hrají".) ()

Judas

Tak tohle je velký luxus o jednom nepovedeném natáčení, které nám otevírá pohled do zákulisí natáčení, kteréhokoli filmu. ()

skleboun

Zajímavý pohled do zákulisí, který mě ale docela bolel - těch pár záběrů vypadalo vážně docela zajímavě a já jen tiše doufám, že někdy - až budou okolnosti příznivější - tenhle film nakonec vznikne...ale obávám se, že taková atmosféra už se nejspíš nevytvoří...je spousta filmů o tom, jak je důležité překonávat překážky a tenhle dokument je toho živoucím důkazem - na Don Quijotovi asi vážně leží nějaká kletba větrných mlýnů. jelikož pokusy o jeho adaptaci dopadají tak špatně...přesto jsem vděčná aspoň za to, že vznikl tenhle dokument, který má rozhodně co říct. ()

bolf!k

Frustrace a pocit neschopnosti musely sužovat vsechny lidi, co na tom pracovali a nejvic asi samotneho Gilliama, který ustupoval ze svých naroku víc a víc a jen pozoroval, jak jde všechno do prdele. S těmito potížemi a finanční omezeností, která Terrymu neposkytla volnou ruku, aby mohl vytvořit vlastní vizi dona Quijota, jsem vlastně rád, že film nakonec nevznikl. Ale na druhou stranu je taky fakt, že jediná společná scéna Deppa a Rocheforta mě vážně dostala :) ()

arkie

Pomerne nudný dokument o tom, ako sa nepodarilo natočiť jeden film. Keby to nebolo o Terry Gilliamovi, tak by to nikto nepozeral a nikto by nehovoril o nejakej "neuveriteľnej" smole. Ten chlapík nemá smolu, len mu ten lajdácky prístup dovtedy nejako viacej vychádzal. V princípe ide o to, že sa dosť odflákla príprava, neboli dobre dohodnutí herci (napr. hlavná ženská rola nebola do konca natáčania potvrdená), všetko sa chcelo stihnúť v maximálne infarktových termínoch. Taktiež asi málo preskúmali natáčacie lokácie - preboha, to až na mieste zistili, že kúsok opodial je letisko? Celý dej je teda o rozhovoroch štábu a režiséra, postupnom úpadku nálady a odhodlania, až po rezignáciu nad strateným projektom. Komické je, že hoci Gilliam na začiatku rezolútne tvrdí, že sa ho neúspech Baróna Prášial vôbec nedotkol, spomenie ho v takmer každom zábere, kde niečo rieši. Aby bolo jasné, ja som tiež smutný, že sa ten film nepodaril, ale je trapná tá snaha z toho spraviť nejakú tajomnú záhadu. Neoplatí sa vidieť, imho. ()

ninho

Jako celovečerní film by mně určitě snímek Terryho Gilliama bavil. Ale hodinu a půl se dívat na marné úsilí filmařů Dona Quichota natočit, když osud tomu chtěl jinak...to byla celkem nuda. ()

jda23

Tak toto je ozaj haluz, dokument pri ktorom som takmer uveril silám začarovaného kruhu, jedna-mínus: možno v menšine pravé okamihy zúfalstva. Vietor a púšť.**** ()

thestral

Já vím, že tenhle film určitě jednou vznikne. . A až se tak stane, bude svět zase trochu veselejší:)musíme věřit neuvěřitelnému. je smutné, že to zatím nevyšlo a zrcadlí se to i v tomhle velmi povedeném dokumentu, noale, vzpomínáte, co přišly s obry? ()

Petike

Videl som tento dokument už dávnejšie, ale bol veľmi pútavý. Možno sa Terrymu ešte na staré kolená podarí vrátiť k tomuto námetu a konečne ho nakrútiť. ()

Arccos

Je to velice dorbý film o filmu, ale pořád jenom film o filmu. (škoda samotného Dona Quijota, to bych opravdu chtěl vidět!) ()

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

Terry Gilliam dotočil Dona Quijota

05.06.2017

17 let! Tak dlouho se Terry Gilliam snažil natočit svůj vysněný projekt, adaptaci slavného románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Film se kdysi dostal před kamery s Johnnym Deppem a Jeanem… (viac)

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (viac)