Príbeh začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjedenročný Stephen Hawking (Eddie Redmayne), študent kozmológie na Cambridge, našliapnuté ku skvelej budúcnosti. Spolužiaci aj profesori ho úplne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane (Felicity Jones), ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho ,,nešikovných“ pošmyknutí, vyrieknu drsnú diagnózu – neliečiteľné postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť. (TV Doma)

danny_21

Mr. Redmayne podal vyjímečný výkon, to je neoddiskutovatelný fakt, jeho podání Hawkinga je fenomenální. Velká škoda, že tvůrci chtěli z velké porce sladit a pozapomněli pokusit se přednést nejen těm, kteří se považují za moderní Einsteiny, především to, čím tento, možná "největší" mozek posledních dekád přispěl naší společnosti a jak pomohl zpopularizovat nauku o vesmírných záhadách.. Pro mě celkové vyznění šablonovité a uhlazené, chtěl jsem dát 3, ale kvůli Eddiemu dávám čtvrtou - 75 % ()

Zuzzka

Mohlo to být klidně delší, ty dvě hodiny utekly jako voda. Velmi poutavě natočeno, ale přišlo mi, že by filmu slušelo, kdyby zabrousil do ještě větších detailů Stephenova života a nepodával některé okamžiky tak zkratkovitě. Jinými slovy řečeno, kdyby to bylo více o Stephenovi a ne o jeho manželce. Ale i tak to bylo krásné. ()

waska

Eddie Redmayne je fantastický, naprosto dokonale ztvárnil asi jednoho z největších fyziků týhle koule po který chodíme. Je to silný příběh, Felicity je taky úžasná, ale že bych z toho filmu byl nějak odvázanej, tak to zase ne. ()

Zet

Čekal jsem, že to bude tak trochu víc i o Hawkingových objevech a podobně, ne jen víceméně o jeho osobním životě. Každopádně Felicity Jones k nakousnutí jako obvykle. ()

ER

Z dvou-tří let nakonec udělal padesát a to stojí za zfilmování,protože "černé díry" běžnou diváckou obec až tak moc nezajímají. A jak to tak bývá,když byl mladý,byl "hloupý" a po cca 20-30ti letech vyvrátil se svým poťouchlým úsměvem sám sebe (svou disertační práci). A tady se musí tvůrčímu týmu poklepat na rameno,že zvládl ošemetná místa,která pochází hlavně z osobního života S.Hawkinga. Sice jímavá hudba hned od začátku dává tušit,na jakou notu se bude hrát,ale není to tak hrozné a místy se i pobavíte. Jj,ten poťouchlý úsměv Eddie Redmayne zvládl bravurně. ()

pasty

Nemám nič proti tomuto človeku, ale bola to hrozná nuda. Neviem si vysvetlit prečo som sa už prejedol takýchto nostalgických žvástov. Trochu uštipačne, ale ak by som to mal v skratke zhodnotiť, tak asi takto: nuda na dvoch kolesách. (No-offense.) Keby aspoň morálna hodnota filmu stála za niečo, ale zato už autori nemohli. ()

lakart

Slavná osobnost geniálního fyzika na vozíčku je jasný námět pro americkou kinematografii. Herecké výkony jsou skvělé, hudba a režie zvládnuté, ale myslím, že i přes nadprůměrné řemeslo na film brzy zapomenu. Občas se objeví nějaká vydařená scéna, ale těch je tak málo, že celkově je to jen obyčejný biografický snímek jednoho génia. Při vzpomínce na Čistou duši, je tento film o několik úrovní níže. 75% ()

kate1rox

Po tomhle filmu jsem si musela okamžitě koupit knihu kterou Jane napsala. Atmosféra filmu je hodně vysoko a dívá se na to velmi dobře.Na filmovém zpracování životního osudu Stephena Hawkinga se mi líbil herecký výkon Eddieho Redmaynea, který tohoto věhlasného fyzika ztvárnil více než přesvědčivě.Zahrát si takovou postavu jako je Stephen Hawking musela být neskutečná výzva a on se s ní podle mého popral na výbornou. ()

bearmeedek

Přiznám se, že jsem film záměrně odkládal „na pak“ z důvodu tématu, které není moc veselé. A přiznám se, že když jsem si to nyní přikázal, zůstal jsem z filmu ohromen. A to jak z příběhu tohoto skutečného člověka, tak z toho, jak jej Eddie Redmayne fantasticky ztvárnil. ()

LordMysti

Jeden z mých top oblíbených vědců všech dob. Ale čekal jsem větší zabrušování do odborných detailů, místo toho sem dostal průměrnou smutnou romantiku na motivy skutečného příběhu. Ale i tak hezký film. ()

Klajondr

Zajímavě a krásně udělaný film o něčem, s čím se jen tak nesetkáte. Eddie Remayne je v hlavní roli naprosto perfektní a nedokázal bych si tam představit někoho jiného. No a dokonce i ty slzičky tekly. ()

mirra66

Sladký i hořký, veselý i smutný, ale zejména neobyčejný byl život tohoto génia fyziky. Pro mě je zahalena tajemstvím i taková obyčejná technická záležitost, jako je televizní signál (i jako ateistovi mi to připadá jako zázrak), takže vůbec nechápu, jak někdo může aplikovat matematiku na výpočty týkajících se černých děr. Co by dokázal Stephen Hawking pokud by byl zcela zdráv, to se již nedozvíme, ale pro mne byl vždy Osobností před kterou mohu jen skromně a hluboko smeknout. Film mne bavil, zaujal a vtáhl do děje, a to mi plně stačilo k příjemnému zážitku. 81%. ()

Warhaus

Za výkon Redmayna 4 hvězdy, ale jinak film téměř o ničem. Z počátku je to především o nemoci, poté o vztazích, a to se vynechala ta nejzajímavější část nového milénia (asi aby se již tak jednoduchý děj víc nekomplikoval). Jediná zajímavá část o jeho práci byla v prvních 30 minutách z jeho studií na Cambridge, ale jinak spíš romantické drama. ()

Nix

Hodně dobře udělaný životopisný film o geniálním fyzikovi. Být v jeho případě normální člověk, tak to dávno už zabalí. Hlavně teda výkon Eddieho je neskutečný, on má vysoké kvality a zase mne o tom přesvědčuje. ()

junxi91

Tento životopisný snímek o jednom z nejznámějších kosmologů jménem Stephen Hawking má tři rozměry. Prvním z nich je ten fyzikální, který mě na filmu bavil nejvíce. Mám rád kosmologii, černé díry, velký třesk a teoretickou fyziku obecně. Druhým rozměrem je pak onemocnění ALS, kterým tento fyzikální génius onemocněl, a tohle onemocnění způsobuje odumírání motorických nervů a celkovou paralýzu. No a třetím rozměrem je jeho romantický vztah a založení rodiny s krásnou Jane Wilde, a tento rozměr mě bavil ze všeho nejméně. Stephen nebyl zrovna hezoun, ale zato byl inteligentní a oblíbený, proto se do něj Jane na jednom večírku zakoukala. Kromě její černé díry ho však zajímaly také ty vesmírné černé díry, které podle něj mohly být příčinou stvoření vesmíru, a tak o nich napsal diplomovou práci. Stephen jako ateista nevěří na kreacionismus a chce najít univerzální rovnici pro celý vesmír. Jane je naopak věřící členkou anglikánské církve. Zrovna v tento vrcholový okamžik svého života začne mít Stephen problémy s chůzí a koordinací, a od doktora se dozví nemilosrdnou diagnózu – trpí onemocněním ALS, které způsobuje postupné odumírání motorických neuronů, a tak nebude moci chodit, polykat a ani dýchat. Zbývají mu asi dva roky života. Stephenův mozek však bude nadále stejně geniální, jen nebude moci ostatním sdělit své myšlenky. Ze Stephena se stane samotář, ale díky krásné milující Jane dostane naději do života. Jane se s ním rozhodne zůstat, vzít si ho a založit s ním rodinu. Ten chlápek měl prostě štěstí, bez své krásné Jane a její bezpodmínečné lásky by byl pěkně v prdeli. Stephen má před zkušební komisí přednášku o tom, že při Velkém třesu vytvořila černá díra vesmír, že černá díra vyzařuje jisté teplo a že vesmír skončí Velkým roztržením. Tvrdí, že černé díry také jednou zaniknou, stejně jako masivní hvězdy při supernově. Stephen si myslí, že klíčem ke vzniku vesmíru je obrácení času – vesmír se místo rozpínání začne smršťovat, až vznikne singularita. Stává se z něj světově uznávaný fyzik. Hawkingům se narodí syn Robert, dcera Lucy, a Stephen je mezitím nucen pohybovat se na invalidním vozíku. Jane má plno práce s péčí o děti a o Stephena, nestíhá se věnovat své eseji, a Stephen chápe, že potřebuje nějakou pomoc. Tu najde Jane ve vdovci Jonathanovi, který vede kostelní sbor a učí hru na klavír. Jonathan se stane součástí rodiny Hawkingových, a mezi ním a Jane vzniknou jisté city. Hawkingovým se narodí třetí dítě – syn Timothy, a Stephenova matka si myslí, že je Jonathanův. Díky zápalu plic musí Stephen postoupit tracheotomii, aby přežil, ale přijde kvůli tomu o hlas. Nyní musí komunikovat pomocí pravopisné tabule, a s tím mu pomáhá nová ošetřovatelka Elaine. Pak dostane počítač s vestavěným hlasovým syntetizátorem a napíše svou knihu „Stručná historie času“. Stephen cestuje do USA převzít si cenu a místo své ženy s sebou vezme Elaine, a tak se jeho manželství s Jane rozpadne, a ta se zase sejde s Jonathanem. To je přesně ten romantický rozměr filmu, který mě nijak zvláště nezajímá, ale ve Stephenově životě byl velice důležitý. Na Hawkingovi musím ocenit, že i přes své onemocnění se nikdy nevzdal humoru, ironie a sarkasmu, což mu také pomohlo se s tím vyrovnat a dožít se mnohem vyššího věku, než mu bylo předpovídáno doktory. Ztvárnění Stephena Hawkinga, paralyzovaného na svém vozíku s počítačovým hlasovým syntetizátorem, se tvůrcům velice povedlo. Takže: životopis super, kosmologie úžasná, romantika nudná.  () (menej) (viac)

mac000

Moc často nemám příležitost rozhodnout se pro 5* , ale tentokrát jsem ani moc neváhal. Neviděl jsem životopisný film, ale především film o hloubce mezilidských vztahů zcela přesvědčivě zahraný. A pokud se k tomu ještě přidá výborná kamera, působivá hudba, tak není co řešit. ()

fincik

O Stephenu Hawkingovi jsem toho dopředu moc nevěděl, akorát jsem o něm několikrát slyšel. Proto jsem se docela těšil na tento film. A nebyl jsem zklamán. Je to lehce nadprůměrný životopisný snímek, který je výjimečný hlavně osudy Hawkinga, než samotným zpracováním. Film zdobí skvělý herecký počin Eddieho Redmayna, od kterého jsem nečekal takový výkon. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (viac)