Príbeh začína v roku 1963, kedy má dvadsaťjedenročný Stephen Hawking (Eddie Redmayne), študent kozmológie na Cambridge, našliapnuté ku skvelej budúcnosti. Spolužiaci aj profesori ho úplne zbožňujú, rovnako ako krásna Jane (Felicity Jones), ktorá na tej istej škole študuje umenie. On na oplátku zbožňuje ju. Keď však v osobnom aj v profesijnom živote stojí na pomyselnom vrchole, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lekárske vyšetrenia po jednom z mnohých jeho ,,nešikovných“ pošmyknutí, vyrieknu drsnú diagnózu – neliečiteľné postupné ochrnutie nervového systému, ktoré do dvoch rokov skončí smrťou. Lenže Jane a Stephen sa osudu vzoprú. Vezmú sa a snažia sa viesť normálny život. On si chorobu nepripúšťa a dokončuje si doktorát. Ona ho všemožne podporuje, často až za hranicou sebaobetovania. Čím viac sa blíži predpokladaný koniec, tým hektickejšie sa obaja snažia žiť. (TV Doma)

KajusaK

No tady absolutně nechápu, jak může někdo dát méně než alespon 3*. Eddie si toho Oskara zasloužil s přehledem. Jeden z nejlépe zahraných hereckých výkonů co jsem kdy viděla. Vtipné, dojemné, občas překvapivé. Ti co nemají nastudovanou biografii Hawkinga, tak budou třeba napjati více :). Závěrečná scénka s posunem času byl snad nejlepší krok co mohli udělat a jak to zakončit. ()

blitzer

Krásný, lidský film, který pochopitelně těží hlavně z jedinečného životního osudu profesora Hawkinga. Myslím, že by se filmu musel ujmout opravdový břídil, aby se nepodařilo tento dojemný příběh převést na plátno. V tom to měli tvůrci trochu zjednodušené. Na druhou stranu mohl vzniknout vyloženě sentimentální kýč, což se naštěstí nestalo. Na scénáři bylo docela znát, že je film adaptací knihy paní Hawkingové, neb se děj kolem ní točí v nemenší míře, než kolem samotného hlavního hrdiny. Toho zahrál Eddie Redmayne opravdu skvěle a myslím, že Oskar je v tomto případě v dobrých rukách. Jediné, co bych mohl vytknout, je místy pomalejší tempo, kdy má člověk trochu tendenci se koukat na hodinky. Celkově solidní 4*. ()

A-chmed

Je škoda, že ve filmu o Stephenu Hawkingovi prakticky není žádná fyzika. Je to tak trochu jako koukat na životopisný snímek slavného muzikanta bez přítomnosti jeho hudby. Chápu, že film není o jeho práci, ale mezi tu sentimentální nálož by se tam přece jenom něco vešlo. Na druhou stranu, Eddie Redmayne skvěle zahrál zhoršující se fáze nemoci. ()

SeanLSD

Príbeh Stephena Hawkinga, to je dobrodružstvo ducha a triumf vôle, to vie každý - a keby sme Hawkinga nepoznali, bolo by k neuvereniu až popuku, že niekto sa odvážil spísať taký šialený a vydieračský príbeh. V poľutovaniahodnom osude, ktorý bol v trochu zvrátenom slova zmysle darom, prekvapí humor tej najnepohyblivejšej premýšľavej celebrity na svete. Dej TEÓRIE VŠETKÉHO je ale predovšetkým o veľkej láske, až trochu príliš z idealizovaného ženského pohľadu. Natočená bola podľa pamätí Jane, nie Stephena či vonkajšieho pozorovateľa. Naskytá sa teda otázka, do akej miery je takéto podanie objektívne. Až romantizujúca podoba pôsobí nedôveryhodne, veľká časť ich spoločnej životnej púte musela byť nesmierne ťažká a útrpná, o opaku ma nikto nepresvedčí. A práve preto, po všetkom, čo podľa mňa Jane Hawkingová prestála, zvládla a dosiahla, má na svoju vlastnú verziu plné právo. ()

URBAN

Musím říct že toto bylo pro mě příjemné překvapení, jelikož jsem ten film před shlédnutím trošku odsoudil a jak jsem se přesvědčil je to báječný film, který dokáže i emocionálně zapůsobit a to ne žádným dotěrným stylem. Jen bych byl radši, kdyby film o Stephenu Hawkingovi byl plně o Stephenu Hawkingovi a ne jeho manželce, která v jeho životě ani nemusela sehrát žádnou roli, kdyby se ve svém životě zachovala jinak. ( 28.3.15/PC ) ()

vesper001

Stephen Hawking možná objevil nebo ještě objeví teorii všehomíra, ale nepochopitelný vývoj jeho nemoci ani paradox geniálního mozku v nefunkčním těle nedokáže vysvětlit nikdo na světě. Scénář i zpracování je nesmírně precizní, film ale doplácí právě na svou hyperkorektnost, kvůli níž se z příběhu chvílemi zcela vytrácí emoce, a i scény se silným potenciálem vyznívají hluše. Třeba ta, jak se Stephen marně pokouší vydrápat po schodech před očima jednoho ze svých batolat. Snad proto mi ho i přes jeho těžký úděl nebylo nijak zvlášť líto, naopak si myslím, že se ke konci zachoval jako normální zmetek, když na vrcholu slávy nechal oddanou manželku manželkou a klofnul ošetřovatelku, kterou utáhnul na svůj sexy mozek. Invalida neinvalida, mě tímhle pořádně otrávil. ()

Radiq

Můj hlavní poznatek z tohoto filmu je: pokud jste moderní geniální vědec a chcete, aby o vás natočili film, musíte být navíc buď skrytej homosexuál (Kód Enigmy), těžkej schizofrenik (Čistá duše) nebo mít tak velkej mozek, až vám to zruinuje celý tělo. Stephen Hawking je žijící (zatím) legenda a i když jeho práci rozumí hodně málo lidí, nedá se tento člověk nerespektovat. Ať už je to tím, čeho všeho dosáhl nebo co všechno v životě protrpěl. Opravdu z toho člověku bylo tak nějak smutno a hned si taky vzpomene na ty ostatní, obyčejné lidi, kteří trpí stejně a podobně. To se ve filmu podařilo vykreslit fakt mistrovsky, ale má to jedno ale. Podle mě se to až moc věnuje jeho rodinnému životu, místo toho, aby nám to trošku hlouběji přiblížilo jeho profesní úspěchy, myšlenky a přínos vědě. Je jasny, že moc dopodrobna to nemá cenu vysvětlovat, protože by to nikdo nepochopil, ale přece jen bych uvítal větší účast vědy před manželkou a rodinou. Jinak Eddie Redmayne si sošku vysloužil opodstatněně, protože místama fakt vypadal jak skutečnej Hawking. Sice takovej hezčí Hawking, ale pořád něco jak Hawking. Akorát teda Jane Hawkingová se svým vzhledem k Felicity Jones ani nepřibližuje, takže pokud vám bude podezřely, že Hawking sbalil AŽ takovou kočandu, tak to k realitě má trošku dále... Jinak je to ale snímek, kterej má moje uznání. Jo a ještě velký plus za hudbu Jóhanna Jóhannssona. PS: exterminate! ()

chelseaman22

Přátelé a příznivci vědy! Pokud nebažíte po záplavě lásky, tak tento počin zcela vypusťte ze svého repertoáru! Jaká to škoda - divák je natěšen na černé díry, a místo toho se mu dostane definic něhy, lásky a úvah o tom, komu se říká bůch. Fakt je to k nasrání, jelikož výše uvedené dělá film těžko stravitelným a obtížně dokoukatelným. 55% ()

cocrHeLL

Bezesporu kvalitní film, ale na takovou slaďárnu já už nemám... 2 hvězdy dávám jen za zpracování a zaslouženýho oscara za hlavní roli, jinak to není zrovna film pro příznivce Hawkinga nebo jeho následovníky jako spíš pro uplakané romantičky. ()

Mr.Ripley

Eddie Redmayne se vymanil ze škatulky hollywoodského spratka s hezkým obličejem a prošel překvapivou hereckou transformací. James Marsh a scénář Anthonyho Delhommeho se snaží od první minuty hrát na city, ale po celou dobu stopáže jenom klouže po povrchu, což je vzhledem k romantickému ražení Teorie všeho, poněkud málo. ()

filmmovier

Tak. Eddie Redmayne je naprosto geniální, vynikající a působivý, původně jsem dokonce plánoval, že jen a pouze za něj filmu přihodím i pátou hvězdu, ale po příchodu domů, kdy jsem si to všechno vstřebal, jsem se k tomu nějak neodhodlal. Příšerně mě tam štvala ta romantická linka (to se ale nedá považovat za negativum, bez ní by ten film možná vůbec nefungoval - a nebo naopak mnohem lépe). Co mě ale štvalo ze všeho nejvíc, bylo to, že až moc prostoru, tam měla Jane. Chápu, že je to podle její knihy, ale je to film o Hawkingovi, takže mě přijde naprosto zbytečné sledovat, jak se strašně okatě a viditelně zamilovavá do jinýho chlapa a on do ní, a přitom pořád zůstává se Stephenem. Ale Felicity Jones byla pěkná, to zas jo.Trošku mínus bylo, že tam neukazovali letopočty, protože ty léta tam opravdu běžela docela rychle. Příjemné naopak bylo vidět stále výborně hrajícího Davida Thewlise zase někde jinde, než v Bradavicích... Jinak ale opět britsky elegantní, perfektně zahrané a s výbornou hudbou, která tam opravdu sedla a ten film vyšperkovala o malý stupínek víc a mě se opět potvrdilo, že právě hudba je na filmech mnohokrát to nejdůležitější, ale tady ne - tady to byl prostě Eddie, který nejen že se originálu podobal tím víc, čím déle film trval, ale jeho výkon byl opravdu působivý a rozhodně nejlepší za hodně, hodně, hodně dlouhou dobu. Slovy se to prostě nedá popsat... Teorie všeho je jako životopisný film o životě nejgeniálnějšího vědce na světě působivý a dokonalý, ale ta dějová linka drahé "potřebuju pomoc" Jane, to hodně, hodně strhává. Za mě 85% a doporučení, když už kvůli ničemu jinému, tak kvůli hlavnímu představiteli. To ale jako doporučení vlastně bohatě stačí. ()

Triple H

Je svojím spôsobom ironické, že film o živote vedca, ktorý vo svojich knihách (aj životopisných) zachováva maximálnu vecnosť, striedmosť a odstup, je predovšetkým sentimentálna záležitosť. Vidieť, že sa jedná o adaptáciu knihy jeho bývalej manželky. Priznám sa, že Hawkingov osobný život išiel doteraz ťažko mimo mňa a absolútne som netušil, že človek v jeho stave si dokázal nájsť inú ženskú a rozviesť sa. Lišák jedon. Príde mi to zaujímavé, keďže s geniálnym vedcom si je ťažko spojiť myseľ, ktorá sa nechá lacno opantať novou ženou a odkopne tú, ktorá ho celé tie roky držala pri živote. Inu ale stalo sa, čo je dôkaz, že pudy máme rovnaké všetci, bez ohľadu na IQ. V tomto sa inak stotožňujem s verbalovým názorom, že ktovie čo by Hawking robil keby nebol pripútaný na vozík - dosť možno by viac študoval diery medzi ženskými nohami miesto tých čiernych nad našimi hlavami (film navodzuje dojem, že flirtovanie má celkom v povahe). Ale to je fuk. Príbeh je to tak či onak úprimne inšpiratívny, pretože keď si chuť do života udržal niekto s takýmto brutálnym údelom, myslím, že nikto sa nemáme na čo vyhovárať a ak niečo chceme, treba jednoducho niečo so sebou robiť. Čo sa týka sentimentality - myslím, že film bol v rámci možností vkusný a neskočil do lacného patetizovania - čo je vzhľadom na príbeh pomaly zázrak. Ona sentimentalita pritom príbehu nie je na škodu - povedzme si totiž na rovinu, Hawking by nebyť lásky svojej ženy, svojich blízkych a v zásade aj verejnosti asi ťažko prežil a ešte ťažšie niečo tvoril. Herecké výkony vynikajúce a Redmayne to skutočne rozbalil vo veľkom. Cynik vo mne si však hovorí či je naozaj tak ťažké sedieť so skrivenou tvárou v kresle a nehýbať sa (a hrať len očami). Možno áno, možno nie. Toho Oscara by som stále doprial radšej Keatonovi a stále som prekvapený, že mu ho nedali. Suma sumárum - až prekvapivo dobrý film, ktorý hrá na city, ale nikdy nie tak, aby skĺzol na lacnú úroveň a ktorý zároveň vykresľuje Hawkinga nie ako bezchybného velikána, ale ako človeka so všetkým čo k tomu patrí. Môže byť. ()

Motinski

Teória všetkého pôsobí celý čas kúzelne. Čakal som životopisný príbeh plný matematických čísel ktorým väčšina z nás neporozumie, no nakoniec som dostal romantický film čo vedel zahriať pri srdci. A to nemusí pri biografiách vždy dopadnúť dobre. Hudba dodáva až rozprávkový efekt a občas fajn melancholický nádych. Eddie Redmayne zaslúžený Oskar a keď ide o Felicity Jones, na moje prekvapenie väčšinu filmu ťahala hlavne ona. Postava Jane Hawkingovej si určite zaslúži obdiv aj v skutočnosti. Zvolená forma, kde nešlo až tak o výpočty rovníc, ale o pohľad na súkromie bol výborný nápad. ()

Avathar

Premrhaná šanca. Rozhodne sa ale nejedná o zlý film. Problém je, že je strašne predvídateľný a ide podľa jasnej šablóny. Nejedná sa o komplexný pohľad na Hawkingov život a jeho osobnosť, ale len o takú zbierku momentiek, ktoré sa zameriavajú hlavne na jeho osobný život. Trochu škoda, pretože mňa osobne by zaujímalo aj to, ako sa Hawking ku svojim teóriám dopracoval, koľko ho to stálo úsilia, obetovania, ktoré nepochybne podstúpil aj napriek svojej chorobe. Ale dobre, rešpektujem, že sa film zameral viac na Hawkingove súkromie. Bohužiaľ, aj táto rovina je nedotiahnutá a veľmi trpí na predvídateľnosť. Od začiatku je jasné, ako sa budú jednotlivé vzťahy vyvíjať (bolo to jasné aj mne, akožto neznalcovi Hawkingovho života), napr. Jane a učiteľ hudby, Stephen a nová opatrovateľka apod. Rovnako by som prijal, že – keď už si to film vybral ako centrálny motív – mohla byť viac rozvinutá vzťahová časť. Film sa dosť zameriava aj na Jane, ale jej postava je osobnostne strašne slabo vykreslená. Tiež by som chcel vidieť čoho všetkého sa musela vzdať, koľko musela obetovať svojmu vzťahu Stephenovi, aká silná to musela byť láska a pevné puto. To všetko je tu len jemne naťuknuté. Mne skrátka nestačí vidieť časovú koláž a len si predstavovať aké to asi pre hrdinov a ich vnútro bolo. Chýba tu väčší ponor do psychiky postáv. Pritom priestor tu na to bol. Ani jedna z rovín (osobná/pracovná) teda nie je poriadne rozvinutá: pracovná je len okrajová a osobná dosť kĺže po povrchu. Vďaka celkovej schématickosti tu chýba nejaká vyložene emocionálna scéna, hoci nábehy tu sú (Stephenove rozlúčenie s Jane, spadnuté pero). Za čo však môžu tvorcovia ďakovať nebesiam sú herci. Tí sú bezchybní. Eddie Redmayne akoby Hawkingovi z oka vypadol a spolu s Felicity Jones majú medzi sebou skvelú chémiu. Tým pádom nie je problém im uveriť vzájomné city a rôzne skratkovité premeny postáv nepôsobia až tak neprirodzene. A práve vďaka hercom sa na film pozerá – napriek všetkým negatívam – veľmi dobre. Z technického hľadiska je film tiež veľmi fajn natočený. Nepodarilo sa mu však hodnoverne vykresliť dejový oblúk, či vytvoriť plnokrvné postavy (tie ťažia len a len zo svojich predstaviteľov, príp. zo známosti samotného Hawkinga). Chýba tomu sila a suverénnosť napr. ČISTEJ DUŠE, alebo koniec-koncov aj KÓDU ENIGMY. Je to skrátka len taký pekne natočený, telegrafický životopis. ()

Gothar

Prvá polovica bola výborná, hovoril som si, že konečne film nominovaný na tohtoročného Oscara, ktorý za to stojí...no a potom to postupne prešlo do obyčajnej romatickej drámy, čo bola veľká škoda. Inak nie je čo vytknúť, hudba mi v určitých miestach pripomínala Zimmerov Interstellar, ale nebolo to na škodu. Takže za prvá polovica 5/5*, druhá 3/5* a výsledkom sú u mňa 4*. ()

Samuel7

Citlivě natočené vyprávění o Stephenu Hawkingovi a jeho ženě, která prokázala neuvěřitelnou dávku oddanosti. Společně překonali skutečně mnohé, takže o dojemné chvilky není nouze. Eddie Redmayne byl dokonalou volbou a Hawkinga skvěle vystihl, Felicity Jones rovněž výborná, stejně jako další herci - v tomto ohledu se opravdu zadařilo. Jen hudba mě poměrně zklamala, je dobrá, jemná, ale čekal jsem více po tolika oceněních. A když v závěru hraje skladba, která nebyla pro film vůbec složena, a ne jedna z Jóhannsonových melodií, tak už to o něčem vypovídá. ()

Johnny.ARN

Teóriu som si nechal na záver zámerne. Je to totiž moje želiezko v oskarovom ohni. A radí sa medzi top 3 ašpirantov na zisk sošky. Je to síce viac romantická dráma, ktorej časti by sa nestratili ako príbehy u Brychtovej, ale v celku to krásne ladí, funguje a k tomu všetkému je to obohatené o fakt fantastické výkony oboch hlavných postáv. Pridať viac fyziky, bolo by to nepochopiteľné a nudné, pridať viac romantiky, skĺzlo by to do gýču. Je to veľmi dobrý životopisný film, z ktorého sa dozviete viac o Hawkingovi, ale to všetko je len ako by na pozadí romantického vzťahu dvoch ľudí, ktorý sa vyvíja, stúpa a padá. Atmosféru to má dobrú, strih mohol byť miestami viac dynamickejší ale všetky dôležité udalosti boli vystihnuté perfektne. Jednoducho, oplatí sa vidieť. 4 z 5 ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (viac)