Psychologická a spoločenská dráma, ktorá sa odohráva v luxusnej vidieckej vile počas rodinnej oslavy šesťdesiatych narodenín úspešného hoteliera, sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv. Tvorca vykresľuje individuálne rysy a psychologické problémy svojich hrdinov, ktorým sa počas oslavy vracajú traumatické spomienky na detstvo. Obraz harmonického rodinného stretnutia, ktoré sa postupne preklenie do vzájomných slovných i fyzických konfliktov medzi jednotlivými členmi rodiny, vypovedá o morálnej a etickej kríze dánskej spoločnosti. (Film Europe)

RafaKrakal

Mám rád severské filmy, ale tento mě lehce zklamal nevyužitím svého potenciálu. Herecké obsazení je více než brilantní, scénář fenomenální, jen mi prostě neseděl celkový psychologický charakter postav. Takřka každý se chová jako vymaštěný idiot, což filmu značně ubližuje. I tak se jedná o lehký nadprůměr a dávám 4 slušné hvězdy. ()

iz67

Uz v dobe vzniku mi tenhle film prisel jako zjeveni. A prijde mi i dnes (2021). Genialni studie zpracování viny: obeti! vinika, spoluviniku i tech, kteri se objevi pri coming outu. Uzasny. Jeden z nejlepsich filmu ever! ()

kubilov

První Dogma 95 film. Podobně jako mě svého času uchvátili Trierovi Idioti, i Vinterbergova Rodinná oslava je mimořádně silný film, který zkoumá psychologii zdánlivě obyčejných lidí, kteří se ale chovají neobyčejně. V kulisách honosného venkovského sídla za přítomnosti alkoholu a dlouho odkládané rodinné sešlosti vybublává na povrch nelichotivá historie, kterou Vinterberg umně dávkuje, hraje si s divákem, k čemuž pomáhá i toulavá a zvídavá kamera, a především rafinovaný střih, který zajímavě prolíná jednotlivé sekvence, ať už se dějí paralelně, či naopak chronologii porušuje. Thomas Bo Larsen vynikající, hrozně fajn byla jemná romance nejstaršího syna se servírkou. Vynikající film. ()

kuduka

Pozn. k úvodnímu obsahu: Pia byla blonďatá služebná, zatímco zesnulá sestra se jmenovala Linda. Ke komentáři: jednalo se o dánskou rodinu, nikoliv švédskou. Dánský fim, dánské desatero, dánští tvůrci, mezinárodní odezva. ()

rawboy

Je fajn oslavit s rodinou tatínkovo jubileum. Zavzpomínat, popovídat si. Emotivní drama, vydržel jsem, nedutal jsem. Drobná výtka snad jen ke kameře. ()

Luswani

Dal bych pět hvězd, ale musím jednu strhnout, Dogme 95 je vážně hloupý nápad. Mám pocit, že si na sebe tvůrci ušili bič, protože ta pravidla jsou nesmyslně přísná. To, že nesmí být jméno režiséra uvedeno v titulcích beru jen jako pózu, to, že natáčení musí probíhat v reálu bez rekvizit, budiž, ale ta kamera je docela úlet. Chápu, že má vyvolat intenzivní pocit reality, ale spíše mi to připadalo jako kombinace skrýté kamery a home videa. To je popírání pokroku. Na druhou stranu, chtěl bych vidět stejný film, se stejnými herci, ale natočený moderními filmařskými metodami, jako např. Hon. Zajímalo by mě, jestli by film ve výsledku na člověka také tak zapůsobil. 80% ()

calculus

První film, který jsem v rámci Dogma 95 viděl. Je fajn, když někdo točí jen to, co vidí. Audiovizuální orgie si sice každý občas dopřejeme, ale o to víc potěší "návrat ke kořenům". Je to zvláštní snímek. Snad s nikým se tady člověk neztotožní, všichni jsou pěkně ujetí. Zkrátka skandinávská specialita, na kterou potřebujete kladivo a i tak ji budete trávit dost dlouho... ()

karlboy

Výborná ukázka síly severského filmu. A přitom stačí jenom tak málo, tabuizovaný téma a atmosféru tak hustou, že by se dala krájet. ()

eMeMko

Surový psychologický nářez, podaný ruční kamerou a takřka amatérsky působícím vzhledem. To je však (podle Dogma 95) pouze důvod, aby se snímek soustředil na postavy a samotný příběh, což se zde opravdu daří. Během, zpočátku klidné, rodinné oslavy se nám dostane perfektní psychologický rozbor jednotlivých postav, takže si každý udělá o každém svůj obrázek. Postupné vyvrcholení snímku je pak dokonalým příkladem nečekaných zvratů a diváka nutí neodcházet. Pro mě osobně jeden z nejlepších psychologických filmů, který jsem měl možnost vidět. ()

pollstro

První zkušenost s filmovým hnutím Dogma 95 a to ihned s filmem, který je označován jakožto první zástupce tohoto hnutí. Cílem tohoto hnutí je návrat k jednoduchosti filmu, zbavení se všemožných nadbytečných záležitostí, produkčních a postprodukčních zásahů, a veškerá pozornost je věnována postavám a příběhu. Festen díky tomu může na první pohled vypadat jako domácí rodinné video z obyčejné oslavy, ale ve skutečnosti to naprosto skvěle podtrhuje a vystihuje autentičnost a syrovost tohoto filmu. Příběh o tom, jak se může nevinná narozeninová oslava proměnit v noční můru, při které se začnou odkrývat rodinná tajemství a jednotlivé charaktery postav. Depresivní, úzkostná, děsivá, realistická a špinavá atmosféra vytváří jedinečný severský psychologický film, který od samotného začátku vytváří na diváka tlak a zároveň je ukázkou toho, jaká všemožná tajemství může rodina ukrývat a je jedno, jestli se jedná o rodinu z nižší, či vyšší společnosti a jaké odporné a zvrácené věci je člověk schopen udělat. Skvělý příklad toho, že není potřeba rozsáhlých a gigantických scén doprovázené úchvatnými kamerovými záběry doplněné úžasnou hudbou a vizuálními efekty. Festen prezentuje poctivou filmařinu v celé své kráse, soustředí se na rozbor jednotlivých postav, jejich vztahů mezi sebou a vypráví velmi silný příběh, který je schopen vyvolat nespočet emocí, které dokážou velmi silně zasáhnout diváka. ()

solisoli

Poriadne hustá a strhujúca psychologická dráma. Dej sa odohráva na oslave 60- ky, otca rozvetvenej rodiny, na ktorého sa nečakane vyleje vlna ťažkého obvinenia od jeho najstaršieho syna, ktorá vyvolá dilemu zaujať postoj, po tom čo sa prítomným hosťom nepodarí oslavu opustiť. Napätie ktoré prerastá v chaos a k tomu pomätená kamera, bráni hlbšie sa zamyslieť nad myšlienkovými pochodmi všetkých prítomných, ktorí by mali ustáť atmosféru, ktorá naberala na neautenticite. Aj tak, zaujímavý projekt od dánskej produkcie. ()

CrazymanM

Tak to byl hodně drsnej film,zpočátku celkem blbost,skoro,bych to vypnul,ale postupně se to všechno začalo odhalovat,paráda!Škoda jen,že jsem nesehnal žádnou dost kvalitní verzi! ()

Gortyna

Maně se mi vybavovalo Formanovo Hoří, má panenko: nová vlna u nás, Dogma 95 v Dánsku. Rozdíl odpovídá hlavně posunu ve filmařských postupech a vnímání filmu jako takového za těch třicet let, co oba filmy dělí. ()