Pozůstalí

• USA The Leftovers
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Predloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (viac)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

Likan7

Moje největší seriálový wtf. Jsou skvělý seriály, jsou dokonalý seriály, jsou špatný seriály, blbý seriály...a pak tu jsou Pozůstalí. Základní myšlenka je skvělá. Co bude dělat svět, když v jednom okamžiku zmizí 2 % lidské populace? Přes 100 milionu lidí, manželek, manželů, dětí, příbuzných, přátel...matka vaří oběd pro své dvě děti, které sedí u stolu, otočí se a jsou pryč. Nikdo nechápe, svět je v rozkladu...seriál se odehrává 3 roky po tomhle HODNĚ nábožensky založeném tématu (nanebevzetí). Jenže já dokoukal celý seriál, 3 řady, a jsem z toho totálně znuděnej a nechápající. Herci jsou fajn, postavy asi taky, ale ten příběh je tak TOTÁLNĚ mimo moje chápání, že jsem to vzdal někdy v půlce 1. série a už to jen dokoukával. Náboženství, sekta, víra, víra v jiný život, vyrovnání se s tím, znovunalezení štěstí... The Leftovers je skvěle hodnocený seriál, ale absolutně ne pro mě. ()

hero_bk odpad!

Po prvním dílu pořááááádná sračka, nedává to smysl, nesympatický postavy, soustředění se na nedůležitý věci... Nemá to vůbec žádnou atmosféru (s výjimkou úvodní scény). Ještě dva díly tomu dám, pak případně zhorším na odpad. Edit: Třetí díl jsem vypnul v polovině. Ten kněz je jedinej, kdo se tam chová normálně a racionálně a všichni jdou proti němu, jak kdyby to, co dělá, bylo něco špatnýho! Nemůžu se na to dívat, fakt ne, děj se nehýbe, nikam nespěje, nic se neřeší, nedává to smysl a jediná normální postava je vykreslená jako špatná. ()

RedRose

Tak tohle je tak divný, že to asi nechápu... Přesto tomu určitě dám šanci... Pilot 64% /// Edit: Po třech dílech snižuju svoje hodnocení na 43%... Chápu, že svět bez odpovědí upadl do velmi silné deprese a ta atmosféra je tady skutečně až šílená!! Tohle tvůrci dokázali zpracovat hodně slušně! Na druhou stranu je to takové neucelené, rozházené a i když to byl asi záměr tak pocit WTF tady mám až moc často a nevím jak si to správně srovnat... A co je nejdůležitější: nesnáším jakékoliv sektářsko-náboženské fanatiky jakéhokoliv druhu a místní bílá sekta mě tady rozčiluje takovým způsobem, svou nesmyslnou existencí a úplně dementním chováním, že se seriálem asi brzy skončím... ///// EDIT: Neskončil!!! Je to zvláštní, ale i přes všechny moje výhrady a přesto, že mě některé postavy a chovaní většiny neuvěřitelně vytáčí, tak nějakým ne zrovna lehce popsatelným způsobem, mě ten seriál drží... Vydržel jsem až do konce druhé série a jsem sám zvědav, jestli bude další... Nejsem si zcela jistý, jestli jsem to celé úplně správně pochopil, ale myslím, že na tom až tak nezáleží... Atmosféra, emoce, až neuvěřitelná deprese světa, tím vším seriál doslova překypuje... A k tomu naprosto skvělé herecké výkony, které jsem taky pochopil až později, kdy mi konečně došlo o čem že to celé je... Není to pro každého ale za sebe první dvě série 89% !! ()

Caa

Komu se líbil seriál Lost, tomu se bude líbit i tohle (a naopak). Mě dost vadilo, že se pořád nabalovaly další a další podivnosti bez toho, aby byly alespoň některé z předchozích vysvětleny. Příčina Zmizení se začíná řešit vlastně až v druhé sérii, řešené důsledky se omezují na vznik sekty a bordel v hlavách ústředních postav. To je trochu málo a je to škoda. Co třeba dopad této události na světovou politiku? Na druhou stranu se jedná o napínavý a emočně vyšroubovaný seriál, který po váhavém rozjezdu dovede udržet pozornost. Holky potěší pokerovaný hot cop Justin Theroux. ()

mysiouxsie

Uplynulo pět let od premiéry první řady tohoto seriálu a mně se při vybavení si některých scén doteď svírá krk. Miluju, když mě film či jakékoli jiné audiovizuální dílo překvapí či nějakým způsobem vnitřně změní a Pozůstalí ve mně tyto pocity probouzeli díl od dílu. S příběhem jsem se tehdy dost ztotožnila a vnímala ho velmi intenzivně. Následující série už trochu utíkají směrem k bizarnosti, ale pořád je to velice originální seriál, který má v metaforické rovině co předat, pokud je tedy divák ochoten se nechat unést tak trochu houbičkovou fantazií. ()

JK77

kam toto smeruje fakt netusim, ale tesil som sa nato, len po dvoch dieloh nejak ta radost vyprcha. Skor serial co ide na HBO pred je o par kategorii lepsi uz od zaciatku (Ray Donovan) Po 4diely zatial 2hviezdy, fakt neviem co si o tomto mam mysliet a to sa mi u serii od HBO hadam este nestalo. Bud som ich serialy zral, alebo som rovno zatratil, ale tooootttoooo dokelu co je? Po 5diely zvysujem na 3* asi sa to konecne rozbieha. Necham sa prekvapit. Vsetko prve diely boli velmi ciastkove, teraz uz puzzle zacinaju zapadat do seba a kazdy diel ma niekedy nepredvidane zavery. Super serial, tak na 4 1/2* Druhá séria sa mi hodnotí veľmi ťažko. Čelo ten je jedno veľké WTF. ()

MadMax3

Veľmi silný seriál, ktorý som sprvoti ani nechcel pozerať, pritiahlo ma pozlátko HBO a osoba scenáristu. Po troch epizódach som bol veľmi skeptický, plno otázok, žiadne odpovede, relatívne sa nič nedeje. Po piatej ep. som to prestal pozerať úplne. Ale ako to chodí, márnotratný syn sa vrátil a urobil dobre. Uvedomenie si, že hlavná idea nie je nachádzať na každom kroku odpovede ako v nejakej detektívke, ale surovo precítiť psyché každej postavy, perfektne vykresleného charakteru, bolo kľúčové. Zvyšné časti som zhltol aj s navijakom a finále prvej série ma nenechalo chladným. Nie je to pre každého, je to pomalé, je to ako každý tu píše, dosť depresívne, ale zároveň paradoxne aj šťastné (záverečné extatické minúty poslednej časti). Je to námet, ktorý niečo dá, pokiaľ divák preukáže niečo tiež. K tomu asi najlepšie trafená hudba v televíznom médiu, ktorá vystihuje každý jeden moment dokonale. ()

dalibor.durcak

To je skoro až neuvěřitelné, jakou atmosféru si tenhle počin HBO buduje, aby ve finále naprosto odrovnal, zničil, rozbil, změnil a donutil mne sedět s husí kůži a pořád dookola si pouštět piano Maxe Richtera se slzami v očích a přemýšlet. Přemýšlet proč a jak a kvůli čemu a co kdyby se to stalo nám a jak bychom se chovali...Silný seriál!!! ()

Hanz924

Po prvních dílech to byla fakt nuda. Ale docela dobře se to potom začalo rozjíždět a když pomineme naprosto nesympatické herce z bíleho magor-hausu a taky to, že každým dílem dostáváme víc otázek než odpovědí, tak ke konci už to bylo solidní psycho. Bohužel je i fakt, že na stejný motiv už tu máme docela dost podobných seriálu jako je 4400, Ztraceni, nebo Revoluce. Takže to má docela i předvídatelný konec. Ale uvidíme co nám nabídne druhá série. ()

Queendom

Velká podobnost s Lost se opravdu nedá přehlídnout. Ale to mě trochu štvalo až v druhý řadě. V první mi prostě tak nějak z principu vadí, když někomu v ději občas jebne, protože to považuju za nejsnažší autorovu berličku - když nevim, jak to zdůvodnit logicky, nebo kvalitně navázat, hodim holt hlavnímu hrdinovi na krk občasný pomatení mysli a jsem v suchu. Co mě teda vůbec nebavilo, byla celá ta linka o synovi Kevina. Třeba se ale v druhý sérii úkáže nějakej vyšší smysl (to ale už neuvidim). Ale co mě štvalo úplně nejvíc, bylo všechno kolem těch bílejch, němejch, kouřících magorů, protože jsem celej ten kult nepochopila, bylo mi to děsně protivný a vlastně mi to i přišlo hrozně nezajímavý. Dá se říct, že i když mi téma seriálu připadalo zajímavý, zhruba každej druhej díl mi něco vadilo. ()

Michal687

Ono to asi zas taková pecka nebude, ale tady jdu čistě po emocích a pocitech, které jsou tu zprostředkovány a ve mě vyvolány naprosto geniálně a ve velké míře. Takže, zajímavý námět i když trochu nedotažený+tísnivá atmosféra+emoce+ a to myslím velké plus skvělý soundtrack = nadprůměrný zajímavý seriál. Který, jak název napovídá není o zmizení nebo zmizelých ( jak by si mnozí přáli všechno objasňovat a vysvětlovat) ale o POZŮSTALÝCH a zrujnovaném morálním kodexu a pokřivených mezilidských vztazích a osudech. Proto na mě lépe působila první tajemná a komplexní série než všeobjasňující a šokující serie druhá. ()

ervina

První i druhá série mě bavila. Hudba je skvělá. Třetí série mě taky bavila, než přišly poslední dva díly. A ty, teda aspoň pro mě, to totálně zabily. Ještě, že je konec. ()

Viper86-V1

1. SERIE: Hodne rozvlacne a nevyrovnane uvodni dily, ale posledni epizody vyrostly naramne. Zajima me co bude dal = ukol pilotni serie splnen. 2. a 3. SERIE: Po silne nevyrovnane prvni sezone prisla vyrazne lepsi psychologicka druha (a doslo i na cerny humor, ktery nerusil), aby vse korunovala naprosto surealisticky lynchovska treti. Unikatni tiziva atmosfera, do kazde sceny skvele padnouci hudba a emoce zdimajici herecke vykony (Carrie Conn tady a ve tretim Fargu predvedla, ze je asi nejlepsi “hollywoodem neobjevena” herecka soucasnosti - neskutecne komplexni a niterny herecky rejstrik ve vsech polohach). ()

tom130

První série byla super a pak to začlo jít z kopce. Přijde mi to jako horší Six Feet Under, začátek 2. a 3. série doprovází zbytečné záběry - proč ten pravěk a 19. století? Za první sérii dávám lepší hodnocení. ()

oasismanik

Perfektne vypointovaný, zrežírovaný, zahraný a napísaný seriál s absolútne brilantnou hudbou a tažkou, dusivou, nepríjemnou atmosférou. Ťažko sa to opisuje, proste to musíte vidieť, celé! Ale chápem, ak to niekomu nesadne. Tvorcovia tohto brilantného seriálu si proste išli celý čas svoje. To im síce, pochopitelne, neprinieslo nejaké závratné zisky, sledovanosť alebo mainstreamovú obľubu, ale určite sa zapísali medzi trochu náročnejšími divákmi hrubým, zlatým písmom. Bravo, bravo, bravo... ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů