Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Martin_L

Nemám rád sci-fi filmy. A po shlédnutí Ex Machiny už i vím proč - žádný totiž nebyl takový jako tento snímek. Komorní záležitost bez spektakulárních scén plných hypermoderních robotů a okázalé akce, ale jen drama na malém prostoru, které vás přesto dokonale chytí a vtáhne do děje. Ústřední trojice postav ztvárňuje skvěle to, co má a nelze zapomenout i na poselství filmu - ani geniální programátor nemůže myslet úplně na všechno. Přidejme si ještě nádherné norské lokace, dokonalou architekturu Nathanova domu a zajímavou hudbu a hodnocení filmu se zákonitě musí pohybovat okolo maximální výše. Já jsem se nakonec při rozhodování mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami přiklonil na velkorysejší stranu a snad úspěch tohoto filmu přiměje tvůrce, aby točili dál v tomto stylu. Možná pak začnu mít rád i to sci-fi, zatím jde však v tomto žánru o jedinečnou záležitost. ()

Methew

Zaujímavý film so zaujímavými myšlienkami a umelou inteligenciu, ktorá si myslela, že je živá a robila všetko pre to aby tak aj mohla žiť. Čo ma trochu sklamalo bol divný koniec, kde prežije vypočítavosť nad ľudskosťou. A zároveň naivita mladého Caleba, ktorý videl iba milú syntetickú tváričku, ale nie skutočné pohnútky umelej inteligencie, ktorá sa snažila "ľudsky" zapôsobiť ako inteligentná a emocionálna bytosť. Bola chyba, že medzi ním a Nathanom panovala nedôvera, v podstate sa dá povedať, že celý film je vyobrazením príčiny medziľudskej nedôvery, ktorá dokáže zapríčiniť veľké katastrofy, inak tomu nebolo ani tu. Tiež musím podotknúť, že to musela byť pre Caleba celkom sila prísť do neznámeho prostredia, kde nie je reálnym terčom výskumu umelá inteligencia, ale on sám. No Nathan sa zachoval ako poriadny hajzel, keď ho omráčil a potom za to zaplatil životom, nebyť jeho agresivity, mohli ešte žiť. Každopádne, viem si predstaviť lepšie prepracovaný scenár, no určite film môžem len odporúčať každému milovníkovi sci-fi. ()

fruitixx

No jo další Američan co šel ven... Nakonec nás zachrání jen naše dobré úmysly... Evropani nakonec vymřou asi.. Chcete to pochopit? Tak se podívejte na tohle... https://youtu.be/ZGWVYSk-WNQ Ale i holky mají na světě své místo, proto hodnocení max. I dcerky jsou naše děti. ()

Ruslan

K úplné dokonalosti tam něco chybělo a myslím si, že to byl právě ten konec. Já nevím proč, ale připadá mi jako by ho tvůrci nějak odbyli, prostě jednoduše člověk ho mohl v pohodě předpokládat a to není dobré znamení. Když to vezmu celkově ten film není vůbec špatnej a postava Nathana mě hodně bavila a dávala filmu štávu. Dávám pěkné čtyři hvězdy. 85%. ()

Jartian

naprosta ztrata casu. Panic co se zabouchne do robotky, ktera ho podela, kuchne svyho pana a nakonec zdrhne s necha nebohyho panice zamcenyho. 5minut na celej dej vy bohate stacil. Absolutni kinder nuda ()

cyberMythius

Dalsi z minimalistickych sci-fi filmu, ktery si vystaci s malym prostorem a par postavama. Zajimavym zpusobem ukazuje testovani umele inteligence, mazani rozdilu mezi lidmi / roboty ... skoda, ze kdyz se to cele bere tak vazne, ze ten konec nedopadl ... nejak zajimaveji. Kazdopadne ale stoji za necele 2 hodinky stravene pred TV. ()

MiKos

Opět jeden ze scifi filmů s dobrým řemeslným zpracováním. Jenže dobré řemeslné zpracování nestačí. Je to sice u filmu důležitá věc, ale mít pocit celý film od začátku do konce, že jsem to už viděl a s tím že jsem věděl jak to dopadne mě nebaví. Tento film mi připomíná jídlo, které dobře vypadá, krásně voní, ale je úplně neosolené takže se nedá jíst. Člověk musí ocenit kuchařovu snahu nicméně primárním faktorem je chuť. Je mi skoro až líto promrhaného potenciálu. Stačilo kdyby to mělo hlubší pointu nebo alespoň kdyby nám ji rejžoscénáropisec neřekl v půlce filmu, což je prostě tupost jako skočit někomu do půlky vtipu a říct pointu i když se vtip dořekne tak je tak nějak zkažen. Vyloženě odpad to není, ale znova to přetrpět taky nechci. "Ex Machina je literární termín, který se v češtině ustálil pod svým doslovným překladem "bůh ze stroje". (Alfredo)" Jo? Možná možná by to chtělo méně wikipédie a více znalostí. ()

rime

Experiment určitě, ale hlavně s divákovou trpělivostí zda přistoupí na hru režiséra. Ten film snad ani není o umělé inteligenci a nepřináší vůbec nic. ()

ellysium

Mé oblíbené téma si v tomto snímku vystačilo s pár interiéry a postavami.Jde však o podařený snímek,a tak nemám problém s hvězdami. V pohodě 5.. ()

julie_mie

Asi jsem čekala příliš. Bohužel příběh předvídatelný - od začátku do konce, samo jeho vystavění kulhá už v základech, Nevím no, příště budu raději bez očekávání. ()

BaseDallas

Až na pár momentov, úplne bez atmosféry. Triky pekné, film nuda až strach. Vôbec nič inovatívne, nie to ešte prevratné. Ak by ste chceli vidieť pecku vo veľmi podobnom duchu (náhoda?), tak určite radšej choďte do The Machine. ()

gael83

Což o to, trikově je to slušné, desing se taky povedl až na to úchylné nasvícení, co je ale trochen průser je casting, ani jeden z těch IT robotics architects a buhví co ještě mě prostě nesedli, vousáč hraje až moc povrchně a zrzek zase jede pólově, jediný kdo tak vychází celkem sympaticky je Ava slušně a jedním výrazem pomocí hlasu graduje své předem naprogramované emoce. Co funguje jsou výpadky kdy přecházíme do červeného spektra a atmosféra se zlomově mění v drama a dozvídáme se prakticky to nejdůležitější, že jsou oba subjekty testováni snad dojde každému k čemu by jinak víkend v horách byl. Více hudby, více střihu, jiné herce. Jinak scénář a to Mirce Spáčilů odkývu na 100% je po dlouhé době hodný nominace na Oscara. ()

zipS

Najs piis of work .. poprosim jednu roboticku slecnu Sonoyu aj pre mna (SPOILER: ale s updatnutym firmware na zakaz pouzivania nozov a akychkolvek zbrani.. a s poistkou pre reset v pripade nutkania zabit ma) ()

ssarka

ok,takže kde začneme...nápad-to už tady bylo,když džony pětka alias Robert alias David vyrazil do světa a byl mnohem mnohem lepší,přitažlivější a reálnější než tady ta krasavice,džony pětka taky nechtěl být rozšroubovaný-mrtvý,takže originalita kde nic tu nic..dialogy-nuda nuda nuda,že by herci jako hráli,to ani moc ne,tyhle rádobychytré řečičky z Cernu by zvládli odříkat i ochotníci z Dolní Lhoty....exteriéry-no jo,tak příroda pěkná,ale moc jí tam nebylo,barák otřesnej,tento moderní styl žití fakt nemám ráda....děj-no čekala jsem alespon pořádnou šokující zápletku,dle vysokého hodnocení zde a zase zklamání,šílenej vědec zase nebyl až tak šílenej jen vychlastanej a blondák nevím proč byl tak v šoku,kdokoli stvoří UI,tak nevím co je tak strašně šokujícího si ji otestovat...aboslutně nikdo mě nepřesvědčil,hloubka děje nebo postav je tak asi 10 cm,jako na brouzdališti pro děcka...PS:UI asi nebyla tak I,když na konci si mohla vybrat tělo a ty lentilky pod kobercem teda fakt pěkný nebyli..navíc nechápu,jak šílenej vědec jednou ranou do sanice zabil UI-tu svou asiatku,myslela jsem,že roboti se vypínají hůř,ale asi stačí dát jim facku...takže do budoucna návrat zpět k číslu 5 :)....PSS:díky Petrus1 komentář hooodně pobavil.. ()

dyjaska

Zoufale neoriginální námět, stokrát řešená robotí existencionální dilemata, matné herecké výkony, předvídatelný závěr, jediná silná scéna. Výsledek - šedý průměr. ()

CHYREN

Ten film mi nic nedal. Až na nahou Alicii Vickander, u které se jistě vycáká hodně pubošků. Turingův test je už dávno překonaný a nepomůže tomu ani omáčka ajťáckých definic, které se stále snaží dodat algoritmu půvab stvoření. Asi to mělo ukázat ubohost toho snažení. Tímhle způsobem se mi to nelíbilo. Je to primitivní oponentura, do které se nechá zlákat jen člověk, jenž má téměř žádné znalosti o biologii, nebo psychologii, nebo teorii programování. Na druhou stranu mohl nepoučený divák ochutnat třeba něco z "černo-bílého pokoje". To je věc, která je dost zajímavá. Ovšem tvůrci tak nějak jen naznačili, o co jde. Ve skutečnosti je ta problematika daleko složitější a zábavnější, nejen tím jak vnímá černo-bílý pokoj stroj, ale i člověk. No nic...natočili, vyzkoušeli a neuspěli. Škoda. ()

RoyBatty444

Dobre nainscenované a naozaj obstojne zahraté. Nie je to nejaké majstrovské dielo, ale pre Garlada veľmi dobrá vizitka. O zaujímavý zvrat nie je núdza a postavy sú vykreslené vierohodne. Nevedel som sa do toho úplne ponoriť. Napriek tomu je to v tejto dobe komerčnej jednotvárnosti šperk, ktorý stojí za to si pozrieť. Pozor výskyt inteligencie a cudzích slov! Komornosť zaručená. Žiadne akčné orgie. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)