Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Scraffy

Veľmi originálny nápad na film. Atmosféra je znepokojivá a hodne hustá. Scenár je dosť nepredvídateľný a v závere veľmi napínavý a nečakaný. Obsadenie je tu veľmi dobré. Som s tým takmer spokojný. Nebyť toho, že ku koncu sa už vytratí napätie, tak tomu dám kľudne plný počet. ()

Maniik88

Nenápadný film, s fajn hercami a zaujímavými myšlienkami. Opäť raz sme si mohli zafilozofať, čo je ešte stroj a čo už bytosť. Aj ITčkár vo filme zneistil na istú dobu, či je vlastne človekom. Korunu tomu dala milučká Alicia Vikander a záver bol hodne dobrý. Ten pohľad Gleesona, to stálo za to. ()

Najt

Psychologický thriller, který postrádá akci. Ztvárnění Avy je skvělý, stejně tak smysl AI, a myšlenka, kterou jsem si pokládal od začátku, kdo z hlavních aktérů je ten špatnej jsem se dozvěděl úplně až na konci, což je dobře. Konec překvapil, ale celý film byla jen taková jednohubka bez akce, zvratu i nějaký tý zápletky a to je fakt škoda, takže promarněnej potenciál to dost srazil dolů, mohl to být místo dobrého scifi filmu, suprový scifi film. ()

Ex_Machina

„Ak toto vyjde, ty budeš stáť pri najväčšom zrode v dejinách ľudstva.“ oznámi jeden z najbohatších mužov planéty a majiteľ gigantickej korporácie svojmu zamestnancovi, ktorý práve vyhral prvú cenu, ktorej náplňou bude randenie so sexi prototypom prvej skutočne umelej inteligencie na odľahlej usadlosti v horách. Aj keď je to trochu desivé, to chcete. Na vlastnej koži zistiť či pojem Deus ex machina znamená naozaj boh zo stroja. Čo na tom, že slečna má inteligenciu na ozaj vysokej úrovni a neváha to využiť vo svoj prospech a ty sa staneš len bábkou v jej plánoch. Ale na druhej strane zatancovať si s príťažlivou aziatkou vyrobenou na mieru na Get down Saturday night nemáte možnosť každý deň. ()

Godhaj

„Now the question is, how does she feel about you?“ Alexu Garlandovi se povedl výborný sci-fi kousek pro náročné. Ex machina je minimalistická konverzační robotická sci-fi pokládající velmi zajímavé hlavně etické otázky ohledně robotů a lidí. Děj je výborně situován do klaustrofobního prostředí uprostřed nespoutané divočiny, což vytváří nádherný kontrast a navozuje to atmosféru divadelní hry o pouhých čtyřech hercích. Z nich si nejlépe vede Oscar Isaac, který skvěle vystihl neortodoxního génia a Alicia Vikander s přesnými, ne úplně lidsky působícími pohyby a výrazy tváře. Velice se mi líbilo, že film neslevuje ze svého pomalého tempa, ani když dojde k situaci jako vystřižené z béčkových hororů. Ex machina si dokázala udržovat vysoko nastavenou laťku až do konce, nikdy nesklouzla k samoúčelným žánrovým zkratkám a po skončení mě ještě dlouho přepadaly otázky ohledně možných vztahů robotů a lidí. ()

kyjo

Celá ta premisa, že by borec co objevil "svatej grál" obecný umělý inteligence a je dokonce schopnej stavět stroje, co jeví známky vědomí, využil tenhle zásadní technologickej průlom k výrobě osobního harému, mi přijde trochu přitažená za vlasy. A to i bez toho, že mluvit o pohlavní identitě u stroje, je samo o sobě trochu nesmysl. U takovýho člověka to prostě neni moc uvěřitelný chování. Nebo spíš naopak, takhle přízemní člověk by neměl šanci ten průlom učinit. Prostředí a vizuální styl mi přijdou zajímavý, ale spousta věcí je tu dělaná spíš na efekt a pro drama. Přestože se film dotýká pokročilých technologií a souvisejících etických otázek, tak ho rozhodně nepovažuju za hard sci-fi. Spíš bych ho, podobně jako o rok starší Her, zařadil do kategorie "hipster sci-fi". V tomhle ohledu bych spíš doporučil realističtější The Machine. Ohledně etiky možná některý díly Star Trek TNG; třeba The Measure of a Man, nebo The Offspring. ()

milwaukee

Tak teď už přesně vím, odkud O2 okopírovali tu svoji modrou umělou inteligenci. A bylo to dost dobrý. Sci-fi sice až tak moc nemusím, ale tohle dílko se fakt povedlo. 80% ()

marek29

Pětku za přírodu asi nedám :D ale jinak super film, sci-fi jak má být a příběh taky paráda. Neviděl jsem sice v 5. minutě na konec filmu jako bystrozor Pavel, ale šukézních robotů tady bylo dost takže 4,5 hvězdy a jestli natočí dvojku, tak se už neudržím a normálně ji "opětkuju" :-p ()

carter...

60% Pěkný vizuál i zvolený komorný děj. Z obsazení a hereckých výkonů (a že je v tomto případě z čeho vybírat) mně jako hrnec na prdel sedlo ztvárnění Ava. Nebudu rozmazávat dějový průběh, to si každý namaže a stráví po svém. Jedná se o solidní scifi. Jen se pozastavím nad vsunutou sexuální/erotickou linkou. Jako chlap dokážu ocenit dvě věci: dobré pivo a krásnou ženu. Ale opravdu nechápu proč musím sledovat v současnosti skoro v každém natočeném filmu kdejakou obnaženou ženštinu (chraň bůh chlapa) či nějakou rozdavačnou postelovku, rozumějte různé sexuální sra*ky, v celém spektru filmových žánrů (v tomto duchu doporučím Predestination). Dnes už je laťka tak vysoko, že je snad povinností filmu uvést alespoň jednu scénu na tzv. Adama a Ava. U filmů, kde to nemá co dělat (jako v tomto případě) mně to prostě slušně řečeno sere. Už su asi prostě starý a doba šla kupředu. Vracím se zpět ke klasikám. Proč vidět: 1) Alicia Vikander, resp. Ava ()

lucky.loo

Tady je vidět, že není nutně třeba gigantickou výpravu a efekty za miliardy, aby vznikl zajímavý film. Snímek svým pojetím originální. Dává prostor k velkému přemýšlení. Hodnocení: 84% ()

wirtr

Je zde výborně znázorněna nevyzpytatelnost UI. Tak nějak jsem si myslel že Caleb je ten skutečný testovaný stroj a i po té co si rozřízl ruku a ukázalo se, že je člověk, jsem ještě chvíli měl pocit, že je to trik a nevěřil jsem tomu. ()

angel.CZ

hi-tech psychologický film kde si nejste jistí co je pravda a kdo vám lže. Samozřejmě se vše dozvíte na konci a řeknete si, mohlo to být lepší. Proč tedy nebylo ? 50% ()

lusa

Hoc sa viem citovo pripútať aj k mikrovlnke, toto išlo nejak mimo mňa. Nezáživný dej, jeden úplne predvídateľný zvrat a totálne nesympatickí herci. 1* aby som sa nehanbila, že som to dopozerala. ()

nK_!

Rozhodně zajímavý a inteligentně natočený snímek odehrávající se v překrásném horském prostředí. Scénář a dějové zvraty vynikající. Horší je to už ale s postavami, kdy mi k srdci za celou dobu nepřirostla ani jedna. Při tak trochu nečekaném závěru jsem tedy s nikým nesoucítil a vlastně mi bylo úplně šumák, co se s kým děje. S tím si autoři mohli trochu více pohrát. Celkově lepší tři. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)