Osmý smysl

(festivalový názov) (seriál)
  • USA Sense8
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, (2015–2018), 24 h 57 min (Minutáž: 46–152 min)

Terrence Mann, Du-na Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith, Aml Ameen, Eréndira Ibarra (viac)

Pavlínka9

Znáte ten pocit, kdy nedokážete odlepit zrak od obrazovky a při skončení jen tupě zíráte s husinou po celém těle? :D :D No do haj*lu :D :D Již v prvních 3 minutách mě ten seriál neskutečně dostal - svojí svižností, nápaditostí, různorodostí a kreativitou :) :) Ohromně mě to nalákalo a jsem zvědavá, co se bude dít dál, jelikož za sebou mám zatím jen první díl :) Ze seriálu jsem nadšená :) Ta rozmanitost a jak si režiséři absolutně nelámou hlavu s nějakými konvencemi :) To mě fakt bavilo a překvapilo :) :) Veškerá témata, která nikde jinde neuvidíte - máte zde...A ten příběh s Islandskou postavou...tak to mě rozsekalo nejvíc jak šlo...Brečet tak nehorázně při jejím příběhu - to jsem nezvládla...Co mě ale nejvíc šokoval byl ten závěr. Mohli si dovolit víc..nepřišlo mi to jako závěr, ale jen jako drobné odloučení a brzy se uvidíme znovu...páč takové zakončení - to mě tedy zklamalo... ()

rockwoman

"Takže myslíš, že naše spojení je nějaký druh zázraku? Kdybych se snažila popsat tenhle pocit, to, jak cítím teplo slunce, zatímco ve stejnou chvíli moknu v lijáku ve venkovní kavárně, tak bych řekla, že "zázrak" je docela vhodné slovo." ...Jiní a přesto tak stejní... ()

Mishqo

70-80% ... Multikulti mystery sci-fi vzťahová dráma. Mám také zmiešané pocity z tejto série. Jednotlivé postavy vrámci clusteru boli dostatočne zaujímavé a príbehy každej z nich tak isto. No čakal som viac z toho spojeného príbehu. Najviac oceňujem tú snahu spájať rôzne kultúry, náboženstvá, etniká, orientácie či spoločenské pomery do jedného a ukázať tak, že aj rozdielni ľudia si dokážu navzájom pomáhať. Hudba bola tiež mňamka. ()

Yoda sama

Má to svoje problémy. Príbeh nie vždy napreduje tým správnym tempom a pravdepodobne mal celý backstory potenciál tiahnuť sa dlhšie a komplexnejšie, než na rozsah dvoch sérii a dvoch špeciálov. Niektoré scény sú čistokrvný gýč a tá zasnená osudová romantickosť niekedy išla cez čiaru, takže mnohí by neprežili ani jeden diel. Ale inak je to krásne. Nielen myšlienkami a motiváciami, ale aj z filmárskeho hľadiska. Skvelo to pracuje s paralelizmom a je to strihový, kamerový a výpravný manifest a naozaj ojedinelý a odvážny pokus o niečo vizionárske. Každý jeden dolár ktorý do toho napratali je viditeľný a uznania hodný. Možno aj preto si to vytvorilo taký divácky kult. Finále je tak krásnou a zábavnou bodkou, až budí dojem, že to takto naozaj bolo celé plánované a žiadne utnutie v tom najlepšom zo strany Netflixu a divákmi vydupaný koniec sa nedialo. Takto sa pozná láska k materiálu a sila kultu ♡ ()

venalce

No a je to jasné, Wachowským bude lépe u seriálového formátu. Však taky Jupiter Ascending trpěl mimo jiné i tím, že se pokoušel nahňácat vesmírnou ságu do plochy jednoho filmu. Nevěřili byste, že tohle je od stejných tvůrců, ale věřili byste, že je to od stejných vizionářů, kteří svého času vytvořili Matrix. Slabou stránkou je pomalý rozjezd (jako opravdu pomalý), protože jste na začátku stejně zmatení jako hlavní hrdinové a fakt to trvá, než se v daném světě zorientujete. Ale o to víc se seriál hodí pro opakované zhlédnutí, kdy už více, "vo co go". Taky bych měla připomínky k přílišné naturalističnosti. Já nevím, co je to teď za divný seriálový trend, ale vážně nemusím vidět VŠECHNO, nemluvě o tom, že opravdu nedoporučuji během sledování jíst, pokud nechcete své jídlo obratem vyzvrátit. Zlatý Daredevil! (A to ani ten se s tím moc nemazlil). Nicméně, jakmile se v seriálu zorientujete a zamilujete si i postavy, u kterých jste přísahali, že vám od začátku lezou krkem, budete si vychutnávat velice propracovaný počin, který je dalším z důkazů, že ta opravdu kvalitní podívaná se stěhuje k seriálům streamovacích služeb. Je mi jasné, že nedokážu ocenit všechny kvality tohodle seriálu, ale na druhou stranu věřím tomu, že opravdoví seriáloví fajnšmekři u něj učůrávají blahem. ()

sheldonka.

Mám ráda složité seriály. Takže se mi Sense8 líbilo, občas mě sice nudily zdlouhavé dialogy a oobrovská moudra o životě a je taky docela škoda, že se to celé nerozjelo už dříve, ale jinak skvěle propracovaný seriál s dobrou hudbou. A hlavně neuvěřitelně originálním námětem. ()

hroubek

S01 - Sense8 je jeden z nejzajímavějších seriálů tohoto roku a nutno také dodat, že rozhodně bude patřit i k těm nejkvalitnějším. Seriál vytvořili sourozenci Wachowski, jejich geniální mysl nám dala filmy jako Matrix, Speed Racer nebo adaptaci Atlasu mraků(na které se podílel i Tom Tykwer, který i zde natočili nějakou epizodu), a převážně komiksový scénárista J. Michael Straczynski, který v komiksovém světě nakopl příběhy se Spider-manem. Tato trojice pak vytvořila příběhy, které mě dostaly v tom nejlepším možném smyslu slova a jejich "originalita" mě přikovala doslova k obrazovce, že mě bylo doslova líto, že už je konec. Tolikrát jsem viděl, že se příběh odehrává ve více zemí, ale snad nikdy nebyl takhle kvalitně udělaný. Ta cosmopolitní roztříštěnost v seriálu funguje na maximu a přináší skvělé scény, které se zarývají pod kůži a vyvolávají velké mrazení v zádech, jelikož to co funguje ve vyspělém světě nemusí fungovat v zemích třetího světa a naopak. Je vidět, že si tvůrci dali velmi záležet, aby se natáčelo v přesně v těch lokací, kde se odehrává příběh a proto taky ty záběry vypadají fantasticky a podíváme se od USA přes Island po Indii s Keňou. Dále je vidět, že se nebojí tnout do živého a ukazovat ne moc příjemné věci, násilí, nebo prostě věci, které by mohly působit dost kontroverzně(detailní záběry na porod, zabíjení v Africe, chudobu, korupci). Další věc, která se mě hodně moc líbila je ta, že to vyžaduje od diváka pozornost, jelikož se snadno může ztratit v tom co se zrovna děje a jaký význam má to co se děje a jak je to propojené s tím co se děje třeba na druhé straně světa. Největší kladem celého seriálu, krom perfektní řemeslné práce od hudby, výpravy, kamery, akce a samozřejmě režie, jsou postavy. Postavy, se kterými budeme prožívat každou jejich situaci, postavy o které se budeme bát, fandit jim a taky se s nimi radovat či jako oni zamilovat se. I přes všechny klady má seriál dost chyb, jako pomalejší tah hlavní zápletky, propojování segmentů, které působí dosti nahodile a že v celém seriálu jsou až moc velké náhody. Sense8 nemůžu každému doporučit, ale rozhodně by to měl každý zkusit. S02 - Co k tomu dodat, snad jen, že je to v mnoha ohledech lepší a napínavější, než první řada. Krásně se nám to rozrostlo, mnohem více se cestuje a propracovává mytologie. A já jako fanoušek slintám blahem, jelikož je to skvělý. Občas se objeví okamžiky, kde se malinko tlačí na pilu, a některé věci by se dali udělat lépe, ale to jsou prostě drobné výhrady k celé druhé řadě, ze které mám velmi pozitivní zážitky. PS: Nejvíce mě ale udělalo radost to, že jsme si jako fanoušci vybrečeli zakončení seriálu, protože kdyby k tomu nedošlo bylo by to smutné. Poslední díl není dokonalý, ale to ani nešlo, když se děj musel ořezat z deseti epizod na jednou dlouhou dvou a půl hodinovou epizodu. Přesto jsem měl z celé epizody ohromnou radost a poslední minuty, mě jasně přesvědčily, že tenhle projekt se dělal od srdce a pro fanoušky. A za to velké uznání a respekt. () (menej) (viac)

Redi

Jak mám rád osudové filmy, kde se příběhy několika lidí proplétají, tak tento seriál byl pro mě povinností a už dopředu tutovkou s ohledem na přední tvůrce, kterým se nejen celkové technické zpracování opravdu povedlo. Často čítám, že to má do 4.ep pomalý rozjezd a podobné kraviny. Osobně netuším, jak naspeedovaný rozjezd by takový materiál měl podle některých mít. Právě naopak. Tempo to má naprosto výborné, stoupající a já se spíš bojím druhé řady, aby to nebylo moc hrrrr a moc akční, s ohledem na poslední ep. první řady. Nemůžu dát plný počet ze dvou důvodů: - 1 - Z Larryho Wachowski se stala před lety Lana, a to má očividně dopad i na sourozeneckou tvorbu (o nevkusném sci-fi plné zženštilých mužských postav 'Jupiter vychází' škoda mluvit - to ale ani nebyl jeho největší problém). Z tvorby Alana Balla (Americká krása, Six Feet Under, True Blood) jsem zvyklý na všelijaké homogayoviny, a jak Alan předvádí, dá se u toho i zasmát bez nějakého zesměšňování či vtíravého vtipu. Ale tady to Wachowští už trochu přestřelili až na hranici gay softporna, a na to se normálnímu chlapovi dívat moc nechce, protože je to prostě nechutné. Naštěstí funguje šipka do prava pro překlikání stopáže, takže jsme byli párkrát velkými kamarády. - 2 - Pije mi krev, když se ve filmu/seriálu příběhy odehrávájí z různých koutů světa a všude mluví anglicky. Nechci znít moc antiamericky, ale beztak je to jenom kvůli tomu, že by se negramotným amíkům nechtělo (nebo nestíhali by??) číst a seriál by měl tím pádem malou sledovanost, což je nepřípustné. To by byla u mě ta největší a pravděpodobně jediná negativa. Jinak super seroš. Ještě podotknu, že s cenzurou se tu moc nese*ou, takže bod k dobru... no, dívat se 4x do roztažených porodních nožek s vylézající hlavičkou během jedné epizody jsem se asi nemusel, ale na počtvrté už jsem se musel smát, jaké jsou to hovada bez servítek, s čímž mě vlastně Wachowští dost překvapili. Zajímavost: Nevyhneme se zde ani páru, kterého je součástí Nomi - transsexuálka. Její představitelka Jamie Clayton je transsexuálkou i ve skutečnosti. Season 1 **** ()

Saku

Nejvetsi serialovej hype roku,libilo se tak do pulky, cim vic dilu tim vic nuda, obcas Bcko. Po par tydnech uz ani nevim jak to dopadlo, islandance bych dal facku a nestydel bych se. ()

Tomano

Seriál o emocích natočený opravdu velmi emotivně. Člověk musí zkousnout prvních pár dílů, kdy mu není ani pořádně vysvětleno, co se děje, a má akorát guláš ve sledování 8mi různých charakterů. Poté se začne hlavní dějová linka objevovat, ke konci i solidně rozjíždět, ale v tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem vlastně spokojený se sledováním vedlejších příběhů postav. Ty jsou velmi různorodé (transsexuální lesba?, africký řidič autobusu, islandská djka,...) a pár z nich jsem si opravdu oblíbil. Also vizuální orgie. ()

fabecc1222

Atlas mraků rozvinutý do seriálové podoby, a místo několika časových linek tu je rozmístění postav v jednom čase po celém světě. Bratři Wachowští, teda sourozenci, vlastně sestry... přidají nezbytnou dávku LGBT propagandy, která tu ale oproti mnoha jiným seriálům nepůsobí nijak rušivě. Velmi podmanivá hudba od Johnnyho Klimeka je také velkým plus, stejně tak i sympaticky napsané postavy a originální hlavní příběh, který nenechá diváka chladným a podaří se mu ho udržet u obrazovky po celé dvě série. ()

Avari.73 odpad!

Neuvěřitelný hovno od Wachowských. Dál na to nemám. Gratuluji těm, kteří to točení v kruhu zvládli a dokázali tomu švihnout plný počet. ()

zigíš

wachowski (a straczynski) a netflix vytvořili komplexní, celistvý, pohlcující zážitek (!) návykový a maximálně opojný ve všech svých aspektech ..dokonalá pocitovka.. 100% ()

Pedross800

Je to vlastně takový seriálový Atlas mraků a i když ve své podstatě je to celkem hovadinka, je to tak vizuálně uhrančivé, že se od toho ne a ne odtrhnout a člověk hltá další a další díl. Casting a obsazení je famózní, ty lidičky posbírané z různých koutů celého světa a mysticky sdílející své pocity, schopnosti a osudy prostě nejde nemilovat!!!! A tak se s nimi necháváte unášet na vlně úžasné atmosféry a třeba si s nimi s úsměvem na rtech prozpěvujete tento nádherný SONG. Pokud se člověk dokáže odpoutat od omezenosti logického vnímání, tak má před sebou dech beroucí umělecký zážitek!...."To skutečné násilí...násilí jež se nedá zapomenout...je to násilí, které pácháme sami na sobě, když se příliš bojíme být tím, kým jsme." ()

Wlck odpad!

Dlouhé a zpomalené záběry beze smyslu, zaplňování sexuálními scénami, mizerný pokus o prezentaci lidské diverzity, který se zvrhnul jen v hrozně veliké klišé. To se dost ukazuje i na směsici žánrů, která se projevuje v jednotlivých dějových liniích. Telenovela v Mexiku, malý pokus o Bollywood... Nerovnoměrné rozdělení příběhu staví američany do centra dění a všechny ty multikulturní postavy jsou tam jen aby jim sekundovaly a občas odjely, někoho zmlátily nebo se chovaly jako psychopati. Podivné flashbacky, které neumím interpretovat tomu taky nepřidávají, ale jeden z nejdůležitějších problémů celého příběhu pro mě byl záporák. Dostal tak málo času, že člověk nerozumí tomu, proč je to záporák. A kdo byla ta další islandská žena? A proč nepoužili postavy jako ona pro nějaké koherentní a ucelené vysvětlení situace jak postavám tak divákovi? A proč jim to dramaticky dávkovali po kapkách? I když to určitě stálo hodně a vypadá moc hezky, tak to je to scénáristicky děravé jako hlava jedné z vedlejších postav. ()

dinsdale

Konceptuálně televizní událost minimálně roku. Ta jejich mytologie je až druhořadá. Hlavní jsou doposud nikým řádně neuchopená témata lidskosti, lidských propojení, jinakosti kultur, prostředí, identit, sexuality. ()

Masrii

No, nápad to je geniální, to se musí nechat. 8 dějových linek, které se prolínají + flashbacky, je toho opravdu dost, což zřejmě i způsobilo pro mě jedinou vadu na kráse a to, že trvalo poměrně dlouho, než se začlo vůbec něco dít. Hlavní záporák je hodně kvalitní, škoda, že se mu dostalo přes celou sérii jen pár minut a poté poslední díl, který byl opravdu skvělý. Myslím, že do druhé série se máme co těšit. EDIT: Tak po zhlédnutí další série to zvedám na maximum, i když mám k tomuto seriálu stále výhrady, jako třeba poněkud nedovysvětlené principy fungování clusterů, a taky to, že se snaží, aby měla každá postava svou dějovou linku, kterou pak nedotáhnou v některých případech do konce, protože už je konec série. Ale jinak napětí si seriál udržuje a myslím, že to dál bude jen gradovat. 90% ()

KR4T4S

Zatím televizní (filmová dá se říct taky) událost roku (a dost možná i za delší dobu), nečekám překonání. Lahůdka. ()