Babylon 5

• USA Babylon 5
USA, (1993–1998), 83 h 59 min (Minutáž: 45–89 min)

Bruce Boxleitner, Claudia Christian, Jerry Doyle, Michael O'Hare, Mira Furlan, Richard Biggs, Bill Mumy, Stephen Furst, Andreas Katsulas, Peter Jurasik (viac)

Babylon 5 je americký televizní sci-fi seriál, zaměřený převážně na dospělé publikum. Jeho tvůrcem je J. Michael Straczynski. Je také producentem seriálu a napsal děj k většině epizodám. Děj seriálu se odehrává především na vesmírné stanici, která se jmenuje Babylon 5. Jednotlivé epizody jsou přímo prostoupeny komplikovaným rámcovým příběhem, postavy jsou pověstné složitými vztahy mezi sebou i vlastní psychologií. Hlavní dějové linie seriálu se zabývají osobními osudy jednotlivých postav, politickými změnami v Pozemské alianci, napětím mezi běžnými lidmi a telepaty a nejvýraznějším tématem seriálu je nadcházející konflikt s prastarou rasou Stínů, která se vrátila, aby uvedla celou Galaxii v chaos. Na stanici vedle sebe žije několik ras. Mezi ty hlavní patří lidé, Minbaři, Kentauři, Narnové a Varloni. Právě tyto rasy sponzorovaly výstavbu stanice. Babylon 5 není utopií, žijí na něm i odpadlíci jako bezdomovci a zločinci. Také politické uspořádání má daleko k dokonalosti. V seriálu můžeme sledovat pozvolný přerod z demokracie v tyranii. Babylon 5 se pokusil vytvořit konzistentní svět, ve kterém jsou respektovány fyzikální zákony více než v jiných seriálech tohoto druhu. Pro seriál je typické, že nelze rozdělit postavy na kladné nebo záporné. (Džejkop)

Helo

Jeden z nejlepších sci-fi seriálů všech dob. Někoho možná odradí první rozjížděcí řada ( i mě na půl roku odradila), ale po jejím překousnutí seriál nabere opravdu vysoké obrátky, co se týče příběhu(který je zde opravdu promyšlený napříč celým seriálem), akce, emocí i napětí. Výborně vymyšlené postavy, u nichž má každá svoji minulost, což se opět promítá do celého příběhu. Palec nahoru pro tvůrce i zato, že se nebáli zbavovat, zabíjet či jinak znesnadňovat osud hlavním postavám. Důraz na politiku, vztahy mezi postavami, rasismus, korupci, touhu po moci, to vše zde najdete a co víc, opět to skvělě zapadá do hlavní příběhové linie. A pokud má seriál takovýto základ - co je potom komu po trošku slabších vizuálních efektech? :) ()

Fancipal

Fascinující pohled do fiktivní budoucnosti, která by mohla být za pár set let tou „naší. Pokud hledáte dospělé a komplexní sci-fi, tak jste ve správné galaxii. Tak široké panorama vzájemně odlišných postav, národů, filosofií, náboženství, politických agend a zájmů nenajdete nikde jinde, než na palubě Babylonu 5. Jednotlivé události vás doopravdy donutí přemýšlet o paralelách se současným světem a směrem, kam jako civilizace směřujeme. Když před sebou vidíte interakce jednotlivých ras, geneze prvních kontaktů, vzájemnou nenávist a nevraživost, politická a diplomatická vyjednávání, projevy rasové nesnášenlivosti, válečné konflikty, tak se vám nutně vtírá na mysl neodbytný pocit, že celý seriál obestírá opravdu bohatá mytologie, která je úspěšně rozvíjena v navazujících filmech. Archaické efekty nemůžou výjimečný požitek ze sledování ani v nejmenším zkazit. Tato epická sci-fi sága totiž nikdy nebylo o CGI, ale o lidech tvořících historii pod tíhou okolností a zároveň zoufale bojujících s tím, aby nebyli vtaženi do vírů nepředvídatelných událostí. Dle mého názoru nejkomplexnější sci-fi seriál, jaký kdy vznikl …. A toast ... to Babylon 5. Oblíbené postavy: Nejoblíbenější postavy: G'Kar, Londo, Lyta, Garibaldi a Bester. 1. Série: 80 %, 2. Série: 85 %, 3. Série: 95 %, 4. Série: 95 %, 5. Série: 80 %.b> ()

BMAJTZ

Jakožto zapřisáhlý Star Trekovec jsem se dlouho zdráhal shlédnout tento seriál, a když už jsem se k tomu dostal nic zvláštního jsem od toho nečekal. Srovnáním se ST se vyhnu, snad jen to, že bych o B5 asi už nikdy neřekl, že je to vykrádačka ST. B5 je vskutku jeden z nejzajímavějších sci-fi seriálu jaký jsem viděl. Snad nejvíce mě uchvátila skladba epizod a veškerého pozadí seriálu. Epizody na sebe sice navazuji, ale to nic neznamená, protože na otázku, kterou přinese první série da odpověď klidně až ta poslední. Takové propleteni příběhu jsem osobně v žádném seriálu neviděl, a to platí i u provázání s filmy. Jediné, co mě mrzí je to, že byl seriál ukončen, a to hlavně z důvodu, že spousta otázek nebyla uspokojivě uzavřena. Co se designu týče tak ta se postupem sérii stále zlepšovala a působí působivé i když je její levnost patrna. Hudba je kapitola sama o sobě ta je vskutku výborná. Tohle a mnoho dalších děla z B5 jeden z nejlepších sci-fi co jsem kdy viděl. ()

Djkoma

Výborný seriál s výbornými filmy, které perfektně dotvářejí atmosféru seriálu a hluchá místa jsou jimi zaplněny. Těžko hodnotitelný, protože rozsah látky se dá srovnávat možná tak s legendou jakou je Star trek (mimochodem podobnost s Deep Space Nine náhodná?). Rozmach, myšlenky, postavy i konflikty působí velmi zajímavě a Babylon 5 s nimi má v rukávě schované kdejaké eso... Možná trochu škoda, že B5 zůstal za legendou ST jako by ve stínu a nikdy se nedokázal prokousat na světlo světa, aby byl všeobecně uznán a i obdivován. Ve výsledku jde spíše o seriál pro menší hrstku velkých fanoušků sci-fi, kterým nestačí reprízovat nekonečné objevování nekonečného vesmíru na cestách vesmírné lodi E.... ()

PanCitron

Sci-fi klenot, jemuž přívlastek "Jeden z nejlepších Sci-Fi seriálů vůbec" náležitě patří . Ano jako každý seriál samozřejmě měl pár slabších dílů. Především v první řadě, která ještě působí hodně epizodně (ale opravdu jen působí), ovšem od druhé se už naplno začne projevovat promyšlený příběh, který ve strhující smršti trvá až do konce čtvrté řady (dle mého soudu asi nejlepší). Pátá řada pak začíná docela pozvolna, ale druhá půlka řady se opět drží vysokého standardu předchozích řad. A poslední epizoda. Jeden z nejlepších závěrů co jsem kdy viděl. Epizoda kdy si uvědomíte jak vám celý tenhle svět bude chybět. Pět hvězd, 100 procent, deset z deseti........ Babylon 5... Nejlepší epizody: 1x13 - Signs and Portents, 2x20 - The Long, Twilight Struggle, 3x22 - Z'ha'dum, 4x18 - Intersections in Real Time, 5x13 - The Corps is Mother, The Corps is Father....5x22 - Sleeping in Light ()

• Každá série měla název podle jedné z epizod dané řady. První se jmenovala "Signs and Portents", druhá "The Coming of Shadows", třetí "Point of No Return", čtvrtá "No Surrender, No Retreat" a závěrečná pátá série "The Wheel of Fire". (PanCitron)
  • Dlhodobý príbeh, na rozdiel od väčšiny sci-fi seriálov, bol naplánovaný dopredu na celých päť rokov, po ktorých sa mal seriál ukončiť. Preto je možno napríklad v prvej sérii sledovať zábery z tretej a podobne. Jedna séria predstavuje jeden rok. (surfound)
  • Rozpočet na jednu epizodu byl zhruba 800 000 amerických dolarů. Pro představu ve stejné době vysílaný Star Trek: Deep Space Nine (1993) měl rozpočet na díl 1,6 milionů. (PanCitron)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)