Gándhi

Biografie Mohandase K.Gándhího, nenápadného právníka, ze kterého se stala díky jeho filozofii nenásilí a přímého protestu vůdčí duchovní osobnost Indie. Příběh Mahátmy Gándhího a jeho vzestupu z postu bojovného právníka v Jižní Africe až na pozici duchovního vůdce v Indii. Po svém návratu do Indie si Gándhí uvědomuje, že Britové udělali z Indů druhořadé občany. Dovede indický lid až k povstání proti Britům, přičemž zpočátku volí pouze formu nenásilných protestů Tento film popisuje život a dobu Mahátmy Gándhího, indického politického vůdce, kterému se podařilo osvobodit svou zemi od britské nadvlády za pomoci nenásilných prostředků a tím dát naději a inspiraci nadcházejícím generacím. (oficiálny text distribútora)

Aleee89

Gándhí je velkolepá filmová freska v tom dobrém i zlém slova smyslu. Přesně naplňuje tuhle charakteristiku. Je to rozmáchlý filmový epos, který se nám snaží říct mnohé, je precizně natočený, propracovaný a formální stránce nelze vytknout snad nic. Jenže jak to tak bývá, je to snímek rozvleklý, místy nudný. Celou dobu jsem uvažovala o tom, proč ho Attenborough natočil tak dlouhý. Dvě hodiny by stačily až až a třeba by ta zhuštěnost přispěla k lepšímu filmovému zážitku. ()

radektejkal

Proti filmu nic, opravdu vysoký standard. S čím se ale hůře porovnávám je nekritické úctívání Mahátmy Gándhího (naposledy Václav Havel). Ne že bych mu vyčítal nedůslednost mezi jeho "mladým a svatým" životem (to ještě výrazněji známe u sv. Augustina a problémy s tím nejsou), ale naopak s jeho pozdější příšernou důsledností. Je mi líto jeho ženy, které kázal o špatnosti sexu (dokud nebyl nadržený), jeho žačky, kterou nechal zemřít (když zakázal banální operaci slepého střeva), z nedoknutelných (ze kterých si v podstatě vystřelil) a milionů zabitých hindů a muslimů (místo aby řešil problémy, dávál přednost vydírání hladovkou). गांधी není (ostatně jako ani Tolstoj) prorokem satyagrahy (uchopení pravdy) ani ahiṁsy (nenásilí). ()

Anglie

Attenborough natočil skvělý životopisný film, u nás bohužel neznámý. Ale některé scény jsou rozhodně nezapomenutelné, už jen proto byste to měli vidět. ()

Fanucci

Nemám slov. Úžasné dílo. Richard Attenborough se projevil jako ještě lepší vypravěč než legendární David Lean. Kdybych mohl, dám i 10 hvězdiček. ()

wipeout

Kvalita tohto filmu jednoznačne pramení zo scenáru, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani ten najväčší trúfalec, ešte o to hodnotnejším, že ho napísal sám život. Sú jednoducho veľké príbehy, ktorých sfilmovanie si vyžaduje síce odvahu, ale keď sa už do toho ľudia pustia a odovzdajú mu celé svoje srdce, čo tu platí jednoznačne, tak nám laikom doprajú aspoň omrvinku si odštipnúť z myšlienok, idei či obrazov, ktoré tím kúskom ľudskej cesty po tejto planéte hýbali. Pasívny odpor je nádherná ba až naivná myšlienka, ktorej by asi málkto v takej forme uveril a označil ju za životaschopnú. A hľa jeden muž povstal a pohol celým národom, čo v kontexte v naších mysliach zafixovaného stereotipu, že jeden človek toho veľa osamote nezmôže, vlieva aspoň akú takú štipku viery v hodnotu individuality. Životný výkon Bena Kingsleyho nehrajúc ale žijúc svoju postavu telom i dušou. Je to okázalý príbeh plný veľkolepých scén často s tisícami komparzistov ostro kontrastujúcich s minimalistickým životným štýlom Gándiho. Niekoho možno odrádza od zhliadnutia niečo cez 3 hodiny dlhá stopáž, ktorá ale verte mi vám prejde ako voda a podobne ako v Seven Samurai sa odčkáme aj prestávky, ktorú po britskom masakry aj budete potrebovať! Naozaj nechápem prečo tento film nie je viac známy na ČSFD. "Keď mi je nejhošie...vspomeniem si...že v celej histórii...cesta pravdy a lásky vždy zvíťazila. Vždy tu boli tyrani a vrahovia...a niekedy se zdali byť nepremožiteľní...ale nakoniec musia vždy padnúť. Pamätaj nato. Vždy." ()

Chrysopras

Velmi silný příběh, který Attenborough nezkazil a podal velmi slušně. Životní výkon Kingsleyho, který už jistě nepřekoná. A pak plejáda známých britských "obličejů", kteří se tak hodí pro role úctyhodných britských imperialistů včetně sira Humpreyho :-) To vždycky potěší. Neméně pak těch pár vět, které dostal DDL a jenž se tehdá snad ani nevešel do titulků :-P. Pokud jste příznivci silných osudů a ještě silnějších poselství, moc lepších filmů nenajdete! ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ BAFTA 1982 - Najlepší film ()

Sheldra

Nuda? Nedostatek emočního vypětí? Cože? Někdo asi od Gándhího čeká situační komedii, někdo srdcervoucí romanci, mně ale bohatě stačí vyrovnaný Bena Kingsleyho a Attenboroughův precizní odstup, abych byla nadšením bez sebe. Film se neomezuje na papouškování Gándhího myšlenek, spíš je přejímá a je jimi naplněn natolik, že při pouhém sledování jsem měla pocit, jako kdybych s Velkou duší poseděla u čaje. Kdybych byla vyrovnaná jako on, možná bych se u toho vzteky tolik nenasakrovala, ale co naplat, pasivní rezistenci nemám v povaze. Jedno vím ale jistě: mít v topce místo, šoupnu tam Gándhího nohama napřed! ()

GILLWANDER

Film o človeku, ktorý zmenil od základu vnímanie v rozporu plných situáciách a ako prvý ich začal riešiť bez použitého násilia. Film o človeku, ktorý zmenil základ ľudskosti a dal svetu čistý mier úplne zadarmo. Film o človeku, ktorý vzdal pokoru kvôli druhým a obetoval všetko len aby sa teror v krajine rozpustil. Taký a ešte viac velebujúci odkaz zostal po úžasnou človeku, ktorý naučil ľudstvo chápať dôležitosti, na ktorých máme v budúcnosti ustlané. Mahátma Gandhí dôkazal za svoj život to, čo sa iným nepodarí ani za tri pozemské životy. Dokázal odvrátiť útlak len za pomoci pokory a bolesti. Presvedčil milióny obyvateľov aby dostávali rany a nie ich opätovali. Pretože prijímať bolesť je ťažšie ako ju rozdávať, a keď človek vydrží tríznenie čaká ho vytúžená sloboda. Gandhí dokázal takouto cestou osamostatniť Indiu od Britov a mierumilovne ich poslať preč. Pretože India patrí Indom tak ako aj ich problémy patria Indii. Človek tak dokonalý, že nie je ani možné pomyslieť na to, že by kráčal po tejto zemi. Taký bol Mahátma Gandhí... 100% ()

dyfur

....a však nič proti myšlienke-proti Gándhimu-ale vyše 3 hodiny sledovať niečo čo poznám zo školy....stačilo raz a bolo dosť. ()

JOHN.NY

Krásný film o neskutečném člověku. I kdyby měl pět hodin, tak jsem zařezaný v křesle a s obdivem sleduju každou vteřinu...O výkonu Bena Kingsleyho se nemá cenu rozepisovat, to se musí vidět. Pochybuju, že někdy bude natočena lepší biografie a myslím si, že právě ta Gándhího by nejlepší měla zůstat. Slova Alberta Einsteina to vystihly naprosto přesně: "Generace, které po nás přijdou, těžko uvěří, že někdo takový, človek z masa a kostí, někdy chodil po této planetě." ()

easaque

+4* životopisný film o slavném indickém muži, který svými skromnými skutky dokázal ovlivnit společenské a politické dění ve světě. Takový malý velkofilm, který je dobrý vidět, abyste pochopili dějiny na indickém poloostrově na přelomu 19. a 20. století. Jeho provedení je dostatečné a zaslouženě si odnáší mé 4 hvězdy. Buddhistické učení si zaslouží větší rozšíření po světě, ale kdo by měl na to trpělivost ;-) [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

/Pablo

Po právu Oscarem oceněný Ben Kingsley zde podává životní výkon. Gándhího ztvárnil naprosto dokonale. Jinak filmu dominuje výborná výprava, vynikající scénář, neskutečně autentická atmosféra a samozřejmě hluboce humánní poslání. Nicméně kratší stopáž by určitě neuškodila. ()

Martin741

Genialny pocin od rezisera Richarda Attenborougha o Mohandasovi Karamchand Gandhim /oktober 1869 -- januar 1948/. Film pomerne presne datuje a zobrazuje zivot Gandhiho, od oboch Burskych Vojen, cez angazman v Indickom Narodnom Kongrese, satjagrahy /nenasilny odpor/ voci Britskemu Imperiu az po smrt /znamy datum/. Gandhiho priam genialne zahral herec Ben Kingsley. Nadhera : 100 % ()

johny89

Film o tomto malém velkém muži. Nikdy jsem se Gandhím příliš nezabýval, ale musím říci, že po zhlédnutí tohoto snímku mě jeho život velmi zaujal. Ben Kingsley v roli Gandhího působí velmi důvěryhodně a jsou si vzhledově hodně podobní. Skoro mě překvapuje, že Kingsley není ind, protože v tomto filmu je velmi přesvědčivý. EDIT: Aha, tak má indické předky :) ()

Hees

Veľmi dlhý film, ktorý ukazuje život Móhandás Karamčand Gándhího inak nazývaného Mahátmá (Velký duch). Tento muž jednoznačne mal dar strhnúť svojím úsilím celé masy ľudí a možno je to jeden z mála z histórie ľudstva, ktorý tento dar využil nie na dobíjanie a ničenie, ale práve na mier a slobodu. Ako som už spomenul film je pomerne dlhý a má 188 minút lenže to v konečnom dôsledku vôbec nevadí, alebo naopak je k prospechu veci z dôvodu, že sa vykresluje veľká časť života tohto mierotvorcu. Vo filme sú aj začiatky Gándiho aj neskoršie "úspechy". Muž čo dokáže len hladovkou spraviť mier si zaslúži oslavovanie a velebenie a nobelovu cenu za mier mal jednoznačne dostať (aj keď ju asi mohol dostať len žijúci kandidát). Film vôbec nie je nejaký jednotvárny a stále je postarané o akciu, v tomto prípade je akciou občianska neposlušnosť. Neprekvapuje ma, že celý film potiahol vyššie svojím výborným výkonom Ben Kingsley (kedy on podá zlý výkon?). Film jednoznačne dokazuje, že niekedy sa cieľ dá dosiahnuť inak ako zabíjaním, alebo šírením zla, ale vtedy to väčšinou ešte viac bolí a potrebujete na to silu ducha. ()

kaposlav

Celkom dobre spracovaný životopisný film o Gándhim. Myslím si, že keby sa niekto pokúsil v dnešnej dobe natočiť novú verziu, tak by mal problém, aby bola znateľne lepšia ako táto. Ben Kingsley ho stvárnil dosť dobre a teraz si neviem predstaviť kto by túto rolu zvládol lepšie. Jediné, čo beriem ako mínus je dĺžka tri hodiny. To je fakt veľa, ale natlačiť to pod dve hodiny by bolo na úkor koncepcie. ()

MrPierc

Popis událostí okolo jediného muže. Muže, který svou myšlenkou a poselstvím sjednotil celou Indii. Možná druhý Ježíš Kristus v historii lidstva. Nenásilím sjednotil Indii a bojoval proti tyranii koloniální Anglie. Bojoval pro samostatnost Indie, která by si konečně řídila svou zemi sama. Když ale svého dosáhl, začali náboženské nepokoje a skoro až občanská válka. Svým odhodláním inspiroval celý svět. Klackem svět nespasíš ! ()

Zemřel herec Bernard Hill

Zemřel herec Bernard Hill

05.05.2024

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (viac)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (viac)