Nirvana: Come As You Are

(hudobný videoklip)
Krátkometrážny / Hudobný
USA, 1992, 4 min

Come As You Are je v pořadí druhým singlem Nirvany z ikonického alba Nevermind. Kurt Cobain nebyl spokojen s výsledky spolupráce se Samuelem Bayerem na klipu k prvnímu singlu Smells Like Teen Spirit a pro další video jej oslovil vizuální styl Kevina Kerslaka. Ten následně s kapelou spolupracoval dlouhodobě (dále také In Bloom, Lithium a Sliver). Poměrně abstraktní klip zachycuje Nirvanu hrající v potemnělé místnosti, k čemuž jsou namíchány záběry s různými tématy, leitmotivem pak zůstává voda, zřejmě odkazující na obal legendárního alba. (J.Connor)

Jara.Cimrman.jr

Obrazový mix rozmazané kapely, pistole, psa, plovoucího dítěte a všeho ostatního na mne příliš nezafungoval. Ale co na tom, když se jedná o hudební pecku, která mne kdykoli zvedne ze židle a donutí mne tupě dupat do rytmu? Asi nic, protože Nirvana je diagnóza a já jsem nemocný. ()

J.Connor

Nirvanu už sice minimálně 20 let příliš neposlouchám, ale vždy, když už se náhodou k nějaké jejich skladbě dostanu, zacloumá mnou mohutná nostalgie a zvláštní smutek a vždy budu k těmhle třem jinochům chovat respekt. V době, kdy jsem byl vášnivým vyznavačem grunge, mi však jejich klipy byly zcela nedostupné. Překvapující pro mě pak zpětně bylo, že nejsou příliš dobré. Docela by mě zajímalo, jaké všechny faktory se na tom podílely, jestli sázka na Kerslaka, celková "nehvězdnost" kapely, které byla sebeprezentace a tedy snad i natáčení klipů nepříjemné? Určitě bych si vsadil i na to, že během překotného, raketového a především překvapivého úspěchu Nevermind se klipy šily horkou jehlou a s něčím ambicióznějším se počítalo až pro In Utero, kdy už kapela byla zavednou mega star. Této hypotéze by odpovídal i klip na Heart-shaped box, ale dalších už jsme se bohužel nedočkali.... Jo a milí kolegové, i když vím, že je to těžké, snažme se hodnotit klipy jako takové, ne písničky nebo kapelu. ()

Marek1991

Psycho to je určite, no zároveň umenie a sila výpovede a mne sa páčil veľmi aj klip a svojim spôsobom aj pieseň, ktorú považujem za nevšednú. ()

Martin741

Spolu s pesnickou Smells Like Teen Spirit asi moj najpozeranejsi klip od znamej kapelky Nirvany zo Seattlu. Kurt nam tu viacerym chyba. 100 % ()

kaposlav

73% určite za klip :). Ruku na srdce a povedzte si, že ste dávali 5* za klip a nie za pesničku, či obľúbenosť kapely ,respektíve speváka. ()

vyfuk

Je to asi nejvíce reklamní prostředek na album Nevermind. S veškerým designem a myšlenkou. Také je to zajímavé nahlédnutí do deprimované mysli a reprodukci člověka... hádám. ()

Lukoboss

Drogovej psycho-klip na kultovní skladbu (i když která vlastně od Nirvany není kultovní nebo klasika že?!). Tady platí, že čím víc psycho, tím víc Nirvana. ()

michael.film

Ľudia ktorý toto hodnotia menej ako 4 hviezdičkami musia skutočne so sebou robiť. Rozumiem že v dnešnom svete už nikomu slovíčko "vkus" nič nehovorí, ale sakra! Toto je hudba, to sú myšlienky, toto je to, čo ja považujem za umenie. ()