Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Larushka

Eva Green je skvělá. Zarostlý Josh Hartnett k pomilování. Jsem ráda, že jsem po National Theatre Live mohla znovu vidět Helen McCrory, Roryho Kinneara a Simona Russell Beale. Zároveň jsem zvědavá na další sérii, kéž by si to udrželo laťku. Sledování posledních dvou dílů jsem co nejvíce oddalovala, protože jsem věděla, že se mi bude stýskat. A taky, že jo. Velmi povedené, atmosférické; prostě Penny Dreadful tak jak má být! Druhá série slabší, uvidíme jak bude dál. Eva byla ve třetí sezóně stále parádní. Díky, díky ligo výjimečných. A ano v nejlepším se má přestat. :-* ()

PanZahadnyCZ

Pilot 75 % - již první díl napoví, že seriál oplývá výborným zpracováním, atmosférou a hereckými výkony. Jsem rád za akční start, který ale na druhou stranu působí trochu chaoticky, když se přeskakuje z jedné věci na druhou. Uvidíme jak se to ještě vyvine. EDIT : První série dokoukána, bohužel nebyla tak svižná a atmosferická jako pilotní díl. Asi po čtvrtém díle jsem váhal, jestli vůbec dál pokračovat, ale řekl jsem si, že když už jsem zase něco rozkoukal, tak tentokrát bych to mohl dotáhnout až dokonce. Nakonec se mi to podařilo, ale často jsem se u toho nudil, nekončící konverzace a maximálně jedna akce za celý díl rozhodně neodpovídá skvělému námětu a také hereckým výkonům Evy Green, která celkově za celý seriál předvedla možná nejlepší ženské herectví, jaké jsem kdy viděl, promiň Jodie Foster. Avšak rozhodně tím nevynahradí ona hluchá místa v seriálu, kterých je dost, na to jedna skvělá herečka bohužel nestačí. Překvapil i poněkud slabší poslední díl, kde jsem čekal pořádnou melu, ale než jsem se rozkoukal, tak už jsem jen četl titulky. Jsem zvědavý na další sérii, snad se tvůrci zaměří na více akce. 1. série = 70 %. ()

frings

Temně úchvatná atmosféra, excelentní výprava, vymazlená kamera a strhující hudba, kterou umocňují herecké výkony. Skvěle naservírována psychologická propracovanost postav, co emocionálně zasáhne bezpochyby každého vnímavějšího diváka. Mimochodem-kdy jste naposledy slyšeli tak navýsost dokonalý český dabing a navíc bez F. Švarce! ()

animaxis

Už jen myšlenka úmístit do viktoriánského Londýna všechny postavy tehdejších knižních hororů a nějak k nim vytvořit smysluplný děj mi přišla skvělá. Dokonce jsem si před zhlédnutím pilotního dílu myslel, že něco tak dobře znějícího snad ani nemůže vyjít, že mě to prostě zklame. O to jsem byl nadšenější, když se seriál hned v pilotu rozjede a je z něj jasně cítil tma, špína, mystika... a vůbec viktoriánské horory. Hned zezačátku jsem si zamiloval postavu Vanessy Ives (podle mě zatím nejlepší a nejprocítenější role Evy Green!), která zaujme už jen tím, že je na všechny hodná a přitom tu ve všech sériích trpí jako největší mučednice. Ostatní postavy jsou tu vymyšleny skvěle, ať už právě ty knižní (Dorian Gray, Frankenstein a jeho výtvor, Wolfman), tak i ty napsané čistě pro tento seriál. Herecké výkony tu jsou ucházející a v některých případech si dovoluji říct výtečné. Prostředí tu u mě fungovalo všemi deseti a opravdu děkuji tvůrcům, že tu nic nepokazili a očividně si na tom dali záležet. Docela se mi i líbilo, že když už dojde na krev, tak se jí tu rozhodně nešetří (hlavně ve 3. sérii). U hororových příběhů tohoto typu je krev prostě nutností, nebudeme si nic nalhávat. Také se mi dost líbilo, že s každou novou sérií jdeme více do hloubky většiny (ne-li všech) místních postav. To mi akorát připomíná, že hned po Vanesse jsem měl nejraději Johna Clara, jehož osudy mi také přišly velmi dojemné. Ještě bych asi měl napsat o mojí nadšenosti, když jsem se v prvním díle 3. série dozvěděl, kdo bude jejím záporákem. Popravdě zrovna na něj jsem netrpělivě čekal už od pilotního dílu a nakonec musím říct, že mě nezklamal, i když jsem čekal něco úplně jiného. Navíc myšlenka, že zrovna on je bratrem Lucifera... Prostě mi to k němu sedlo, když nad tím tak přemýšlím. Co se týče samotného konce seriálu, tak mi přišel velmi povedený a myslím, že přišel ve správnou chvíli. Ani moc brzy, ani přehnaně pozdě. V posledním záběru mi navíc ukápla slza, což se mi myslím u žádného hraného seriálu snad ještě v životě nestalo. Jelikož tento seriál komentuji už dva týdny poté, co jsem ho zhlédl, musím říct, že postavy z něj mi už teď chybí, ale to byla asi i myšlenka toho konce. Popravdě se asi cítím podobně jako jistých pár postav na konci onoho posledního dílu a takový dojem ze seriálu mi přijde až fascinující. Takže nakonec bych řekl, že za samotný vznik Penny Dreadful (a že je ta myšlenka už hodně stará) jsem velmi rád, že se mi celý seriál hodně líbil a něco ve mě zanechal. ()

vesper001

Proti pejskům a kočičkám nemám ani to nejmenší (jím všechno), ale tenhle stokrát děsný dort mě málem otrávil. Naházet veškeré nadpřirozeno v dosahu do jednoho pytle, protřepat a zamíchat, ještě jakžtakž fungovalo v Arabele, Van Helsing, Liga výjimečných a spol. ale jasně ukázaly, že tudy vede cesta do filmařského očistce. Ale divácký lid je nenasytný, nabruste si tedy tesáky, nechť hladové hry započnou. Na gore se dá zvyknout, co mi ale vážně vadí, jsou prvky satanismu (jakoby všichni ti upíři, vlkodlaci, zombíci, psychopati a úchyláci nestačili), a hlavně zařazení ďábla mezi fiktivní postavy. Naopak největší přínos seriálu vidím v tom, že díky němu má svět možnost v premiéře odhalit, že Timothy Dalton se na stará kolena naučil aspoň trochu hrát. ()

bartias

Skvěle gradující napětí se po prvních dílech začíná nečekaně rychle rozmělňovat. Zatímco některé postavy (Vanessa Ives, sir Malcolm, částečně Ethan Chandler) jsou tajuplné a nesmírně zajímavé, jiným jako je zprofanovaný Victor Frankenstein by více slušelo okrajové místo v ději, třeba nápad dát mu jenom vedlejší roli viktoriánského forenzního technika mohl hraničit s genialitou. Eva Green je dokonale uhrančivá, ale (aspoň ve třetím a čtvrtém dílu) rychle jí „ubývá“. Osudové pohledy, které si její Vanessa Ives vyměňuje s nudně okoukaným Dorianem Grayem jako vystřiženým z druholigového romantického hororu, se do původního konceptu/atmosféry/příslibu seriálu Penny Dreadful vůbec nehodí. Po čtvrtém dílu, tedy polovině zatím hotových epizod, to znamená jediné: ztrátu zájmu. ()

alchac

OBSAHUJE BROILERY, a to včetně jejich méně chutných částí! Upíří entrée měli ex007, rampouchovitá, senzibilní nymfomanka Vesper a sexuálně nevymezený cherubínek s bouchačkou (proč sakra Hartnetta pořád obsazují do rolí pistolníků?? Clint se jednou bude v hrobě obracet!) naprosto skvostné - velmi příjemně se bubákovalo a celkově ve mně bylo vzbuzeno zdání kvalitní podívané, při které nejeden anemik upadne do mdlob. Odhalení identity pana doktora sice již ke konci spouštělo výstražný maják, nicméně jsem varování nedbal a poručil si další chod. Namísto objednaného krvavého bifteku mi byl bohužel naservírován surovinově přeplácaný a současně chuťově nevyvážený eintopf, jehož dietetické nedostatky nemohlo sebeméně zakrýt ani vizuálně vymazlené prostředí nobl restaurace. A že se oproti předkrmu tedy dějí veletoče! Viky je nucen shánět pro synka Frankieho (příštipkařícího jako fantom horortyjátru) nemrtvou matraci, kteroužto ve finále nalezne v tuberácké štětce, odciziv jí drsňáku s kolty proklatě nízko, jenž jí ještě za živa zvládne důkladně vypucovat komín a nahřát troubu. Zelená po seanci přefikne na ulici nebohého viktoriánského proletáře a odnikud se zjevivší metrosexuální pan Gay vše pouze zpovzdálí sleduje a funguje zde v podstatě toliko jako univerzální obšoust a dvorní emitor svrbění v brázdě Zelené, ačkoliv nepohrdne ani leštěním hlavně koltu čerstvě comingoutujícího homodlaka (čili co nejprve vypadalo jako hrubá castingová minela najednou dává dokonalý smysl!), pročež se zde rýsuje tvajlajtový metrojúhelník s převahou kolíků a já se uchyluji do koutku tiše se vyzvracet. A to jsem ještě netušil, že sexuálně nevybouřený scénárista bude dále utahovat šrouby a následně z něj vyhřezne mdlý pokus o Cukrově punčový retro díl, ve kterém by Vaneska vojela i trakař, byla-li by jí na chvíli sundána svěrací kazajka. Naštěstí toho nebylo zapotřebí, neb vše kreativně odskákal (doslova) neviditelný satanáš v rouše Daltonově. A jako by to samo o sobě nestačilo, tak je zde až na pilot vše zmíněné důkladně futrováno unylým kecáním, které působí stejně samoúčelně jako četné záběry na odhalená (převážně pánská) pozadí v plném zápřahu, kvůli čemuž si navíc za chvíli musíte malovat síťový diagram toho, kdo tu s kým vlastně šuká a kdo koho nejspíš přefikne v příštím dílu. Ale aby se někdo sem tam uráčil přefiknout někomu krkavici, to né! Zhrzený potomek doktora F. sice sem tam někoho kuchne (pročež si celkem sympatického prof. Van Helsing moc neužijeme), nicméně ve výsledku jde jen o jeden z mála kamínků občas rozčeřících sirupovitě hutné a pokojné hladiny intenzivní nudy. První sérii jsem tedy dal šanci až do trpkého konce, ale krvavé to skutečně moc nebylo. Spíš růžové. Vítejte v pekle viktoriánské pseudohororové telenovely. P.S.: Jo a ten hippoend mě vysloveně nasral! ()

okkac

Season 1: 65%. Velká očekávání se nenaplnila. Na horor je to málo strašidelné, na drama málo vyhrocené. Postav z gotických románu je tu dost, ale žádná není plně rozvinutá. Vše je skoro jen příprava na něco dalšího, co patrně snad bude v další sezóně, na kterou ještě ze zajímavosti kouknu. Season 2: 80% Lepší, než první série. Hlavně proto, že už je to více konzistentní. Season 1: 75% Překvapivě poslední sezóna, která opět doplácí na určitou překombinovanost. Přiznávám, že už mne to tak nebavilo a jsem rád, že příběh jakž takž uzavřeli. Ale představit Dr. Hyda, aby se nikdy nepřeměnil na Jekylla to fakt nedali. ()

nineweh

Seriál táhnou skvělí herci, ale jinak je to tak naprostá slátanina, že moc nechápu, jak se producentům vůbec povedlo je přesvědčit, aby se do něčeho takového pustili. Na druhou stranu nemůžu říct, že bych se nudila, takže hezké tři hvězdy. ()

Radiq

I když je mi docela podezřelé to velké nahromadění legendárních monster a postav do jednoho místa a období, potažmo seriálu a hlavních postav, rozhodně to má co nabídnout. A to tak moc, že kolikrát z toho opravdu jde cítit hororovou atmosféru (na rozdíl od kterékoliv série American Horror Story). Jo, tohle je londýnská hororová story a šlape si to po mrtvolách pěkně s radostí, krví, temnejma zákoutíma a tajemnejma postavama. Obzvlášť mě překvapila postava Vanessy Ives, o které jsem si myslel, že bude nudná, ale to sem se splet... a Eva Green ji zahrála dokonale! Taky ostatní postavy mají hloubku (většinou) a taky nějakou tu blbou minulost, která nám je postupně odkrývána. Prostě zatím je to chytlavej seriál a doufám, že tvůrci časem nesklouznou do nějakyho scénáristickýho stereotypu... Tak trochu ta druhá série už nebyla tak vychytaná. Ach, ta Eva Green, ona je do té role dokonalá - prostě není moc pěkná a když chrlí ty čarodějnický kecy, tak je dokonce pěkně hnusná. Ale do role to sedí. Bohužel zrovna čarodějnice jako hlavní záporačky (co jsou vidět) nikdy pro mě nejsou dobrej nápad. Čarodějnice jsou prostě nuda (kromě Malé čarodějnice). A když k tomu dostaneme tu jejich plešatou povahu, když vylejzaj ze zdí a zrcadel, tak jako kroutim hlavou. Taky na mě nepůsobilo moc dobře to, že tam skoro každej s každým spí a že zrovna ty nejprofláklejší postavy starého ponurého Londýna a té doby se objevují v propletených příbězích, jak kdyby byla hrozná náhoda, že se všichni tak znají a různě spolu dobrodružej. Pobavil chlápek s půlkou ksichtu, i když tam ani být nemusel. Taky ten inspektor ze Scotland Yardu s jednou rukou mohl být líp využitej. Takže bych to zhodnotil asi takhle: vlkodlačí a čarodějná dějová linka byla jakž takž ok, ale to kolem Frankensteina (obzvlášť to, že si k oživení vybral úplně nesmyslně tu z první série...) nebo to kolem Doriana Greye (a chlapo-baby) mě moc nezaujalo. Pokud to takhle bude pokračovat, budu muset hvězdu odebrat. A taky že jo. Třetí série docela mlela z posledního, tvůrci už asi věděli, že seriál končí, takže některé dějové linky museli docela trapně utnout. Taky postavy Draculy a Dr. Jekylla nám obohatily trapnou náhodu, při které se všechny démonické postavy shlukujou v jednu dobu na stejnym místě. A postava Dr. Jekylla tam byla úplně zbytečná (leda že by si tvůrci přeci jen nechali zadní vrátka na pokračování). Celkově to s nápadama šlo do háje a vůbec už to nemělo tu správnou atmosféru, jak ze začátku. Prostě se mi to postupně líbilo míň a míň. Dál musím zkritizovat opakované použití herečky Patti LuPone do úplně jiné role - trapné. Celkem mi ani neva, že to skončilo... su vlastně docela rád. ()

octopuska

Uchvatný seriál, který se hodí hlavně do ponurého, sychravého, podzimního počasí. Oblíbené hororové postavy ožívají ve skvostném vizuálu, se skvělými hereckými výkony. Atmosféra depresivní, viktoriánské Anglie je úžasná a třetí série je naprosto dokonalá. Nejvíce mě zasáhl smutný osud nešťastného Victora a jeho monster. Jak Lilly, tak Johnn byli dech beroucí a jejich tragická osudová linka, mi pěkně brnkala na emoce. Vannesa a Ethan, tak osudoví s jejich nekonečnou, nenaplněnou láskou a nad nimi kroužící, strážný anděl Malcolm, nebo zvrácený, životem znuděný Dorian.... Kdo by je nemiloval a neprožíval s nimi jejich temná dobrodružství. ()

Laerry

Opět někoho napadla "geniální myšlenka" dát dohromady všechny hororové postavy dohromady a udělat z toho horor na pokračování... nebo takový byl aspoň záměr. Příběhy zatím moc celistvě nefungují a hororově to taky moc nevypadá (nebo mě už vážně nic nepřekvapí, natož aby mě to i vyděsilo). Zajímavé herecké obsazení - je fajn vidět Joshe Hartnetta po delší době na televizní obrazovce (když už ne na plátně kin). Na Penny Dreadful jsem se těšila, ale mým oblíbeným seriálem se asi nestane - doposud jsem si nevytvořila s hlavníma postavama (jakýkoliv) vztah, což je špatně. Ale seriál své kvality rozhodně má, jen se u něho nebavím tak, jak bych očekávala... ()

filmmovier

Veliká paráda. Gigantické kostýmní drama s těmi největšími filmovými hvězdami, vypiplaným scénářem, strhujícím příběhem, naprosto megaluxusní atmosférou a spojením těch nejlepších postav viktoriánského Londýna, těch skutečných, i těch smyšlených. Vlastně mi tam chybí už jenom Sherlock Holmes.... Pro milovníky starých hororů a éry ve které se to odehrává, je to opravdu megahustej nářez. S přibývajícími díly sice nadšení krapet opadá, ale hodnocení milerád ponechám, protože tohle geniální dílo má na plný počet plné právo. Eva Green je fakt fantastická, začínám jí mít čím dál radši, Billie Piper potěší, ale líbí se mi opravdu jenom v Doctorovi, Timothy Daltonovi by slušelo víc prostoru a atmoška je tak hutná a brutální, že lépe to už snad ani nejde. Frankenstein, jeho monstrum, Dorian Grey, Mína Harkerová, dokonce i Jack Rozparovač, ti všichni tam jsou, ale mohl by se na scéně zjevit hrabě Drákula a ten Sherlock... Parádní komentáře, které to řekli za mě: KevSpa, hellstruck, EvilPhoEniX. 95%, očekávám nějaké kulervoucí, husté, dramatické finále a stejně napěchovanou druhou řadu, která je už jistá. Konečně nějaký pořádná hororový klenot na pokračování, takhle to má vypadat. ()

Motinski

Fuu, ani neviem kde začať. Ako tak mi sadla výprava. Eva Green je fajn (aspoň zo začiatku) a tu asi aj končím. Prvé epizódy ešte fungujú okej, pôsobia že vedia čo chcú a zároveň si nechávajú niečo odložené do budúcna. Od polovice 1. série už ale príbeh nudí, obsahuje množstvo pseudokecov a príde mi ako z béčkového hororu 90. rokov. Neviem kde sa stala chyba, potenciál bol a tématicky išlo o moju šálky kávy. Penny Dreadful je ale bohužiaľ moc zdĺhavý, nič nehovoriací, bez zaujímavých scén a s podpriemernými hercami. Postavy sú, ani neviem nájsť správne slovo, divné, ploché a občas až moc prehrávajú. Za celých 8 častí sa nič strhujúce neudeje. Veľké sklamanie pri ktorom som sa dosť premáhal aby som vôbec dopozeral celú sériu. Prísne hodnotenie hlavne preto že očakávania boli a málokedy sa až takto sklamem v niečom na čo sa teším. 1 séria 2/10 ()

kinghome

Úžasný seriál, kde se vystřídá mnoho známých fiktivních postav, bohužel většina nemá takový prostor, který by si zasloužili, nejvíc mě dostala scénka s Van Helsingem :D Jinak si myslím, že jde o hodně povedený seriál s naprosto božskou Evou Green, která si roli Vanessy užívá a její psycho pohledy a chování bylo někdy až nechutný, ale zahrála to dokonale, jednoznačně si ukradla seriál pro sebe... Škoda, že mě seriál nedokázal udržet u obrazovky celou dobu, poslední dva díly už byla většina věcí jasná a až tolik mě to nezajímalo, proto 4* a né 5*, pořád jde ale o úžasný seriál, který mě bavil a těším se na druhou sérii. ()

PeterNet

Za 1. naprosto úchvatné herecké výkony. vyzdvihnu zejména Evu Green, která by si zasloužila Oscara (kdyby se dávaly za role v seriálech) a Olly Alexandera, který se objevil je v pár dílech, ale zanechal ve mě velkolepé pocity. Nutno vidět! ()

KRYSIOPICE

Kulisy Londýna výborné, herci dobří, kostýmy taky dobré. Námět byl slibný, stejně jako pilotní díl. S dalšími díly série postupně slábne, až je to užvaněná nuda bez napětí, ktrerá vás ničím nepřekvapí. ()

Belbo

Dokoukáno. První série byla svižně nevážná, druhá se rozhodla do-konstruovat prázdná místa první a v třetí to bylo nota bene s přídavkem monologických dialogů, tzn., jedna osoba dvě minuty v kuse žvaní o minulosti, pak ji vystřídá druhá a pokud zrovna měl střihač svůj den, tak po návratu k první novou eskapádu scénáristovy výřečnosti zařízne. První série 4, druhá 3, třetí 2. ()

geklon

No jako pěkný....Pěkně nechutný, ovšem v podání Sama Mendéze jsou ty rozsápaná těla a zohavená monstra takovou úhlednou koláží. Seriálová varianta na Moorovu Ligu Vyjimečných má fámozní vizualizaci. Celá páteř projektu má neudržitelné ambice stát se jedničkou mezi současnými seriály, ba ani trůny nejsou tak výpravné a na detaily bohaté. S hlavními členy nestandartního týmu vyšetřovatelů brutálních zločinů, které evidentně nemá na svědomí Jack RozSparrow jsem se zatím moc neztotožnil, nebo spíš nebylo dost prostoru si je oblíbit. Věřím že u Green a Hartnetta to asi nebude příliš problém. Pilot je takovým lákadlem a pastvou pro oko (přiznávám, může znít dost zvráceně v případě Penny Dreadful), že příběhové patvary a kýčovité paskvily přecházím. Vždyť to do seriálu o vkodlacích, upírech, a všelijakých nelidech ve Viktoriánském Londýně patří. Kriminálka TrueBlood zatím drží laťku hodně vysoko. Ale nevím zda se chci toho uměleckého exorcismu účastnit nadále. ()

elanius

Našlapnuté mala Penny dobre, prvé tri diely určte nad 3/5. Ovšem potom stratil seriál trošku svoje čaro, prekvapivé momenty. Herecky na jednotku. Zábavnosť ku koncu mierne pokulháva. / 1.séria 7/10 / ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona