Sedem zhavranelých bratov

• Česko Sedmero krkavců (viac)

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo veľa rozprávať, v ňom dedina a v nej veľa ďalších osudov, v lese čarodejnica a na hrade kráľovská rodina s mnohými tajomstvami. Príbehov o ľuďoch by mohlo byť tisíc, ale náš príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy. Je o slovách, ktoré keď z úst vyletia, už ich nič nevráti späť a o Bohdanke, ktorá sa rozhodne zachrániť svojich bratov, nedobrým slovom premenených na havranov. Kým však kliatbu zlomí, postretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste, ale možno pri tom nájde aj svoje šťastie. (RTVS)

teba

Nakonec dávám tři, kvůli zbytečnejm výkyvům v kvalitě scénáře (hlavně ta vrcholná scéna u hranice byla dost podivná) - škoda jich! Oproti tomu první půlka velice vydařená :o) ()

MirkaP

Výborné zpracování lehce hororové pohádky. Už jako dětský čtenář jsem měla radši tu část, kdy je Bohdanka sama a snaží se zachránit své bratry. Scény z jeskyně a s kopřivami na mě mocně působily, zámek se svou upovídaností byl lehounce slabší. Samozřejmě je v tom několik nelogičností, ale ty vyplývají už z předlohy. Za mě spokojenost. ()

ostravak30

Nemůžu říct, že by film byl vyloženě špatný, ale přiznám se, že mě zaujala spíše ta nejznámější verze, tedy tu z roku 1967. Martha Issová byla vynikající. Tedy, chvíli jí trvalo než se rozehrála. V úvodu pohádky mě příliš nezaujala, pak ale potvrdila, že je skvělá herečka a byla ozdobou. Též Zuzana Bydžovská bylo to světlejší na remaku. O to méně mě ale zaujala Sabina Remundová, která mi nepřišla přesvědčivá. Osobně si nemyslím, že by byla špatná herečka, právě naopak. Spíš bych řekl, že tahle role jí nesedla. Celkově ale musím říct, že ač pohádka nebyla úplně špatná a klidně se na ni podívám opět, najdou se věci, které jí ubírají z mého hodnocení. Podle mě tvůrci celý děj příliš překombinovali. V tomto případu platí staré dobré, že čeho je moc, toho je příliš a také: v jednoduchosti je krása. Bohatě by stačila pohádka o Bohdance, která chce zachránit své bratry. Propletenec s dávnými vylhanými story na mě působí trochu jako pohádkový přepis Ordinace v růžové zahradě. Já bych se držel osvědčených věcí. Ostatně, Božena Němcová byla skvělá spisovatelka a ač jsem původní povídku nečetl, jistě ji napsala skvěle. Takže proč jít do nějakých složitostí? Snaha o velkou výpravnou pohádku je vidět na každém záběru, ale někdy méně je více. ()

Pitryx

Po krásné Márii Podhradské toto? To je vtip? Bože, Bože to snad né. Protivná Issová sice zvládla, mimiku velmi dobře, ale tuto roli měla hrát kterákoli jiná herečka. Děj se mi nelíbil vůbec, protože si trošku pamatuji originál. Retrospektivy mne iritují vždy a také za ně dávám moc mínusů. Zde nejinak. To s tím „hozeným „ šutrem“ na konci nemysleli vážně, že ne. No, dobrá. Nelíbilo se mi vůbec pojetí, a proto hodnotím jako plus jen pár drobností a snahu.+++ Špatně jsem hodnotil. Musím ještě přiznat krásné scenérie. Takže za ně a hudbu přidávám po deseti procentech. A protože jsem před chvílí dokoukal obě předchozí verze, musím si přiznat, že tato se mi líbí nejvíce. Takže ještě deset. A poznámka, možná časem mrknout znova a hodnocení znova upravit.  20220223    **APŮL ()

PAVLIS

Ze začátku příjemné překvapení. Má to atmosféru, vtip i napětí... Pak ale nastupuje schizofrenní pocit z kombinace temnější atmosféry pro starší děti až dospělé a předvídatelného děje pro menší děti. A postupně dojde ke ztrátě tempa, i kvůli necitlivému (ne)stříhání, a tak to ke konci sotva doklopýtá. Škoda. ()

maoc

Líbilo. Krásné scény, vtip, naturalistické vykreslení zla a poté jeho zesměšňování a karikování, krásná chemie mezi Martou Issovou a Lukášem Příkazkým (teď si vzpomínám, že ho asi zním osobně z internátu :-o) a mnoho dalšího. Hodně dobrá pohádka, na jejímž hodnocení se shodnu s recenzí Jana Gregora - budoucí vánoční TV klasika. ()

Tominni

Klasické pohádky se Alice Nellis vůbec nezalekla a vytvořila jednu z nejzajímavějších pohádek posledních deseti let. Výborná kamera, emoce a vtip. K tomu všemu excelentní Martha Issová, která svůj part téměř beze slov zvládla na jedničku. ()

janovrom

Kolem a kolem, prostě to nefunguje. Příběh má hlavu a patu. Vtip je zde také. Ale postavy jsou buď naprosto blbé nebo není možné, aby jejich interakce fungovala. Dané argumenty v rozhovorech jsou naprosto nepřesvědčivé. ()

Joe16210

Musím se přiznat, že mi Sedmero krkavců dlouho unikalo a teď jsem hodně mile překvapený. Pohádka moc hezky udělaná, doprovází ji krásná hudba Vašo Patejdla a herecké obsazení je originální. Někdy má totiž u pohádek člověk pocit, že se tam protáčí pořád jedni a ti samí herci, tady mi přišlo, že většina obsazení se zatím v pohádkách příliš neobjevila. Martha Issová byla v ústřední roli skvělá a paradoxně umí hrát i beze slov, to je na pochvalu, ne každý by to zvládl stejně jako ona. A Sabina Remundová je čím dál tím více kopií své matky, což je jedině dobře, protože Iva Janžurová je skvělá herečka a je dobré, že má v Sabině pokračovatelku. ()

hrumsrt

I přestože je Sedmero krkavců jedna z těch pohádek z pera Boženy Němcové, které mi přijdou snad až nejslabší, tak se její nejnovější celovečerní adaptace ujala Alice Nellis vskutku se ctí.. U nás ty pohádky něco znamenaly a díky bohaté středověké historii jsme měli i dost námětů ze kterých čerpat a dobu do níž je zasadit. Ale jakoby jsme zapomněli v čem tkvělo jejich kouzlo, jakoby jsme sebevědomě pořád točili další a další, i přestože už nemáme kvalitní tvůrce, kteří navíc už ani nepřistupují k pohádkovému žánru s patřičným respektem... Proto je o to příjemnější vidět novou relativně novou pohádku, která i přes již několikátou filmovou adaptaci má co nabídnout a nakonec svoje předchůdce ještě i předčí.. Martha Issová coby Bohdanka je perfektní a to i přes skutečnost, že toho tolik zase neřekne. Ale i zbytek castingu mě nenechal na pochybách a i když já osobně bych si třeba duo princů prohodil, stejně mi takhle k sobě ústřední duo pasuje.. Výtečné soustředění na samotný příběh točící se okolo skupinky krkavců, pro něž je emancipační snaha Bohdanky jejich jedinou nadějí.. A že v závěru dojde na tak napínavé finále, u něhož budu sedět a sledovat prosté česání vlasů jako brilantní za dostiučiňující scénu, to jsem už v pohádce dlouho neviděl... Jedna z nejlepších pohádek, která celou divně temnou předchozí televizní verzi snad nadobro uvedla v zapomnění.. "Jestli si můžu něco přát.." 75% ()

Hora1000

Hezká pohádka, která se mi líbila díky svěžímu a modernímu pojetí, jež ovšem nepokazilo pohádkovou atmosféru. Martha Issová, Lukáš Příkazký i Zuzana Bydžovská byli super. V polovině mi přišlo, že děj zbytečně ztrácí dech, ale ke konci už to bylo zase fajn :) ()

swinevenca

Marthin tichý koncert. Pohádka je přiměřeně pohádková i pro přerostlé dítě jako já, hlavně ze začátku hodně svižná, tak akorát vtipná, prostě dobrý. Dlouho jsem bojoval s Remundovou, zato parťáci z Dejvickýho zase bodovali. Nevýrazná hudba, úplný konec byl trochu natahovaný, tam se mi zastesklo po Rážově krásně utnuté verzi s Hapkovou hudbou. ()

Patriska

Po delší době je tu česká filmová pohádka, která nenudí a sluší jí velké plátno. Podle mě výborně vybrané obsazení hlavních rolí. Marta Issová je sympatické děvče, které, abyste mu drželi pěstě až dokonce, nepotřebuje ani mluvit a stačí všeříkající gesta. Sabina Remundová si záporáckou roli užívá a stejně tak sluší Zuzaně Bydžovské role čarodějnice. Sympatický je současný styl řeči a ne nějaké rádoby staročeské pitvoření. Příjemné překvapení. ()

strelenka

Po nějaké době opravdu krásná, česká pohádka. Nikdo se do ničeho nenutí, vše sedí a já při sledování ani jednou nezaškobrtla v soustředění. Krásné záběry přírody, lidí, pocitů... A já si znovu natočenou pohádku Boženy Němcové užila! ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky

05.03.2016

Filmovým králem Českých lvů za rok 2015 se stává film Kobry a užovky. Film si přímo z vyhlašování ocenění odnesl šest sošek Českých lvů. Za nejlepší film si cenu převzali producenti Jan Prušinovský a… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (viac)