Macík 2

USA, 2015, 115 min (Alternatívna 126 min)

Niektorým plyšovým medveďom nestačí, že vedia chodiť, hovoriť, huliť a milovať sa s prsnatými blondínami. Niektorí chcú aj vlastné dieťa! Mimoriadne úspešná komédia Macík, názorne predviedla, že aj keď ste z plyšu nič Vás nezastaví, aspoň čo sa humoru týka. Dobrou, aj keď možno ľahko znepokojujúcou správou je, že sa Macík Ted vydáva za účasti svojho kamaráta Johnnyho v podaní Marka Wahlberga ešte o pár krokov ďalej.
Dobré príbehy končia svadbou, ten nás ňou začína. Blonďavej Tami-Lynn nevadí, že je jej manžel chlpatý po celom tele a ešte o meter a pol nižší. On by jej na oplátku chcel dopriať bábätko, lenže technicky... plyšový medveď a ľudská bytosť... Nakoniec sa rozhodnú pre umelé oplodnenie. A v okamihu keď Ted s Johnnyho pomocou má potrebné spermie na dosah ruky (či skôr labky), sa úradník rozhodne, že plyšový medveď z hračkárstva nemá na potomkov právo. Lenže Macík a Johnny sú hromoví kámoši, len tak niečoho sa nezľaknú, a tak si najmú právničku (Amanda Seyfried). Je blond, okatá a tiež tak trochu hulí, takže sympatická. Nesúrodá trojka sa pustí do predom prehraného boja s takým zanietením, že sa nebudete stačiť diviť. Síce im to k víťazstvu nepomôže, ale hlavne, že bude sranda. (Barracuda Movie)

Mikino00

Ještě méně zábavné než jednička, tady už se zcela jede na vlně trapnosti. McFarlaneův humor mi naprosto nesedí, jsou to jen vtipy o drogách, sexu a fekáliích, které po dvou vtipech omrzí. Film je navíc neskutečně natažený a děj je tak prostý a plný klišé, že ho nezachrání ani žádná z vedlejších postav. ()

Santino7

Keďže v uplynulej dobe k nám dorazili hneď troje pokračovania divácky (kde majoritný "záber" tvorili pochopiteľne mladšie generácie) relatívne úspešných komédií ročník 2012 (mám tým na mysli konkrétne trojicu Ted; 21 Jump Street; Magic Mike), pričom pokračovanie prostredného z nich už mám dlhšiu dobu úspešne za sebou (k úplnej kompletnosti mi teda chýba už len Magic Mike XXL, lenže ak mám byť úprimný, daný film ma vzhľadom na nie príliš nadšené hodnotenia príliš neláka a tým pádom ho nateraz vynechám), chtiac-nechtiac som musel pri pozeraní pristúpiť i k akémusi mini porovnávaniu. Zrovnávať pokračovanie s pôvodným filmom, a teda jednotkou, nie je nič nezvyklé a stretávame sa s tým bežne (a spravidla to žiaľ vychádza výrazne v prospech jednotiek, česť výnimkám). Zrovnávať však s niečím iným, s odlišným hereckým obsadením, nesúcim odlišný rukopis, to už je o inom (a predsa sa to človeku častokrát núka tak nejak prirodzene, samo od seba). Prekvapivo sa však i tu našlo hneď niekoľko do očí bijúcich podobností. Tou úplne prvou podobnosťou, asi absolútne základnou, ktorá sa stala už akýmsi nepísaným pravidlom pri pokračovaniach úspešných komédií s pozitívnymi diváckymi ohlasmi a slušnými zárobkami (a teda sa jej nevyhli ani Ted 2 a 22 Jump Street - kvôli časovej úspore a rovnako tak aj úspore mojich nervov v neskorších fázach komentáru skrátené iba na T2 a 22JS, vďaka za pochopenie:-), je aspoň dvojnásobne vyšší výskyt známych osobností z rôznych brandží, ktorí sa vo väčšej či menšej miere mihnú na plátne - a pokiaľ ide o druhý prípad, čiže nie o vedľajšiu rolu ale čisto len o akési "mihnutie", spravidla sa ich účasť viaže s akousi vtipnou scénkach, či ak chcete tak gagom (v lepších prípadoch vydarené a vtipné, no a v tých horších diváka zväčša poteší aspoň samotná účasť, keď už nič iné...). Kým 22JS možno v tomto ohľade považovať skôr za takú komornejšiu záležitosť, a pozornému oku ne-amerického diváka neunikol nanajvýš tak Seth Rogen, Queen Latifah + tým znalejším ešte ak-tak Peter Stormare (pričom do jednotky ulovili "len" Johnnyho Deppa), T2 bola v tomto ohľade o čosi "štedrejšia" - na plátne sa postupne vystriedali kalibre ako Freeman, Neeson, Hasselhoff (i keď priznám sa, účasť tohto "velikána" nablýskaných rokov osemdesiatych mi na prvýkrát akousi záhadou unikla - hoci ide o osobu, ktorú prehliadnuť snáď ani nemožno - čiže verím, že pri opakovanom pozretí túto krivdu napravím), či prioritne americkému publiku dobre známi Jay Leno (i keď toho ešte ako-tak poznáme i my, zámorskí) a Tom Brady (toho nielenže vonkoncom nepoznám, no nevyznám sa ani v športe, ktorým sa preslávil - skvele mi to však vynahradzuje samotný gag s ním, ktorý je vskutku vydarený i pre neznalca ako som ja). No a aby toho nebolo málo, akousi čerešničkou na záver, a taktiež rozhodne najžiarivejším menom z celého hviezdneho ansáblu nie je nik iný než Sam J. Jones, ktorý, rovnako ako tomu bolo i v jednotke, sa vyskytol hneď v niekoľkých nadmieru podarených scénach a už len jeho účasť samotná tak nejak príjemne "hriala pri srdiečku" (mimochodom, ak by sa Flash Gordon nestal kultovou záležitosťou vďaka svojmu vlastnému čaru a nenapodobiteľnému fraškovitému štýlu, určite by sa tak postupne stalo "vzdávaním pocty" zo strany MacFarlanea:-)). Len tak na okraj, všetky tieto hviezdne mená sa viažu s gagmi, ktoré ma ozaj pobavili (najmä teda Neeson). Navyše, aby toho nebolo málo, vyskytlo sa tu množstvo popkultúrnych odkazov, ktoré len a len potešia (či už Clubber Lang, F. Scott Fitzgerald, Kramerová verzus Kramer alebo kopu iných). Týmto vlastne aj završujem to, v čom Ted 2 dominoval najviac, a teda sú to jednotlivé humorné scénky, gagy či humor ako-taký, vo všetkých jeho možných (i nemožných) podobách. V tomto smere MacFarlane tentokrát naozaj zažiaril, to bez debát. Plynulo však prejdem k podobnosti druhej (ak ste sa teda v onom komentári a jeho celkovej štruktúre ešte nestratili :)), a teda týkajúcej sa príbehovej línie. V tomto smere postretol T2 takmer na vlas rovnaký osud ako JS22. V oboch týchto pokračovaniach šla totižto ústredná dejová línia kdesi do úzadia, v prospech stratégie narvať do stopáže čo možno najviac humorných situácií (logicky na úkor dejovosti). Obe tieto pokračovania sú síce po stránke humoru, dá sa povedať, priam vyšperkované a oproti jednotkám pôsobia celkovo akosi veľkolepejšie, no čo sa týka príbehovej stránky, tam to je presne naopak. Tie majú obe akési slabšie. Zostáva už len posúdiť, do akej miery to uškodilo. K 22JS sa v tomto smere vyjadrovať nejdem, ostatne, kto chce môže si komentár (o poznanie stručnejší) nájsť priamo pod danou snímkou, a zameriam sa čisto len na T2. Tak v prvom rade nemožno poprieť, že ústredná dejová línia bola plytká, naivná a vo viacerých ohľadoch aj stupídna. Samozrejme, bola. Vadí to? Mne osobne ani nie. Jasné, bola ešte o čosi plytšia než tomu bolo v jednotke (kde to síce taktiež nebolo nič extra, no príbeh tak či tak vcelku dokázal "chytiť za srdce"), no za seba poviem, že tento aspekt mi prekážal len málokedy - snáď len vtedy, keď tvorcovia na malé okamihy poľavili v tempe, na chvíľu stiahli uzdy svojej fantázii a preskočili na vážnejšiu, resp. romantickú nôtu. Vtedy to bol mierny prúser, nepopieram, no našťastie MacFarlane a spol. si týchto restov pravdepodobne boli vedomí a tak sa rozhodli vtesnať ich do čo možno najmenšieho priestoru (veľká vďaka za to!), aby neboli až natoľko otravné či rušivé a nespôsobovali zbytočne veľký kontrast. A priznajme si, že keď už sa niekto vyberie do kina na film takéhoto druhu, a má o ňom aspoň aké-také základné znalosti (čiže aspoň približne vie, čo od toho môže a čo naopak nemôže čakať), nemalo by ho to príliš prekvapiť a tobôž nie zaskočiť. Naopak, mal by s niečím takým vopred počítať. Čiže v tomto smere tvorcom nič nezazlievam, cieľovka je totižto jasná a vopred daná, skrátka v serióznejších vodách táto snímka veľa vody nenamúti, a bodka. Zabavil som sa? Kráľovsky! A nie je práve toto meradlom kvality pri komediálnom žánri? Snáď áno. Avšak nedá mi to nespomenúť ešte jednu vec, ktorej som sa vopred trošku obával, a tou je, do akej miery sa podarí Amande Seyfried zaskočiť moju obľúbenkyňu Milu Kunis. Nuž, relatívne to aj vyšlo, jej postava nebola nijak otravná či neznesiteľná, dá sa povedať že do tej partičky aj zapadla, no a čo je úplne najpodstatnejšie, poskytla celému projektu "nové obzory", s čím sa tvorcovia našťastie popasovali bravúrne, nové možnosti využili priam fantasticky (v podstate všetky vtípky viažúce sa s právnou sférou, ako i určité pasáže na súde som si nadmieru užil). Síce ma absencia Kunis (najmä zo začiatku) mrzela, postupne sa tento pocit vytratil a opätovne sa vynoril už len v prípade, ak bola jej postava priamo spomenutá. To však nemôže absolútne nič zmeniť na tom, že šlo v mojom prípade o zábavu (a s tým spojený i celkový zážitok) vskutku brilantnú a niektoré zo scén ma dostali až natoľko, že opätovné pozretie je v mojom prípade otázkou týždňa, nanajvýš dvoch. Tentokrát ale už v domácich podmienkach, aby som si mohol jednotlivé sekcie pretočiť a pozrieť i viackrát, aby mi skutočne nič neuniklo. Čiže suma sumárum, túto snímku považujem nepochybne za jednu z najlepších komédií, aké som za posledné roky mal možnosť vidieť. Kvalitatívne je podľa mňa ešte tak o level vyššie než jednotka (a rovnako tak než 22JS). Čiže v konečnom dôsledku rozhodne spokojnosť. 5/5 () (menej) (viac)

aLPaC

Pokračování ve stylu úspěšné jedničky, opět plno výborných fórků (Neeson top, Jurská tráva, Brady), Amanda Seyfried děsně sympatická a šukézní, ale přeci jen od té doby, co se hrdinové dostanou do New Yorku to není úplně ono, takže na plný počet to jako u jedničky tentokrát není. ()

filipvrbik

Docela vtipné,asi i lepší než jednička a kupodivu to má i příběh. No ale těch vulgarismů je příliš a zbytečně,protože by se na to jinak mohly koukat i děti-škoda -60% ()

simply

Sice to není tak skvělé jako první díl, ale pořád se dá zasmát. Akorát mě mrzí nevyužitý potenciál některých scén, např. scéna Liamem byla dokonalá a mohla být rozvedena i ve zbytku filmu. ()

HonzaSim

U jedničky jsem brečel smíchy, proto jsem obrazně skákal do stropu, když jsem zjistil, že bude dvojka. Nemohl jsem se dočkat. Jako příznivce dabingu jsem si chtěl počkat, ale nedalo se to vydržet. Při možnosti shlédnout film s titulky jsem nemohl odolat a šel jsem s nadšením do toho. Těžko bych to porovnával s jedničkou, vlastně ani nechci. Vysoké očekávání bylo naplněno a já se znovu řezal smíchy. No dobře, možná to bylo trochu perverznější a vulgárnější. Ale takový přece Méďa je, ne? Jmenovat nejlepší scény by byl problém, jelikož by bylo opravdu z čeho vybírat. Závěr mě zas a znovu dostal a totálně jsem se nechal nachytat. Ted 2 potvrdil, že první díl nebyla náhoda a musím ho také zařadit mezi mé nejoblíbenější komedie. Kéžby tato série měla ještě několik pokračování. Asi se budu muset zaměřit na tvorbu Setha MacFarlana. Zkrátka TOP! 90% ()

Ollie235

Mám Setha a jeho humor rád, ale Ted 2 opět doplácí na stejné chyby jako první díl. Film je na můj vkus zbytečně dlouhý, je v něm příliš hluchých míst a celá linka s bojem za lidská práva mě vůbec nebavila. Některé scény jsou ale skutečně výborné a párkrát jsem málem smíchy sletěl z gauče (Glum, stand-up). Potěšila příjemná Amanda a krátká role Neesona. Lepší 3*. ()

Terezinka198 odpad!

Za zkoušku prý nic nedáš... dvě ztracené hodiny mi nikdo už nevrátí. Čekala jsem něco lepšího a dostala jsem ještě horšího provedení. Že jsem se zase nechala do něčeho ukecat -_- ()

NJD

Nevím, jestli je to tím, že mi v půlce došla whiskey, ale druhá polovina mi přišla o dost slabší. Najednou zmizela většina vtipných narážek na aktuální dění a zbyly jenom trapný hollywoodský dialogy. Tak teda celkově aspoň za 4 a #shithappens (jo a taky teda palec nahoru za skeč s Liamem Neesonem) ()

Jimmy15

Prakticky asi nelze nic vytknout, jako u jedničky. Odpočinková komedie, plná hlášek, u které jsem se fakt zasmál a některé části si pouštěl znovu, protože se opravdu povedly. Oba díly stály za to. ()

Yardie

Lepších 70%. Musím říci, že se mi to líbilo více než jednička. Sice ubylo ono překvapení a vidění poprvé, ale vtipy a vulgarismy zde nejsou tak na sílu, více zapadají do děje a jsou jakoby přirozené, nerve to uši. Jinak stále vtipné - dialogy, situace, někdy zahnané opravdu do extrému, ale člověk se pobaví, odreaguje. Je to prostě taková pohodovka na odreagování. Howgh! ()

husokachna

Sethovi se povedl zázrak s prvním dílem. Nenatočil další díl Family Guye. Ale nezapomněl se vrátit ke svým kořenům, pro druhý díl Médi vymyslel ne moc povedenou epizodu zmíněného seriálu, natáhl ji skoro na dvě hodiny, proložil tunou vaty a pokusil se ještě trošku vyždímat trefy do černého z prvního dílu. Zasmál jsem se snad jednou a zbytek času koukal na hodinky. I tak potenciálně úžasnou scénu, jako je rvačka na comic-conu MacFarlane natočil jako kdyby bez zájmu, jen tak od boku. Logika děje prostě neexistuje, celá cesta do New Yorku je nesmyslná, vlastně žádný dějový zvraty nedávají smysl a čím dál tím víc mám dojem, že to Seth napsal za jeden večer cestou v letadle a druhej den zrežíroval ne moc dobře vyspanej. Prostě bída. ()

Jaroslaf

humor určený převážně a především pro američany, od jedničky VÝRAZNÝ odklon v tomto směru, jak mám sakra vědět kdo je nějakej Tom Brady a spousta dalších zbytečnejch jmen, který tam byly v souvislosti s vtipama a já je nepochopil, protože jsem bohužel čech. Taky mi přišlo, že Macfarlane to jel daleko víc v režii Family Guye (otravné flashbacky jsou tu narozdíl od jedničky na denním pořádku.) Nezasmál jsem se ani nepousmál ani jednou, všechno to bylo tlačené násilím a spíše než pocit vtipu, převládal pocit trapnosti. Amanda Seyfried je sice více než důstojným nástupcem Mily Kunis, ale takovejhle "film" ani ona zachránit nemohla. *bleh* hnusná pachuť. ()

Co čeká Liama Neesona?

Co čeká Liama Neesona?

22.09.2015

Jak jste se mohli dočíst včera, televizní verze 96 hodin se obejde bez Liama Neesona. Třiašedesátiletého drsňáka ale budou plná kina, nedávno totiž dotočil drama Silence Martina Scorseseho (Vlk z… (viac)

10 nejlépe placených herců roku 2015

10 nejlépe placených herců roku 2015

06.08.2015

Časopis Forbes i letos vytáhl kalkulačku, aby dal nám na vědomí, kterým hereckým tvářím máme závidět výplatu za první polovinu roku. Kdo usedl na trůn? Podle očekávání Robert Downey Jr., který letos… (viac)

Neeson a drogová ponorka

Neeson a drogová ponorka

25.03.2015

Liam Neeson nedávno prohlásil, že hodlá zhruba do dvou let seknout s akčními rolemi. Koneckonců už mu je 62 a nemá fyzičku jako třeba Stallone, není tedy divu, že se pomalu přesouvá k o něco… (viac)

Kdo se vytáhnul na Super Bowlu?

Kdo se vytáhnul na Super Bowlu?

02.02.2015

Super Bowl je každoročním svátkem nejen pro fanoušky amerického fotbalu, ale také filmu. Studia totiž utrácejí miliony dolarů za to, aby mohla mezi reklamy procpat své půlminutové TV spoty, obvykle… (viac)