Výpravný film Zdeňka Zelenky na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena "Křesadlo" začíná jedné bouřlivé noci na Šibeničním vrchu, kde tulák Vojta náhodou objeví v podzemí zlatý poklad, který hlídá tajemný duch. Získá přitom také křesadlo, pomocí kterého lze ducha přivolat a nechat si od něj cokoli přinést. Více než zlato ale Vojtu zajímá krásná princezna, o které slyšel jenom vyprávět. Duchovi je Vojta sympatický, a tak se rozhodne mu pomoci. Když už se zdá, že příběh směřuje ke šťastnému konci, všechno zkomplikuje hamižná dvorní dáma, která odhalí tajemství křesadla a je odhodlaná ke všemu, aby ho získala. (oficiálny text distribútora)

pytlik...

No, žánr pohádek, ať již psaných či filmových, mi připadá sám o sobě poněkud postižený, takže mi stačí málo, abych dal vysoké hodnocení... nesmí se jednat o snímek trapný či vysloveně nudný. Což se v tomto případě nestalo. Ano, hlavní hrdina nebyl příliš hezký, ale zato princezna to nahradila, nehledě na to jako, proč by šlechta měla být krásná, jen ať se děti poučí, že se většinou jedná o tělesně i duševně zdegenerované jedince, jak hezky ukázal pan král. Preissovi také nelze nic vytknout, ani tu jeho zálibu létat na posteli ze zámku do hospody zkratkou přes Jupiter a jiné planety, když to fotošop dovolí a taková duchna určitě krásně odstíní kosmické tvrdé záření a pár molekul vzduchu se na ní taky uchytí, takže se člověk během cesty neudusí. Bohdalová buď provětrala svojí novou zubní protézu, anebo to minimálně velmi přesvědčivě zahrála, v každém případě si zaslouží potlesk za přirozenost. ()

majkl44

Na to že má štědrovečerní pohádka být klenotem pohádek během Vánoc, tak to s nima jde opravdu z kopce.. Nové pohádky vysílané následující dny jsou lepší.. Teď konkrétně k této pohádce. Herci hrají své role věrohodně, jen co je pravda. Ale to je v tomto příběhu málo. Největším trnem v oku mi je král jako pitomec. Byl jsem rád, že si dřívější princ konečně zahraje krále, ale takového krále si Jan Hrušínský nezaslouží.. Taky se mi tam hrozně tluče prostředí z království s tím, kde létá duch ve hvězdách. Je hezké, ale do té pohádky nesedí. Příběh se vleče a už od půlky jsem byl zvědavý, kdy se konečně dopracuje ke konci.. Sečteno a podtrženo.. Tato pohádka se scénáristovi a režisérovi v jedné osobě podle mě opravdu moc nepovedla.. Ty 2 hvězdy jsou za herectví a za hudbu.. ()

Master19

Prvním problémem asi je, že Andersenovy pohádky u nás prostě nefungují. Druhým problém jsou herci kteří buď neumí nebo nemají co hrát. Příkladem za všechny je král Jana Hrušinského, který jako by z oka vypadl přitroublému tatíkovi z Ro(c)ku podvraťáků. Po všech stránkách krok vedle... ()

ghatos odpad!

Všichni přehrávají, je to debilní a nemá to styl. Co to je? Správně, štědrovečerní pohádka na ČT. Bohdalová je neuvěřitelně odporná. Ať si tu svou křemílkovskou mluvu strčí do pr.... . Tahle živá "legenda" se státním vyznamenáním není rozhodně dáma a nikdy jí nebude (běžte se zeptat starých komparzistů). Jediný Preiss odvedl profesionální výkon. 20%. ()

Ravi

Pan Preiss opět potvrzuje, že jeho herecký um je nedostižný a ostatní vedle něho zanikají, avšak o zbytku pohádky se dá říci pouze toto: další z řady českých pohádek, je nutné něco dodávat? ()

giovanni3

Rozhodoval jsem se mezi 1* a 2*, ale přikláním se k horší variantě. Důvod je ten, že příběh by se dal shrnout do pár vět či dokonce bodů a ty novátorské efekty likvidují celou pohádku (let na posteli vesmírem kde létají komety? Co to mělo jako být?). Za pochvalu stojí hlavní pár, který byl pocitově dobře zvolený. Hlavně Veronika Kubařová byla krásná princezna a pohled na ni pohladil po duši (vyjma toho odpudivého/laciného zeleného převleku v lese). Škoda jen, že hereckými kvalitami to dobrá volba nebyla. Osvědčená Jiřina Bohdalová zde nepředvedla vůbec nic a Hrušínský mi lezl krkem, toto fakt nebyl král. Preiss dokázal navodit atmosféru a také solidně zahrál, ale měl zrovna roli, která mne nebavila již z podstaty - ono donesu/přinesu je role na prd. Zkrátka a jednoduše po shlédnutí této pohádky nevěřím, že děj nebyl překopán vůči Andersenovi. 1z5 ()

jenik71

Další z průměrných pohádek. Příběh sice ničím extra nevyniká, ale celé to nad vodou drží hlavně herectví Viktora Preisse. Zato Jan Hrušínský (pan král) vyloženě působí jako dementní a nesvéprávná figurka, v podstatě ani Jiřina Bohdalová nepředvedla nic výjimečného. Nebo snad oba zmiňovaní neměli co hrát ? Dávám tři hvězdičky, protože tahle pohádka nad zlato není a jsou nepochybně i horší počiny. ()

gutshoter

Staré náměty, které jsou prostě již ohrané mě neosloví. Několik vyloženě trapných dialogů vše jen podtrhává. Anděl páně zůstává nepřekonaný a to beztak na dlouhou dobu. 2 hvězdy za Preisse a za dětské výkony. ()

Sdoom odpad!

Naprostá sračka s nechutně se pitvořícíma hercema v čele s Hrušínským. Naprostá stupidita "hlavního" hrdiny, kterému jsem v každém okamžiku přál smrt, totální nelogičnost, šílené "speciální efekty", uširvoucí hudba ... už nebudu dál pokračovat, větší píčovinu jsem za dlouhou dobu už neviděl a příště už na milión procent novou pohádku na ČT1 vynechám. (TV ČT1) ()

civrss odpad!

Ach jo, další novodobá pohádka, která prostě stojí úplně za hovno. Tady se nedá najít nic pozitivního, takhle zklamaní jsme na Štědrý den z nové pohádky snad nikdy nebyli. Loni to také nebyl nějaký zázrak, ale pohádka s Trojanem měla nějaké kouzlo, prostě byla příjemná na koukání. Tohle opět sází na totálně stupidní humor, který není vůbec vtipný a nemůže se líbit ani dětem. Vždyť to ani není pohádka, při srovnání s jakoukoli starší to je těžký průser. Pokud mi najdete nějaké dítě, kterému se tohle bude líbit, klidně změním názor, ale rozcapující se ohavná Zemanova prasnice Bohdalová a šišlající Hrušínský, no proboha, kde to jsme. Fakt tragédie, napálím odpad, protože mě to mrzí. ()

kenkaku

Ach... můj... Bože. Kdyby v pohádce nebyla Veronika Kubařová (jak já miluju její úsměv) nevydržel jsem. Pohádka "na motivy" je tak blbá, že urážlivá je už i přítomnost Jiřiny Bohdalové. Nechápu co režiséra vedlo udělat z hlavního geroje takového idiota a neschopné vemeno. Co jsem také nepochopil byly ty zbytečné a zdlouhavé scény (kdy někdo někam jde... nebo to přenášení pokladu). Fuj a nikdy více. ()

Benedygtus

Strasne spatny... i pres relativne sympaticke herce. Bez napadu a jeste spatne zpracovane, jednoduse to je blbost. Ano, i pohadka musi mit nejakou logiku. ()

BluT

Nudil jsem se, usínal, ale dokoukali jsme to. Úplně ze mě navíc vyprchala vánoční nálada v průběhu. Nemůžu to odsoudit úplně, ale prostě mě to vážně nebavilo. 10% ()

Chipsonator

Žádná hitparáda ale jen koukatelná záležitost opět s naivní láskou, naivními postavami a všemi pohádkovými klišé která účel na štědrý den splní ale nic navíc nehledejte. Aspoň že si Preiss svou roli očividně užíval a já s ním. Prostě a jednoduše vánočním pohádkám poslední doby kraluje Tajemství staré bambitky. 45% ()

Wally

Zbytečně bych tuto pohádku nezatracoval...je pravda, že slušně hraje jenom V. Preiss...Bohdalová a Hrušínský jsou neskutečně protivní a F. Skopal neskutečně nesympatický hrdina nad jehož jednáním i moje malá dcera lomila rukama a říkala ´Ten je ale hloupej!´ ()

patrikus

Chudák Preiss se snaží, jak může, ale bohužel ostatní věci nějak nefungují. Hloupě se chovají postavy, které mají být vychytralé. Situace si pan Zelenka napíše, jak se mu to hodí a zkazí tím i skvělé originální Andersenovo křesadlo :-/ Hudba, až na některé motivy, jak z mateřské školky. A ten hlavní hrdina? Škoda, že s ním někdo lépe nepracoval, chudák. Jinak Zelenkovy televizní filmy miluji, ale nějak poslední dobou, hmmm.... škoda... Kubařová hraje jinde taky lépe... ()