Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Rudyamon

No, nejdřív pro upřesnění: Tohle NENÍ žádné sci-fi! Drama, to ano, ale sci-fi určitě ne. To, že se naznačí, že po nějaké „tvrdé dřině“ v laboratoři mají najednou červi oči, to fakt není sci-fi. Navíc to věčné navádění diváka, aby si už konečně uvědomil, že víra v jakéhosi boha je fajn a v pohodě, plus prohlášení typu „Je nebezpečné hrát si na boha.“ ... no, nevím. To věčné omílání motivu oka, které se nemohlo vyvinout, ale muselo být „stvořeno“... Tohle mě na filmu docela vytáčelo, koneckonců, to mě vytáčí i v realitě. Nicméně film je v každém případě mistrně natočený, nepostrádá nečekané situace, tragickou vložku (scéna ve výtahu) i docela příjemnou romantiku. I obsazení je fakt super. Možná by bylo mé hodnocení nakonec podstatně lepší, nebýt (jak tu mnoho lidí v komentářích napsalo) oné závěrečné „pedofilní scény“ a konce, který vlastně neměl smysl a nic nedokazoval. Možná dokazoval něco vyššího, čímž jisté vyšší sféry osvítily tvůrce, ale mě tenhle dar minul. Proto pouze 3 hvězdičky - 65%. Ono „obracet kameny a nic nenacházet je taky pokrok...“ . Ale ne vždy! ()

ZnalecH

Nemůžu říci, že se jedná o nezajímavý film. Ta myšlenka mě upoutala už před spuštěním filmu. Bohužel mi připadá, že to špatně uchopili. Shrnul bych to takto: Stačí se podívat na trailer a ušetříte skoro 2 hodiny času. ()

neo93

Vynikající film plný mnoha myšlenek a otázek. Vypráví nám o poznání, víře, životě i smrti, vědě, sebepoznání, protikladech víry a nevíry. Také nám ukazuje to, že každý jsme originál, unikátní osobnost, která je pouze jen jedna a přesto všechno, jsme si všichni navzájem podobni a zároveň svým způsobem propojeni. Když se oprostíme od toho nakolik je to až příliš velké sci-fi a nakolik je to skutečnost, užijeme se výborný snímek. Jedná se taktéž o krásný milostný příběh, jenž má, jak už to tak bývá, své světlé, tak i stinné stránky. Mimo příběh a pozoruhodné existenciální otázky, musím ocenit také skvělou hudbu, která se přesně hodí do celého filmu. Přítomnost Micha Pitta,Àstrid Bergès-Frisbey, či Brit Marling je už velmi příjemným bonusem. Výtečný snímek, na který se budu muset podívat ještě minimálně jednou. ()

Ceberus

Kvalitně udělaný a hlavně originální film, což je v posledních dobách sequelů, prequelů, remaků či rebootů čím dál větší vzácnost. Jelikož k hodnocení nemám co dodat, dovolím si jakožto ateista oponovat Sofiinu argumentu, že možná jsou věřící "mutanti" mající zvláštní "oko" vidící nadpřirozeno tak, jako zmutovaná žížala vidí světlo, o jehož existenci jiné normální žížaly nevědí. Tohle přirovnání nefunguje. Zatímco celá staletí žádný věřící na světě není schopen uspokojivě dokázat, že jeho "spirituální oko" skutečně existuje a vidí něco víc než ostatní, věda pravidelně uspokojivě dokazuje existenci věcí, které lidské oko nevidí - mikroskopické organismy, ultrafialové a infračervené spektrum, rentgenové záření, radiace a bůhví - pardon - kdoví co ještě. A stejně tak nerozumím tomu, proč doktor Gray neodpověděl na otázku, co by dělal, kdyby něco spirituálního vyvrátilo jeho vědecké přesvědčení. Cynik by suše odpověděl, že by se šel nechat vyšetřit. Vědec by mohl odpovědět, že pokud by něco spirituálního odporovalo současným vědeckým poznatkům, tak buď to dokáže uspokojivě vysvětlit a tím vzniknou vědecké poznatky nové, které tak nebudou v rozporu, nebo to prostě vysvětlit nedokáže - v tom případě se jeho vědecké přesvědčení nezmění a jen bude mít nějaký nevysvětlitelný spirituální zážitek. Zásadní rozdíl mezi věřícím a vědcem je totiž ten, že vědec nemá problém říct "já nevím". ()

FILMAAR84

Možná je to tím, že jsem viděl trailer, který prakticky celý děj vyzradil, ale scénáristicky mi celý děj přišel šíleně nepravděpodobnej. Přesáhlo to tu hranici osudových náhod, které by v rámci tématu byly akceptovatelné a čím dál častěji se tam objevovaly až příliš konkrétní a nepravděpodobné situace a motivy, které se příběhu zrovna přesně hodily. Taky tam bylo i několik wtf momentů, kdy jsem si říkal "Vážně to ta postava dělá?". Jakkoliv tragický osud hlavní postavy mohl být, nedokázal jsem s ním vůbec sympatizovat. Navzdory originálnějšímu námětu je film natočen až příliš klišoidním způsobem a závěr mě taky moc nepřekvapil. Tím nechci říct, že to je blbý. Je to prostě průměrný. ()

gemi

Diskurs mezi vědou a vírou, který umně balancuje na straně data-based science, ale zároveň nechává prostor pro možnost existence oblastí, které neumíme vysvětlit. Je to takové komorní drama, které nestojí na efektech, ale na myšlenkách. Taky je o tom, že systematická, tvrdá práce může vést k průlomovým objevům, ale je potřeba vytrvat. (Druhé zhlédnutí, první 29. 11. 2015) ()

Likan7

Prvních 20 minut jsem protrpěl a celkový dojem ten začátek asi dost pošramotil. Celý ten závěr z Indie je vynikající, s parádním citlivým a funkčním závěrem, ale celou dobu mi to přišlo nedotažený. Tahle sci-fi jako Výchozí bod nebo Dokonalý smysl miluju, ale zatímco jsem u Smyslu skoro bulel jako želva, tady mě to minulo a občas i nudilo svým želvím tempem. ()

Sakee

Poprvé mě nad otázkou posmrtného života resp. reinkarnace donutil přemýšlet Jack London (Tulák po hvězdách). V tomto filmu Mike Cahill volil jinou cestu - vědeckou. Kupodivu však se stejným výsledkem. Jaká je hloubka lidské duše? Jak hluboký je vesmír, který si v sobě nosíme? Možná jednou pochopím svou nevysvětlitelnou panickou hrůzu z lešení... ()

GudMen

Zbožňuju Brit Marling. Zbožnuju i její dva kámoše, Mika Cahilla a Zala Batmanglije. Druhý Batmanglijův celovečerák jsem ještě stále neviděl, ale Sound of My Voice, na kterém se mimochodem Brit podílela jako scénáristka, tak Cahillova Another Earth, na které se také mimochodem Brit podílela jako scénáristka, společně s právě aktuálním opusem I Origins spadají přesně do toho mnou tolik oblíbeného šuplíčku mysteriózních, drasticky nedebilních malých velkých filmů. Z I Origins by se nejednomu molekulárnímu biologovi jistě zježily vlasy hrůzou, na druhou stranu je to dílo vyloženě inspirativní, nesmírně krásné a oduševnělé, a to doslova. Páni biologové, trhněte si. Pane Cahille, děkuji mnohokrát. Brit, vezmeš si mě? ()

mravec

Skvělá, nádherná, neskutečná část s Astrid. Ta holka je bohyně (Guinevra v sérii filmů o Artušovi? ANO!), ale jen o to samozřejmě nejde. Jde o konflikt vědy a víry, jak jste ho ještě neviděli. Sice jde naprosto mimo mé názory, že důkaz neexistence evoluce = důkaz neexistence Boha, ale to je relativně minoritní problém, vzhledem k velké obrazové i obsahové nádheře této části. Škoda, že dál si to - pro mě - nastolenou laťku neudrželo. ()

john.h

Základním kamenem tohoto filmu je dobrej nápad. Námět s okem jako identifikačním nástrojem duše je fajn. Film do vysokého nadprůměru zvedají také emoce, které prochází celým filmem. Je zde love story, jsou zde šokující momenty, je zde radost, je zde smutek, je zde překvapení. Moc dobré. ()

Jacccob

Film velice těžký na vyprávění a vlastně i na hodnocení. Místy jsem sám sebe přistihnul, jak se nudím, některé scény to však více než vynahrazují, a konec je naprosto bezchybný. Nedokážu ani pořádně vymyslet argumenty pro a proti, takže jen vzkážu, že tento film rozhodně stojí za to se na něj podívat, možná vám vezme slova, jako je vzal mně, a také vám padne do oka. ()

Maniik88

Ozaj veľmi chytrý, rozvážny film plný zaujímavých úvah, zvratov, citov a neokukaných hercov. Veľmi dobre som si pri pozeraní oddýchol, porozmýšľal a po skončení filmu ostal vo mne príjemný pocit. Majstrovská práca režiséra a scenáristu v jednom. Mike Cahill, budem si ťa pamätať a sledovať ďalšie tvoje filmy. ()

HarqAlAda

Netradičné, nepredvídateľné a mne veľmi sympatické zamyslenie nad bytím a vôbec. Prvok veda verzus viera + je tu tak výborne spracovaný, že vystačí na štyri hviezdy sám o sebe. Kvalitné nevšedné sci-fi s prvkami rovnako nevšednej romantiky a lásky. Môžem len odporúčať. ()

syphoon

Originální snímek, jsem shlédl neméně originálním způsobem, a to ve výšce cca 10.000km cestou z dovolené ze Srí Lanky. V závěrečných scénách filmu, kde se děj odehrává u severních sousedů mnou navštívené země, jsem měl opravdu slzu na krajíčku. Možná jsem byl ovlivněn kulturou, kterou jsem měl více než čerstvě v hlavě, možná se jedná o vskutku emotivní snímek, který takto působí nejen na mne. 110 minut originality! 82% ()

Caa

Nakonec tři hvězdy. Má to sice super nápad a je to neskutečně jímavé a emotivní, ale ve dvou třetinách, jako by tvůrcům došel dech. Jedna šťastná náhoda stíhá druhou tak rychle, že se vše rázem zvrtne v lacinou a těžko uvěřitelnou selanku. Anyway, nenechte si ujít scénu po titulcích. ()

Neuge

První třetinu táhne svýma očima a akcentem slečna Frisbee. Druhou třetinu táhne poměrně zajímavý děj. Třetí třetinu už sice netáhne nic, ale vše mi to vynahrazuje závěrečná scéna, kterou jsem sice prokoukl, ale zřejmě vlivem doprovodu geniálních Radiohead mě stejně smetla jako už dlouho nic. Nechal jsem se blbě nachytat a musím se hodně krotit, abych si udržel soudnost a zůstal u 4*. ()

vladivostok

film prináša so sebou príbeh, ktorý nie je tak ďaleko od reality. Teórie spomínané vo filme sú do určitej miery aj pravdivé. Výborne zvládnutá dejová línia, situácie prinášajúce zimomriavky (minimálne v dvoch prípadoch). Film, ktorý si je možné pozrieť aj dva krát a to bez negatívnych vedľajších účinkov. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)