Jedna noc

• USA The Night Of (viac)
USA, 2016, 8 h 48 min (Minutáž: 57–96 min)

Hudba:

Jeff Russo

Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Jeannie Berlin, Payman Maadi, Amara Karan, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Afton Williamson (viac)

Osmidílná minisérie Jedna noc od tvůrců Stevena Zailliana a Richarda Price podrobně zkoumá složité okolnosti fiktivního případu jedné newyorské vraždy. Příběh sleduje studenta Naze Khana, roztomilého podivína, který dostane od basketbalového hráče, jemuž pomáhá s učením, pozvánku na večírek v newyorském Lower East Side. Když jeho odvoz na poslední chvíli krachne, Naz si bez dovolení vezme otcův taxík a vyrazí ze svého domova v queenském Jackson Heights na Manhattan. Když cestou do taxíku nastoupí nádherná mladá žena a požádá ho o svezení, Nazovy plány rázem vezmou za své a rozjíždí se osudová noc. Naz je později obviněn ze zločinu, který podle svých slov nespáchal, a na vlastní kůži zakouší dezorganizaci a manipulaci v právním systému. Tíživá situace, do které se dostal, je ještě umocněná jeho vzhledem a statusem potomka pákistánských přistěhovalců. (HBO Europe)

Mejkby

Parádní zápletka, sex, drogy, alkohol a "vokno", ještě lepší byl kriminál (fakt jsem se bál co z něj bude až/jestli vyleze). Postavy ztvárněný na jedničku, z paní žalobkyně mám ještě teď husinu, z pana obhájce naopak "svrbění":-). ALE ten soud a vůbec všechno kolem vyšetřování byla dost komedie. Nikdo nic nevyšetřuje: asi jsem moc koukal na Dextera, ale to nikomu není divný že je celá místnost od krve a úplně vyndanej frajer co odtamtud zdrhne s kudlou v kapse nemá na sobě ani kapku krve oběti? ... chudáka Nasira ani pořádně nevyslechly ... zabouchne se do něj obhájkyně a ještě mu nosí fet do krimu? to snad ne... čekal jsem na nějakej "zvrat"(že se konečně vytasí detektiv Box) u soudu, ale nic. Porota 6/6, běž domů... ok tak jsme to zkusili na muslima, a teď můžem jít chytit toho opravdovýho na kterýho už máme dávno důkazy? Sakra proč ten konec museli tak zmrvit... Ani ta kočka už mi náladu nezlepšila:( Škoda, mělo to našláplo vysoko, ale za mě hodně slabý 4, i když ne, je mi to líto, dám jen 3*. ()

zekon

Když ono je to tááááák hrozně utahané nudné ukecané. Sestříhat na film max. 1:30 a dalo by se. Hrozně roztahaný seriál. ()

Wartord

Viděno podruhé a to vyobrazení neskutečné mašinérie amerického právního systému, jak dokáže zničit život nevinného, vás prostě dostane. ()

hotanka

Nakonec mě to vtáhlo a nepustilo. Zprvu dlouhé jak týden do výplaty, první tři díly si říkáte: bože, ať už se něco stane, nějaký twist či co, ale pak vás to klidné a vcelku přímočaré soudní drama začne zajímat a mají vás. Tvůrci jsou totiž mistři oboru, od režie po scénář. A herci? Hrají jako o život. Postavy mají vývoj, nikdo vás neomrzí. Kdo ovšem vyniká, jsou Turturo s Ahmedem. Turturův obhájce-loser by si vystačil na vlastní seriál, New York zná jako své sandály (jinou obuv nenosí, proč? nechte se překvapit), je v něm kus amerického snílkovství, nadšení i self-made dřiny. A Ahmedův obviněný Naz? Ten projde za osm dílů takovým vývojem, že je to na seriálového oskara. Kdo jste viděli Audiardův opus https://www.csfd.cz/film/259482-prorok, víte o čem mluvím. Z hodného synka ve vězeňského kápa v nejšpinavějším newyorském lochu Rikers. Celé je to vlastně hraná rekonstrukce běžného amerického trestního řízení, od detektivního vyšetřování přes práci soudce, obhájců a návladních po závěrečný proces a verdikt velké poroty. Na konci jsem regulérně brečel. A to se mi tak často nestává ani u filmu. Natož u seriálu. ()

vitapavlik

Není nic lepšího, něž jeden muslimskej šprtík, co se čirou náhodou zamotá do něčeho, z čeho by mohl být pěknej průser, když ho odchytnou policajti, a zatímco nevinně sedí na lavičcce ve vazbě, si ho odchytne pochybnej právník doufající v nalezení dalšího zoufalého buřta, kterého pošlou do chládku tak jako tak, jako poslední kousky popcornu v misce, kterého mimochodem budete potřebovat hodně, neboť tvůrci vší kreativitou zachycování ponurého nespravedlivého prostředí zapomněli točit taky děj, takže kromě popcornu budete kousat se i nudou, a nebudete jediní, kousat se budou i Nasir s jeho právničkou, po tom, co se na něj ve věznici usmála štěstina a jako zázrakem tam narazil na podporu od kapitána věznice, který ve své cele úřaduje chod věznice, toho týpka, jak ho všichni respektujou a má ve věznici splněny všechny životní potřeby, div nemá v té cele i klimatizaci. Drama by to ale mohlo být, jak jsem říkal, dramatičtější, to se na mě nezlobte. Během scén kdy si John maže nohy krémem můžete klidně zčeknout instagram a efbíčko, ()

slamic5

Shlédnuto za dva dny a musím říct, že jsem se bavil. Napnutí z toho, jak se to vyvrbí se táhlo všemi díly. Herecky taky nemám co vytknout. Mrzí mě ale ten strašně rychlý vývoj postav. Z úťáplého hošíka na potetovaného (sin) gangstu stejně rychle, jak zamilování a následné pašování mladé právničky. Pokud by to vypadalo tak, že celý seriál se odehrává alespoň rok, tak bych tomu věřil. Takto bohužel tu pátou hvězdu dát nemůžu, i když by si to zasloužilo. ()

Lem0n

Vynikající 9 hodinové krimi drama. Prolínají se zde 3 části, ideálně promixované - soud, basa a hunt for clues (toho tam neni tolik). Perfektní kamera, děj a herci. Všechno to působilo velmi reálně a právě to mě vtáhlo. Nechyběl ani sem tam vtípek. 9,5/10 Lepší krimi limited-seroš jsem zatím neviděl. ()

NikiVai

Tak tohle excelentní podívaná. Skvělý příběh, skvělí herci, skvělá atmosféra. Každá minuta je napěchovaná emocemi, zápletkou, dějem, který vás prostě pohltí. Jedna noc je jedním z těch nezapomenutelných snímků, ke kterým se budu jistě čas od času ráda vracet. ()

vinducha

Co se v modré škole naučíš , na svobodě jako když najdeš. Pár věcí ve scenáři nebylo dotažených na 100 % , s tím rozhodnutím poroty by mě třeba tvůrci nepřesvědčili. Ale jinak to byl napínák jako domácí zvířectvo na 5. Velká spokojenost , tu linii s alergií ale nemuseli až tak rozpitvávat . ()

parabola

Som jemne rozpoltený vzhľadom k témam, ktoré som práve videl. Je to pútavý pohľad na justičné a ľudské limity, nefunkčnosti (aj naše fyzické) a polo-riešenia. Paradoxne sa tak tematizovaná nejednoznačnosť, ambivalentnosť premieta aj do naratívnej formy. Je to trochu zvláštne a ťažko hľadám slová - americké väznice aj vzhľadom na kriminologický výskum skutočne zlomia v človeku jeho "ľudskosť" v priebehu ca. 2 týždňov - väzni, ktorí sa ocitli za mrežami prvýkrát bez predchádzajúcich problémov tak extrémne rýchlo vykazujú stratu empatie, súcitu, narastá agresia, sebazáchova a - ironicky - sa  u nich zvyšuje kriminálne správanie. Je to ťažko uveriteľné, a preto rozumiem časti kritickej reflexie tohto seriálu, ktorá tomu jednoducho nechce uveriť. Ani ja moc nechcem, nedá sa nič robiť, čo už, lajf is taf. Kľúčovo však mám problém s touto cestou ku strate "ľudskosti", ktorá prebieha pár týždňov aj u Naza. Prečo? Príde mi to príliš učebnicové. Nezachraňuje to ani osobný, zkulturňujúci vzťah medzi Nazom a Freddym budovaným pre ich osobnú záchranu, stravu pre dušu. Nepreberie prvé husle, a tak sa odrazu ocitáme mimo Nazovu myseľ, vyhadzuje nás to von, podobne ako on sám odrazu prestáva zvládať vnímať pocity a myšlienky druhých. Ten seriál je v zásade žánrovo dosť tradičná justičná gangsterka, ktorá sa dostala do mixéru s 90s puzzle filmami a neo-noirom, ale jej pohľad na zlyhávajúce mechanizmy systémov (biologických, psychologických, právnych) je neskutočne fascinujúci, hoci ukazuje veľmi netradičný, hraničný právny prípad. ()

perteus

Detektivka, jak ma byt. Do posledni chvile si nejste jisti, jak presne tenhle dej dopadne. Udelal to? Nebo to byl nekdo jiny? Nejdriv mu fandite, pak si rikate, ze je to totalni hajzl, ktery se pekne v base vybarvil. Aby jste pak na konec nadavali na neschopne poldy. Serial krasne ukazuje, co se muze stat, kdyz se relativne slusny kluk priplete k mrtve divce a hlavne, kdyz je pak hozen do jamy lvove, do basy. A kdo je nakonec vitez? Prakticky nikdo. A o tom zivot je. ()

Buddyholy

Vynikajúce, výborné, seriál, pri ktorom, ak pozeráte viac epizód za sebou, idete nepretržite jednu epizódu po druhej. Bez výrazných slabín, nelogických momentov, všetko sa deje a hrdinovia sa chovajú ako by sa chovala väčšina ľudí. Hlavne podčiarknuť výkon obhajcu prezentovaného Johnom Turturrom. Už ten hippies vzťah v prvej epizóde- romantika pre muža - neznáma, nádherná, mladá žena v taxíku, očakávanie noci, zoznamovanie na benzínke, pri rieke, divoký sex s povzbudzujúcimi látkami, ...až po tú smrť dokonalé. A neskôr, logický, pútavý príbeh s neromatizujúcim katrom, a súdnou sieňou ako si ju predstavujem aj ja a postojmi ľudí v komunite príbuzných obžalovaného . Bežné chovanie ľudí, ktorí s tebou sympatizujú a o chvíľu by ťa utopili v lyžičke vody. A hlavne výborne a zaujímavo natočené. ()

merciann

hodnocení tohoto serálu je na místě. o hereckých výkonech až na posled, ty vole mazec. tenhle seriál zaslouží a jsem rád, že má vysoké hodnocení, takhle to přesně vypadá v našem světě. korupce, machinace. špína a lidskost někde dál,,,,, hodně dál i stou trochou dobré vůle se dá žít a postavit na tom své nitro, a pokud jste viděli tak i svou kariéru, takže zase špííína. všechno je tak skutečné, realita i současnost. scénáristé se trefili v pravý čas do situace ,která se nyní bohužel v evropě děje. tady vidíme, že to není jenom problém u nás. celý seriál graduje a vyůstí tak jak měl. jsem spokojený a musím opět děkovat scénář bravůrní, kamera, .dialogy. režie a co se hereckých výkonů týče,//// pane bože kde to vyhrabali, to je jedno eso vedle druhýho. ty herce neznám,ale jako by byli mou součástí, já je vlastně znám, protože k nám přišli. je to skvost herecké elity. děkuji všem co se na tom podíleli michal ()

eoj

Zase jednou bych potřeboval půlku hvězdy - ano je to asi to nejlepší z letošních novinek, přesto pro mě zůstane kousek pod 5* hranicí. Parádně využitý prostor minisérie - bez zbytečného natahování a s (až na asi 3 výjímky) uvěřitelným chováním postav. ()

Teadoro

Vyhliadol som si tento seriál , trailer navnadil... Prvá časť bola za 5* temná atmosféra, napätie potom to šlo dolu vodou. Veľa vecí sa neobjasnilo a veľa ich bolo nepodstatných a ten koniec?? Pre mna sklamanie...a kľudne to mohlo byť aj kratšie ak to bude pokračovať tak rozhodnutie zmením ale malo ísť o minisériu. max 70% ()

Lukinsons-

Naprosto skvěle! Výborná režie, kvalitní napínavý scénář, skvělý herci! Výborná kritika právního systému v USA... prostě další paráda od HBO ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

16.08.2017

Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)