Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

burg

Slušná smršť - ideálně na dlouhý zimní večer. Ve sněhové bouři s oknama otevřenýma dokořán! :) A pakliže se někdo vůbec ptá "Proč?", pak zákonitě nemůže pochopit odpověď - ať už by byla jakákoliv. Já už po horách courám taky pár let (ačkoliv ne na tak obrovský) a odpověď taky neznám :) ()

Necrophobic

Solidní,ale opravdu jen průměrný kousek v tomto žánru. To že mě asi nejvíc zůstalo v paměti přístávání a znovu vzlétání v řídké atmosféře hovoří asi za vše. Bohužel. ()

Alagaesie

Ač místy ubulené a neviděno ve 3D, mě se to líbilo. Bez dechu jsem sledoval, jak nebojácní horolezci zdolávají střechu světa. K hercům: Wright zahrál dobře, Gyllenhaala mám celkem rád, Clarke taky hezký, Weathersovy omrzliny zajímavý ... Přiznám se, že představa filmování na hoře samotné mě celkem děsí. Prostředí Everestu bylo autentické, všude samý sníh, do toho ta lavina. Film mě utvrdil v mém přesvědčení, že je lepší zůstat na zemi a taky v představě, že horolezectví fakt není med. ()

RonnieR

Fúúha, musím si zohnať nejakú knihu o tejto najväčšej tragédii na Evereste, ešte väčšia sa stala na K2 v roku 2011! 70%. ()

Kosarpa1

Filmy podle skutečné události mají vždycky něco do sebe. Everest na tom není jinak. Co mě mrzí, jsou především ve druhé polovině, možná poslední čtvrtině ohrané, předvídatelné dialogy. 80% ()

Canwick

Na jedno zkouknutí film dobrej, ale že bych ho musel vidět vícekrát..... Nějak jsem postrádal jiskru. Dvě třetiny filmu se nedělo vůbec nic. Nepochopil jsem roli Jakea Gyllenhaala, který v podstatě filmem jenom proplul. Slabý odvar. ** až ***, ale nakonec jsem dal tři, protože hory mám rád. ()

MLee

Pokořit nejvyšší horu světa neznamená podmanit si celou přírodu. A jestli to po shlédnutí tohoto filmu ještě někdo stále nechápe a není schopen přijmout fakt, že člověk je je jen součástí systému přírody, pak asi není moc co dodat.. Navzdory všemu, film ukazuje krásu toho, že když jde do tuhého, lidstvo zapomene na rozdíly názoru, povah a vizí, a semkne se a pro přežití dokáže spolupracovat a dělat kompromisy.. Moc filmů, které by ukazovaly reálnou obtížnost zdolání Mt. Everestu, zase tolik není, takže kdo má rád adrenalinové sporty a hodně sněhu, bude stopro nadšenej.. Já nemusim ani jedno, ale nadšená jsem byla stejně:-) Krása nedotčený přírody v místě, kam se nikdy v životě nepodívám, je prostě pokoukáníčko pro oči.. :-) ()

huhuhu783

Překvapuje mě,že se tady v komentářích objevujou názory,že to není akční a bůhví co. Nechápu.Copak to jde při cestě na Everest mít nějaký vyblblý akční scény. Pochopte,že už jen dojít do základního tábora je zážitek jak prase a to normálně jdete po svejch. Natož když se chcete vypravit nahoru na vrchol.Tam nelítáte jak nindžové,ale ste rádi že zvednete nohu k dalšímu kroku. To je ten adrenalin a obrovskej zážitek. Sem rád,že něco podobnýho vzniklo a je to parádně zpracovaný.Někdy ve filmu hold nemusí bejt dobrák a zloun a honit se ,ale stačí normální pohled na zdolání nejvyšší hory světa která na sebe třeba v roce 2015 vůbec nikoho nepustila.Nikoho ()

Honzyg

Himalájské scenérie jsou dechberoucí a ani herecké výkony nejsou vůbec špatné. Bohužel ale tvůrcům nedošlo, že když budou hlavní postavy většinu filmu schovány za tmavé brýle, kapuce a sněžné bouře, bude mít divák problém se orientovat jen podle barvy bund a batohů. Děj je místy úplně zmatený a tak v nejvypjatějším okamžiku filmu má divák jen jakous takous představu o několika postavách a o tom v jak velkém průseru plus mínus jsou. Ale není šance orientovat se v celém zúčastněném davu toužícím po smrti umrznutím a ještě sledovat pohyb jeho jednotlivých protagonistů po mapě Everestu. To vyvolává jistou lhostejnost k osudům postav, páč divák stejně nemá přehled, jestli mají nebo nemají šanci. ()

Icewalk

Velmi hodnotné drama. Avšak hrozně předvídatelný děj a scénář. Po 30 minutách jsem hned měl jasno, koho předhodí na smrt. Samozřejmě jsem se vůbec nemýlil. Ze strany herců však velmi vynikající výkon. 75% ()

ferrari2

No ja nechápem, že prečo hneď na začiatku viem odhadnúť, že čo sa to na mňa chystá. Amici, najväčší machri, na začiatku frajeri, kopec drbnutých rečí, skúseností. A potom si to sami poserú. Kde sa vtedy stratí tá ich frajerina? Potom sa už len horekuje nad tým ako zlyhávajú jeden za druhým. Tretina filmov má túto schému. Cez hororové filmy mladých zasranov na rôznych chatách v lese či pri jazere až po katastrofické filmy typu horolezci, horolezkyne, horolezčata hlavne v Himalájach. Proste neviem ani prečo som to dopozeral celé. "Broskvička" bola trápna, tá druhá tehotná manželka tiež. Tie telefonické hovory s nimi to bolo divné. A tiež aj to ako pani manželka zmobilizovala záchrannú akciu z obývačky... Jediné čo bolo fajn, tak ako vždy- pekná príroda. Ale to mame kanál discovery, či tomu podobné telky. Záver- nuda až nasranosť, že som sa nechal zlákať pozerať toto klišoidné dielko. Česť všetkým čo položili životy v horách, ale za úplne iných okolností!!!! Ďakujem POMO-vy, že mi doporučil film Nordwand. ()

Elam

Překrásně natočená reklama na NorthFace! Nicméně abych byl objektivní, filmařsky je to zvládnuté precizně, ale bohužel mi dost vadí jednoznačně kladné vyobrazení postavy Roba Halla a o S. Fischerovi ani nemluvě. Myslím, že obě postavy byly, především v k Krakauerově knize, dost kontroverzní. Škoda. Na můj vkus to Kormákur natočil dost "po Americku". Přece jenom díky Hallovi a je mu podobným, to dnes na Everestu vypadá, jak na Staromáku v pravé poledne.70% ()

Cuffini

Dobrovolně vystrašení smetánko-turisti bez respektu na hoře a přecitlivělí horští vůdci, kteří neumí nechat polomrtvého fyzicky již před výpravou vyprahlého týpka u své vlaječky na vrcholu, aby co nejrychleji zdrhali na Bombardino. Chudák Keira, kdyby si uměla dupnout jako těhotná, mohla zachránit jeden lidský život. Kam nemůže čert, tam nastrčí ženskou. Ale asi ho moc ráda neměla, vždyť se ani nesesypala! I přes obrazovku jsem byla zmrzlá až na kost a nechápu, jak za tak šílený výšlap může dokonce ještě někdo dobrovolně zaplatit. Osobně mi stačí, když nejezdí výtah, to je pak ten správný adrenalin, to pak taky potřebuju kyslík, ale bomby taky nikde! Ach to lidské ego (všimli jste si počtu žen v poměru s muži na výpravě?) Ale nějak ti hloupolidé umírat musí, že jó. Ale Jack nemusel, i když celou dobu vypadal, jak kdyby sníh pod jeho nosem, vlastně sníh nebyl... ()

Denzen

Nie je to žiadny ockarový biják, z ktorého by ste si týždeň po zhliadnutí niečo pamätali, no rozhodne Kormákur odviedol kus výbornej práce a ja nemôžem inak, než 80% ()

Kinepa

Výborný film a neskutečné záběry, které jsou až na pár dělány ve studiu. Příběh fakt z života, který byl výborné zfilmován. ()

Priaxxa

Survival filmy, to je moje, Jake Gyllenhaal taky, na Everest jsem se moc těšila. Příběh mi byl známý předem, takže tam se moc velkých překvapení očekávat nedalo, látky se tvůrci zhostili důstojně. Musím ale říct, že v porovnání s jinými „survival" filmy pro mě osobně Everest pokulhává v závěsu a je to spíš průměrná podívaná, co neurazí, ale ani nijak neoslní. Popravdě jsem se trochu nudila, což je vzhledem k vážnému tématu vždycky průšvih. Prostě a jednoduše – nepřenesly se na mě absolutně žádné emoce a ani můj oblíbený Jake se ke mně nedostal. Prostředí fajn, líbí se mi vizuální stránka věci (tmavé podbarvení, všude bílo, krása hor...), ale to je asi tak vše, co si z Everestu odnesu. ()

stuj

Namachrovaní amíci lezou na Everest jakoby nic, ale přitom dostanou po čuni. O nic víc nejde. Bohužel, vizuálně nic moc. V horolezeckých táborech to vypadá hodně studiově. Jakoby tam zima vůbec nebyla. Až když začne foukat větříček, tak to má nádech hor. Slabé tři. ()

PRASÁK

Epesně natočený DRAMA PODLE SKUTEČNEJCH UDÁLOSTÍ z 10. a 11. května 1996. Natočil jej islandskej režisér, scénárista, producent a herec Baltasar Kormákur (nar. 27. 2. 1966), kterej předtím režíroval snímky jako: „S milenkou mé matky“ (2000), „Svatba za bílé noci“ (2008), „Nádech“ (2010) nebo „Kontraband“ (2012). Snímek „Everest“ je zfilmovanou rekapitulací jedné z nejtragičtějších expedic, která se vydala do Himalájí. Většina horolezců, turistů, zvědavců a také šílenců má namířeno právě na nejvyšší horu týhle planety, na Mount Everest (8 848,86 metrů). Na druhý straně je třeba poznamenat, že na posvátnou horu (pyramidu) Kailás (6638 metrů), kolem níž se nachází pyramidový Město Bohů, bílej člověk takřka nezavítal. Kailás se nachází na území Číny, více na západ od Mount Everest, na západní hranici nad Nepálem. Na vrchol hory Kailás rovněž ještě žádnej člověk nikdy nezavítal. V tomhle horským dramatu přicházejí zdolat Mount Everest nejrůznější druhy dobrodruhů. Vedou je dva vysokohorští vůdci. Vedoucím novozélandský 11-členný expediční skupiny je Rob Hall (herec Jason Clarke) a vedoucím americký 11-členný expediční skupiny je Scott Fischer (herec Jake Gyllenhaal). Oba vedou několik skutečnejch šílenců, kteří nemaj vůbec ponětí o tom, jak zrádný mohou bejt hory. Každá skupinka zvlášť se vydá tedy vzhůru. Většina těchto lidí je velmi dobře připravena na velmi náročnej výstup. Ale později se situace změní, plány se musí přehodnotit a navíc došlo k náhlý změně počasí, jak už to tak ve velehorách bejvá. Pak si mnozí začnou pokládat onu elementární otázku: „Dokážeme přežít?“ Kvůli chumelenici není ani vidět, mráz sílí, lidem se špatně dejchá (hypoxie útočí na organismus), zásoby kyslíku v nádržích docházejí a všechny začne obcházet panická hrůza. Někteří zažijí smrtící pád dolů a mnozí tento výstup na Mount Everest nepřežijí prostě proto, že zůstanou zcela vysílení na místě a umrznou. Z celkovýho počtu 22 lidí jich tento výstup na Mount Everest nepřežilo osm… A tato tragédie se nakonec dostala i na filmový plátno. Celosvětová premiéra vysokohoskýho dramatu „Everest“ se stopáží 121 minuta proběhla 2. září 2015 na 72. ročníku Benátskýho mezinárodního filmovýho festivalu (Venice International Film Festival), kterej se konal ve dnech 2. 9. – 12. 9. 2015. Do českejch kin zavál sněhovej blizard snímek „Everest“ v premiéře 24. září 2015. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)