Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

PamPero 1

Rok 1996 byl pro Everest jeden z nejtragičtějších a to proto, že tam zahynulo nejvíce expedic v celé své historii. Snímek nám ukazuje dvě nezávislé expedice, které se právě v tomhle roce pokusili zdolat Everest a nečekaně se to né všem úplně povedlo. Na začátek je důležité zmínit, že zdaleka né všichni v expedici jsou horolezci, ale obyčejní lidé, kteří zaplatili profesionálním horolezcům, aby je nahoru dovedli a splnili si svůj sen. Netřeba zmiňovat, že to někteří z nich docela dost podcenili a později se ukazuje, že má dokonce jeden z nich po operaci očí atd. Každopádně onoho vysněného vrcholu nakonec velká část z nich dosáhne a jak už to tak bývá, tak se to cestou dolů začne pěkně srát. Od Kormákura jsem viděl dva jeho filmy a oba pro mě byli čistě průměrné. Tady ten je z nich nejlepší, ale nakonec nemůžu hodnotit jinak, něž průměrně. Mám docela dost rád filmy z tohoto prostředí a první polovina, kde se nic neděje je na tomto snímku paradoxně ta lepší. Druhá polovina mě naprosto iritovala tím, jak strašné klišé scény jsem tam zase viděli. Pro mě to pak byla klasická hollywoodská produkce a nic víc a právě tímto u mě nakonec film šel dost rychle dolů. Co bych mohl vyzdvihnout, tak je plejáda známých herců, kteří hrají dobře, dobrá kamera a triky, ale to je dost málo na to, abych mohl hodnotit lépe. Film jsem viděl na plátně ve 2D. Mám to tak mezi 60 až 70%. ()

Cazzysvjet

Džejk gyndahall se musí nasrat úplně všude a jeho ychtylní držka a absolutní netalent mi očividně musí otravovat každý nový film , kterej holyvůdská mašinérie vyplodí. Sympatické na tomto snímku je , že se snaží první otravnou hodinu nutného seznamovacího zla co nejvíc zkrátit , ale i tak je dlouhá až kam, to co nastane potom , ale zařezává do sedačky víc než horolezecká lana a ke konci už vydechujete páru a srkáte colču jen tlapkama , ze kterých vám odpadly zčernalé omrzlé prsty. Takže thumbs up ! 85% ()

fafejt001

ČEKAL jsem od toho víc . Je to takový průůůůměr. Je to sice podle skutečnosti , ale zpracování slabší. Takže nenadchne , ale snad ani neurazí . Jak říkám , průůůměr . Ve skutečnosti to muselo být šílenstvíí , to se , ale , nepodařilo ve filmu navodit . ()

Saxos

Co vůbec může lákat tyhle bandy zarostlých chlapů a nezarostlých žen drápat se kamením, sněhem, ledem, ve větru, mrazu, bouři, na ledové vrcholy světa. Vědí, že v optimálním případě se jim to podaří, zapíchnou vlajku, udělají foto, rozhlídnou se a hned opět musí dolů. Nebo se nic nepodaří, umrznou jim prsty na nohou a nebo se už nikdy nevrátí. Přesto se vracejí, lezou opět, lezou jinde, se stejnou vyhlídkou. Zde máme audiovizuání ochutnávku. Pěkně natočeno, dobrá hudba. Update: po třech měsících repríza, pro změnu ve 3D/cz, a zůstávám na zasloužených 4*. ()

CZ_Milka

Jeden by podle hodnocení očekával film roku, ale za mě tedy těžký průměr. Těšila jsem se na záběry hor, které mi ovšem nakonec přišly tak strašně umělé a nevěrohodné. Dějová linie nic moc, zbytečně dlouhý úvod, žádná pořádná charakteristika postav, žádná dominantní hlavní postava. Ani nálepka "podle skutečné události" tentokrát nějak nezafungovala. K tomu obrovská spousta temných záběrů, že divák ani pořádně neví, co se děje. ()

krachman

Hezky zpracovaný příběh a pocta těm, kteří se nevrátili. To probuzení pana Brolina byla fakt síla. Toto bych fakt nechtěl zažít. ()

hony23

Zručně natočené drama o expedici turistů na Everest. Překrásné záběry z Himalájí kontrastují s bolestí a utrpení těch, kteří si je chtěli prohlédnout hezky zblízka. ()

Olbi

Příběh z doby,kdy se začali komerčně provozovat výstupy na střechu světa.Atmosféra bájného,nečitelné přírody,pravých horalů a lidských snů v syrovém balení.Viděno ve 3D-doporučuji! ()

esmoke

Dramatický skutečný příběh přibližně dvou nezávislých expedic, kteří se v roce 1996 souběžně vydali na vrchol Mount Everestu a ne všichni se vrátili. Není to něco bláznivého (Cliffhanger nebo Vertical Limit), ale normální příběh o lidech, kteří se odvážně utkali s majestátní horou a pekelným počasím. Já mám ty hory prostě rád. (2D titulky) Rozpočet: $55 miliónů, Tržby: $198,446 miliónů. ()

paradoxman

Jedna hvězda navíc za kulervoucí sjezd ledopádu Khumbu v helikoptéře. Jinak průměrné drama v nádherných scenériích a okořeněné spoustou známých ksichtů a hromadou lidské blbosti, pýchy, naivity a egoismu, která se zde prezentuje jako hrdinství. Přitom tam jedni lezli kvůli penězům a druzí ani neveděli proč. Ovšem hory mám rád, takže jsem si film užil. RIP fellow climbers! ()

ZetDaElO

S filmami s horolezeckou tématikou je to jednoduché. Na začiatku sú veselé postavy v slnkom zaliatom prostredí, neskôr srandičky v základnom tábore, medzitým objasnenie citových väzieb, potom prichádza výstup s malými problémami a veľkolepé finále, kde divák už iba tipuje, ktoré postavy zomrú. Presne taký je aj Everest - nič viac, nič menej. Iba ďalší film o horách, ktorý sa stratí v zástupe konkurentov. 6/10 ()

987Castiel

Decentne a bezpečne zrežírovaný skutočný príbeh, ktorý nebol zbytočne prikrášlený aby viac zaujal. Málo epických záberov na dominantný skvost prírody (podstatne lepšie zábery máme v akomkoľvek vzdelávacom dokumente). Obsadenie svetovej triedy, no Gyllenhaal v tomto prípade pôsobil len akási návnada na zaujatie divákov (chytil som sa aj ja), no žiaľ hral úplne vedľajšiu a nepodstatnú rolu. Emócie a adrenalín tvorili gro filmu a z tohto ohľadu sa mi to páčilo viac ako Marťan. Mal som viac strachu z nástrah Zeme, než Marsu. Tak či onak z traileru som čakal niečo "väčšie". ()

rigby

Silný příběh, vynikající zpracování, ohlušující řev sněhové bouře na vrcholu Everestu, bolest a slzy, radost z překonání sama sebe. Dívat se na tento film je opravdu zážitek. Ale přece jen je to až moc dokonalé a k závěru to začne až vadit. I když je film obestřen kouzelným zaklínadlem skutečné události, závěr hraje až moc na city. Ale jinak oceňuji, že se nejedná o monumentální velkofilm a že tvůrci se naštěstí drželi civilního spíše dokumentárního pojetí. A dopadlo to velmi dobře. ()

Tuty

Zklamání. Velice poutavý námět, ve výsledku fádně až nudně a divácky neatraktivně natočený. Příliš mnoho postav, mezi kterými se člověk ztrácí a velké filmařské dilema tvůrců, zda půjde o faktografický nebo katastrofický film. Podívejte se jen na obsazení, kde figurují samá známá jména (Gyllenhaal, Worthington, Robin Wright, Keira Knightley, Ema Watson...) a ve finále je ve filmu prakticky nezaregistrujete. Když sem viděl titulky, nemohl jsem věřit vlastním očím. Nechtěl jsem vidět druhej Vertical limit, ale ani nudné 2 hodinky. Nerad to říkám, ale chtělo to soustředit se víc na branku, třeba tak, jak to umí Emmerich. Zaměřit se na dílčí část děje. Charakterizovat jen na 2 - 3 postavy a na tom to dramatičtěji postavit. Víc to prodat... ()

burton-ka

Nebýt Kormákura asi by ten film 4 hvězdu od mé maličkosti nedostal. Jenže jeho panorámata a pohled kamery je tak nejak pro něj typický a jedinečný. Mrzí,mě že Jake Gyllenhaal nedostal větší prostor ale co si budem jde tu předevšim o velkou legendu jménem Rob Hall. Tragédie na Everestu v roce 1996, obletěla celý svět a ačkoliv to není první zpracování, Baltasar Kormákur nám lépe ukazuje, že lidská pýcha, emancipace, prachy a tvrdohlavost s myšlenkou něco někomu dokázat "nezdolá" sílu hor a už vůbec horu jménem Everest. Rob Hall (J ason Clarke) pak už jen smete střepy, které v základní podstatě sám rozbil. Dopřát někomu blažený pocit, který bude trvat jen další 2 hodiny a díky tomu zemřít je v podstatě hrdinství ale z té špatné strany hory. Film jako takový musí být naprostá pecka v Imaxu či 3D. Pro tu pravdivost a jedinečnou odvahu natočit film podle skutečné události mě snad jen zamrzel v tom, že příběh neznáme více podrobně. Dvě záhady, které se skutečně staly ale ve filmu je jen jedna, nám už asi nikdo nevysvětli a i tak přeji příjemnou podívanou. pozn. ve filmu uvidíte Johna Krakauera v podání Michaela Kellyho (Podfukáři,Vyvolený, Ctihodný občan) který představuje novináře, jednoho z přeživších z osudné expedice. Autor bestselleru Into the Wild podle stejnomeného filmu Utěk do divočiny. ()

Foogas

Jeden z filmů, kterej neurazí, ale ani nenadchne. Pěknej vizuál, slušnej hereckej materiál a zajímavej příběh podle skutečný události, ale dalo se z toho vytřískat mnohem víc. Celý je to takový klouzající po povrchu, žádná hloubka vykreslení charakterů, chybí tomu pořádný, nefalšovaný emoce. Takže tak. ()

Fajung

Dajte Pavlovi Barabášovi 55 mega a natočí Vám 10 takých filmov ako je Everest, a to všetko autentické a dychvyražajúce. Everest bol pre mňa sklamaním. Dosť silná reklamná kampaň mi navodila pocit, aby som sa na film tešil a očakával strhujúci veľkofilm. V tomto prípade išlo len o marketingový ťah, ako prilákať ľudí do kín a dať im do chutného kornútka skazenú zmrzlinu. Plusom filmu je technická stránka a pekné sekvencie hôr. avšak film nemôže byť len o tom. Zvlášť, keď ostatné vôbec nefunguje. 45% ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)