Blade Runner 2049

• Česko Blade Runner 2049 (viac)

Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po prvom filme. Na scénu prichádza nový blade runner menom K (Ryan Gosling), aby odhalil tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť zvyšky spoločnosti do chaosu. Jeho pátranie ho privedie až k bývalému blade runnerovi (Harrison Ford), ktorý bol tridsať rokov nezvestný... (Itafilm)

Torgal

Režijne samozrejme suverénne, príbeh v základe veľmi zaujímavý s mnohými fajn detailmi (hlavne na hologram s tvárou Any de Armas) a parádnou atmosférou, ale je to neskutočne pomalé. Ku cti filmu dávam to, že napriek slimačiemu tempu neskĺzava do nudy podobne ako originál, toľko zádumčivých Goslingových pohľadov a prechádzania sa v postapo kulisách som ale dostať nemusel. Taktiež rozuzleniu príbehu chýbal emocionálny náboj a Letov záporák sa ani poriadne nestihol prejaviť. Na konci, ani neviem presne prečo, vo mne film nič nezanechal. 7-/10 ()

tomik99

Bohužel jsem neměl to potěšení vidět první díl, dokonce jsem i někde četl, že člověk, aby si užil dvojku, nepotřebuje nutně znát jedničku. Po zhlédnutí celého filmu musím ale nesouhlasit, protože jsem se místy poněkud ztrácel, a chyběly mi právě znalosti a souvislosti z předchozího dílu. Nezbývá mi tedy (pro tuto chvíli) než hodnotit řemeslné zpracování tohoto sci-fi. Už dlouho jsem neměl u filmu pocit, že sleduju promyšlené dílo od A do Z, a že je potřeba snímek zhlédnout dvakrát třikrát, abych ho plnohodnotně pochopil. To jsem snad naposledy měl u prvního „Matrixu“ či Nolanově „Počátku“. Těch chytrých zápletek, detailů, odkazů a provázanosti děje je ve filmu hned několik, že jsem na první dobrou nepostřehl všechno. Ale věřím, že po několikátém zhlédnutí to bude už lepší, a já si film o to víc užiju. „Blade Runner 2049“ je chytré sci-fi s hvězdným hereckým obsazením. Od prkenného (leč úžasného) Ryana Goslinga přes roztomilou Anu De Armas až po sázku na jistotu v podobě Harrisona Forda. Jediné, co lze snímku vytknout, je až příliš dlouhá stopáž. Některé scény by šly přeci jen zkrátit, ale na druhou stranu chápu, že se režisér snažil budovat strhující atmosféru. ()

bararich8

Tak tohle je masterpiece. Bavilo a vtáhlo do děje mnohem víc než původní Blade Runner. Stopáž je sice i tak dost přepálená, ale aspoň bylo dost prostoru na ukázání úžasného prostředí, krajin a celého toho futuristického světa a vlastně i možnost trochu více zahrát na city. Herecky se to tam sešlo moc pěkně, příběh originál a nenudil. Hudba za jedna. Líbí, ale chápu, že to není pro každého a musíte na to mít chuť. Villeneuve je borec. 5* ()

Porp

Príbehom nie až tak ohurujúce pokračovanie príbehovo silnej jednotky je silné hlavne v obrazoch, ktoré ponúka: preľudnenie, mŕtva planéta, ženy vraždiace ženy, človek-nečlovek žijúci s umelou inteligenciou pátrajúci po svojich koreňoch. ()

Kalimero13

Audio-vizuálně nejzajímavější plkání na stokrát omílané téma "Sní androidi o elektrických ovečkách?" A jde mu to moc dobře. Jen málo filmu vás obsahem mezi řádky dokáže přesvědčit o nějakém názoru, aby vám stejně věrohodným způsobem tu iluzi velice rychle zase vzali. Pak už jste jen krůček od toho, abyste na to začali koukat z pohledu lidské dominance a najednou zjistíte, že celou tu dobu si pokládáme špatnou otázku. Nejde o to, jak moc reálné/lidské, je je umělé vědomí, ale jak moc to naše není. Bohužel samotný příběh je docela zklamání. Denis Villeneuve ukázal, že je jeho styl nazaměnitelný. K nezapomenutelnému zážitku je ale stejně jako u Arrivalu nutné mít solidní jádro. To tu chybí. ()

papaguy

Moc postav a většina z nich jsou zamindrákovaní pošuci. V čele s "K" (před Goslingem klobouk dolů za jeho ztvárnění). Film se převelice snažil nezůstat nic dlužnen svému předchůdci ártovým vizuálem i hudbou. Z tohoto hlediska jde o laskominu. Některé odkazy na prvního Vangelise, pardon Blade Runnera, jsou citovány doslova. Ale když už srovnávám - síla prvního Blade Runnera tkvěla v jistém dějovém minimalismu. Sledovali jsme bandu replikantů, kterým "ruplo v kouli". Tady se hned řeší revoluce. A to mě štve. Měli to ponechat v rovině komorního krimi a "revoluci" nechat kvasit někde "na pozadí". Fajt mezi taťuldou Deckerem a mladým "K" byl na pěst. Na pěst byl i saďour "tvůrce" i se svojí asistentkou. Asi nějaký mindrák z dětství. "Měl jsi někdy děti?" "Miliony!" ()

mi-ib

Přestože jsem původního Blade Runnera viděl, je to už dávno a tak hodnotím spíš jako "prvodivák". A v tom vidím právě problém. Sice jsem myslím všechno základní pochopil, ale asi mi něco uniká z prvního filmu, protože jsem nedokázal prožívat tu krizi, kterou Wallace chtěl způsobit a vlastně mi bylo jedno jestli vyhraje K (Joe) nebo záporák. Zápletku to má jakž takž propracovanou a je prima, že zahrnovala i Forda, ale místama se to vleče a nemělo to pro mně ten vtahující drajv. Je asi prima to jednou vidět, ale až na to narazím při přepínání televize, tak budu přepínat dál. ()

Biopler

Dielo si uchováva auru Scottovho filmu, do exteriérov prináša aj sneh, ktorý do ponurého sveta prináša príjemné ozvláštnenie, skvele nahrádza 2D reklamné pútače za 3D. Snímka sa krásne napasovala na Scottovo dielo skrz používanie archívov, fotiek, no hlavne voľným rozvinutím vzťahu Deckarda a Rachael. Zabolí však fail keď Deckarda skúšajú u Wallacea dokonalou kópiou Rachael a on skonštatuje, že ozajstná Rachael mala zelené oči. No nemala, milí tvorcovia! A ešte jedna vec, k postave Wallacea. Úvodné intro nám hovorí o odkúpení Tyrell Corp.  zmieneným pánom v roku 2020. Dej snímky sa odohráva v roku 2049, teda 29 rokov od udalostí, avšak Jared Leto, ktorý stvárňuje Wallacea, má v čase natáčania 46 rokov... toto nevydalo. Čítal som v zaujímavostiach, že boli zvažovaní Harris s Goldmanom. Obaja by boli lepšia voľba a to nielen po stránke veku, ale i herectva. Režisér absolútne nevykráda pôvodné dielo, razí si vlastnú cestu a celkom širokú. To je odklon od Scottovho diela, ktoré bolo priamočiare a skôr dbalo na filozofické úvahy zaliate podmanivým vizuálom. Vizuál nie je vôbec problém ani tu, kamerové filtre robia svoje, CGI je perfektné a scény s virtuálnou lady sú pastva pre oči. V roku 2049 sú na líderských pozíciách ženy a je úsmevné, že si pri rozhovore neváhajú uliať whisky, ako to robia páni. To je jeden z dvoch úsmevných momentov diela, ktoré je ináč brutal vážne. To mi nevadí, ale mám akoby rozporuplné pocity po dopozeraní. Vidím nedotiahnuté línie ohľadom "dieťaťa", ktoré má byť tým, ktoré povedie armádu rebelov, tzv. neposlušných replikantov. Ale prečo čakajú naň? Kedy chcú odhaliť jeho identitu a prečo sa nato čaká tak dlho? Stretnutie K/Joea s Deckardom je čudácke pre mňa, keď počas ich mastenice vidím Elvisa Presleyho a starých spevákov zo 40. rokov... no čo ja viem, celý príbeh i film je futuro, tak načo tam pchať takéto staré vykopávky? Nakoniec k sebe celkom pasujú a musím uznať, že hoci Ford, ktorý sa objaví na pľaci prvýkrát po 100 minútach, vygumuje dovtedy veľmi dobrého Goslinga, predsa len obaja disponujú talentom herca, ktorý vie zádumčivým pohľadom prinášať body dielu. A teda Gosling bol výborná voľba do role blade runnera. Ja vidím zárodok na ďalšie pokračovanie. ()

JohnnyKladno

Dovolím si tu napsat dvou recenzi. Užil jsem si během dvou dnů úžasný zážitek. Poprvé jsem si dal Blade Runnera a Blede Runnera 2049. Totální nářez. ---- Blade Runner 2019 je film z roku 1982 a u toho bych začal. 1982 a vypadá to takhle? Ten vizuál je neuvěřitelný, vlastně přesně naopak, je to naprosto uvěřitelné, realistické, nadčasové a spolu s fantasticky pasující hudbou od Vangelise je tenhle audiovizuální zážitek naprosto strhující. Viděli to asi všichni, tak jen lehce nakousnu, že jde o Sci-Fi kde Blade Runneři jsou jakási policejní složka pátrající po „porouchaných“ robotech. Děj filmu je bravurně odvyprávěn a s dokonalou prací kamery to dohromady dává vynikající podívanou. Ridley se nám snaží sdělit, že příliš mnoho technického pokroku se snadno otočí proti nám, že děláme tak dokonalé stroje až se začnou klidně sami rozhodovat a vnímat a že i robot má vlastně nějaká práva na „život“. Bavil jsem se dokonale, nenudil jsem se ani sekundu a za mě jasných 5* - 90%. ---- Blade Runner 2049 natočen po 35 letech. Obavy musely být obrovské. Jak také ne, chtít navázat na tak nadčasovou klasiku a nedojebat to. To je velmi nelehký úkol. Zhostil se ho Denis Villeneuve a zhostil se ho za mě skvěle. Zápletka mě sice začala docházet o něco dříve, než by mohla, nebo musela. Dávám to ale za vinu tomu, že jsem den před tím viděl původní film a byl jsem toho plný. Opět jen stručně k ději. Společnost se za 35 let posunula a roboti jsou toho nedílnou součástí. Je jich více mezi lidmi a slouží společnosti ještě oddaněji, ta robotům na oplátku dává ráda najevo, že jsou spodina a méněcenní. Roboti jsou dokonce i mezi Blade Runnery, kteří stále „loví“ nespolehlivé modely. Jedním takovým je i Ryan Gosling. Samotářský Blade Runner, který pomalu začíná cítit, že není úplně obyčejný. V průběhu vyšetřování neobvyklého případu se dostává na kobylku něčemu většímu, do čeho je možná on sám nějak zapleten. No a nám se při sledování pomalu kompletuje celý příběh, který započal již v roce 1982. Tolik asi k ději a přejdu k hodnocení. A znovu, totální nářez to je. Strašně moc se mi to líbilo. Ty dlouhé záběry navazující na první snímek. Ta hudba, která stejně tak navazuje na Vangelise a nastoluje tu správnou atmosféru. Ten svět a odkazy na původní snímek, Atari, Pan-Am a mnoho dalších detailů, které mě moc potěšily. Anu de Armas v téhle formě bych bral všemi deseti :-). Za mě je to naprosto skvělý dvoj film, výborná zábava a dám také 5* 90%. ---- Jen drobně upozorním, bez shlédnutí původního filmu si nedovedu představit, vidět ten nový. ()

DarthFailord

OH MY GOD! BRILANTNÍ! Neuvěřitelný filmový zážitek. Villeneune si Sicariem a hlavně Příchozími nasadil laťku velmi vysoko. Ale tohle! Naprosto dokonale mrazivě budovaná atmosféra. Geniální práce s kamerou, barvami a kompozicí. To byla opravdová slast sledovat. A hudba a zvuk? Asi nejlepší, jakou jsem kdy ve filmu slyšel. Jestli se vynášela do nebes hudba i zvuk u Nolanova Dunkirku, tak proti tomuhle to bylo jako hudba z pouťového ampliónu. Od prvního záběru zvuk zarazí diváka do sedadla a už nepustí. Nutno říct, že pro mainatreamového diváka bude Blade Runner téměř nestravitelná podívaná, ještě se stopáží 162 minut. Ale takové scifi tu už velmi dlouho nebylo. Hutné, temné, plné hlubokých myšlenek a otázek. Ford má pořád koule, Gosling je po Lala Landu zase našel! Škoda, že neměl Leto více prostoru. Rád bych ještě zdůraznil, že bizarnější švédskou trojku jsem ještě neviděl. 🙈 za mě 99% a plná palba! Chvalme Villeneuna! Ave on!!! ()

Withree

Nový Blade Runner i jeho předchůdce trpí naprosto stejnými výhrami a prohrami. Krásně se na ty filmy kouká. Výprava, kulisy neonových velkoměst i hudba precizní, ale místy jsou oba snímky tak neskutečně úmorné a chladné, že to člověku nemůže dělat dobře na mozek. Příběh je místo, kde se rozcházejí nejvíce. Otázky ke přemýšlení se řeší pouze ve množství malých náznaků, některé vyjdou do ztracena a na další si zase vůbec nevzpomenete. Goslingovo putování za pravdou a poznáním sama sebe bylo pro mne příliš doslovné a nemělo ten nádech mystiky jako v původním příběhu. Poslední akt zase nepříjemně naznačuje další díly a toho bych se nerad dočkal. Herectví Ryana Goslinga alá Drive mě začíná dost iritovat. Ten chlap potřebuje do svých postav trochu života, jeden zádumčivý mi v případě tohoto pána teda nestačí. Výborně zahraní jsou Deckard (nejlepší Ford za velmi dlouhou dobu) a hlavně digitální waifu v podání okouzlující Any de Armas, jejíž vztah s K je tou nejpropracovanější příběhovou linkou. Film roku to určitě není, na to je moc polarizující. Ale vyšší hodnocení v budoucnu? To nepopírám. ()

Likan7

U mě vládne spokojenost. A vládne o tolik větší, kolik uběhlo minut od projekce. Jedničce jsem nepřišel na chuť. Schválně jsem jí ale ještě včera dal šanci, jestli se to náhodou nezlepší a aby mi neušlo nic z děje dvojky (nezlepšilo) a pak ještě 3 filmečky, které doprovází premiéru 2049. I když má film těžkotonážních 160 minut, mě to uteklo jako voda a klidně bych si z tohoto světa dal další 2 hodiny. Kamera, její kompozice a výborný zvuk je naprostou lahůdkou a skvěle dokreslují depresi, která z této budoucnosti na mě dýchá. Je pravda, že mi to přišlo hodně vylidněný, ale na druhou stranu je otázkou jak moc to byla Villeneuveova chyba a na kolik záměr. Spíše bych si tipl, že to tak chtěl a tím zachovat noir styl z prvního dílu. A herci? Ryana Goslinga žeru. Neuvědomuju si film, kde by mě nepřeválcoval a tady se mu to zase povedlo. Je to prostě pan Herec. Překvapivá je ale fantastická Ana de Armas. Nejen svou vizáží (je to fakt nádherná žena), ale ona umí i solidně hrát! Dokonce se mi stalo, že milostná linka mi byla zajímavější než hlavní film. Tohle byla fakt bašta a hned jsem si vzpomněl na můj oblíbený film Ona. Tohle jde ale ještě o kus dál a bylo to fantastický. Naopak velká škoda je nevyužítí postav Leta a hlavně Bautisty, kterého jsme mohli vidět už v jednom z předfilmečků. Tady mi ukázal, že to není jen hora svalů ala Drax ale že opravdu umí hrát, doufám, že si toho taky někdo v USA všiml a dá mu příležitost. Suma sumárum je Blade Runney 2049 vynikající pokračování kultovního filmu (nikoliv ale pro mne), který jde několika příběhovými linkami mnohem dál a je mnohem zajímavější. Další trefa do černýho Denisi. Furt držíš sci-fi pevně v rukou, pokračuj! ()

Lenart

Denis Villeneuve ide proti všetkým očakávaniam konzumného diváka: Blade Runner 2049 je pomalý film, v ktorom je polovicu stopáže ticho a akciu prevažuje túlanie sa po vyprázdnených minimalistických kulisách a dumanie nad tým, či snívajú androidi o elektrických ovečkách. Nebyť tých zopár scenáristických failov (najmä s blížiacim sa záverom), bolo by to dokonalé. Takto je to len výborné. Podobné filmy sa už v Hollywoode netočia, tobôž nie za 160 miliónov. Choďte naň, kým sa dá 9/10 ()

Kofolacik

Su to prave taketo filmy, kvoli ktorym chodim do kina, a kvoli ktorym tak milujem film. Villenueve a Deakins tu do kazdeho poslendeho detailu vykreslili svet, v ktoreho pomalom labuznickom tempe je radost sa na tri hodiny stratit. Najvacsi achievement tu je jednoznacne Deakins a jeho kamera. Po tom co predviedol Lubezki za posledne roky, som si myslel ze sa k nemu nikto nemoze priblizit. Deakins je ale right up there, a tento film bude navzdy v Pantheone kameramanov. Tolko scien… tolko lighting patternov… tolko detailov ktore si vyzadovali tak vela energie… s vedomim ze 95% populacie ktora ten film uvidi sa nad tym ani nepozastavi… Som v uzase, a je jasne ze Deakins konecne vyhra svojho oskara. Paci sa mi ze hoci je nevyhnutne aby bol film zahrnuty expoziciou, taka aj napriek tomu si udrziava svoju ambiguitu, a vacsina veci ostava subtle, iba na divacke povsimnutie. Ryan hraje navonok chladneho K, ktoremu okolity svet neustale pripomina ze je ‘len’ skinjob, a nema hladat vyzsi vyznam v zivote, lebo toho jeho druh nieje (a nema byt) schopny. V hlbke srdca vsak dufa, asi tak ako kazdy z nas – ze je special. Fakt, ktory mu jeho ‘frajerka’ Joi neustale pripomina (z mojho chapania je to ocividne sucast jej ‘everything you want’ programovania) a fakt ktory je umocneni realizaciou o jeho spomienke. Ryan je tu podla mna vyborny, a ked sa ho Deckard na konci spyta ze preco mu pomaha ‘Who am I to you?’ tak jeho nadsenie so zmyslu zivota prejavi svojim- uz klasickym hrejivym usmevom. Gets me every time. Film ma ale chyby, napadaju ma dve hlavne; Jared Leto mi uz trocha lezie na nervy – jeho rolu mal hrat David Bowie ktory zomrel zrovna ked ho siel Villenueve oslovit. A druha vec co mi vadi je chujovsky sub-plot s jedno-okou francuzskou, o nejakej revolucii ako z Hunger Games… Stavim sa ze si to vydupali studia aby mali otvorenu moznost na sequel. 9/10 ()

Mouchal

Původní Blade Runner jsem viděl teprve nedávno (právě kvůli tomuto pokračování) a neužil jsem si ho tolik, kolik jsem čekal. I přesto jsem zašel do kina na dvojku, která měla opravdu vynikající atmosféru a několik výborných sci-fi prvků a otázek k zamyšlení, ale ani dvojka na mě nějak více nedolehla. Nový Blade Runner je určitě kvalitní film, který má mnoho předností a sci-fi fanoušek si ho určitě užije, ale nedokážu se zbavit dojmu, že některé věci ve filmu se dali zvládnout lépe. Zaprvé má film téměř 3 hodiny, což je na takovýto filozofický film opravdu přepal. Můj psychický stav po shlédnutí celého filmu se dá srovnávat s absolvováním několikahodinové přednášky z pokročilé psychologie amerických původních obyvatel. Některé scény jakoby měli za úkol definovat pojem "líné psaní" a působí jen jako lávky jedné scény k druhé bez jakékoliv logiky. Nicméně každý film má mouchy a bylo by nespravedlivé se těmito věcmi nějak nechat odpudit od tohoto podařeného pokračování kultovní jedničky, které podle mého názoru svého předchůdce překonala téměř ve všech ohledech. Ale i tak má tato látka větší potenciál, který se třeba v budoucnu ještě naplní. Kdo ví? 80% ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

11.10.2022

Kenneth Branagh (Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu) má nejenže hotový scénář ke třetímu filmu z jeho detektivní série na motivy knih Agathy Christie, ale navíc už i plné obsazení. Hercule Poirot… (viac)

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Amazon Studios pořídilo práva na seriálové zpracování kultovní sci-fi Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta a rovnou tak oznámilo, že chystá hrané pokračování ke snímku Blade Runner 2049 od Denise… (viac)