Bohovia sa museli zblázniť

• Česko Bohové musí být šílení (viac)

V púšti Kalahari žije kmeň „ľudí z buše“ v tichej harmónii s nehostinnou prírodou. Civilizácie sem doposiaľ nevstúpila a prelietajúce lietadlá sú považované za podivných vrčiacich bohov. Jedného dňa vyhodí pilot práve tu prázdnu fľašu od Coca Coly. Ľudia z buše sa pokúšajú oslavovať tohoto posla bohov, ale miesto očakávaného dobra prináša fľaša do kľudného života len nesvári a rozkol. A tak je Xi, ktorý ju objavil, vyslaný kmeňom na koniec sveta, aby tam nešťastný predmet bohom vrátil. Xi sa na svojej dobrodružnej ceste stretne s novinárkou Kate, mikrobiológom Andrewom, ale aj s čiernymi teroristami. Tento film bol divákmi na celom svete prijatý ako majstrovská komédia, s nápaditými gagmi, ktorú si nemožno nechať ujsť. (TV Markíza)

daniel.98

Vskutku geniální film, v nečekané koprodukci. Nápad vynikající, postava skutečného domorodce výborná, místy až překvapivě zábavné. Ten komu se tento film nelíbí, musí být šílený. ()

Petr59

Tato komedie je určitě svým způsobem velmi zajímavá a originální. Tolik úspěšných afrických filmů zase není a hlavní postava křováka je velmi zajímavá, hlavně kvůli tomu, že se jedná o skutečného domorodce a ne žádného civilizovaného herce. Do jisté míry to tedy není ani tak film, jako spíše snímek dokumentující skutečnost (N!wau nemusí nikoho hrát, protože on je křovákem). No ale má to i hodně slabých stránek. Nezajímá mě, kolikrát je film reprízován na našich televizních stanicích, protože to není chyba tohoto filmu, ale těch stanic, tak proč kvůli tomu negativně hodnotit film? Intenzivní reprízy nemají na kvalitě snímku žádný vliv. Problém je ale jinde. Není to typický film, což je na jednu stranu zajímavé, ale na druhou stranu je to pojaté příliš jako "dokument" (popisy vyprávěče, atd.). Což by ani tak nevadilo, kdyby to dokázalo nenudit. A já se chvílemi celkem nudil, příběh není nic extra a kostra celého filmu je jen křovák putující se "zlou věcí" napříč africkou krajinou, gang vedený vcelku charismatickým záporákem a extrémně šílený a nepraktický "koumák", kterému se zalíbila nějaká blonďatá učitelka. Nedrží to moc uceleně pohromadě, což je první problém a druhý problém je ten, že se prostě neubráníte té nudě. Vtipné to je, ale žádné záchvaty smíchu jsem z toho také neměl. Andrew by sice strčil do kapsy i Pierre Richarda, ale spíše to působilo trapně. Jako průměrná, snesitelná komedie to obstojí bez širší kritiky, ale do okruhu mých nejoblíbenějších filmů to asi patřit nebude. ()

maestrotatum

Viem, že som dospelý keď považujem (narozdiel od napr. Macka Pú) N!xaua za najroztomilejšiu postavičku filmového odvetvia. Bohov, ktorý sa museli zblázniť som pozerával ešte ako malé dieťa na VHS-ke. Nie je nikdy na škodu si pripomenúť hlavne prvé dva absolútne prekrásnym spôsobom nevinné diely. Je to sranda ale životná filozofia necivilizovaných rodinných kmeňov je o hodný kus správnejšia a šetrnejšia k našej pomaly umierajúcej planétke ako filozofia vyspelých ludí, ktorí si nabíjajú svoje mobily v hodnote dvoch priemerných platov našej republiky mikrovlnkou. Chcem len určitým spôsobom premostiť k tomuto filmu, lebo ho považujem za povinnú jazdu a nadčasové dielo, ktoré neomrzí- preto aj tých päť hviezdičiek. Dej je vymyslený ale N!xau nie. Myšlienkovo veľmi hlboký film, no proste skvost oproti konkurencii. Darmo tá naša Afrika má čaro. [89%] ()

milhouse86

„Biely človek sa odmietol prispôsobiť prostrediu a preto prostredie prispôsobil radšej sebe, aby zistil, že sa opäť musí prispôsobovať prostrediu. Jeho deti musia chodiť niekoľko rokov do školy, aby sa naučili v novom prostredí prežiť..." Komédia, ktorá je geniálna už od úvodnej myšlienky. Sme naozaj civilizovaní my, alebo Krovací? Ajajajajáj, pre mňa nie len veľmi vtipná komédia, ale aj 105 minútový útek z „civilizovaného" sveta. ()

ThePaul

Krásne poetické, smiešne jednoduché a jednoducho smiešne. Myšlienka celého filmu o tom, že sa už ani sami sebe nedokážeme prispôsobiť. ()

Tsuki003

Nějak se mi do tohohle ani nechtělo, ale nechala jsem se přesvědčit, že prý je to pěkné. A je. Nejzajímavější na tom vše je, že tahle komedie je opravdu vtipná :) ()

Kkahunaa

Neexistuje snad známější příběh z Afriky, než ten kalahárského křováka Xi (N!ixau), který sice na první pohled jen chodí po plátně s lahvičkou coca-coly, ale v metafyzické rovině hledá smysl za hranicemi pro něj dosud známého. Na každém dalším kroku je konfrontován s absurditou moderního světa. ()