Ivan Trojan v černé komedii o jednom neobyčejném dni obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77, a díky tomu se stal hrdinou proti své vůli... Píše se rok 1980. Richard v opilosti a spíše omylem podepsal Chartu 77 a od té doby se mu problémy a smůla doslova lepí na paty. A dnešek je vrcholem všeho! Odpoledne ho čeká návštěva u zubaře a trhání osmiček, což je něco, čeho se upřímně děsí. Než na to ale dojde, prožije celou řadu mnohem větších katastrof, proti kterým je trhání zubů učiněná legrace. Uzávěrka v práci, vdavekchtivá kolegyně, která prostě nepochopila, že šlo jen o flirt, šéfovo ultimátum ohledně odvolání podpisu Charty, doma prasklá stoupačka skrývající starou zrezivělou pistoli, nečekané otcovství patnáctiletého syna, které má vzít na sebe, a k tomu všemu všudypřítomný stín estébáka, který na něj byl nasazen. Prostě den blbec se vším všudy, kvůli kterému může buď přijít naprosto o vše, nebo díky kterému může konečně najít sám sebe! (Česká televize)

Chegi

Disidentem proti vlastní vůli se stane Ivan Trojan v hořké komedii vyprávějící o strastech průměrného obyvatele ČSSR na konci 70. let. Jen v 80 minutách a v minimálních kulisách režisér Strach odvyprávěl s vtipem asi nejhorší den, jaký si dokážete představit. Autorům se zároveň povedla skvělá stylizace šedého normalizačního Československa. Škoda, že se peníze na kinematografii u nás přerozdělují tak nesmyslně - tento film by si rozhodně více zasloužil kino, než televizní obrazovku. Dle mého názoru bez diskuze nejpovedenější český film letošního roku. ()

bari68

Sympatický film o nesympatickej dobe. Príjemné prekvapenie, o to viacej, že film má status Televízie, resp. nešiel do kín. ()

Zagros

Osmy jsou výborný film, který vás zaručeně pobaví. Na televizní film je to pak naprosto skvělé a popravdě by do kapsy strčil lecjaký film určený do kin. Trojan je excelentní tradičně a zde mu navíc více než dobře sekundují všichni ostatní (herci i postavy). Zdánlivě jednoduchý příběh se postupně zamotává a sled událostí dá hlavnímu hrdinovy řádně zabrat. Jedná vtipná scéna stíhá druhou a jeden dobrý dialog je následován dialogem ještě lepším. Nejvíc mě ovšem bavily různé vedlejší postavičky, které byly vymyšleny a zahrány parádně. Mimo pobavení Osmy ukazují, jak minulý režim deformoval charaktery téměř všech lidí. Suma sumárum čtyři hvězdy a k pěti mnoho nechybělo. ()

panWolf

Normálně bych dal za 80%,ale vzhledem k tom,že už jsem dlouho neviděl slušnej,českej film ,tak plnej počet. Mám rád filmy o smolařích.ale takovej pechtag už jsem dlouho neviděl. :-) ()

Kovaja

Tohle je ligová paráda. Trojan s Jiřím Dvořákem a trochu taktéž se Stivínovou zahráli moc krásný part. U Trojana s Jiřím Dvořákem sem si v průběhu filmu říkal že sleduju herce, které budu za pár let řadit do kategorie starých bardů typu Kemr, Hrušinský, Munzar. ()

Hanys_

A nejlepším českým filmem 2014 se stávají Osmy, které prohučely televizí (do kina by na to asi nikdo nešel - tam se stojí fronty na jiné "spektákly") a nikdo o nich pořádně neví. Hořká komedie o tom, že když se sejde den blbec je i trhání zubů procházkou v parku. Věčný talent Epstein mě konečně přesvědčil, že na to fakt má. 9/10 ()

Tessie

Z českých filmů jde strach.. o to větší radost mám z podařeného filmu. Trojan opět potěšil, doba znechutila, celkově pobavilo. ()

F.W.Colqhoun

Jsi hrdina. Tak si to užij. Strach-Epstein-Trojan je úderka, které plní plán. Na druhou stranu, být dnes u nás za komediální partu hic nedá moc práce, prostě stačí to nezkurvit - nepřehnat to s pokusem o morál, nepřehnat to ani s pokusem všechen přesah odstranit. A najít partu, která umí být vtipná nejen na na jevišti či v hospodě, ale na povel před kamerami. Úspěch filmu souvisí asi i s naplněním záměru odměřit přesně apolitičnost hlavního hrdiny. Zaslouží to řemeslné uznání přesto, že se tak stalo s ohledem na skupinového diváka, který má na události ve filmu zachycené značně rozdílné názory. Osmy jsou filmem, u kterého lze nostalgicky vzpomínat na věk nevinnosti, stejně jako mnout si ruce, že jsou ty profízlovaný časy dávno za námi. Navíc řada doplňků a detailů jako šprcky značky Trojan, slušná výprava včetně citací z dobového 100+1, Achilles Last Stand ze strašně malýho kazeťáku, nonstop chlastání a prcání na pracovištích a hovadský Taclík v roli řemeslníka připomínající, že některé věci nemění za žádného režimu, konkurence nekonkurence (což je asi dobře). Trochu rozladěn jsem se ocitl až na samotném konci: je sice pravda, že vyprstit pohlednou manželku spraví náladu po lecjakém průseru, ale lék na společenské neduhy to skutečně není. Nejvíc nás bolí strach. ()

Stružák

Už jsem měl Strach, jestli to Epstein zase nepodělá, ale tentokrát tahle dvojice vytáhla zdařilej kousek. V žádným případě se nejedná o komedii (jak se tu píše), ale pravda, že Trojan, Dvořák a Babčáková tam pár dobrejch hlodů maj. 😀 Mimochodem, pobavil mě, po shlédnutí filmu, komentář České televize, že Strach je režisér dnes již světového formátu – českého snad, ale světového? 🙈😂 ()

Rejže

Svěží příběh a uplně jednoduchá zápletka a přesto si říkáte - kam na to ten Epstein chodí :-) Jen ten konec je takový ryzí happyend. Nechat skončit film orgasmem a konec, tak přemýšlím, jak je to dojemné a troufalé. Inu Jirka Strach si to dovolit může.... ()

Marys

K filmu som sa dostal celkom náhodou a dopozeral som ho až do konca. Napriek tomu ale nezanechá vo mňa nejakú hlbšiu stopu. V československej kinematografii stonásobne opakovaná téma, a hoci to malo určitú výnimočnú atmosféru, bola to len akási poviedka, na ktorú rýchlo zabudnem. ()

mira007

Trojan extratřída, obrazově poutavé na TV film, výběr tématu dobrý ... ale nějak jsem dle recenzí od toho čekal trochu víc, včetně víc humoru. Strach je ale borec. ()

Phorbo

Jako komedii bych to moc nebral. Zasmál jsem se několikrát, hodně situací bylo takových, kdy jsem se opravdu od srdce uchechtl, ale s takovým námětem bych to bral spíš jako komediální drama. Strach to rozhodně zrežíroval dobře, film má pořádný spád a Trojan (i kondomy Trojan) rozhodně nenudí. ()

filipvrbik

Jako komedie výborné, jako drama obstojné. Slabší je snad jedině konec, který vlastně nic nevyřešil- a taky filmů o budování reálného socialismu je nějak moc. Ale třeba walkman super...80% ()

Garch

Chartistou nedopatřením. Dobrý námět, dobrý film. "Nejvíc bolí strach". ...PS za precizní reálie osmdesátek pátou hvězdu zaslouží. PPS Já si říkal, že ty ulice znám: náš brněnský Bronx. (kde už se ovšem letos některé zrekonstruované bytové domy a byty prodávají jako rezidenční bydlení blízko centra). ()

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

Finále Plzeň nově udělí Zlaté ledňáčky

21.04.2014

Světové "neformanovské" filmy kameramana Miroslava Ondříčka, téměř kompletní domácí hraná i dokumentární tvorba za poslední rok za účasti tvůrců a poprvé i výběr nových slovenských filmů, to… (viac)