Bež, chlapče, bež

• Česko Běž, chlapče, běž (viac)

Srulik má iba deväť rokov, keď v roku 1942 utečie z varšavského ghetta. Spolu s ďalšími židovskými deťmi sa schováva v lesoch a živí sa tým, čo si nájde alebo uloví. Hlad a zima ho ale donútia vrátiť sa späť do civilizácie a predstierať, že je Jurek Staniak, sirota z katolíckej rodiny. Túla sa poľským vidiekom a na svojich cestách stretáva ľudí, ktorí riskujú vlastné životy i životy svojich blízkych, aby mu pomohli, ale aj tých, ktorí ho zradia. (STV)

peetriss

Filmů o útrapách lidí stižených světovými válkami není nikdy dost, a je dobře, že se točí. Příběh polského chlapce krutě bojujícího o holé přežití pouze proto, že je židovského původu. Zasahující drama, které diváka nutí něvěřícně kroutit hlavou nad faktem, co dokáže lidská xenofobní nenávist vyrobit za zlo. Výborný a silný evropský film s poutavým a dojemným příběhem, hezkou výpravou, kamerou a zejména kvalitním hereckým obsazením, včetně herecky nezkušených, sympatických a charismatických dvojčat Tkaczových. ()

Danken

6,5/10 Téma silné, ústřední postava mně ale herecky nesedla (ten nucený pláč rval uši). Každopádně toho Srulík vytrpěl tak na 3 životy. ()

mira007

Skutečný příběh desetiletého židovského chlapce ( ten se ukáže na konci), který dokázal přežít v nacisty okupovaném Polsku. Hardcore verze Chlapce v pruhovaném pyžamu, která mi dokazuje zase (!!!) , že ti Poláci umějí tu historii pořádně využít ve filmu a zainvestovat tak, aby to byl film hodný Hollywoodu. Při srovnání s českou kinematografií musím furt brečet a zamýšlet se, jak to že Poláci, kterým jsme se nedávno smáli mají oscarové filmy ( Ida, V temnotě ) velkofilmy ( famózní drsná Wołyń) nebo technicky americké filmy ( Město 44) a my za posledních deset let uděláme jedny Lidice. ()

filipvrbik

Tak silný příběh, že jsem to několikrát málem vypl... Je až neuvěřitelné kolik toho musel Srulik/ Jurek Staniak vytrpět (hlavně proto, že byl žid)... Vzhledem k tomu, že moje babička za války v Polsku schovávala židovskou holčičku, a vzhledem k tomu, že se jí už pak nikdy neozvala, vím, že jsou tyto příběhy pravdivé a doslova mrazivé. Samotný film je nadprůměrný s dobrou kamerou i efekty (amputace ruky)... Slovenská televize to uvedla v polském znění, takže to dodalo na autenticitě....90% ()

Majkak

Holocaust a útěk jednotlivce před jeho mašinérií jsou, při vší ústě k této tragédii, naprosto neoriginálními tématy. Pepe Danquartovi se přesto podařilo natočit velmi sympatický film. Přes tíživost obsahu velmi příjemně překvapuje jeho poetičnost. Je něžný, ale nevydírá citovkami a nemačká z diváků slzy za každou cenu. I tam, kde je smutku víc než dost, nikdy úplně nezhasne jiskřička naděje. ()

Hapretor

Velmi dojemné a skvěle zahrané ze strany malého chlapce - excelentní výkon. Poutavý příběh. Zakončení v podobě kecání starého dědy ... co se stalo pak ... mě už nebralo, ale stejně je to film s velkym f. V dané tématice skvost. ()

miawallacova

Dojemný a dech beroucí příběh jedno chlapce, kterého ztvárnili dva bratři.Velmi silný film, který umocňuje fakt, že hlavním hrdinou je právě malý chlapec, který se musí poprat s krutou realitou a to, že je žid ve válkou zmítaném Polsku. Filmu nejde vytknout ani ň, je to fantastický snímek, který se musí vidět s nutnou dávkou kapseníčků. "Nejhorší bylo, kolik jsme za natáčení museli sníst jídla.." řekl jeden z představitelů hlavního hrdiny... ()

Mukunda

Ve válce zemřely miliony židů, zřejmě tak můžeme čekat miliony filmů s touto tematikou. Je to slušně natočený snímek, který obsahuje silné momenty. Po této stránce jsem si to tedy užil. Jinak se ale ptám: proč? Tohle téma už je do mrtě vyčerpané, zanedlouho se dostaneme do fáze, kdy to bude každého akorát nudit, nebo dokonce otravovat. Propagaci židů vpravdě nepotřebujeme. Velice zajímavé bylo vykreslení židovské povahy, které ve většině snímku sice nebylo přímo explicitně vyřčeno, ale bylo vždy přítomno. Vyplynulo na povrch zejména v závěru. No, holt je to jednou vyvolený národ. Jo a zajímalo by mě, jestli se Němci ohradí, že snímek vyvolává protiněmecké nálady, neboť Němce vykresluje jako kruté a zlé bytosti. ()

Iriquindae

Příběh určitě stojí za vidění, překvapivě často jsem tomu ale nevěřil. Nevím, jestli to dělala jen kamera, ale měl jsem problém zapomenout na to, že koukám na film, kterýžto pocit mám velmi rád. Rozhodně ale nelituji, i přes to má film rozhodně co nabídnout. Mně tuto tématiku trochu zamotalo i to, že mi byl hlavní hrdina v mnoha scénách dost nesympatický a přesto jsem mu samozřejmě nepřestal držet palce ani na chvíli. Není špatné si občas připomenout, jaké dnes už pro mě naprosto neuvěřitelné svinstvo tu bylo jen pár let zpátky. ()

anitae

Nevím do jaké míry je příběh pravdivý, ale koho nedojme příběh malého samotného kluka bojujícího o přežití. Dokáže popřít víru a pěkně se vžije do role katolického sirotka s růžencem v ruce. Sice netuším jak moc je reálné, aby přežil v zimě, rozmáčený v lese a další příkoří. Jsem ale ráda, že film není jen o bezduchém střílení. ()

markotter

Díky tomu, že Sulik byl hodně sympatický a přirozený a že to byla většinu filmu docela dobrodružná a zábavná naháněná, tak mi nevadil takový divný konec, kdy se po příjezdů Rusáků jaksi nevědělo, jak film ukončit. Úplně debilní mi přišel samotný konec s opravdovým Sulikem někde v Izraeli. ()

Armin82

Už mockrát jsem se přesvědčil, že pokud se to umí, tak se z filmů s válečnou tématikou, dokáže vytěžit docela dost. Tohle je jeden z nich. Film má hodně silných momentů a já si vždycky představuju, jak to za války židi, poláci a jim podobní, měli zatraceně těžký. Fuj fuj, jsem rád, že jsem tu dobu nezažil. 80% ()

Najt

Další fascinující druhoválečný příběh, který je skvěle zpracovaný i zahraný. Chlapec v 9 letech prošel neuvěřitelným peklem, kdy byl jako žid nacisty odsouzen k smrti. Název Běž chlapče běž dokonale vystihuje příběh filmu, protože chlapec byl nacisty doslova loven. Další důraz na to, jak byli Židé neskutečným způsobem nenáviděni až to evokuje u diváka opravdu nepříjemné pocity. O důvod hůř, že film byl inspirován skutečnými událostmi. Nevidím důvod nedat plný počet. ()

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

54. Zlín Film Festival startuje již 30. května 2014

28.05.2014

Je to ideální datum, protože mimozlínšťané mohou využít k návštěvě Zlína především víkend. Nejedná se totiž jen o festival určený dětem a mládeži, zajímavé filmy z více než 55 zemí světa zde zcela… (viac)