Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

Blazis34

Nevím co přesně film ve mě uchoval, ale tak nějak jsem citíl zmatek a mysterióznost. Jak uvádí popisek - komedie / drama, tak co se týče humoru, nic jsem tam neshledal vtipného. Spíš než tyto žánry, bych uvedl mysteriózní / sci-fi. Tak to na mě působilo. Co se vytknout nedá je originálnost děje. Birdman zasahuje z minulosti do přítomnosti i časů budoucích. Michael Keaton je ve své roli úžasně přirozený a zvládl vše odehrát na jedničku. Chválím i hvězdné herecké obsazení, avšak myslím, že se dalo z těchto hereckých es vyždímat více. Nejvyšší plus a originalita je pro ale mě kamera! Nepozorný divák si může myslet, že je film natočen na pár střihů, ale tvůrci skvěle využili temné místa, průchod ve dveřích atd. ke střihu a tak to vypadá, že skoro nejsou pauzy mezi scénami. I styl kamery byl velice zajímavý, kdy se nejednalo o statické kamery, ale stále byla kamera v pohybu, opravdu zajímavé - asi to co si budu pamatovat nejvíce z celého Birdmana. Ostatní věci na mě působili tak nějak zmatečně a mysteriózně - dávám 55%, tři hvězdy. ()

ejay

Úžasnej film. Po dlouhý době oscarovej, kterej mě bavil. Michael Keaton (mimochodem to on je pro mě Batman a navždy bude) hraje v podstatě z velké části sám sebe a hraje tak dobře, že jsem měl husí kůži, když v závěrečný třetině předstoupil před publikum. Nutno opravdu vidět, film o hercích, divadle, chlastu, hlasu v hlavě, lásce a ztracený chuti k životu, natočený skvělou kamerou. Mimochodem Edward Norton byl taky výbornej a [spoiler] podlě mě, se na konci opravdu zastřelí a děj v nemocnici už je něco jako sen.. ()

tomas.vorel1

Při sledování Oscaru jsem se bál, že sošku vyhraje znovu nějaký politicky zaměřený snímek jako American Sniper nebo Selma. Jsem strašně rád, že tomu tak není a vyhrál zaslouženě Birdman. Jde o originální snímek, který je skvěle vyprávěn jak kamerou, tak i dějově s využitím alternativního ega hlavní postavy. Ze začátku jsem byl zmatený a měl jsem chuť odejít z kina, ale nakonec jsem se překonal a jsem za to rád. Jak mile jsem trochu více zapřemýšlel, přeložil si Birdman na Batmana a došlo mi o co skutečně ve filmu jde, musel jsem v duchu za tleskat. Nejvíce se mi líbilo, když Michael Keaton léta nad ulicemi New Yorku a ve chvíli kdy přistává na zem, aby šel do divadla. Je v pozadí vidět taxikář, který na něj mává aby zaplatil, tedy detail, který nás vrátí opět na zem a ukáže rozdíl mezi představama herce Riggana a realným světem. V tu chvíli jsem si uvědomil jak je sníme proveden do naprostých detailu. Za mě rozhodně zasloužený oscar! ()

simoneo

Nie som fanúšik podobných žánrov. Z tohto filmu konkrétne som mal pocit veľkej snahy byť iným a to nemám rád. Okrem vynikajúco používanej kamery, zaujímavého zakomponovania hudby a skvelého hereckého obsadenia ma film sklamal. Viackrát som sa premáhal ho vôbec dopozerať. Celkovo 55%. ()

Nikki.Nikx

Jedna hvězdička za výkon Michaela Keatona. Ostatní věci ve filmu byly, jak to jen říci slušně... k posrání nudné. Hudba za nic nestála, kostýmy ubohé, prostředí špinavého new yorského divadla na mě taky nezapůsobilo, děj o hovně.....to make long story short, pokud už vás přestalo bavit i dlouhosáhlé dloubání v prdeli či vybírání červenejch lentilek z desitilitrovýho kýble, rozhodně je tenhle film jasná volba! Zpětně musím konstatovat, že s akademií musí být rozhodně něco špatně, když vyslali ocenění právě na tenhle účet. Nuda! ()

zerk0

Svojim spôsobom originálny, artovo tváriaci sa film so skvelým hereckým obsadením. Vtipný a satirický zároveň. Márne by som však v sebe hľadal nejaké emócie, celé to pôsobilo tak trochu chladne a nepomoli tomu ani jazzové bubenícke variácie v pozadí, ktoré ma maximálne iritovali. Film ako taký ok, ale oskarový?... ()

Cannonball

Dlho som odkladal Birdmana, a to len pre nominaciu a naslednu vyhru Oscara (uz nejaku dobu neverim v dobrom vkuse tejto asociacie). Den potom ako som to videl musim uznat, ze je to filmarsky dokonala praca, lenze... Aspon pre mna tam chyba davka ironie alebo cinizmu, takze az do finale som mal pocit ze nieco este prist musi. Teraz uz mi zostava zistit ci ten pocit bol na mestie pravom alebo to je len moje zbytocne ocakavanie. ()

Matamoroz

Jestli tohle dostalo čtyři Oscary, tak opravdu nevím, zda má jít o nejprestižnější filmové ocenění...Ok, Birdman jako sonda do mysli chlápka prožívajícího krizi středního věku, který navíc zřejmě trpí schizofrenií. I když mám pocit, že tou trpí asi tvůrce tohoto zázraku. Jak si mám jinak vysvětlit toho mizerně uplácaného Batmana, nebo co to vlastně bylo...Další film, které se tváří nesmírně hluboce a psychologicky, ale je to prostě jenom pseudointelektuální taškařice. ()

wallax

Pozeráte film a po 20 minútach si uvedomíte, že tam nebol ani jeden strih. Pozeráte ďalej a nedá vám to, skočíte na ČSFD a mrknete na meno kameramana. Áno je to tak, Emmanuel Lubezki, človek ktorý stál za "dlhými, bezstrihovými" scénami vo filme Gravitácia si v tejto scifi snímke len otestoval čo je to "dlhá" scéna (dávam to do zátvoriek, lebo dlhé scény oproti Birdmanovi sú len kratulinké záblesky) a naplno svoje umenie rozvinul až v Birdmanovi. Aboslútne bombastická práca s kamerou, skvelo ozvučené a zhudobnené a scénicky nádherné. Herci hrali, kamera išla a strihu nikde (oni tam tie strihy samozrejme sú, ale sú spravené tak dokonale, že ich nevidíte a je ich v celom filme údajne len 16 "viditeľných", ale producenti odmietli odhaliť skutočný počet). Michael Keaton je skvelý, Emma Stone krajšia a milšia asi nikdy nebola no ten kto vládne filmu je podľa mňa Edward Norton, ten chalan prišiel, zahral a ukradol celý film pre seba, no v spolupráci s ostatnými dodali divákovi užasný počin a parádny celok. Tam kde Titanic dostal oscara za strih si Birdman jednoznačne zaslúžil oscara za kameru (okrem iných). ()

susanella

Film režiséra dnes již kultovního snímku Amores perros, Alejandra Gonzales Ińarritu. Jeho premiéru v Čechách předcházela pověst sběratele trofejí, obdržel již sedm ocenění v letošním rozdílení cen amerických filmových kritiků a očekává se jeho spanilá jízda v bitvě o prestižní Oscary…V tom je možná jeho hlavní slabina, je příliš americký, oceňovaný americkým úhlem pohledu…Hlavní hrdina (Michael Keaton) je bývalý představitel imaginárního blockbusteru Birdman. Není třeba přílišného důvtipu, aby si člověk dosadil slovo Batman, kde Keaton naplňoval sny o spravedlnosti již v roce 1989. Nyní se však hlavní představitel snaží o "umění", realizuje hru na divadle a má záměr dosáhnout úspěchu na Brodwayi. Slovy filmu, již nechce být celebrita, ale chce být opravdový herec, umělec…A to přesto, že skutečně má určité nadpřirozené schopnosti patřící mýtické postavě Birdmana, ale vlastně to nikoho nezajímá. Hledá dobré spoluhráče a nachází je, Naomi Watts a Edward Norton jsou jako vždy excelentní, na jevišti připravované hry nechybí drama, pistole ani sex. Emma Stone v roli hercovy dcery, právě se navrátivší s protidrogové léčebny, je smutně jímavá. Zápletka je obvyklá, stárnoucí žena, která hledá, proč se vlastně rozešli, jejich ztracená dcera s drogovou minulostí pomáhá otci v divadle, a mladší milenka, možná těhotná. První milovník svádí dceru režiséra, ona flirtuje a provokuje. Filmová kritička v baru, popíjející martini, obrýlená a nepřitažlivá. Jakoby rovnou vybízela k očekávané reakci, kritiky se přece stávají ti, kdo nejsou schopni vytvořit umělecké dílo… Film je zábavný a nechybí vtipné situace. A to včetně hořkého připomenutí dnešního světa, kdo není na Twitteru a Facebooku, neexistuje, v tom tkví dnešní uznání, počtu lajků a shlédnutí přípsěvků. Na konci filmu přichází premiéra hry a s ní očekávané drama. Film je dotažený do konce i s poměrně nápaditým vyústěním. Hra s egem pokračuje, život se stává legendou a nechává finální úsudek na divákovi. Dílo strhuje svojí konstrukcí, hereckými výkony, na první pohled je důkladnou sondou do lidského ega. Přesto jakoby v něm chyběla obyčejnost, jednoduchost. Divák artové kinematografie bude nadšen, avšak syrovost Amores Perros, která se ještě chvilkami objevovala ve filmu 21 gramů, a téměř zmizela ve filmu Babel, je nenávratně pryč. ()

eMeMko

Alejandro González Iñárritu opět, stejně jako již mnohokrát předtím, nezklamal. Birdman má prostě vše, čím by měl kvalitní film disponovat. Skvělé herecké obsazení, perfektní dialogy, zajímavý námět a scénář i ideální stopáž. Ale po pořádku. Michaelu Keatonovi hlavní role opravdu sedla a skvěle mu sekundují jak Edward Norton, tak Naomi Watts s Emmou Stone. Dialogy mají smysl, nejedná se jen o prázdné hlášky, a častokrát se v nich objeví vtipné obraty či závěry. Námět je neotřelý, děj relativně napínavý, čemuž napomáhá i kvalitní kamera se střihem a jeho iluzí jednolitého záběru. Prostě pokud chcete vidět zajímavý film, je pro Vás dvouhodinnový Birdman skvělá volba. ()

Juuroo

Film, ktorý buď milujete, alebo nenávidíte? Zjavne...aspoň podľa hodnotení ostatných užívateľov čsfd. Ja som na tento film šiel do kina s tým, že som vôbec nevedel o čo sa jedná, netušil som, že to získa Oscara. V kine bolo takmer prázdno, takže film sa dal vychutnať aj bez neustáleho chrúmania a sŕkania zo všetkých svetových strán. Počas celého filmu som na plátno doslova čumel, tak fantastickú kameru si veru nepamätám. Perfektné dialógy, perfektné herecké výkony, tento film má všetko. Ak už máte po krk neustále nových filmov o super hrdinoch, pri tomto "mástrpíse" budete nadšení. = 5* ()

Vasyl

Už pár let jsem tušil, že akademici něco berou. Ale že hlasoujou zčuchaní odleželou směsí tělních tekutin 300kilové důchodkyně, to bych nevěřil. Jako hezky natočený to bylo, ale to přece nemůže stačit na plešouna, kurva. No aspoň jsem se opět ujistil v tom, že Emma Stone je boží a ani blond háro to nemůže zkazit. ()

prosty_divak

Dobrá, dobrá, když si odmyslím poněkud prvoplánový, krátkozraký odsudek či předsudek vůči umělecké kritice (presentované v replice na adresu divadelní kritičky plochým, leč útočným citátem Gustava Flauberta, že totiž kritik je pouze zhrzený umělec, u nás mj. parafrázovaným nebo vykradeným/?/ Karlem Čapkem), který lze nazírat jako rozpor mezi dobou minulých století, jež byla zvyklá na estetické posuzování takzvaně shora, skrze tištěné kritiky a recenze takřečenými arbitry vkusu, a dobou současnou, tj. informační doménou bloggerů, diskusních fór a sociálních sítí vůbec (a tato platforma má svá úskalí stejně jako ta předešlá – stačí se podívat na zdejší komentáře, nebo i na tento)... uf... když si tedy odmyslím toto myšlenkové zjednodušení, které by divák nečekal u „filosofujícího“ filmu, tak stejně budu hodnotit celé Iiñárritovo bilancující dílo (a dílem bilancujícího Michaela Keatona) positivně: kamera na jeden zátah, na rytmice založený soundtrack, jenž fázuje – snad coby a-rytmická metafora světa umění se všemi jeho zkouškami, očistci, pekly – existenci umělce na jednotlivé okamžiky bytí, v nichž jednou jsme sami sebou, a podruhé promlouváme ke svému alteregu, létáme; jsme ptačími muži, ptačími ženami... A let neomezený přírodními zákony, konvencemi – co jiného je tvůrčí akt než právě to? [ještě dodám: nad "přívlastkem oscarový" je nesmysl se jakkoliv pozastavovat, neboť kterékoliv filmové ocenění je od zárodku deformované porotou, dobou, v níž film vzniká a je posuzován. Jinými slovy: zvysoka kašlu na to, zda má ten či onen film oscara, damiána nebo lvíčka. Je to umělá hodnota, která stejně časem vyprchá (stačí se podívat, které filmy oscara získaly v 50., 60. aj. letech - za 50 nebo 100 let se budeme/budete smát i tomu, že nějaký Birdman tuhle támhle něco získal). Představa o tom, jak "má vypadat" oscarový film, je směšná - taková představa je totiž proměnlivá jako svět, v němž žijeme, tj. mlhavá.] ()

ESNYR odpad!

Hrdě hlásím, že jsem se z toho teda neposral jako zdejší (j)elita komentátorského olympu. 1 hvězdu si film zaslouží za to že dokáže nastolit atmosféru kdy každým okamžikem už už očekáváte nějaký silný zvrat který ale nepřichází. Nějak nerozumím tomu za co to dostalo jakékoliv ocenění. Film jsem viděl 2x, protože jsem se chtěl přesvědčit o tom že jsem opravdu nepřehlédl nějakou silnou scénu, která mi mohla třeba uniknout - ne, neunikla. EDIT po pár minutách : zrovna jsem dočetl komentář od TommyDiamond a musím mu dát za pravdu. Napsal to dokonale a uvedl i pádné argumenty, takže snižuji hodnocení na zasloužený odpad. ()

blondboss

Dvojhodinové fantazmagorické divadlo, v ktorom sa režisér pokúša zobraziť rozpoltenú dušu chradnúceho režiséra. Neviem, či je tento snímok na štyroch Oscarov, nakoľko vo mne to vyvolalo skutočne rozporuplný zážitok a druhýkrát by som si to určite nepustil. Jednak neprehľadný scenár, nápad s akoby nestrihaným záberom fajn a hviezdička navyše za skvelú plejádu výborných hercov. Michael Keaton úžasný. Inak to ale pre mňa bola neskutočná nuda, podčiarknutá hlúpym dejom. Šedý priemer. 50 % ()

Crytic

Celý film jsem přemýšlel, jestli je ten chlap blázen nebo superhrdina - když mi došlo jak to je byl konec. Jak taková blbost může dostat oskara mi zůstává záhadou. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz