Život nehrá fair. Príbeh o mladej atlétke, ktorá sa v normalizačnom Československu  dostane do štátom riadeného dopingového programu. Mladá talentovaná šprintérka Anna sa pripravuje v stredisku vrcholového športu na olympijské hry a i cez svoj zlý kádrový profil je zaradená do programu špecializovanej lekárskej starostlivosti. Jej matka bývalá tenisová reprezentantka, začne mať podozrenie, že nové podporné prostriedky ktoré jej dcéra dostáva sú v skutočnosti zakázaným dopingom a začne viesť súboj s totalitným režimom v ktorom sa nehrá podľa pravidiel fair play. (STV)

MTHRFCKR

Tak trochu z prdele tažený. Šeď doby je pěkně zachycená, ale fanda běhu nejsem a tak stokrát zrecyklovaný téma estébáků mě už moc netankuje. A to ani ve sportovním prostředí. ()

Hanys_

Paráda. Skoro dokonalé retro drama se silným příběhem z nelehké doby. Je radost natrefit jednou za čas na český film, který snese ta nejpřísnější měřítka. 8.5/10 ()

ZdenoLo

No áno v čase komunizmu bolo ťažké AJ športovať. Príbehovo ma to moc nezaujalo. Priznám sa že skôr väčšinou času som hľadal chyby a predmety ktoré v tom období nemali čo hľadať. A trochu ma aj štval ten predabovaný Roman Luknár. ()

patrikus

Pěkné a originální téma, dobří herci, hudba a kupodivu i scénář, což v našich zemích poslední roky časté nebývá. Jeden z mála českých filmů z roku 2014, na které se dá dívat i přesto, že je dramaturgicky vedený příliš šablonovitě. ()

Prcek54

Upřímně nechápu, proč byl tento film považován za favorita českých lvů, proč byl poslán na ceny Akademie a proč proboha byla Eva Josefíková nominována za vedlejší roli? Což o to, film pracuje se zajímavým tématem, ale to skutečně nemáme na to, natočit lepší film, než ten který pro změnu ukazuje komunismus a jedince stavějící se proti němu? Mrzí mě, že podobných filmů u nás vznikne přespříliš mnoho a tak se téma socialistické republiky a žití v ní trochu ohrává. Jinak co se samotného filmu týče, tak se mi jeho zpracování nepříčilo, ale nijak neoslovilo. Ovšem příběh ukazující nadějnou sportovkyni s vyhlídkami na olympiádu, jejíž matka je bývala teniska a především rebelka a skorochartistka ovšem působí trochu kýčově. Na druhou stranu byl film koukatelný a to je u nás v Čechách asi to hlavní… ()

SpaceOdyseus

Film to neni spatny, tema neotrele a dnes stale aktualni, i kdyz dialogy slusne susti papirem. Ale vadilo mi, jak reziserka nudne a nezazivne natocila tech par zavodnich scen. Tam rozhodne byl potencial na vysroubovani nejake emoce, nebo jen zkrasleni filmoveho zazitku. Stacila by treba "jen" kamerova jizda, co by zabirala neco jineho nez americky plan hlavni hrdinky... ()

EKLEKTIK

aneb Andula vyhrála. Vyhrála však na úrovni svých morálních hodnot, kdy se dobrovolně vzdala své účasti na letních olympijských hrách, pořádaných v Los Angeles, protože její sportovní výsledky byly ovlivněny nepovolenými látkami, které dostávala bez svého vědomí, pod záminkou že jde o vitamín B12. Svého charakterního rozhodnutí však nemusela dlouho litovat, jelikož olympiáda v roce 1984 byla bojkotována tehdejším Sovětským svazem a státy Východní Evropy, včetně bývalé ČSSR. Dalo by se tedy říci, že šlo o jakousi "Karmu", kdy byl dobrý skutek, či lépe řečeno správné rozhodnutí odměněno a v opačném případě, by hlavní hrdinka brala "doping" zcela zbytečně a ještě s vědomím, že by mohla být odhalena, diskvalifikována a sankcionována. ()

jakeer

Mohlo to byť výborné, ale nebolo. Hlavným problémom je scenár a to najmä päťkorunové dialógy. Malo to pôsobiť civilne, ale práve vďaka tým jednoduchým vetám, ktoré musia  áčkoví herci vypúšťať z úst to pôsobí, že vo filme hrajú amatéri. Bárdos, Geislerovú a najmä Luknára som videl stvárňovať už lepšie postavy, ktoré neboli tak schématické. Oveľa jednoduchšie to mali herci v hlavných rolách, napríklad predstavitelia eštebákov, lebo tu stačí zahrať prvoplánovú sviňu a je to autentické. A hoci film hovorí o dôležitej téme (a kiež by naša nedávna história naozaj pamätala takto odvážnych ľudí), nakoniec snímku zabíja spomínaná schématickosť. P.S. Naozaj by komunisti pchali obrovské prostriedky do dcéry emigranta a disidentky, teda do niekoho, u koho by pravdepodobnosť emigrácie na olympiáde v USA bola stopercentná? ()

Harapes

Nedávná minulost z jiného hlediska.A toho sportovního.Drama výborné kvality,kde vyniká Judit Bárdós a v roli estébáka pan Bareš.Je až s podivem,kam komunistická sféra zasahovala a snažila se prosadit i jinak,než svoji politickou hrůzou. ()

peetriss

Můj nejočekávanější český film letoška. Přestože budu skuhrat mírným zklamáním, že očekávané hluboké osobní drama mladé sportovkyně konfrontované s "odborným" socialistickým systémem výchovy budoucích šampionů se muselo o prostor podělit s tuctovým černobílým nástinem boje svobodomyslných individualit se strážci komunistického zřízení, čímž trochu strádá, Fair Play stále patří k nadprůměru. Tady by slušelo užší zaměření, zato s vyšší intenzitou, hloubkou, psychologií a plným zaměřením na morální aspekty postavy Anny. Osob pronásledovaných agenty už posvištělo s různými úspěchy českým filmem mnoho, proto zde tento prvek měl plnit pouze úlohu okrajového prostředku podkreslujícího atmosféru doby a života postav, tady ovšem nosné téma odsouvá a v závěru i mírně přebíjí za doprovodu nepotřebné povrchnosti. Judit Bardos již ve svém debutu Dom ukázala, že v ní dříme kvalitní mladá herečka, tudíž její dobrý výkon ve Fair Play pro mě není překvapením, Aňa Geislerová také drží své herectví na vysoké úrovni. Těšil jsem se na další český film, kterému budu moci s potěšením dát plné hodnocení, bohužel nemohu to učinit. 70% ()

Mitin

Jeden z lepších filmů poslední doby, skvěle vykreslená atmosféra zmrdského komunistického režimu a prováděný pěknými hereckými výkony. Geislerová pro mě nejlepší česká herečka současnosti, kdy se točí ******* za ******* a top herečky jsou trapky z Ulice a Ordinace.. ()

eratni

7/10, škoda že to nebylo víc zaměřený na ten dopink, ale kostrou filmu se stala klasicky kritika komunismu . Ta holka zahrála dobře. ()

DannyBoy80

Na čský film vcelku dosti slušné. Sice opět a znova se probírá komunismus, jako bychom se ho nemohli zbavit. Z nové doby se netočí skoro nic. Nicméně téma slušné i celkem slušně zahráno. 70% ()

kamigava

Tento komentář obsahuje spoilery! Film o běžeckém talentu Anně, která pověsila Olympiádu na hřebík, se mi líbil a splnil moje očekávání. Bohužel větší osudovost z filmu nevyplynula a to je škoda. Mohlo to být více dramatické a napjatěší. Státní bezpečnosti se tady divák tak moc nebojí jako ve filmu Pouta, kde to opravdu vřelo. I když má film slabší scény, pořád dokáže v potichoučku plynout, aniž by vás to nějak mrzelo. Možná trochu akce nebo vážnější zásah komoušů by neuškodil. Mám rád sportovní filmy a sám vím, jaký běh může být - někdy je osvobozující jindy zase bolest a dřina. Jinak se mi slovenská herečka Judit Bárdos líbila jako hlavní postava, okolo které se příběh točí. Líbí se mi také ústřední píseň filmu od Miro Žbirky, která mě tak trochu do kina nalákala spolu s velice poutavým trailerem. Jak už jsem psal, čekal bych více dramatičnosti a možná také více závodů, abych Anně jako zkušené běžkyni mohl věěřit její výkony. Docela mě mrzelo, že k dlouho očekávanému závodu na LOH nakonec nedošlo. Anna zkoncovala se Strombou a obrátila se zády jak k trénérovi tak k režimu. Asi je dobře, že Anna nakonec nezávodila, protože bychom přišli o tak nádherný a zároveň smutný konec, který se vrátil zpátky na začátek filmu. Běh je prostě hodně emotivní sport a většinou jde o víc, než si neběžecký člověk může myslet. Jako nadšený běžec, který se sice nerad srovnává s ostatními, dávám hodnocení o lepším průměru. Chápu, jak může být běh makačka kór ten vrcholový. ()

zelvicka.

Jen mi přijde líto, že v posledních pár letech jsou dobrý český filmy jen kriminálky a filmy o komunismu. Nicméně tenhle snímek u mě zaválel, takže se přenesu přes tu kritickou náladu co mám, a nandám tomu plnou nálož hvězd. ()

Marys

LFŠ 2014: Veľmi pekný film. Nebol síce ničím výnimočný a bombastický, určite mi zíde časom z mysle, no dobre sa naň pozeralo. Tematika bola tiež veľmi zaujímavá, spracovanie aj herecké výkony boli solídne. Nemám žiadne vážnejšie výhrady. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

10.11.2021

Dnes přišla velmi smutná zpráva pro českou a slovenskou hudební sféru, ve věku 69 let nás totiž opustil populární zpěvák a skladatel, bratislavský rodák a držitel Zlatého slavíka, Miro Žbirka. Zprávu… (viac)

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky

22.02.2015

22. ročník cen Český lev má za sebou vyhlášení vítězů. Za favorita bylo považováno Fair Play Andrey Sedláčkové, jež šlo do boje s patnácti nominacemi, nakonec ale neproměnilo ani jednu a získalo… (viac)

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

22. Český lev a Cena filmových fanoušků

14.01.2015

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace na 22. ročník výročních cen Český lev. Vybírala z 32 celovečerních hraných filmů a 23 dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2014. Nejvíce… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz