Broadchurch

Dráma / Krimi / Mysteriózny
Veľká Británia, (2013–2017), 19 h 20 min (Minutáž: 46–53 min)

Tvorcovia:

Chris Chibnall

David Tennant, Olivia Colman, Andrew Buchan, Jonathan Bailey, Carolyn Pickles, Pauline Quirke, Steve Bennett, Jodie Whittaker, Will Mellor, Arthur Darvill (viac)

Když je na pláži nalezen zavražděný jedenáctiletý Danny, zpráva o jeho smrti zasáhne nejen jeho rodinu, ale i ostatní obyvatele malého městečka Broadchurch. Vyšetřování se ujímá detektiv Alec Hardy (David Tennant) a místní policistka Ellie Miller (Olivia Colman). (kareen)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (24)

Episode 1 (2013) (S01E01)

Spoilery! Není divu, že se v Británii rozmáhá nová pohlavní nemoc požírající genitálie. Když zde člověk vidí nevzhlednou detektivku, tak se nemůže divit tamním mužům, že byli okolnostmi donucení k sexuálním experimentům s ledasčím. Jinak ovšem musím říct, že mě pilot docela navnadil k dalšímu sledování. Ani mi moc nevadí trošku viditelnější televizní formát, než na jaký bych byl zvyklý. Podobná malá městečka jsou mi sympatická a jsem velmi zvědavý, kterým směrem se bude děj dále ubírat. Podezřelých už pár také mám a nikterak mě nepřekvapilo, že bude zřejmě v popředí děje nějaká klukovina, která se trošku zvrtla. Kdybych měl střílet od boku, tak se v současnosti nejvíce nabízí, že by vše mohlo souviset s krádeží paliva v traktoru a možná, že se kluci objevili ve špatnou chvíli na špatném místě. Ale hezky tvůrci navnadili diváctvo z toho pohledu, že tady více postav skrývá svá tajemství. [82 %] ()

Episode 2 (2013) (S01E02)

Spoilery! Bojím se, že jsem se znovu stal obětí své prudké geniality. Předpokládám, že v celém městečku není nejobligátnější a současně nejméně pravděpodobný podezřelý, než je kněz. Očekávám, že by to byl pro tvůrce ideální "wow" moment, takže od této chvíle se stává mým hlavním podezřelým. Zbývá mi rozlousknout už jen konkrétní události, které smrti předcházely. Otec rodiny, který měl snad jedinou pěknou Britku ba celém ostrově, pravděpodobně chodil po večerech "jíst z jiného talíře". Zatím je to velmi dobré. [82 %] ()

Episode 3 (2013) (S01E03)

Spoilery! Totálně zbytečný díl. Nevěra byla dostatečně naznačena v minulém dílu. Úplně zbytečná honba po falešných stopách a natahování času. Odhalit vraha minimálně v této sérii bylo natolik snadné a do očí bijící, že opravdu nebylo nutné do děje zakomponovat člověka, který slyší mrtvé lidi a dávat tak divákům další nápovědy. Docela mě zajímá o čem bude následujících 5 dílů. Očekávám, že teď budou detektivové špatně podezírat jednu osobu za druhou, až tedy v závěru všichni s velkým údivem zjistíme, že vrahem byl opravdu kněz. [65 %] ()

Episode 4 (2013) (S01E04)

Spoilery! Po relativně zbytečné odbočce v minulém dílu přichází děj napráskaný událostmi. Kromě kněze, který je i nadále mým podezřelým číslo 1, se na tento list zařadil i plešárd, který společně s otcem od rodiny rádi opravují potrubí a občas dokonce i to vodovodní. Zatím je relativně těžké seriálu něco zásadního vytýkat. Sere mě pouze ta vlezlá a krajně otravná píča novinářka. Všichni zarytě odmítají mluvit s tiskem, ale prostřednictvím vyloženě směšných her si vždy získá jejich přízeň. To mi trochu kazí divácký zážitek. Jinak je to skvělé. Detektivní duo je mi nesmírně sympatické a stále se něco děje. V dalším díle se obávám směšného obviňování pedo stánkaře. [84 %] ()

Episode 5 (2013) (S01E05)

Spoilery! Bohužel se stalo přesně to, co jsem očekával. Valnou většinu stopáže zabralo lynčování evidentně nevinného. Po pár minutách bylo jasné, že díl skončí dědovou smrtí. Spletl jsem se jen v tom, že jsem očekával oběšení. Přesto je mi atmosféra městečka stále velmi sympatická a moc se těším na další vývoj. [83 %] ()

Episode 6 (2013) (S01E06)

Spoilery! Kule rvoucí epizoda, hlavně ten zběsilý závěr. Trošku mě vyvádí z míry, že byl tak brzy obviněn můj hlavní podezřelý kněz a nedlouho poté předvedl výstup s kuší plešárd. Už se tedy jako jediný viník nabízí ten mladý ambiciózní floutek novinář, ke kterému jsem schopný přiřadit i případný motiv. Moc hezky si se mnou tvůrci hrají a těším se na další esa, která snad začnou vytahovat z rukávu. Zatím zřejmě nejlepší epizoda. [89 %] ()

Episode 7 (2013) (S01E07)

Spoilery! Další vynikající epizoda, kde jsme se konečně dozvěděli, co se kurva tehdy stalo v Sandbrooku. Jsem šťastný, že můj původní hlavní podezřelý (kněz), kterého jsem označil ve druhém dílu, je zpátky ve hře. I když bych si tuze rád vyzkoušel, jaké to je se někdy mýlit. Na druhou stranu už teď chvílím tvůrce, že moje skálopevné přesvědčení dokázali nalomit, protože jsem rovněž začal podezírat i toho otravného kariéristického novináře. [85 %] ()

Episode 8 (2013) (S01E08)

Spoilery! Ze závěru mám rozporuplné pocity. Na jedné straně jsem nesmírně rád, že vytáhli tvůrci z rukávu vraha, kterého jsem absolutně nepodezíral. Respektive, samozřejmě, že mi během sledování také několikrát vyvstal na mysl, ale vždy jsem to rychle zavrhl, protože mi nedávalo pražádný smysl, jak by se mohl manžel od detektivky, který se na plný úvazek stará o jejich malé dítě, na celé večery někam vytrácet. A vlastně mi to nedává smysl doteď. Přijde mi to jako cílená hra na to, mít co nejpřekvapivější závěr, aniž by to bylo úplně logické. Tímto způsobem mohli tvůrci v posledním dílu ukázat na kohokoli. Stejně jako mi přijde zcestný ten šílenec, který mluví s mrtvými. Na jedné straně mu Danny dává indicie o lodi a že je vrahem někdo blízký. Na straně druhé mu Danny říká, ať vraha nehledají. To mě tedy trošku zklamalo, není to takový ten seriál, kde v momentě kdy uvidíte vraha a celý ten příběh, který za tím stojí, tak máte pocit, že vám do sebe v hlavě zapadly všechny dílky puzzlí. Tady tento pocit rozhodně nemáte. Je to takové vyumělkované a řekl bych, že snad i trošku nedůstojné tomu skvělému průběhu. Tím ovšem nechci říct, že by mě tento seriál nebavil. Rozhodně se kouknu i na další série. Každopádně se mi líbil psychologický profil vraha. Tohle byl ryzí příklad pedofila. Ne, ty trosky, které demagog Klusák pochytal do sítě. Tam to byli jen úchyláci, kteří by osouložili vše, co má 2 a více otvorů a hmatatelný puls. [75 %] ()

Episode 1 (2015) (S02E01)

Po úvodním dílu nemám úplně pocit, že do seriálu spadnu jako do první série. Mám pocit, že se vše bude točit kolem soudního procesu na jedné straně a kolem řešení zločinu minulosti, kde je vrah známý z minulosti na straně druhé. Osobně mám na kriminálkách rád právě to, že pátrám po vrahovi společně s vyšetřovateli. Jinak mě to nebaví. Zatím mám tedy poněkud rozporuplné pocity, i když závěr byl docela kule rvoucí. [70 %] ()

Episode 2 (2015) (S02E02)

Po velmi dobré první sérii se do toho nějak nemůžu dostat. Velmi slabý díl s pomalu se plížícím dějem, kde kromě napínavého závěru není moc věcí ke chválení. Doufám, že se to hodlá nějak rozjet a věci se změní, protože mě prozatím takřka vůbec nebaví ani soudní jednání, kde očekávám, že se nebude dít nic jiného, než že se budou tahat kostlivci ze skříní všech obyvatel a zpochybňovat důkazy. Nebaví mě ani druhá dějová linka, o které máme jen mlhavé informace a pravděpodobného vraha. [55 %] ()

Episode 3 (2015) (S02E03)

Druhá série je v mých očích obrovské zklamání a čekat na nějaké prvky krimi se zdá být čekáním na Godota. Tvůrci nás trápí sledováním neskutečně otravného, nezajímavého, melancholického rodinného dramatu. Absolutně mě nebaví sledovat to demagogické soudní jednání, kde se jako argumenty vytahují naprosto zcestné nesmysly. Vůbec mě ovšem nebaví ani to řešení minulosti, o které nemám vůbec žádné bližší informace. Vůbec nerozumím tomu motivu, proč se tvůrci rozhodli jít touhle nezajímavou cestou. [33 %] ()

Episode 4 (2015) (S02E04)

Po kratší pauze jsem dostal chuť na další díl a musím říct, že jsem docela spokojený. Dobrá polovina dílu se sice nesla v podobně nudných a stereotypních kolejích jako dosavadní série. Nicméně, ke konci se to moc hezky rozběhlo. V případu Sandbrook se objevily nové poznatky, které seriálu vrátily ztracené koule. [75 %] ()

Episode 5 (2015) (S02E05)

Velmi sympaticky se do seriálu konečně vrátily prvky krimi a znovu je na co koukat. Případ Sandbrook, který se zdál být zprvu docela o hovně, konečně nabral na obrátkách. V životě jsem neviděl sexuální mnohoúhelník o více stranách. Člověk by nevěřil, kolik sexuálních dvojic se může utvořit v takovém běžném anglickém dvojdomku. Soudní drama mě stále absolutně nebaví, protože nepokládám za možné, aby byl plešárd Joe zbaven viny. Celé mi to přijde uměle hrocené. [80 %] ()

Episode 6 (2015) (S02E06)

Spoilery! Pomalu se blížíme do cílové rovinky a případ Sandbrook je od okamžiku, kdy se tvůrci obtěžovali s vysvětlením, docela zábavná taškařice. Hlavní otěže podezření získala ta tlustá nymfomanka již v úvodu tohoto dílu, což bývá zpravidla signálem, že ona to rozhodně nebude. Očekávám poněkud zamotanější a trošku šokující rozuzlení. Soud pozvolna směřuje k naprosto očekávanému závěru a je v mých očích naprosto zbytečnou dějovou linkou druhé série. [82 %] ()

Episode 7 (2015) (S02E07)

Vynikající epizoda nepěchovaná tím správným napětím. Broadchurch v plné formě. Poprvé v této sérii mě bavilo i soudní jednání. Naprosto očekávaný cliffhanger v závěru, který nemohl chybět a po kterém nezbude nikomu z diváků nic jiného, než okamžitě navázat dalším dílem. Snad jen škoda toho Sandbrooku, že se nejedná o plnohodnotné vyšetřování a jen se v podstatě porovnávají výpovědi všech zúčastněných a pátrá se po tom, kdo všechno s kým spal a kolikrát. I přesto zatím rozhodně nejlepší díl. [85 %] ()

Episode 8 (2015) (S02E08)

Závěrečná epizoda ve stylu "Things we do for love". Konečně jsme se dověděli, kdo všechno s kým kdy souložil, což byl samozřejmě i hlavní klíč k tomu, kdo koho zavraždil. Znovu bylo rozuzlení takové prapodivné a na efekt, ale dávalo poněkud větší smysl než závěr první série. Výsledek soudu mě poněkud zaskočil a budu doufat, že něco takového je možné výhradně ve filmech. Věřím, že v reálném světě se porota rozhoduje spíše na základě forenzních důkazů, než na demagogickém povídání nějaké pohádkářky. V celkovém součtu po nemastném úvodu série to přeci jen nebylo tak hrozné a zhlédnutí další série pokládám za svoji povinnost. [75 %] ()

Episode 1 (2017) (S03E01)

Lákavé téma série o znásilnění. Ovšem pouze do doby, než zjistíte, že se obětí stala jakási přestárlá nevzhledná ojetina. Jako úvod série mi to přišlo velmi slabé. V podstatě koukáte jen na to, jak se nic moc neděje a postižená si nemůže na nic vzpomenout. A ten prostřih, kde tvůrci naznačili, kdo by měl být sexuálním predátorem, to bylo doufám jen falešné svedení. Úplně si neumím užít kriminálky, kde vím, kdo je pachatel. [50 %] ()

Episode 2 (2017) (S03E02)

Tato série je opravdu protkaná velmi divnou atmosférou a já ani po druhé epizodě nevěřím, že by kdy k nějakému znásilnění mohlo dojít. Těžko však říct, když je zde stará ojetina s vizáží Babiše prezentována jako tamní nymfomanka a sex symbol.  A tak pátrání po muži s nejhorším vkusem ve městě pokračuje. Víceméně sledujeme takovou Broadchurch rutinu, kdy vyšetřovatelé jezdí od jednoho účastníka párty k dalšímu a sestavují seznam možných podezřelých, aby pak v závěru vytáhli nějaké zcela šokující rozuzlení. Pokud byla daná žena opravdu obětí znásilnění, čemuž prostě nevěřím, protože to je podobné jako, kdyby chtěl někdo v Česku znásilnit tu šerednou krávu Pekarovvou, tak budu v závěru hodně nasraný, že jsem musel trpět 8 dílů při pohledu na její neznásilnitelnou fasádu namísto obdivování někoho podstatně půvabnějšího. Špatná tato série rozhodně není, ale zatím tam nevidím absolutně nic, čím by si mě seriál zaháčkoval a převládá zklamání. [60 %] ()

Episode 3 (2017) (S03E03)

Po fázi vyslýchání podezřelých se pozvolna překlápíme do fáze, kde všichni mají kdejaké hanebné tajemství a teď se bude postupně odhalovat, čí tajemství souvisí s případem a čí ne. Na základě toho se bude krystalizovat seznam podezřelých násilníků bez špetky vkusu. Přitom by si stačilo položit zcela fundamentální otázku. Kde ve městě je takové prase, že by znásilnit ženskou verzi Babiše. Napadá mě jediná možná odpověď - vůbec nikdo. Zatím stále nemám v hlavě ani zevrubnou představu toho, co se té noci událo a jsem docela zvědavý. Bohužel seriál stále nemůže chytit ten potřebný drajv. Gradace je zhruba tak pomalá, jako když dává Fiala korunku ke korunce, ale přeci jen je zde na rozdíl od Fialova sebe ponižování přeci jen vidět pozvolný nárůst kvality a zajímavosti. Rozhodně však sleduji zdaleka nejslabší sérii. [68 %] ()

Episode 4 (2017) (S03E04)

Spoilery! Konečně se dá poprvé napsat, že se seriál hezky rozjel. Znovu seriál vytasil tradiční sexuální mnohoúhelníky a my tak sledujeme skrz na skrz nejprošukanější město v Anglii. Přičemž vybírat si partnerku na jednorázový vrz na základě vzhledu, se zde považuje za jakousi zbytečnou ztrátu čas. Pomalu tedy připouštím tu vysoce nepravděpodobnou věc, že tu starou šeredku skutečně někdo přefikl, ačkoli to nedává zhola žádný smysl. Více a více pomrkává z pozadí myšlenka, že by to snad mohli být ti dva mladí školáci, jejichž sexuální život se ještě nestihk rozvinout a nedokáží posoudit, co je hezké a co je k zblití. To s tím castingem tvůrci opravdu krutě nezvládli. Když jsem sledoval zdejší retrospektivní záběry z párty, kde tu šeredku hltaly mlsné pohledy, tak se mi tomu nechtělo věřit a působilo to extrémně nepřirozeně a strojeně. Jinak ovšem velmi slušná epizoda, kde tentokrát ani moc neotravuje Andy s honem na peďáka. [80 %] ()

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

Seriálový Duch, Beowulf, Hell on Wheels 4...

22.11.2013

Zkrátka za hrstí televizních novinek. Studio Paramount chystá masivnější útok na malé obrazovky. Především by chtělo proměnit několik svých klasik v seriály. Třeba Duch, oscarový trhák s Patrickem… (viac)