Oblomov

• Česko Oblomov (viac)
TV spot

Oblomov žije v svojom petrohradskom byte sám, iba so sluhom Zacharom a jeho manželkou, ktorá u neho pracuje ako kuchárka. Je nerozhodný, váhavý, pochybuje o zmysle akéhokoľvek konania a tak väčšinu dňa strávi spánkom, či snením o svojom detstve. Pravým opakom pasívneho Oblomova je energický Štolc, jeden z mála ľudí, s ktorými sa Oblomov stýka. Jedného dňa mu Štolc predstaví krásnu Oľgu... (STV)

dank011

Fantastický pocitový snímek, po filmech Unaveni sluncem a Lazebník sibiřský mé třetí setkání s Michalkovem. Musím přiznat, že zdaleka nejsilnější a nemalý podíl hraje určitá "čechovovská struna" - vytrvalý zdroj mé divadelní radosti -, která je zde přítomna od první do poslední minuty. Výtvarně dokonalé reminiscence dětství, padnoucí hudební složka, komentáře vypravěče, nesoucí zde jádro poselství. Nevidím jako zásadní hledání režijního výkladu postavy Oblomova, ale možnost opakovaně si v hlavě přehrávat předloženou mnohovrstevnatost hrdiny ( chci-li či mám-li na to ji nalézat ), tu ďábelskou směsici nudy, nicnedělání, neschopnosti činu, touhy, rezignace, chuti zařvat, deprese, pocitu marnosti, naděje nalézané v přírodě, vnímání zbytečnosti sebe sama a nekonečně dále. Vynikající Oleg Tabakov. ()

jessic

Skvělá adaptace Gončarovova románu Nikity Michalkova s Olegem Tabakovem a jiným celkovým vyzněním. V konfrontaci východního líného, citového a melancholického přístupu a západní aktivní racionality dává Michalkov přednost širé ruské duši. ()

wick

Mistrovská adaptace.....Gončarova románu s výborným hereckým výkonem Olega T. Ruskou klasiku umějí nejlépe točit Rusové. ()

snupko13

Nečítal som predlohu, ale mám pocit, podľa toho čo tu čítam, že filmová podoba je prístupná väčšiemu spektru ľudí. A to je veľmi dobre. Napríklad ja, som to videl čírou náhodou? v deň, keď zmena môjho zamestnania visí na vlásku, je na spadnutie a záleží len na mne. Ako by to riešil Ilja Iljevič Oblomov? :) Alebo radšej si vezmem príklad od Štolca? A teraz mimo toho, nepochádza vlastnosť a teda aj jej názov v slovenskom a českom jazyku a predpokladám aj v ruskom, byť oblomný alebo opositum, byť neoblomný, takisto od tejto slávnej a "odstrašujúcej" postavy? Trpieť oblomovštinou nie je zlé, ale stromy rastú. ()

gizi

Moc pěkný film, který mě příjemně překvapil. První část byla sice taková nijaká, ani jsem nečekal, jak se mi film nakonec zalíbí, a to ve druhé části. Zde je opravdu kouzelné skloubení krásné romantiky, nádherné přírody a k tomu ladící hudby. 22.9.2012 za 85%. Druhé shlédnutí přišlo poté, co už jsem měl (24.2.2019) přečtený originál. Michalkov převedl román na plátno tak dokonale, že předčil svou knižní předlohu. A ta hudba je opravdu kouzelná. Opět 85%. ()

jenina

Krásný, pomalý, nostalgický film. Velmi podmanivý. Já prostě tu ruskou melancholii miluji, a miluji Michalkova, a okouzlil mě Tabakov, s tím svým úsměvem malého dítěte, a ta obrovská citovost a vroucnost. Michalkov je čaroděj. ()

back up

Nejlepší filmový přepis slavného románu I. A. Gončarova. Oblomov se jako typický „лишний человек" válí v posteli ve dne i v noci, pokřikuje na sluhu Zachara a sní o možném i nemožném, aniž by pro cokoliv hnul prstem. Jeho alter ego - Štolc se ho snaží vytrhnout z pasívního životního stylu a vlít do něj kapku optimismu a disciplíny, což je práce naprosto marná a výsledek jen krátkodobý. Oblomov promarní svou šanci v lásce k Olze a postupně promarní i zbytek života. Oleg Tabakov v roli Oblomova je geniální a ať už je to jeho hereckým výkonem nebo záměrem režiséra, sympatie diváků jsou na straně lenocha a pochybovače, „zbytečného člověka", spíše než na straně činorodého a autoritativního Štolce. Po prvním i druhém shlédnutí s odstupem 20 let zaslouží plný počet bodů. ()

Lockeroom

I když to není formálně tak dokonalé jako Oči černé, chápu film jako polemiku s tématem zbytečného člověka. Zde je Oblomov nejryzejší a nejsrdečnější postavou, povrchní husičkou naopak Olga. Hlavním konfliktem u většiny děl o zbytečných lidech je neschopnost hlavní mužské postavy přijmout opravdovou lásku od ženy. Zde je Oblomov schopen naopak takovou lásku přijmout, ale nenalezne jí a nakonec je spokojen s průměrným životem bez opravdové vášně. Krásný konec filmu je vlastně takový Evžen Oněgin naruby .......... Škoda, že podobné filmy se už prakticky nenatáčejí ......... ()