Železný Schwarzenegger

• USA Pumping Iron

V roce 1977 si nezávislý dokument posvítil na svět kulturistiky. Film se stal kasovním trhákem a vzbudil mezinárodní senzaci. Odstartoval kariéru jednoho budoucího multimilionáře a navždy změnil svět bodybuildingu a tělesného cvičení obecně. V hlavní roli zazářil pětinásobný držitel titulu Mr.Olympia Arnold Schwarzenegger. Dokument doprovází tohoto osmadvacetiletého kulturistu na cestě za jeho 6. titulem. (oficiálny text distribútora)

Wally

Tento dokument jsem si pustil jako doplněk ke čtení Arnoldova životopisu. Bylo fajn vidět ty lidi o kterých píše v 'pohybu' a kouknout se do zákulisí kulturistických soutěží a způsobu cvičení, ale knížka sama o sobě je o mnoho lepší a zajímavější... Film je opravdu spíš ke zpestření.... ()

velkyvezir

Kulturistika mne vůbec ale vůbec nezajímá, přesto je tento film neskutečně poutavý a z Arnolda tam doslova jeho charisma teče proudem. Všechny kolem si vodí jako loutky, protože on prostě ví, že je nejlepší. ()

KoRner

Tak už som videl aj ja Arnieho dokument a musím povedať, že pre človeka, ktorého nezaujímajú chlapíci, hodiny sa pozerajúc na seba v zrkadle, tu zas toho toľko nie je. Všetci na sebe makajú a len Arnold tu má veľa času na svoje tak trochu arogantné fóriky. Hoci asi každý tu vyhlási, že je ten najlepší. Na druhej strane reklamný účel to splnilo a verím, že práve tento film odštartoval revolúciu cvičenia medzi normálnymi ľuďmi. Ten chlap v tej dobe čoho sa dotkol, to sa zmenilo na zlato a štatút legenda mu už nik nezoberie. ()

iXtr3m3

Absolútna TOPka. Arnold je navždy len jeden a nič na tom nezmenia ani sošky z Olympie naviac u Haneyho, Colemana či iných. Toto je nostalgická, poučná, dokumentárna a aj vtipná pecka pre každého fanúšika športu a najmä kulturistiky. Odporúčam. ()

Zagros

Kulturistika mě nikdy moc nezajímala a na dokument Železných Swarzenegger jsem se podíval jen kvůli Arnoldovi. Věděl jsem, že byl dobrý kulturista, k mému překvapení jsem ovšem zjistil, že nebyl jen dobrý, ale jednoduše byl nejlepší. V době své aktivní kariéry naprosto dominoval a navíc dokázal skončit jako král na samotném vrcholu. Už jen za to si zaslouží obrovský respekt. Pohled na něj mě velmi zaujal. Jeho naprosté zacílení, soustředěnost a víra v sebe sama… to vše je obdivuhodné. Vůbec o sobě nepochyboval a věděl, že když tomu podřídí všem, bude nejlepší. K tomu dokázal být stále pokorný, přátelský a nezměnila jej ani sláva. Pokud si někdo o Arnoldovi chce udělat ucelenější obrázek, rozhodně dokument doporučuji. Jen upozorňuji, že to není jen o něm. Dozvíte se přeci jen i něco o kulturistice a dalších kulturistech, což není na škodu. ()

borec999

Tento film má obrovskú zásluhu na tom, že: a) z kulturistiky a cvičenia v posilovni sa stal šport pre masy a b) že sa Arnold Schwarzenegger prvý krát výraznejšie uviedol v Hollywoode. No a musím priznať, že aj keď som sa v Pumping Iron dozvedel o tomto športe niečo nové, stále som mu neprišiel na chuť. Možno aj preto zostanem len na priemerných 3*. 55% ()

Theraphosa

Proti snímku nemám absolutní nic. Jsem ak trochu fanoušek bodybuildingu, ale ne toho současného plného růstových hormonů a jiných sraček. Tohle je perfektní dokument o cestě do síně slávy jak pro Arnolda, tak i mnoha dalších, kteří se ovšem takového uznání nikdy nedožili, což je škoda.né tak známých. Tandem s Francem Columbem byl nenapodobitelný a je vidět, že tenkrát si nikdo s ničím hlavu nelámal. Možná bych ale Pumping iron nepřekládal tak, jak se dnes překládá. 90% ()

Callas

9/10 Dejte Arniemu 85 minut na to, aby vám vyprávěl o body-buildingu jako o sochařství, aby vám přiblížil, jaké pocity zažívají borci jemu podobní při pumpování ve fitu či při pózování před stovkami lidí. Ponořte se do příběhu o velké dravosti, charismatu, sebevědomí a honem za dokonalostí. Obdivujte Arnieho umělecké dílo v podobě těla patřícího spíše řeckému bohu než-li smrtelníkovi zde na zemi. Zažijte zlatou éru kulturistiky a nasajte z ní inspiraci, odhodlání a chuť něčeho dosáhnout. ()

Scytale

Plné hodnocení bych dal v případě hlubší sondy do života kulturisty = hlavně co se týče výživy, denního rozvrhu, skloubení cvičení a profesního života ametérských kulturistů. ()

bloodline

One and Only... King... Arnold je pojem, Arnold je kult, Arnold je a vždy bude neprekonateľný... V najlepšej a životnej forme, správne drzý, zdravo sebavedomý, vtipný a prirodzený... a dokonale vyrysovaný a o tri triedy lepší ako ostatní a všetka česť pánovi Ferrignovi, ktorý mal tiež neuveriteľné telo, ale Arnold bol stále o triedu vyššie... Myslím si, že aj Coleman ešte dnes tajne závidí nad Arnoldovými proporciami :) Ach tie ruky a hrudník... To už nikto neprekoná. Michelangelo sníval o takomto objekte. Toto je Óda na Arnolda. Arnold is numero UNO... ()

showxman

Stále v pohodě a nad věcí, s úsměvem na tváři. Stále ve formě. Občas si vystřelí ze soupeřů a kamarádů, aby je rozhodil. Příjemný to chlapík a nezpochybnitelná legenda kulturistiky. A ten joint na konci po titulu? Zasloužená odměna:) Zkrátka "Numero uno". ()

SpaceOdyseus

Pro fanousky Arnolda je Pumping Iron povinnost. Ostatni to ale nemusi zatracovat. Jako okno do, pro me, celkem neznameho sveta kulturistiky to funguje take skvele. Celkem verohodne se povedlo zachytit cele jejich snazeni smerem k vytouzene soutezi a to vcetne predvedeni jejich motivace, ktera je nuti tak tvrde makat. Povedl se humor, povedlo se dodat napeti, povedla se motivacni slozka. Super dokument. ()

Sekmen

Jediný a jedinečný Arnold Schwarzenegger. Dokument v kterém nahlédnete do přípravy Arnolda a jeho největších konkurentů na soutěž Mr. Olympia 1975 v Jihoafrické republice, poodhalíte co kulturistika obnáší a jaká osobnost Arnie v této branži byl, je a bude... žijící legenda. ()

Crackonosc

Pumping iron lze s klidným srdcem přejít jako dokument a označit ho za sportovní film. Český název klame tělem a láká jen na nejzářivější hvězdu ze skupinky kulturistů na které se snímek zaměřuje. Každý má jiné metody, názory, styl i výchozí pozici, ale všichni mají stejný cíl - vyhrát světový titul v klání naolejovaných svalnatých těl. Právě tímto kláním vše vrcholí a po tom, co poznáte všechny soupeře, není stoprocentní, že v něm budete fandit zrovna Arniemu. Díky neutrálnímu přístupu jsou všichni zajímaví a každý by si výhru zasloužil. A to je dobře! ()

Neotom

Ideální motivační dokument pro všechny profesionální i zanícené amatérské sportovce. Snímek také mimo jiné dokazuje skutečnost, že Arnie Schwarzenegger není pouhou horou svalů, nýbrž i inteligentním a vtipným člověkem. 90% ()

TheDude

Povinnost pro fanoušky Arnolda a kulturistiky. Pohled na jeho osobnost ze zcela jiného úhlu, jako na přirozeného, sebejistého, vtipkujícího sympaťáka. ()

Milodar

Několik let jsem pumpoval železo ve sklepní posilovně podle návodu v časopise Musle & Fittness, takže tento dokument je přesně moje krevní zkupyna. Vzpomínám rád na to, jak jsem si za naspořené kapesné koupil permanentku, čelenku a rukavice bez prstů. Třikrát týdně po schodech dolů do gymu, pot blykající zářivkou vytřít trenkama pot na lavičce pod benčem, pak vyrobit nějaké ty mikrotrhliny v kolenou na legpresu, udělat si trojky kozy na pekdeku a nakonec arnoldův bicák s obouručkou. Pak za odměnu zapít hrst bécéáček sacharidovým koktejlem. Na zdi byly plagáty Arního, Doriana Yatese, Leeho LaBrady a nějaký ukrutně svalnatý "ženský". Myslel jsem si, že vyhraju Mr. Olypia, ale nakonec to vyhrál někdo jinej. Co se týče filmu, tak bych vypíchnul skvělé herecké výkony, přesvědčivé kostými a taky výpravu. ()

Paldiny

Náš distribučný preklad môže pôsobiť zavádzajúco. Arnieho vizitka je len jedna z viacerých, akým sa dostáva priestor. Prekvapivo zhovorčivý Arnold tu nešetrí slovami, ako tomu bolo v jeho hraných prvotinách a neprestáva udivovať až nákazlivým pohľadom na svet športu, špeciálne kulturistiku, ktorej dal tvár. Čo oceňujem, úprimnosť pri psychologických hrách a s akým sebavedomím a odhodlaním prechádzal prvou etapou, v ktorej sa dostal do povedomia verejnosti. Niekdajší Mr. Olympia skrátka vedel, čo od života chce a stopercentne si bol istý tým, že mu nedá nič zadarmo. ()

M.I.K.E.

Pumping Iron představuje Arnieho tak jak ho málo kdo zná. Jako osobnost, fajn chlapíka, který dobyla svět kulturistiky. Skvělý dokument o Arnieho největší slávě v kulturistice, o šesti vítězstvích v Mr.Olympia. Jen mě naprosto odrovnal jeden rozhovor Arnolda se svou mámou, když vyprávěl jak před soutěží musí naprosto vypnout mozek, jak zapomenout na své emoce a naplno se věnovat jenom tomuto sportu. - ,,Tvůj táta umřel " A to bylo přesně dva měsíce před soutěží. Ptala se : ,,přijedeš?" A já řekl ,,Ne" Je pozdě, on je mrtvý, už se nedá nic dělat. A je mi líto, ale přijet nemůžu. - Ano, chápu naprosté Arnoldovo odhodlání, ale toto je vážně moc, naprostý fanatismus. ()