Nadmieru čulý a podnikavý Vašek (Tomáš Holý) žije iba so svojou mamou – baletkou Annou (Jana Preissová), ktorej povolanie ju núti nechávať Vaška večer doma samého. Vašek veľmi túži žiť v normálnej rodine. Chýba mu najmä otec a mame to dáva jasne najavo slovami, že všetci chlapci majú otca, iba on nemá ani psa! Keďže je presvedčený, že jeho ozajstný otec zahynul ako horolezec počas horolezeckej výpravy, snaží sa nájsť mame nejakého nového manžela a  sebe otca. Na prázdninovej lyžovačke v Krkonošiach narazí na sympatického Ľuboša (František Němec), ktorého si veľmi obľúbi. Netuší pritom, že je to mamin dávny priateľ z mladosti a že práve on je jeho skutočný, ale zatajovaný otec... Mimoriadne úspešná rodinná komédia Marie Poledňákovej stojí aj za zhliadnutie aj po niekoľkýkrát nielen vďaka zaujímavej zápletke a vtipným dialógom, ale predovšetkým za skvelé herecké výkony hlavných protagonistov. (TV Markíza)

Mylouch

Vašek, máma a táta -Tři-dva-jedna-Bum !! Etapa života Poledňákové, kdy chytila epochální scénáristickou slinu. Úžasný, s lehkostí podaný nadčasový příběh, jehož komediální stránka se vtiskla do pamětí diváků, ale i ta vážná má obrovskou hloubku a dokonce vlastně ve filmu převažuje. Jistá kamera i famózní střih, životní forma Němce, Holého a působivý výkon čarokrásné Preissové, která se statečně zmítá mezi dvojjedinností nabídek a nástrah. Příběh, kterému předcházel výstup na vrchol s geologickým programem. ()

Decker

Vyborna komedie, ktera vsak v mych ocich je lehce prekonana "druhym" dilem. I zde se vsak jedna o vybornou, pohodovou komedii se skvelym Tomasem Holym v uloze maleho Vaska. ()

wafc

Krásné shrnutí od Radka88 (hajtla, bro) bych doplnil jen tím, že tenhle kulervoucí příběh je tak příjemný, že se mi z toho, jak se lidově řiká, červenají líce. Druhý díl je lepší, ale bez prvního neni druhý, žé? ()

Mrkvič

Filmy s Tomášem Holým jsou sice základ, ale většinou je už nedám celé. Jak vytrhnout velrybě stoličku je ale vyjímka. Díky všem třem generacím horolezců/pokrývačů má každá scéna svoje kouzlo. ()

Tyny

Česká klasika, která běží v televizi několikrát za rok a když ji zrovna stihnu, ráda si sednu k televizi a podívám se na ní. Je potřeba nezapomínat na Tomáše Holého. :-) ()

RonaMidu

tenhle film,ani ten další už znovu vidět nechci,musela bych ubírat body,a to mu nechci udělat...bohužel, nepatří mezi filmy,které můžu vidět znova a znova a pořád se mi líbí...tenhle se mi okoukává :-/ ()

Sfinkter

Nejvíce mě baví atmosféra hor, jinak je snímek srovnatelný se svým pokračováním nebo s komedií století. Poslední zhlédnutí 12/2023. ()

Mirokukii

Roztomilý a neposedný Vašek, a jeho překrásná a staroslitvá maminka (baleťačka) Anna. Báječný příběh o nadmíru zábavném hledání tatínka, a o to složitější a dramatičtější cestě k němu. ()

Nihlathak

Jak vytrhnout velrybě stoličku? Verbatim se to díky tomuhle dílu člověk nedoví. Zato se dobře pobaví. Menší rodinná komedie s Tomášem Holým (čím více filmů s ním jsem viděl, tím víc mi šel na nervy, ale už jsem mu odpustil). 85% ()

lennyd

Malý Vašek (Tomáš Holý) nikdy nepoznal svého otce, a o to víc obdivuje horolezce, když mu maminka (Jana Preissová) prozradila, že jeho otec zemřel v Himalájích. Ale nějakého tatínka by moc rád, klidně i náhradního - ale jeho pokusy sehnat nějakého maminka utíná hned zpočátku. Až do okamžiku, kdy na rodinné dovolené v Krkonoších potkají sympatického záchranáře Luboše (František Němec)... Je to až z podivem, že film je skoro stejně starý jako já, a přesto jsem jej nikdy dřív neviděl, až teďka. A přitom jej nepochybně vysílala televize mnohokrát do roka. Ale i přesto jsem se u filmu perfektně bavil, skoro stejně jako u Poledňákové majstrštyku - S tebou mne baví svět. Skvělý Tomáš Holý - škoda že už nezjistíme, jestli by u filmu zůstal, a jestli by exceloval stejně jako ve svých dětských rolích. A výborná Jana Preissová, František Němec ale i Vlastimil Harapes jako arogantní baleťák (nehrál nakonec on sám sebe?). A spousta zábavy, vtipů a tak vůbec - tento film určitě jen tak neomrzí... ()

progression

Už legendární a zlidovělá romantická komedie nejenom o "hledání nového tatínka". Výborní František Němec a Jana Preissová, ale většinu příběhu si "krade" pro sebe malý Vašek v neodolatelném a naprosto přesvědčivém podání Tomáše Holého. Na něho se opravdu můžete úplně spolehnout ! ()

elanius

(95/2023) / Topkový český rom-com s normalizačným podtónom. Film je pekne zreštaurovaný a inak aj celkom zručne natočený. Toto by kľudne mohol covernúť Hollywood 🙂. (7/10) ()

Krysa SPK

Vynikající, ale o rok později přišel druhý díl, který je minimálně o třídu lepší. Hlavní herecká trojice, krásná hudba a střídmá ale pečlivá režie dělají spolu s druhý dílem nejlepší rodinný (dvoj)film všech dob. ()

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

Zemřela režisérka Marie Poledňáková

08.11.2022

Ve věku jednaosmdesáti let v úterý v dopoledních hodinách zemřela česká scenáristka a režisérka Marie Poledňáková, autorka populárních rodinných komedií včetně dodnes extrémně oblíbené „české komedie… (viac)