Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

pushover

Pro fanoušky Top Gearu není příběh nic nového, ale provedení, chemie mezi Damonem a Balem, sound design a celková atmosféra jsou top. Špičková filmařina, která pobaví. ()

Comida

Když odcházím večer z kina domů a stále o filmu přemýšlím, uvědomuji si že mi žádný jiný snímek z tohoto roku nezpůsobil tak čirou radost jako atmosférické a nádherné "Le Mans 66". Precizně natočené závody jenž jsou pastvou pro oči, ale i pro uši, poněvadž poslouchat krásné zvuky motorů nadupaných aut je nesmírnou radostí nejen pro fanoušky automobilů, ale i lidí, kteří o autech vědí jen že "to má čtyři kola a jezdí to". Nicméně nebýt tak skvělého hereckého obsazení v čele s Balem a Damonem, nejspíše by se jednalo o velice ochuzený, ale i tak výborný zážitek (vypadá to, a nejen co se týče hereckých výkonů, že tu máme konkurenta Jokera či Tenkrát v Hollywoodu na různých světoznámých udílení cen v popředí s Oscary). Vtípky fungují jak mají, člověk se u této poctivé a bezchybné filmařiny nadmíru baví, a poté co se oddaluji od kina, si uvědomuji že to je ten film, o kterém budu říkat jedním slovem že je jednoduše krásný, protože po té cestě domů jsem vážně měl na krajíčku - což je něco co se jen tak u mě nestává, ale zde to je tím, že jsem viděl něco neobyčejného na co budu navždy vzpomínat s ohromnou radostí. 10/10. ()

LukH

Nejsem zarytý fanda autosportů, ale toto musí potěšit motosrdíčko každého chlapa a lecjakou ženu. Tolik husí kůže ze scén, kde se nemluví, ba naopak pořád něco rachotí, jsem neměl dlouho. Výborné obsazení, Damon skvělý, Bale ještě lepší, ale i další role super. Velmi zábavní mi přišli velcí malí kluci Henry II s Enzem. A k tomu samozřejmě bezvadně natočené a ozvučené závodění. Stejně úžasná záležitost jako Rivalové. ()

Marty7CZ

Tak jako famózní pecka! Mangold pevně drží režii pod kontrolou, kamera je neskutečná, střih luxusní a Matt s Christim tradiční superklas! Ještě Remo hodně líbil punisher Bernthal. Ale vrchol bijaku byl teda ZVUK!!! Tvl, to je nářez... Takže luxusních 90%%%%%%%%% ()

RAFT

LE MANS ‘66 režisér natočil po Loganovi další filmový kousek.Nejlepší film roku, stále váhám své favority určitě mám .Film má něco přes dvě hodiny a stále je to dosti dobrá pecka jak se dala předpokládat.Napětí které vám bere dech,husí kůži jo měl sem napínavé až do konce .Ve filmu je minimum hluchých míst .Závody,auta a samá cesta .Jon Bernthal ,taky dobrý ve filmu. ()

Alois88

Rivalové 2.0. Trochu jiná doba, úplně jiné prostředí. A nedokážu vám říct, který z těch filmů je lepší, každopádně je to paráda. ()

Maniik88

Krásny film z prostredia automobilových pretekov. Výborný Bale. Opäť raz schudol, zmenil postavenie tela, gestá, jazyk. Proste pán herec. Damon mi nejak nevadil a celkovo fajn casting. Tento námet Ford vs. Ferrari si už dávno zaslúžilo filmové spracovanie. Konštrukcia auta, rivalita, priateľstvo, záverečný pretek, všetko super. No samotný pretek podľa mňa nebol natočený úplne dobre. Niektoré zábery mi nesedeli, niektoré prestrihy, to napätie tiež nebolo až také. Bol som na Dolby Atmos, no zvuk sa mi akosi nezdal, myslím zvuk motorov a preteku. Týždeň dozadu som si pozrel Le Mans so Stevom McQueenom so 60tych rokov a tam ten pretek a zvuky boli proste lepšie. Ani hudobne ma to až tak nedadchlo. Takže za mňa silné 4*. Možno sa na tom podpisuje aj otrasné CineStar, keď dáte za vstupenku cez 200kč a potom vám pustia 20min sprostých reklám, úplne ma to znechutilo.. Tie kiná takto fakt zaniknú. ()

J.e.r.e.c

Film, který je přesně takový, jak se dalo očekávat. Perfektní herci, do sedaček zamačkávající závodní scény, profláklá, černobílá, avšak při správném uchopení vždy fungující zápletka, předvídatelný, ale přesto zdrcující závěr. Navýsost poctivě a s láskou odvedená filmařská práce. Nic míň, ale taky nic víc. Na druhou stranu, absence podobných (chtělo by se napsat oldschoolově chlapských) filmů činí z Le Mans v kinonabídce posledních let podobné zjevení, jakým by bylo Ferrari někde na vesnické okrsce. Navíc je tu obrovská dávka napětí a strachu o hlavního hrdinu (jakou jsem naposledy zažil snad u Gravitace), kdy jsem si každou vteřinu na trati říkal, že to Miles jednou neubrzdí a skončí v hořících troskách. Letos jsem nic lepšího neviděl. 90 % ()

Tamdydam

Typicky americká záležitost. Ve filmu se to hemží více či méně nesympatickými nebo v lepším případě jen jalovými postavami, kterým chybí charisma, nebo cokoliv, proč by mě měli dvě a půl hodiny zajímat. To ale není důležité. Důležité je, že jsou všichni 100% cool za všech situací, stejně jako jejich hlášky, stejně jako všudypřítomné nepřirozeně vycíděné sporťáky (i když těm to charisma nechybí), akční závody, prostě vše. Nic mi to neřeklo. Oceňuji tu automobilovou pastvu pro oči, nebo to, že i v tak typicky americkém počinu mají odvahu nazvat americkou modlu jako je původní Ford Mustang "hromadou hnoje".Ale ani tak nemám nejmenší důvod se na tenhle film podívat znovu. ()

Flory14

Le Mans 66 byl pro mě vcelku velkou neznámou. Od oznámení projektu mě vlastně zaujal hlavně ústřední dvojcí Bale a Damon plus tím že mám rád životopisné filmy. A páni tohle teda byla emocemi nabitá zběsilá jízda! Příběh se nám točí hlavně kolem postavy Kena Milese, a po právu si scény krade pro sebe. Jeho postava je velmi fanditelná, zajímavá a skvěle zahrána. Na film jsme šel s čistou hlavou neznalostí historie a musím říct že pro mě to bylo velké plus. Překvapivé momenty, napětí a zápletky mě nenechali v klidu ani na vteřinu. První půlka je taková “čtyřhvězdičková”, je velmi solidní ale nic z čeho se posadíte na zadek. Nicméně plní roli budovatele a jakmile se Ken Miles dostane na svůj závod kde musí vyhrát, film dupne na plyn a nezastavuje. Scény prožíváte a dokáží vás krásně vtáhnout do děje. Konec je prostě dechberoucí. Matt Damon ukazuje že je skvělý herec a chemie mez ním a Balem, je jeden z největší pilířů filmu. Samotný Christian Bale předvádí excelentní výkon a po právu útočí na oskarovou nominaci (tento herec si mě více a více získává). Určitě i ostatní kolegové nezaostavají, já jsem hlavně rád za pořádnou roli i pro Jona Bernthala. Tohoto herce mám rád ale vídal jsme ho spíše v seriálech, tak mu snad tento film nějaká vrátka otevřel. Hudba k filmu je fajn, zvuky motorů a rychlých aut vám budou krásně znít, ikdyž nemusíte být ( stejně jako já) automobilový fanoušek. Filmu není co vytknout, filmaři do toho dali cele své srdce, je to znát a každý filmový fanoušek to ocení. Rozhodně letošní top film a jsme rád že nám ještě takovéhle projekty vznikají. Čistých pět hvězd, samá chvála a držení palců při oskarovém večeru, tento film má duši. ()

ellniora

Pro mě , trošku nečekaně, film roku. Výborné a vtipné dialogy! Ch. Bale v této roli vážně perfektní, Damon taky, hudba skvělá a napínala jsem se v kině jak kšandy. Jasně, je to občas trochu čitelné, ale místy taky nečekané - dobrý balanc. Závody velmi dobře sestříhané - nenechá to člověka z filmu utéct, a tak to má být. Hltala jsem to každou vteřinou! ()

markyzgero

klasický osmdesátkový béčko, kde se hláškuje, dělaj laciný situační humory a kde rusáckýho antagonistu vystřídal talián v rudý mašině. rozjel jsem to na pětku, ale s každym dalším klišé podřazoval až se dostal na bezpečnou trojku a 60km/h. ()

vox_populi

film o tom, že závisť, nenávisť, komplexy (Henry Ford II) a nešportové gestá (krádež stopiek, pohodená matica v boxe...) sú v automobilovom športe nad čestnou rivalitou a o tom, že kravaťáci sú len chamtiví paraziti, darmožráči, ktorí sami nie sú schopní nič vytvoriť a žijú len na úkor produktívnej sféry (žiarivým príkladom sú tuponi v EÚ a ich nariadenia). Všetka česť Carolovi Shelbymu, že z tých amerických šrotov dokázal vytvoriť automobil, ktorý na dobu 4 rokov ovládol Le Mans (aby následne upadol do zabudnutia). Enzo Ferrari to vzdal, lebo pochopil, že efektívnejšie bude zamerať sa na oveľa populárnejšiu Formulu 1, kde vozidlá americkej výroby nikdy nedosiahli väčšie a trvalejšie úspechy. Celkovo ma film milo prekvapil, čakal som typicky americký falošný pátos s prvkami telenovely, no nič také sa nekonalo. Príbeh (i keď so skreslenou faktografiiou a technickými nepresnosťami) je vyskladaný tak, že dokáže diváka upútať a vtiahnuť do deja, sú v ňom prvky akčnosti, napätia, vtipu, ozajstných ľudských emócií a samozrejme i koncert automobilovej techniky, podfarbenej výbornou akustikou filmu. Herecky vyčnieva Ch. Bale, ostatní predviedli slušný priemer. Za mňa 4,5 hviezdičky ()

Mkartaylas56

Přesně, co jsem očekával. Le Mans '66 by se dalo popsat jako neskutečná adrenalinová jízda, na které není vůbec poznat, že jde o 2 a půl hodinový film a která je prakticky bezchybně natočená. James Mangold totiž dokázal všechny aspekty doladit do nejmenších detailů a po jeho fantastickém Loganovi si mě zase o další velký kus získal. Ať už jde o kamerové zpracování, vypiplaný a řádně ohulený audio doprovod či působivou a krásnou výpravu, tak všechno funguje přesně tak, jak má a pokud si někdo myslel, že Logan byl jen jeho jeden nahodilý úspěch, tak tímto snímkem naplno potvrzuje pravý opak. Ovšem bez prvotřídních hereckých výkonu by to nešlo, no a mě osobně přišlo, že kdokoliv měl alespoň trochu prostoru, tak zahrál skvěle. Každopádně samozřejmě celý film táhne dvojice Bale & Damon, s tím, že je mezi nimi skutečně úžasná chemie a oba do tohoto filmu vložili maximum. Bylo by tudíž super, kdyby alespoň o Chrisovi zauvažovali na letošních Oscarech, protože minimálně nominaci by si zasloužil. A vůbec, i v jiných, techničtějších kategoriích by si Le Mans '66 zasloužilo a já bych mu přál nějakou tu sošku, protože jde o jeden z nejlepších filmů roku a zároveň o jeden z nejlépe řemeslně zvládnutých filmů za poslední dobu. 95% ()

celticek

Po dlouhé době jsem si užil film od začátku do konce. Velká plejáda super herců, ale suverénně jim vládne Bale, radost pohledět. Jediné, co bych vytkl je, že určitě Ford nepotřeboval krást stopky a házet matky před boxy Ferrari. To bylo zbytečné dle mého názoru. Fakt jak pěst na oko, italští mechanici určitě nejsou žádné ořezávátka, bylo to trochu ztrapňující. Jinak tomu ale nemám co vytknout, hodně jsem se pobavil a navíc se člověk doví i něco z historie. ()

hazdrova

Film o priateľstve, ktorý ide do hĺbok rodiny a postavenia v spoločnosti hlavnej postavy. Mám rada takéto neplytké, ale zároveň na situáciách odrážajúce sa nastavenie charakterov postáv. Je to príjemné, je to o živote a o športe aj pre nešportovcov. Niečo ako Rivali. 4* ()

wolverine

Žhavý kandidát na zlatou sošku. Scénář je zvladnutý na jedničku. Rivaly to sice nepřekonalo, ale jsem maximálně spokojený. Christian Bale mi jako sympatický automechanik sedl a Matt Damon byl taky super. Druhý nejlepší film roku 2019. ()

syphoon

Ač jako naprostý lajk na motorismus musím řici, že zivotopisné filmy s touto tématikou (Senna, Rivalové, V zajetí rychlosti) mají neskutečné kouzlo vtáhnout diváka přímo za volant. Skvělá kamera už bývá takřka zvykem. Role Christiana Bale doslova oskarová! Silný příběh o rychlých kolech, kamarádství, (ne)důvěře a penězích, který ve mě zanechal stopu prozatím nejlepšího filmu roku "2020"! 85%! ()

Shitonit

Při sledování filmů podobného ražení, pociťuji někde v hloubce mého já, ukrutnou bolest, kterou možno jest zahnati pouze sebevražedným letem na splašený koze, není li koza, vezmu s díky i umaštěné Ferrrarrrrry. Při sledování tohoto Lemánu, byly tyto výše popsané pocity zcela potlačeny kamsi do prdele, páč to je tak supráckej film, že nejenže mi dokonale vobrousil adrenalinový choutky, navíc jsem se nezabil na vopičí dráze, ani na jiný potvornosti, jsouce přišpendlen na lacinou koženku a obědvěmami pazoury místo volantu přešťastně svíral jsem ucho půlitráku naplněného mokem, který v podstatě vylučuje řízení motorového, v zásadě i jiného prststředku, sem tam donutivši mne i vylučovati. Jako ten mok. No a pak jsem si přečetl, co jsem to zas zmatlal, chvíli jsem přemýšlel, a nakonec jsem dospěl k jednoznačnému. Je to všechno blbost. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)