Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Kubaazz

Skvělej film, nemohl jsem se odtrhnout! A Bale, nepřekonatelnej! Dva Oscary pro Jokery a žadnej pro Kena "Batmana" Milese, nevím nevím, cenu by si za tuhle roli rozhodně zasloužil... ()

PetersCZ

Nemůžu si pomoct, Le Mans je prostě přehype roku. V komentářích se tady často objevují fráze jako "pořádně chlapský" a "benzínem provoněný" v kombinaci s plným počtem, ale jakkoli nezměrná chlapskost na tak vysoké hodnocení prostě nemůže stačit. Příběh je neuvěřitelně průhledný a v podstatě připomíná Disneyovky. Chápu, že když je to podle skutečné události, asi scénárista nevykouzlí šokující zvraty, ale tohle je na féra pohádka o tom, jak se výjimečně talentovaný a zadlužený rapl Honza do Le Mans dostal. Šokující jednoduchost postav, nulová komplexita a naprosto podceněné klíčové aspekty děje (obávaný tým Ferrari v kritické chvíli opět neschopný, fakt se divím že to není kreslený) dávají dohromady na emoce zbytečně hrající kýč. A ten kýč je silnější a silnější a ve chvíli, kdy se (SPOILER) Miles při tréninku zabije, chce se vám brečet - jen bohužel ne smutky, ale vztekem. A že to má hezký vizuál a dobře natočené závodění? Ukažte mi film za 80 melounů co není od DC a nevypadá aspoň takhle k světu. 90 % průměr na ČSFD je prostě výsměch. Tohle je silnější nadprůměr, takže oprávněných 6/10 a vzdušná pusa Akademii za to, že se alespoň v roce 2019 nenechali strhnout lidmi. ()

Kingjiri

Biják má svoje nesporný kvality, ať už jde o herecký obsazení, filmařinu nebo dobovou atmosféru. Ale jeho zdejší umístění v TOP filmech (ještě k tomu v TOP 100), fakt nerozumim. Za sebe jsem v něm z hlediska příběhu a scénáře nenašel nic strhujícího z čeho bych si sednul na zadek. Všechno bez jakýhokoliv momentu překvapení směřuje tam, kam má (i když nečtete dopodrobna distirbutorskej popisek a skutečnej příběh neznáte). Naopak jsem občas trochu nesvuj koukal na hodinky, teda s výjimkou finále na Le Mans, který se fakt povedlo. Ono teda všechny scény s autama byly minimálně po technický stránce hodně dobrý. Za mě tři silnější hvězdy a pokud jste fanoušci starších sportovních aut a (nebo) máte rádi životopisný bijáky z dob minulejch, přidejte si k mýmu hodnocení jednu hvězdu. ()

Hpatrik

Solidně natočené, skvěle obsazené a zahrané. Ale jinak převládá mírné zklamání, a to se špatně uchopenými postavami, nedostatečně poutavými závody ale především (z pohledu automobilového nadšence) s nerealistickým chováním aut, kdy např. když se někdo chystá zrychlit, přeřadí na vyšší rychlost, z rádoby efektních průjezdů zatáček ,viditelně zrychlených záběrů průjezdů aut, atd. Čekal jsem, že když už má být film pocta nejenom skvělému závodníkovi, ale hlavně legendárnímu Fordu GT40, tak si na těhle detailech dají záležet... Celý závěr by si navíc zasloužil lepší gradaci a schází mu emotivnější vyvrcholení. Slabší čtyři. ()

Jajar

Sportovní film o francouzských závodech Le Mans z doby, kdy se automobilce Ford podařilo poprvé zvítězit nad úřadujícím hegemonem Ferrari. Velký příběh o spolupráci nadaného, ale vznětlivého závodníka Kena Milese (Christian Bale) a konstruktéra stáje Carrolla Shelbyho, který musel seknout s aktivní kariérou kvůli problémům se srdcem (Matt Damon). To vše na pozadí osobní odplaty Henry Forda Enzovi Ferrarimu, který na poslední chvíli vycouval z dohody o fůzi a americkou společnost pouze využil k navýšení vlastní ceny na trhu.___James Mangold natočil skvělé retro drama o antagonii i synergii mezi individualismem a korporativismem. Báječně zachytil samotné závodění (obrovské plus v porovnání s Rivaly). A v neposlední řadě vyznal opravdovou lásku k autům. Ta řemeslná práce je prostě neskutečná. Jeden z nejlepších racing movies vůbec. ()

maaan

"Hold on a second. No, no, no. Look, look, look. Can I ask you a question, all right? When you were a little boy, did you think, 'When I grow up, I want to go to the fabled Willow Springs Raceway, and I want to enforce paragraph 15.4, section 2b of the SCCA regulations on luggage capacity'? Did you?" ()

kluzo

Přesně tenhle druh filmu mám rád. Spoiler... Přátelství, tým, láska, technika, napětí, skutečnost, outsider vítězem... Mí oblíbení herci v hlavních rolích, zvládnuté řemeslo na 100% Prostě můj šálek kávy. ()

tranquill

"Ale vždyť přece každý kolo nemůžeš zajet dokonale.. Ale můžu to zkusit!" Já tento automobilový film zkusil a zjistil, že pro mě nadstandardní není. ()

Atrekan

Jak já jsem si moc přál, abych měl co do činění s pětihvězdičkovou nakládačkou. No, bohužel se nějaké ty vady na kráse vyskytly, konkrétně v občasném nenápadném vpližování se hollywoodských vyprávěcích praktik, které se do takovéhoto filmu opravdu nehodí. Nicméně zbytek je perfektní, zejména Bale a Damon, kterým role padly jako ulité. Mimochodem, dost mě pobavil překlad titulků, když Ford říkal něco jako „That son of a bitch“ a v titulcích stálo „Tak to mi ho vyndej“. Možná to říkám špatně, kdyžtak mě opravte ()

neo93

Úžasný film. Další ze snímků, na které je radost pohledět. Takové jsou stvořeny pro velké plátno. A Le Mans '66 je toho právě důkazem. Nabízí nám toho tolik, že jedno zhlédnutí je málo. Dechberoucí závodění, ve kterém je naprosto cítit vůni motorů a touhu zvítězit za jakoukoli cenu. Krásu oněch sportovních vozů, především pak Fordu GT 40, do kterého se chcete posadit a zažít ten neskutečný adrenalin při jeho jízdě, třebaže nejste motoristický fanoušek a neznáte každou součástku, nevíte, jak funguje ani kde ji najít. Pevné a nepřekonatelné přátelství dvou mužů, dvou skutečných postav, automobilových nadšenců Kena Milese a Carrola Shelbyho, kteří společně vytvořili něco, co by nikdo nečekal. Rivalství dvou proslulých značek, Ford a Ferrari, které touží po jediném, slávě a moci. Napětí i vtip, radost i smutek. Všechno, co chcete od filmu na jednom místě. ()

Sala1

Mangold bol v minulom živote kovboj pretože každý jeho film je western. :) Pod všetkými vrstvami tohto krásneho príbehu je jednoduché priateľstvo dvoch mužov so spoločným zápalom pre všetko automobilové. Hneď na začiatku preto treba povedať, že nebyť Damona a Balea a ich neskutočnej chémie, film by stroskotal. Mangold presne vie čo chce z filmu dostať a kedy dať priestor ktorej postave. Celý tento "trojkový" vzťah je založený na detailoch. Na prvý pohľad sa môže človeku, ktorý za život videl v priemere všetky filmy, že je to rutinne (ale dobre) natočená snímka, ktorá v zásade nič nepokazila a v poslednom akte sa zmení na čistú krásu. To ale ako Mangold sníma scény, ako jasne vidieť komunikáciu medzi režisérom a hercami, to je to pravé orechové. Bale mohol vo svojej postave veľmi ľahko vkĺznuť do neznesiteľného čuráka, napriek tomu jasne vidíte kedy jeho ego dostáva priestor a kedy je tlmené. Damon mohol zahrať svoju postavu v intenciách biznisu a pomoci, napriek tomu tam vidíte odtiene závisti k svojmu priateľovi, odhodlanie ju potlačiť a zároveň masku, ktorú si dennodenne nasádza aby zakryl "hanbu", ktorou trpí. Film naberá na energii práve pri stretnutí hlavných postáv a aj mi je po zhliadnutí ľúto, že na tom aute nemajstrovali dlhšie. Zručnosť s akou sú natočené preteky je obrovská, kamera, strih, zvuk, všetko funguje. Je to ten typ filmu (aj kvôli scenáru), kedy nemusíte byť automobilový fanúšik, prípade sa rozumieť do všetkých typov prevodoviek, film vás totižto berie na prehliadku sveta, o ktorom dúfa, že sa vám zapáči. Čo mi na snímke vadilo, je prvý akt. Chápem, že je dôležité dostatočne predstaviť pozadie hlavných postáv a zároveň konflikt spoločností, strávime tak ale veľmi veľa času a do istej miery tak film stráca na prekvapení, ktoré mohol mať a ktoré sme mohli objavovať. Viac tu: https://youtu.be/vHZLXLt8368 ()

mazic odpad!

děkuji všem kreténům, kterým se tento film líbil, že mi dali naději, že uvidím historicky druhý film s balem, kde mě nebude vytáčet - takže první procenta dolů za Vás. minus další procenta je klasicky za balea. to by bylo, aby mě celou dobu nevytáčel. další procenta dolů je za balea mluvícího anglicky s akcentem. minus další procenta za životní moudra řečená na automobilové dráze za svitu měsíce. minus za 2/3 času záběrů na pedál a řadící páku smíchaný s drsným výrazem christiana. minus vůbec za tu potřebu se předjíždět a jezdit jak kretén jednu trasu furt dokola. takže první film, který se mi historicky dostal do minusu v hodnocení (ale sharkando bych asi taky dostal do minusu, takže druhý film) ()

Dave Lister

Stává se vám, že občas máte pocit, že dojdete naplnění? Může to být mnoha způsoby, já dnes prožil filmové naplnění. Když jsem šel letos na film Joker, myslel jsem, že nic lepšího už letos nelze vidět. Jak jsem byl pošetilý. Film od skvělého režiséra Jamese Mangolda mi ukázal, že tomu tak opravdu nebude. Le Mans 66 je to nejlepší co jsem letos viděl a mám takový pocit že to není film roku, ale film pětiletí. Natočit tak neskutečně chlapský film, který je plný testosteronu a zároveň je dojemný i vtipný a vyhýbá se patosu, kde ho nebylo ani co by se za nehet vešlo, to je už velké umění. Kamera zachycující vozy, ve skoro nadzvukové rychlosti byla naprosto geniální. Funguje tam úplně vše! Christian Bale a Matt Damon se naprosto doplňují. Hrají tak úžasnou symfonii a opět se potvrzuje, že jde o velké hvězdy stříbrného plátna. Vedlejší role jsou zastoupeny také vynikajícími herci a mafián Tano Cariddi jako velký šéf Ferrari je milé překvapení. Dnes jsem viděl velké filmové dílo a myslím, že letošní boj o zlaté sošky, bude velmi zajímavý. Pokud by Čsfd mělo možnost šesti hvězd, tak je rozhodně Le Mans 66 dostane. ()

Sharleen76

Jsem plná emocí. Nevím jestli kdy nějaký film Le Mans '66 překoná. Pokud milujete silné příběhy a chcete vidět herecký koncert Christiana Balea a Matta Damona, běžte do kina. Dlouho tu nic lepšího neuvidíte! ()

LordMysti

Na film jsem byl neskutečně natěšenej a to byla možná ta chyba... Hne dna úvod - ne pro mě to nebylo lepší než Rivalové. A to z několika důvodů - ten hlavní hodně osobní - F1 mám radši než vytrvalostní závody, mám blíže k Ladovi a Huntovi než Shelbymu a Milesovi. I lidé kteří nesledují motorsport znají Nikiho Laudu a v Rivalech se dozvěděli hodně z jeho života, poznali jakéhosi Hunta, poznali jejich rivalitu. Bohužel v Le Mans 66 to není vyloženě zajímavý příběh jednoho člověka, je to lehce naznačený povrchní příběh dvou lidí. OK nevadí, jdeme dál - závodění. V Dolby Atmos (vřele doporučuji) parádní zážitek. Bylo vidět že až na pár opravdu trapných počítačových záběrů zde byla použita klasická poctivá fimařina - a to je hrozně dobře. Postupem času se ale záběry na závodní auta stále opakují a drží stejného zažitého scénáře, navíc s obrovskými hlavami uvnitř :). Ale jinak OK, závodní záběry zde asi lehce předčili ty z Rivalů, které byli mnohem více omalovánkové. No a pak mě trochu vadil ten přehnaný tlak, vytvořit ve filmu za každou cenu zápletku - poctivý závodník vs management a jeho intriky. Za mě se v tomto ohledu tlačilo na pilu více než bylo zdrávo. Za mě osobně jsem čekal ještě více technických detailů, myslím že ani nezapáleného fanouška by to neurazilo. Každopádně za mě 90% a parádní podívaná. ()

haWranka

Tak asi takhle - film je to řemeslně skvělý. Nádherná atmosféra 60. let, kamera povedená, hudba v pohodě. Ale hlavně herci, ti byli perfektní. Hlavní i vedlejší role, všichni výborně zahraní, uvěřitelní. Líbilo se mi to. Ovšem nějak nedokážu pochopit ten obrovský humbuk, 5. místo v žebříčku ani onu často zmiňovanou osudovost. Příběh se mě dotkl, to ano. Smála jsem se, slza ukápla, napínavé to bylo. Ale... Nevím, čím přesně to je, ale víc nic. Jediná konkrétní věc, která mi vadila, byl místy scénář. Některé věty mi působily kopřivku, a to taková přemoudřelá filozofická moudra, která by člověk v reálu nepronesl a podle mě do podobného filmu nepatří. ()

Mouchal

Ikdyž mi jsou auta naprosto volný, dokážu je od sebe odlišit jen podle barvy nebo SPZky a automobilové závody jsou pro mě jakožto sport na sledování absolutní utrpení, nemohu říct, že bych se u tohoto filmu nudil a to má slušných 2,5 hodiny. Řekl bych, že to je přesně ta vizitka dobře natočeného filmu. Že dokáže vzít téma, které mě nijak nezajímá, ale zvládne to podat tak dobrým způsobem, že i tak mi to přijde fascinující. Samozřejmě tomu zde dopomohli i vynikající herci a jejich skvělé ztvárnění této legendární bitvy dvou slavných automobilek. Bale si stále drží místo pro jednoho z nejobětavějších herců a ikdyž už s neustálými změnami své váhy skončil (díkybohu za to), tohle mu už nikdo nevezme. Spolu s Damonem mají skvělou chemii a na jejich poněkud zvláštním přátelství celý tento film stojí. Proč tedy ne za 5*? Jednoduše proto, že snímek Rivalové mě strhli několik let zpátky přece jen o něco víc. Něco málo tomu chybělo, ale i tak se jedná o skvěle natočený film. 85% ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)