Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

VanTom

Upřímné chlapské přátelství a zápal pro věc sympatických postav (hlavně Christian Bale předvádí herecký koncert) dominují této zajímavé epizodce z motoristických dějin, v níž se našlo místo i pro skvostný humor (rvačka! :-)). Ovšem problematická konstrukce špičkového závodního speciálu (a konflikty se zaprděným továrním vedením) pro mne znamenaly vrchol, protože finální událost Le Mans '66 přetékala sportovním patosem už přespříliš. Pěkně natočená, ale proč vlastně namísto rodinnému, vášnivému Ferrari fandit nafrněnému Fordu, který si vývoj (s)prostě zaplatil a na úkor našich hrdinů slízli smetánku "záporáčtí" bafuňáři? ()

sskrblik

Nachazime se v dobe corona picusu a totalni toxikace a izolace. Ale pri sledovani filmu jsem nemusel mit na drstce rousku, ale nybrz sluchatka Jsem hajzl (sennheiser) a velice jsem si uzil dunive zvuky automobilu. Pro me urcite lepsi z holly shit udskych filmu.... komentar psan na mobilnim aparatu Blackberry bez diakritiky nebot jsem nasran kam nas to Babiska dostala. Povinnej nahubek na drstku. ()

fabecc1222

Pochopitelně se nabízí srovnání s "konkurenčními" Rivaly, kteří to u mě přecijen vyhrávají, což je dáno také tím, že tématiku F1 znám mnohem lépe, kdežto osoby, které vystupují zde, jsem do shlédnutí filmu vůbec neznal. Také Zimmerova hudba posouvá Rivaly o stupeň výše. Každopádně je Le Mans 66 veskrze podařený snímek, který zaujme nejvíce závodními scénami, které jsou nasnímány precizně. Oproti Rivalům je také více kladen důraz na dialogové scény, a politiku obchodu, která film provází hlavně v první půlce, a dává tak prostor i dalším postávám. ()

bizz_mjc

Těch pět hvězd není ani tak za parádní film a výtečné charaktery, ale hlavně pro všechny ty, které dopředu žene ta nezastavitelná posedlost. ()

Antek

Pohádka o chlapském přátelství, která je sice z velké částí smyšlená, ale ani to jí neubírá na ryzosti a autenticitě. Nabušených sto padesát minut uteče neskutečně rychle, při jízdě vám budou drkotat zuby a na konci otřete zaschnuté slzy. Podobné příběhy umí vyprávět jenom klasický Hollywood: ženy, které podporují své muže při plnění jejich snů, parchanti s dobrým srdcem a klukovským nadšením, a moudra o životě, posbírané jakoby náhodou po cestě. Všechno je to nepochybně zásluha Mangolda, který se z nenápadného režiséra vypracoval do pozice spolehlivého vypravěče velkého formátu. Jen tak dál. ()

Sany33

Príbeh: Príbeh o tom ako Americký Ford konkuruje Talianskemu Ferrari. Herecké obsadenie: Hlavná devíza filmu. To, čo Damon a Bale predvádzajú pred kamerou, je skutočné herecké par excellance. Dobre sa na to pozerá a výkony sú absolútne vierohodné. Držia inak nudne vyprávaný dej vysoko na prahu pozerateľnosti. Prevedenie: Ako som už písal dej je strešne nudný a filmu by iba prospelo skrátiť pretiahnutú minutáž. Súboj medzi akože super Američanmi a akože zlými talianmi mi zdvíhal kufor. Ferrari je výnimočná značka z obrovskou históriou a toto by vedeli natočiť iba Amíci z ich patriotistickou povahou. Pocity: Film vo mne vyvolal množstvo emócií, ktoré ale ale neboli usporiadané v takom slede aby to mnou nijako výrazne zarezonovalo. Ide o veľmi vysoký stupeň filmárčiny aj hereckého umenia ale aj napriek tomu že sa motorizmu venujem už 8 rokov profesionálne, musím priznať, že sa to dalo natočiť aj zaujímavejšie. Pridaná hodnota: Prídu si na svoje fanúšikovia veľkých životných príbehov, fajnšmekri hereckého a filmového umenia a fanúšikovia veteránneho motorizmu. 75% ()

Bad Guy

Le Mans 66 baví a vyniká tím, že vyvolává naprosté vzrušení ze závodu. Už dlouho jsem neviděl sportovní film, který by mě takhle nadchnul a ani na chvíli nenudil. Bale a Damon intenzivně zvedají adrenalin a napětí ve filmu. I po vizuální a hudební stránce vše funguje na jedničku. Prostě tuhle jízdu musíte vidět… a že to byla jízda! 9/10 ()

Killda

Mangold možná neumí servírovat drama a emoce tak jako Howard v Rivalech, ale právě to filmu dává až staromilské pojetí. A já jsem za takové filmy v dnešní době neskutečně vděčný. 8/10 ()

Marrdaa

Historii vývoje Fordu GT40 si scénáristi poměrně dost zkrátili. Při první šanci, kdy ho můžeme ve filmu vidět je už defacto ve své finální podobě a trochu se zapomnělo i na složitou fázi jakou Ford se Shelbym vůz projektovali. Další odchylka je pak ve vrcholení závodu na Circuit de la Sarthe, kde si Christian Bale aka Ben Miles usmyslí, že poslední kola bude uhánět o106. Podle filmu překonává jeden rekord za druhým, jenže ve skutečnosti tehdá nejlepší čas zajel další jezdec ve Fordu GT40, Dan Gurney s časem 3:30.6, který ale bohužel závod nedokončil. Tím překvapivě končí výčet faktů které nám tvůrci skryli, aby udělali film atraktivnější a hlavně aby se vůbec vešel do 3 hodin stopáže. Ve finále můžu říct, že mě ani na chvilku nenapadlo sledovat čas. Celou dobu jsem byl přikovanej jak na centrifuze a to hlavně díky úžasným inside car záběrům na trati. Film neztrácí na tempu ani na chviličku a domnívám se že na Oscarech 2020 se nám znovu popere legendární duo Batman vs Joker (J.Phoenix). Christian Bale do toho totiž dal všechno, vkusně otřepal svůj Welšský přízvuk, od poslední role zhubnul asi tak jeden motor V8 7.0 a střihnul to na 1*. Možná jste o tomhle filmu vůbec nevěděli, možná vás auta nezajímají, ale tohle je tak skvěle zahraný a tak skvěle natočený, že dám svojí poslední čínskou polivku do koše, jestli se vám to nebude líbit. ()

Tft

Korporátní kravaťáci jsou nudný blbci, Italové jsou namyšlený egoisti a Carroll Shelby s Kenem Milesem jsou frajeři ve stylu MacGyvera, kteří si v tomhle kapitalistickým světě umějí zachovat kovbojskou kuráž a dokážou bojovat s nepřízní osudu v jakékoliv situaci. James Mangold zjednodušuje ve prospěch divákovi zábavy, ale proč mu to zazlívat, když Le Mans '66 šlape jako V8 ve Fordu GT40. Logan se ukazuje jako zlom v Mangoldově kariéře, konečně přišel na to, jak zabavit masové publikum, o kterém ví, že mu do kina přinese nejvíc peněz. Le Mans '66 spájí silný lidský příběh jako ve Walk The Line s chlapáckou zábavou jako v Loganovi a tohle udělané dobře, co si budeme povídat, bude vždycky na masy fungovat ještě o trošku víc, než jakýkoliv jinak dobře natočený životopisný film. Mangold ví kam cílí a dělá to zatraceně dobře. Le Mans '66 tak někomu může připadat jako povrchní zábava a v určitém úhlu pohledu by měl určitě pravdu, ale takhle rychle odepsat Mangoldovu benzínem nasáklou jízdu prostě nejde. 152 minut před vašima očima projede rychleji než Ken Miles při svém nejrychlejším kole na Le Mans, tempo Mangold drží ve vysokých otáčkách, až jsem si někdy říkal, že by stálo za to zpomalit a dát divákům prostor vydechnout. Tenhle prostor k vydechnutí se dostavuje až na konci, který je trochu slzopudným kalkulem, ale v nastoleném stylu vyprávění je naprosto adekvátním. Matt Damon i Christian Bale hrají své chlapácké postavy se staromilským zaujetím a člověk si při pohledu na ně vzpomene na nejlepší roky Spaghetti Westernů. V jejich herectví je doprovází chytlaví dobový soundtrack, jehož „čikabum čikabum“ si budete pobroukávat ještě dlouho po odchodu z kina. Fanoušci automobilových závodů si tady přijdou na své, Mangold přistupuje k autům a závodům samotným se stejným fetišistickým zaujetím jako Tarantino k nohám hereček, takže můžete radostně slintat nad hřmějícími motory, protáčejícími se koly a drsňáckými pohledy řidičů za volantem. Le Mans '66 je film pro davy, které svojí nepopiratelnou kvalitou určitě naláká, důležité ale je, že se za to nestydí. Vypráví dojemný lidský příběh, hezky u toho vypadá a svůj úkol čisté zábavy plní na 100%. Pokud se tedy chcete jít do kina hlavně zabavit, letos dost možná lepší příležitost nenajdete. Já mám ale pořád s Le Mans podobný problém jako s Bohemian Rhapsody, zábava velmi slušná, ale na můj v kus až trochu moc přikrášlená. ()

vyfuk

Letošní rok se nějak předvádí. Ať už je to na poli seriálů a nebo i filmů. Filmy budou vycházet vždycky, budou vycházet dobré i špatné. I jenom subjektivně. Nyní jsme v prostředí, kdy se ale setkáváme ve dvou blízkých časech s dalším velmi dobrým filmem. Zde je toho v celku dost, co na hodnocení. Silný a zapomenutý příběh minulosti a rivality na poli automobilů. Téma, které mne reálně nijak extra neláká, ale ve filmové branži jsou z něj lidé schopni udělat nezaměnitelnou záležitost. Bylo tomu i tak u legendárních Rivalů a je tomu tak i nyní. Ať už se díváme na upřímnou roli Damona a nebo britskou verzi Balea, která vás vlastně dost překvapí tím s jakou ladností se jí ujal. Oba navíc tvoří skvělý takový mužský pár na plátně. Zdržíme se i klasického klišé, kdy jeden je na druhého tak naštvaný, že si musíme přijít fází odporu a poté zase nějaké přátelskosti postav. Protože tady je to na horské dráze od začátku. Jak jednoduché a originální. K tomu připočtěme jako vždy živou a skvělou hudbu Beltramiho a hned je to lepší. Zajímavé je, že nejslabším článkem filmu jsou rodinné vztahy. Konverzace mezi postavami, kdy se nejedná vyloženě o auta, jsou mnohdy zbytečné, nezáživné, někdy skoro až trapné. Což je dost škoda a hlavně mnohdy to pokazí veškerou atmosféru děje. Nikdo zde nedokáže z toho krásného vánočního svetru odpárat, že jde o skvěle natočený film a o skvěle odvyprávěný příběh. To se asi nedá popsat jinak lépe ani hůře. ()

Kali4

Skvělá režie, herci a ve výsledku hlavně skvělá zábava. Jistě, najdou se mouchy - časová osa je nejasná, ale abych byl konkrétní - kromě toho, že z filmu např. úplně vypadlo Le Mans '65, chybí časové "orámování" děje, v důsledku čehož to vypadá, že se filmové události odehrály v průběhu jednoho roku a nikoli několika let; podobným neduhem "trpí" i jinak špičkové finále, kde není jasné, kdy a kde na trati a s jakými rozestupy se závodníci nacházejí (to je patrné hlavně v souvislosti s tím, jak se závodníci na trati dojíždějí a předhánějí, v tom má scénář docela guláš a je nekonzistentní). Myslím, že to je schválně, a to proto, aby film neztrácel tempo (které je vskutku překvapivě vysoké po celou stopáž) a nedocházelo k fragmentaci děje, navíc ve výsledku to bude vadit asi hlavně těm, kteří jdou na životopisný, nikoli závodní/dobrodružný film. Dále mi vadily některé (vlastně téměř všechny) vysvětlující pasáže (shrnutí historie Fordu, Milesův životopis v úvodu nebo nákres okruhu v Le Mans), které mi přišly trochu na sílu (asi už jsem jich ve filmech viděl příliš a jsem na jejich zpracování přecitlivělý) - myslím, že scénárista je mohl do zápletky včlenit lépe. No a co se týče zápletky, je už v dnešní době trochu legrační valit veškeré špatnosti, které se ve filmu stanou, na triko jednoho bad guye (chudák Josh Lucas, pěkně to od scénáristů schytal). ALE výše uvedené ve výsledku vlastně NEVADÍ, Mangold je totiž velký frajer, řemeslo má v malíku a hlavně na trati si Rivaly dává s prstem v nose (kamera a atmosféra na okruhu jsou špičkové a vozový park a jeho prezentace mi přišly na rozdíl od Rivalů naprosto autentické). ()

mkubalikova

Krásný chlapský film se skvělými hereckými výkony, bezchybným řemeslem a obrovským srdcem, které bije v každém záběru. Jo brečela jsem. 🚗 100% ()

svobik

Letošní oscarová sezona mi dělá fakt radost, protože tohle je další pecka, kterou si kdykoliv milerád pustím znovu. Formálně není co vytknout, dramaturgicky snad jen závěrečné vyznění, které mě docela minulo. Jen proto nemůžu dát plnej kvalt, pokud ale vezmu v potaz, že se jedná o reálný události vtisknutý na plátno, tak to opravdu o moc líp natočit nešlo. Mangoldův nejlepší film, Christian Bale opět boží. 9/10 ()

Jaro.Krafcik

Prekonať rivalov by bolo ťažké . Veril som že Le mans po takých hodnoteniach to dajú, no nedali. Priblížili sa však aspoň trochu ku kvalite. Samozrejme, film som nevidel v kine, kvôli chorobe. To ale nevadí. Fantastické herecké výkony oboch hlavných hercov boli skvelé, takisto aj zábery z pretekania. No až príliš sa to hralo na životopisnu drámu, tie ja veľmi nemusím. Ale ide o skvelý film, ktorému k dokonalosti naozaj dosť chýbalo. 4* ()

JohnSmith

Fakt moc pěkný závodní film. I přes délku dvě a půl hodiny to uteče jako voda. Je to skvěle natočené a Bale je naprosto výborný. ()

ganz

Četl jsem recenzi, že se jedná o film plný křehké maskulinity a mužského ega, který vlastně vůbec nefunguje. O to milejší bylo moje překvapení, že jde pouze o perfektně natočený závodní film, který se i relativně věrně drží historie a dramatizace není nějak přehnaná. ()

Mr.KarlAdler

Ford vs rychlost. Dobrý, ale sterilní film, který těží z epického, možná pozapomenutého příběhu na pozadí slavného závodu, je občas trochu otravnou přehlídkou klišé, stereotypizování postav a typově spadá do kategorie megafilmů z éry staré klidně 20 let. Po loňské Bohemian Rhapsody je Le Mans '66 další oscarový kandidát, který jde v mnoha ohledech tak na jistotu, až to bolí (oproti Mercuryho biopicu je aspoň technicky bez wtf momentů). Tohle všechno je obzvlášť podivné u filmu, který si jako hlavní moto vkládá do úst ryzost - ryzí závodění, ryzí přístup (Miles a Ken si vždycky říkají pravdu) - a chlapsky se vymezuje vůči kravaťákům s nablýskanými zuby a rozklepanýma kolenama. Jediné, co je na Le Mans '66 špinavé, je v pár záběrech Christian Bale, a do takhle uhlazeného filmu se místy až vyloženě nehodí, jakkoliv zase přesvědčivě hraje. Jinak se toho ve dvou a půl hodinách naplácá o 24hodinovém závodu za deště, za tmy, s výměnou brzd, o fyzickém a psychickém vypětí a "duši závodníka", aniž by Mangold účinně zprostředkoval mastnotu oleje, smrad výfuku, fyzický tlak, nevolnost z únavy a vysoké rychlosti - a to oproti velkému sálu s techologií dolby atmos už moc lepších podmínek na koukání nebude. Když musí dokazovat, že to jde rychle a zběsile, 50 let starý film, je tady něco špatně. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)