Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

Dejf4

Otáčky na maximum a noha nepřetržitě dupající na pedál plynu. Byla to parádní jízda. Čistá, bez výmolů a jakýchkoli komplikací. 9/10 ()

krivkin

Bohužel mě to až tak nevtáhlo - Bale tradičně skvělý, ale Matt Damon mně tu přišel nepřesvědčivý a vůbec tomu chyběly silnější emoce. ()

Honzulik

Tak na tak dobře hodnocený film jsem musel zajít i když tento druh filmu nepatří k mým oblíbeným... A musím přiznat, že jsem se solidně bavil a také pochopil dobré hodnocení. Film má spád, dynamiku a herecky perfektně zvládnutý. Hlavně Bale a Damon jsou skvělí a dokazují svou hereckou genialitu. Ale ani vedlejší postavy svými výkony nezaostávají...Film má tempo, zvraty, super momenty a vrcholem je samozřejmě drsný konec...Tento film rozhodně doporučuji a uděluji 5*. ()

blondboss

Nemôžem sa zbaviť pocitu, že snímok Le Mans `66 si značným spôsobom cirkuluje tematiku Rivalov, avšak zobrazujúcu inú etapu automobilových pretekov a inú súťaž. V zásade ide o slušne prepracovaný životopisný príbeh, ktorý sa dosť hodnoverne až na pár maličkostí drží faktov a dobových momentov, taktiež režisérsky to bolo zručne zrealizované. Je vidieť, že Mangold vie, čo robí. O kvalitách Damona a Balea sa ani nemusíme baviť. Celkový dojem z tohto snímku je výborný a nebyť pár hluchých scén, tak by to bolo na plný počet. 80 % ()

Frca

Já tomu sportu prostě moc nedám. Vůbec nesluduju fotbal, hokej a dokonce ani automobilové závody. (A to ani F1. Tu jsem sledoval dříve, když ještě jezdil chudák M. Schumacher. ) Viděl jsem, že to má velmi dobré recenze a díval jsem se i na videorecenzi od Torena na YouTube. A to mě nakonec přesvědčilo, abych tomuto filmu dal přinejmenším šanci. A nelitoval jsem. Ani trochu. Skvělé herecké výkony, výborná režie, a opravdu bravurně vykreslené postavy hlavních závodníků i dalších aktérů. Doufám, že nám J. Mangold brzy nadělí další skvělou pecku. ()

swinevenca

Tak buď jsem si až do Kristových let jen nalhával, že auto je pouze drahá, vysírající se, ale užitečná a svět zmenšující věc, nebo je to pořád pravda, ale samotná postava Majlse zahraná Bejlem tak suverénně, že jeho fotbalový jmenovec si o takovém výkonu může už léta nechat jen zdát, mě natolik zblbly, že jsem na chvilku zpochybnil svoje letité přesvědčení i umístění tchánova třílitrového quattra do bazaru. No plná palba je za mě vzdor až podprůměrné muzice jasná, názor na auto bude nejpozději při jarním přezouvání zpátky a Christiánek se konečně může těšit na pobyt v mé luxusní rezidenci. ()

megajalec

Dva a pol hodinový film o pretekoch, v ktorých pretekári 24 hodín krúžia dokola. Spracovať toto do podoby, ktorá počas tak dlhej doby nenudí, ale skôr naopak prechádza pútavo, to klobúk dolu a najväčšia pochvala odomňa za to. Prvá časť a súperenie Fordu s Ferrari je fajn, ale to je asi všetko. Zato druhá, ktorej doslova kráľuje Christian Bale je parádna. Bale si rolu evidentne užíva. Výborný casting, tvorcovia sa trafili do postáv, každá hrá čo a ako má. Film, ktorý graduje do samotného záveru (aj keď ten úplný už bol trochu prestrelený). Dlho som váhal či 4 alebo 5, popravde to je u tak na rozhraní u mňa. Ale bavilo ma to. ()

fiasko

Známka: B+; „We’re going to bury Ferrari at Le Mans.“ Nový film Jamese Mangolda, inspirovaný skutečnými událostmi, se tentokrát zaměřuje na závody v polovině šedesátých let, na události mezi výrobním gigantem v Americe, Fordem, a jeho italským rivalem Ferrari. V hlavních rolích jsou Matt Daemon jako Caroll Shelby (Ferrari) a Christian Bale jako Ken Miles (Ford). Ford v Ferrari bude srovnáváno s Rivaly. Na rozdíl od Rivalů je Ford v Ferrari méně osobní a spíše zaměřený na automobilový fan service a samotné události okolo závodu. To rozhodně neznamená, že postavy zde nemají charakter nebo působí dvourozměrně. Ambivalentní vztah ústřední dvojice je tempově hlavním tahounem filmu. Jde o typickou formuli počátečních rivalů, kteří si k sobě postupně začnou vytvářet vzájemný respekt. Vyzdvihnout se musí Mangoldova výborná režie, jednotlivé scény na sebe plynule navazují a film v tempu nepůsobí strojeně. I přes hutnou stopáž si snímek udržuje solidní tempo a rychle uteče. Když jdete do kina na film, jako je Ford v Ferrari, pravděpodobně očekáváte výborně natočené závodní scény; naštěstí, když je na režijní židli James Mangold, který dává do své režie naprosto všechno, jsou tyto aspekty provedeny s maximální péčí. Během sledování závodů je divák přikurtován k sedačce, což je zapříčiněno hlavně dobrým střihem a mixováním zvuku. Ztělesnění nyní již historických postav se povedlo Baleovi i Damonovi na jedničku. Damon funguje skvěle jako dobromyslný Caroll a Bale funguje výborně zas jako cynický spratek. Christian Bale je opravdu snad největším plusem filmu, přičemž svým křeněním místy připomíná Clinta Eastwooda. Automobiloví znalci se na rozdíl ode mě budou orientovat a rozumět několika sofistikovaným narážkám, což může hrát rozhodující roli, zdali stejní lidé ocení tento film více než již zmíněné Rivaly z roku 2013. Ford vs Ferrari je rozhodně menší crowd-pleaser než Bohemian Rhapsody, není však natolik ambiciózní a osobitý jako Rush, který funguje z tohoto hlediska lépe. I přesto je jasné, že Mangoldovo řemeslo patří k těm nejlepším dnešního Holywoodu, a současně se začínám opatrně těšit na posledního Indiana Jonese. ()

ESNYR

To auto je sice hezký a určitě legenda ale může mi někdo vysvětlit kterej dement schválil tu úpravu dveří ? Pokaždé když do toho auta někdo nasedal a nebo z něj vystupoval, čekal jsem že si urve hlavu, nebo že si štrejche o krk. Dyť i ten jeho syn co měřil asi metr dvacet se tam soukal jak do díry. Jo a jinak jakože k filmu. 4 hvězdy. ()

Lukyys11

Výborný film s výborným obsazením, skvělými záběry a vynikající hudbou. Christian Bale a Matt Damon se opravdu vžili do svých rolí a myslím si, že své role už lépe zahrát nemohli. Záběry jsou naprosto dechberoucí, na závodišti si užíváte každou vteřinu a také v určitých scénách je veliké napětí. Tomuto filmu uděluji 10/10. ()

Isag1

Dychberúca zábava plná potu a výparov pretekárskych áut! Nečakal som, že tento film objavím po toľkých rokoch a že sa z toho vykľuje doslovne bomba. Tempo sa udržuje počas celého filmu a len pomaličky ale isto sa pridáva. Taktiež nesmie chýbať samotná bitka medzi Damonom a Balom, pri ktorej som sa priam pousmial ako komicky a zároveň realisticky to stvárnili. Život samotného Kena Milesa je fascinujúci a film ma priam donútil si pozrieť o ňom aj nejaké info na internete. Proste masterpiece! 5/5 ()

wowylgu313

Po nedávno hodnoceném filmu Gran Turismo, jsem si musel opětovně pustit a tím pádem zlepšit pohled na filmy odehrávající se ve světě závodních aut. Takhle nějak by to mělo vypadat, tady není asi moc o čem ... 85-90% ... ;-) příběh tady má pořádný granáty, emoce vám to rozmačká a pak zase povolí. Scéna a napětí? Pche ... Od prvního do posledního pojezdu. Nemusím asi ani zmiňovat i skvělé obsazení, které si perfektně notovalo po dobu celého filmu. Má to tempo, má to styl, skutečná událost popsána tak jak to jen nejlépe šlo. Proč že né rovnou pět hvězd? Protože závodních filmů je v žebříčku mnohem víc a i přes tuto dokonalost tu je určitě někde ještě dokonalejší snímek. ;-D ()

Stifmeister

///   Po nedávném zhlédnutí filmu "Ferrari" jsem si řekl, že je čas dát šanci i tomuto snímku. Mohu s klidným srdcem říci, že toho nelituji. Parádní počin, který skvěle vykresluje závodění a vše s tím spojené. Bohatě napsané postavy ukazují, že závodění není jen o autech, ale také o lidech - řidičích, mechanicích, ale bohužel i o "kravaťácích". Herecké výkony Matta Damona a Christiana Balea stojí za zmínku, protože byly precizní a bravurně zvládnuté. Hudba, kamera, střih, technické zpracování, zvuky motorů, příběh, stopáž - prostě paráda. Jediný bod, který budu muset ubrat, byl závěr celého filmu. Smrt Kena Milese mohla být přeci jenom lépe a honosněji natočená. Hra na city by nevadila a dle mého názoru by filmu dodala smutnou, ale důležitou třešničku na již tak velmi dobrém dortu. |8/10| ()

Lina

Dost jsem přemýšlela, jestli dát v hodnocení čtyři nebo pět, protože těch zdejších 90% sedí dost přesně. Takhle –  když se trochu porozhlédnete po internetu, zjistíte, jak už tu pár lidí psalo, že jde oproti skutečnosti o mírně upravenou verzi. Kromě jiného ve prospěch Shelbyho; vždyť Miles tu záležitost záležitost nebral s takovým klidem a odnesly to jeho sluneční brýle (Formule.cz - Skutečný příběh Le Mans 1966 - 3. část  a Film Le Mans '66: Rozebrali jsme, co je pravda a co si scénáristé vymysleli - Autoweb.cz).  Dala by se brousit psychologie postav, být historicky přesnější nebo přihodit zmínku o jezdci, se kterým se Miles při závodu v Le Mans střídal (Dennis Hulme), ale prostě... Bale byl skvělý a je to jeden z těch filmů, co si dokáží člověka opravdu chytit. Tohle se zdaleka nedá říct o spoustě jiných kousků, třeba i vysokorozpočtových, jenže na efekt jenom vypočítaných. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)