Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

• Česko Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (viac)
Švédsko / Rusko / Veľká Británia / Francúzsko / Španielsko / Nemecko, 2013, 109 min

Réžia:

Felix Herngren

Predloha:

Jonas Jonasson (kniha)

Kamera:

Göran Hallberg

Hudba:

Matti Bye

Robert Gustafsson, Mia Skäringer, Iwar Wiklander, David Wiberg, Jens Hultén, David Shackleton, Ralph Carlsson, Georg Nikoloff, Alan Ford, Simon Säppenen (viac)

Allan Karlsson má sto rokov. V domove dôchodcov, kde žije, pre neho chystajú veľkú narodeninovú oslavu. On však má celkom iné plány a tak vylezie z okna a zmizne. Vydá sa na dobrodružnú cestu, počas ktorej natrafí na kufor plný peňazí a v pätách má celý policajný zbor. Pre ostrieľaného starčeka, ktorý sa náhodou stal aktérom dôležitých udalostí 20. storočia však takéto dobrodružstvo nie je ničím novým. (STV)

Aleee89

Stoletý stařík mě zaujal už v kině coby trailer a doprovod jiného filmu. A i když jako celek nebyl tak vybroušený jako ona krátká ukázka, zafungoval a pobavil. Byla jsem zvyklá, že ze severu k nám většinou přicházejí mrazivá dramata, proto byla takto netradiční komedie příjemným osvěžením. Mělo to vtip a spád, správně černý humor, ironii... Něco, co se nevidí každý den, a to chválím. ()

L_O_U_S

Je velký hřích porovnávat film s předlohou, ale já hřeším často a většinou si nemůžu pomoct. Kdybych viděl film dříve, než jsem četl knihu, byl bych k němu nejspíš daleko shovívavější. Jenže takhle prostě člověk vidí, jak určitá spojení nefungují úplně dobře a jak je to celé jen ředěná limonáda. Za pozitivum považuju to, že jsem se mohl konečně podívat na severský film v původním znění. (1 067.) ()

kajas

Když má banda zlodějů po celou stopáž více vašich sympatií než hlavní hrdina, asi je něco špatně. Taky mě spíš bavily staříkovy současné příhody než vzpomínky à la chlastání se Stalinem. Každopádně jsem se několikrát zasmála a skláním se před maskéry, až po skončení filmu mi došlo, že mladého i starého Allana hrál stejný herec. ()

lucifrid

Asi jste četli knížku. Mně ji trochu znechutila ta velká internetová masáž. Ale po zhlédnutí filmu jsem pro ní hned druhý den běžela. No a zrovna tady nastal ten případ, kdy se výjimečně povedl lépe film než kniha. Film je jeden nepřetržitý gag za druhým a vše dává smysl, nenudí a vy sotva popadáte dech. Kniha je hodně rozvláčná a řekla bych, že některé scény jsou i zbytečné. Ve filmu byly vypuštěny dvě velké pasáže a jedna byla úplně přepracovaná. Opravdu jeden z mála případů, kde neuškodilo filmové krácení, naopak. U knihy jsem se zasmála párkrát, u filmu neustále. ()

Kopik

Ale jo, bylo to dobrý. Nicméně já se prostě neubráním srovnáním s knihou, která je min. 10x lepší. Navíc vůči knize je zde řada nepřesností, které prostě byly jinak a bavily mě v knize mnohem více (lépe řečeno, to i vcelku změnilo charaktery postav). Každopádně řemeslně to bylo odvedené bravurně a film jako celek určitě pobavil. ()

Mikarda

Neskutečně skvostný film! Bláznivý, spontánní, ukazující, že je potřeba popadnout každou příležitost, která se nám naskytne, a že není nutno vždy hledat tu nejsložitější cestu.Damn... Do you have some dynamite? :-) Ano, ano, ano, zkrátka pohlazení na dušičce podtrhnuté cvrlikavou veselou hudbou. Nezapomenutelný film, byla by škoda vidět ho jen jedinkrát. I know the orienteers are reliable, but this is a ridiculous tip. An old man and an elephant in the forest. Vyřešení vražd velmi úsměvné, život je plný náhod, báječně jsem se bavila, doporučuji všem milovníkům filmů, v této směsici žánrů se každý zajisté najde. ()

stuntmanMIKE

Po veľmi dlhej dobe som videl komédiu, ktorá ma pobavila tak, že som sa smial na celé kino. Svieža komédia zo Švédska, ktorá je vykúpením po tých všetkých trápnych pičovinách z US and A. Hneď zo začiatku to nasadí tempo a človek sa pri tomto švédskom Forrestovi Gumpovi zabáva po celé dve hodiny. Ku koncu to už miestami stráca tempo, ale aj napriek tomu to je jedna z najlepších komédií aké som za posledný čas videl. ()

Vessper

Tohle je naprostá bomba. Skvělá komedie, kde se ani chvíli nenudíte. Knihu jsem nečetl, ale slyšel jsem, že je ještě lepší, takže předloha zde hraje velkou roli. Tvůrci to však zmákli na jedničku a já bych si přál, aby se točilo více takovýchto komedií, a aby o nich bylo více slyšet. ()

Tyckin

Někdy až moc přitažené za vlasy, často selhávající humor, ale celkově solidní pohodová komedie jež neurazí ani nenadchne. ()

Fíla

Když jsem na to šel do kina, těšil jsem se. Ovšem v kině nám řekli, že jim neposlali aktivační kód ke spuštění filmu, takže jsem odcházel se sklopenou hlavou a menší frustrací pryč. Těšil jsem se ale oprávněně. Velice netradiční, dokonce vtipná komedie, na kterou se vyplatí podívat. Jsem rád, že někdo takový film natočil, je to netypická komedie, u které nebudete litovat 114.minut strávených u tohoto filmu. 4* Oprávněně. ()

ilemas

Vychvalovanou knihu jsem nečetl a to je asi škoda, protože kniha bývá vždy lepší než film. Sice mě tato lehce usměvná komedie hned od začátku bavila, ale přišlo mi to jako nepovedené napodobování Forresta Gumpa. ()

easaque

+3* prý je to vhodný film pro dlouhé chvíle při chřipce - aspoň takto mi ho kamarád doporučoval. A je fakt, že čas s ním příjemně utekl. V téhle ulítlé roadmovie se prolínají dvě časové roviny - minulost, která zobrazuje staříkovi životní peripetie a současnost, kde utíká před nudným stereotypem. Život měl pestrý, tak o zábavu je postaráno .Komedie je nápaditá a plná absurdních a černohumorných situací především díky dobré předloze - tu však neznám. U filmu mám však docela velké výhrady ke zpracování - hodně totiž na mě působil televizním dojmem a věřím, že by si zasloužil lepší kabát, a to nejen kvůli stylu, ale i hereckým výkonům. Proto dávám jen průměrné tři hvězdy a počkám si jednou na americký remake ;-) [ PŘÍBĚH: 3/// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Katarine

Upřímně myslím, že nečíst knihu, tak bych toho z děje asi celkově moc neměla. Zase tím, že jsem předlohu četla, nemohu odpustit vynechání pro mě nejzábavnějších částí, ať už s malým Kim Čong-ilem, či závěr s biblemi, atd., a naopak zbytečné jiné scény s novými vymyšlenými postavami. Tohle prostě moc neklapalo. Navíc otřesný úsporný český dabing, kdy jeden herec namluví více postav, fuj, ještě teď se mi z toho ježí chlupy hrůzou. ()

honajz2

Viděno po cestě RegioJetem z Prahy do Brna. Nejhorší na tom filmu je, že pořádně neví, co chce být. Začne spíš dramaticky, postupně se z něj stane čistá komedie a ve finále to není ani drama, ani komedie a ani jako mix obojího to nefunguje. Nejzvláštnější na tom filmu je stejně ten fakt, že nejzajímavější a nevtipnější jsou ty flashbackové scény, protože ten příběh, co se odehrává v současnosti, je mdlý, humorem slabý a hlavně strašně nevyužitý. Nápad se stoletým stařík, co "omylem" ukradne kufr plný peněz... sakra, to je tak skvělý nápad, co by šel úžasně využít, ale v tomhle podání to nemůže působit jinak, než odfláknutě. Je to škoda, párkrát jsem se zasmál, ale i když se to snaží být plné hlášek, nakonec je to takové... nijaké. A v závěru se to celkem táhne, ačkoli způsob, jakým se zbavili zbytku toho gangu, mě pobavil. Slabé 3* ()

Aljak

Značná inšpirácia z presláveného Forresta Gumpa, avšak nie až tak oslnivá. Vlastne celý film je poskladaný z dvoch časových rovín: prítomnosť so zápletkou o prenasledovaní motorkárskym gangom ma takmer vôbec nezaujala, no zato minulosť s Allanovými spomienkami na jeho život bola úplne skvelá a práve tento štýl som od filmu aj pôvodne očakával. Keby tam tých zážitkov z minulosti bolo viacej a tá línia prítomnosti by bola len v úzadí, určite by som mal z toho oveľa lepší dojem. Keď to mám teda ohodnotiť, prítomnosť bola niekde tak na úrovni 2*, no a minulosť 5*. Škoda toho nepomeru kvality štýlu, lebo to bol až priepastný rozdiel! Takže u mňa mierne sklamanie. ()

Necron

Film vystihuje slovo "trapnost" nebo souslovi "velka, dlouha a trapna nuda". Diky spatnemu scenari, dramaturgii a rezii vsechny radoby komicke scenky bohuzel vyznivaji do ztracena, ikdyz potencial pribehu / knizni predlohy je velky. Pokud je (nebo ma byt) Stolety starik srovnavan s Forrestem Gumpem, tak mu nesaha ani po kotniky. Chvilkama jsem se nemohl zbavit dojmu, ze se tvurci nechali inspirovat ceskou kinematografii poslednich dvou dekad. ()

M.i.k.e

na Staříka jsem se extrémně těšil a jakkoliv chápu,že nelze převést kompletní knihu na plátno a je tudíž nutné upravovat a zkracovat (a většinou s tím nemám problém) v tomhle případě mi znalost knížky ubrala velkou část požitku.Knížku jsem dočetl před cca 3 týdny,takže jí mám v živé paměti a i když se film snaží udržet hlavní linii,prostě to v tento moment nebylo to co bych čekal.To,že byly vynechány obsáhle kusy s Čínou,Iránem,Severní Koreou popřípadě s Herbertem Einstenem je pochopitelné,ale přijde mi,že tvůrci v tom všem krácení a upravování (nesedla mi linie s "hlavním" bossem) připravili tohle celkem svérazné dílko o velikou část vtipu a nadhledu,kterým bezesporu disponuje.Příště se snad raději nejdřív podívám na film,než si něco přečtu...70% ()

Figu

Pro mě dokonale pojaté a notočené! Chytrý, vtipný a úžasně vyvážený příběh o dědulovi, kterej vyskočí z okna a šlápne na zmizík... Parádní název! Krásný úkaz toho, jak dokáže někdy náhoda rozhodnout o celém životě člověka. Prostě nesmí mít člověk línou hubu, musí mít nějký koníček a určitě nutnou dávku štěstí a může třeba někdy povykládat o jeho životě, jako tento stoletej staříček... 90% ()

Hees

Toto je Švédsky Forrest Gump, ale s tým rozdielom, že v tom známejšom filme bol "jednoduchší" len Forest (možno ešte ďalšia postava) a v tomto neexistuje normálna ne-hlúpa postava. Občas je to vtipné a úsmevné, ale bohužiaľ nestačí to na kvalitný príbeh. Keby tie postavy neboli všetky padnuté na hlavu a správali sa aspoň trocha racionálne, alebo aspoň jedna by bola "normálna". V prvom rade je to teda komédia. No u mňa je to slabá komédia, keď jediné jej vtipy sú zamerané na ľudskú hlúposť a nie je pokus o žiaden iný vtip. Ono sa zostáva len smiať ako dielo náhody prinesie úsmevné situácie. Jednotlivé charaktery/postavy sú nevýrazné a hlúpe. Odporúčam pred pozretím filmu úplne vypnúť hlavu lebo ju nebudete potrebovať a čim ju viac vypnete, tým viac sa vám to bude páčiť. Ja to hodnotím výhradne priemerne. Priemer tomu dávam výhradne za humor čo som sa občas zasmial pretože vymyslieť také absurdity to chce "kumšt". Vymyslieť film čo bude celý absurdný - nie ďakujem. ()

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík

Z Willa Ferrella bude stoletý stařík