Zare sa podarí uniknúť z pazúrov ruskej mafie, ktorá obchoduje s mladými dievčatami kvôli prostitúcii. Útočisko a skrýšu jej poskytne stará žena, avšak jej prítomnosť pripomína starene hrozné spomienky, na ktoré sa snažila zabudnúť. I napriek rozdielnemu veku obe zdieľajú spoločnú strašnú minulosť. (sochoking)

laik_60

silné, dramatické, dobrý výkon herečiek stvárňujúcich jednu o sestier. Očista končiaca symbolicky očistným ohňom, keď pri pohľade naň film začína aj končí. Ozaj všimli ste si, že spoločným znakom všetkých tých zlých policajtov, vyšetrovateľov, eštebákov , rusov , slovákov, čechov, estoncov, poliakov dederonov, a čojaviem kde ešte boli je, že sú a boli, obtlstlí, chlascú o preteky a a neustále náruzivo fajčia ???? ()

zette

Velmi dobre natoceny film se solidnim scenarem. Vzpominky Aliidy jsou vsak natolik silne, ze pokud by se pribeh zaobiral jen minulosti, tak si myslim, ze by byl jeste lepsi. Filmu z vyvoje dejin v Pobalti moc neni a o to vice si filmu cenim. Mym nejvetsim zazitkem v tomto snimku byl herecky vykon Laury Birn, doufam, ze jsem ji ve filmu nevidel naposledy. ()

Mishqo

Fínsko-estónska spolupráca splodila veľmi dobrú drámu o dvoch ženách, s ktorými sa život veľmi nemaznal. Jedna ako obeť stalinistického teroru z čias boja o estónsku nezávislosť, druhá ako obeť obchodu s bielym mäsom. Ich osudy sa v súčasnosti prepojili. 80% ()

netahlo

Finsko - estonska spoluprace ani nemohla dopadnout jinak. Velice pusobive a misty velice nechutne a depresivni. Zadna podivana pro prijemny rodinny vecer. ()

bari68

Estónci (v koprodukcii so Suomi) znovu dokazujú, že v Pobaltskej oblasti vo svete kinematografie platia za jednotky. Svojou depresívnou atmosférou, stvrdenou naturalistickým nádychom tvrdej severskej zimy, sociálnymi problémami a temnou minulosťou nám títo potomci Vikingov ukazujú recept na správnu harmóniu a design ich typickej, tvrdej a surovej drámy. ()

DavidS.

Láska jako posedlost, destrukce a násilí...Oběti a vrazi v jednom blonďatém pohledu...Nesmlouvavý, krutý a syrový film...Nádherně natočený... ()

Hanys_

Takhle nějak si představuju špičkový evropský historický thriller. Vážně - kdo by to po Intimní pasti od Antti Jokinena čekal...8/10 ()

Ollie235

[Cinema Mundi 2013, Brno] Další ze severských dramat, které mě naprosto dostalo. Nesmírně silný příběh, dobré herecké výkony a spousta emocí nenechají chladným asi nikoho a po konci zanechají pocit, který se jen těžko k něčemu přirovnává. I technicky je film na velmi vysoké úrovni a potěší několika vizuálně zajímavými scénami (podzimní listy v kaluži krve). Těžko říct, jestli bych Puhdistus chtěl někdy vidět znovu, tak jako tak se jedná o jedno z nejsilnějších filmových poselství, které jsem nejen v poslední době viděl. ()

mira007

Setkání dvou žen různých generací se stejnými traumaty - násilí, ponižování a znásilnění. Ač na malém prostoru tak novodobá linka ukazuje asi nejpřesvědčivěji jak asi funguje novodobá násilná prostituce. Nikdy jsem ve filmu neviděl nic tak syrově přesvědčivého. Není to pro slabé povahy a dokonce i mne se někdy mrazivě udělalo zle z některých scén ( viz. malá dcerka ve sklepení NKVD ) ()

Everyone

brrr...chlad stalinismu a soudobého pasáctví mi zmrazil na celé 2 hodiny koutky úst...psychický a fyzický teror bez hranic....od sňatkového kalkulu, přes deportaci blízkých, přetrpění mnohačetného znásilnění, výslechů, ideologického vymývání mozků, přes vykonání vražd, veřejného ponížení okázalou prorežimní propagací, kolaborací, atd...i to se dá udělat pro neopětovanou lásku...s tím musela hlavní představitelka v této nehostinné době a místě žít po dlouhé roky...její těžký úděl přeruší v pokročilém věku dívka-oběť stižená obchodem s bílým masem, jenž je veden ruskou mafií a její utrpnení si, co do hloubky ponížení snadno zadá krutostí, jíž poznamenal ji samotnou, sám osud ...po nevyhnutelné vraždě mafiánů nacistickou parabellou, sama končí i se svým utrpení, smířlivě, v plamenech...toliko estonsko-finská příze osudu, která z harmonie mysli člověka vytváří duševní paraplegiky ()

Saur.us

Dvě hodiny čisté deprese a utrpění dvou žen ve dvou časových rovinách a přeci tak podobného ražení. Tvůrci hodně tlačili na pilu a divák si neoddechne až do konce. Psychický nátlak, znásilňování a další radosti od soudruhů z východu. Pobaltí do teď trpí ze strachu z Rusa a Očista je toho jasným příkladem. ()

Aleister

Očista, multigenerační sága brutality a odplaty, je přesvědčivá adaptace kvalitního literárního díla a svědectví o dějinných událostech. Zároveň je vynikajícím příkladem postmoderního přístupu k historické látce. Ukazuje politické dějiny na příkladu osobního příběhu jednotlivce. Rozostřuje kategorie dobra a zla. Postavy mají složitý psychologický profil, jsou morálně rozporuplné a vnitřně rozervané, řeší problém kolaborace a zrady. Film nenabízí žádné správné modelové řešení. Klade otázky a zanechává rozporuplné pocity. Očista je zároveň i atraktivním spektáklem a multižánrovým hybridem. Lze ji označit za válečné melodrama, za feministický akční thriller o pomstě i za historický horor. Historická látka je prostoupena spektakulárními obrazy a melodramatickými či hororovými scénami. Nepřítel se mění v monstrum. Válka je pojata jako boj sadistických mužů proti zranitelným ženám. Tento přístup s sebou nese estetizaci násilí a reality estonského venkova. Nadsazené zobrazení brutality a sexuálního násilí se pohybuje na hranici senzačnosti. Takovýto žánrový mix pak ve spojení se silným tématem, kvalitní předlohou a smyslem pro nezapomenutelné obrazové kompozice ústí do silného emočního zážitku. ()

agassi68

Skvelé! Za dve hodiny sa dozviete o neopätovnej láske a svinstvách vojny takmer všetko. A darmo hľadám niečo, čo by som mohol tomuto snímku vytknúť.. ()

Ben Nevis

Kéž by tahle natočili Lidice. Paralela současnosti a minulosti, úžasný nápad podívat se na režim z pohledu ženy antihrdinky, která nakonec svůj hřích napraví. Liide má rozhodně mé odpuštění. ()

Gabretta

Historická linka mi přišla poutavější a jsem ráda, že jí bylo věnováno více prostoru. Část příběhu ze "současnosti" byla až moc brutální a místy i nechutná. Dohromady šlo ale o velmi zajímavý příběh se zdařilým hereckým obsazením a výbornou atmosférou! Všichni jsou mrtví. ()

milhouse333

Někdy dokáže láska ovládnout náš celý život. A někdy to může být fatální. Naprosto dokonalý recept na depresi opět z hrnce severských umělců. ()

markotter

Po očistě dokonale očištěn od všech ideálů, že by mohli být lidé dnes lepší než kdysi. Ne, tohle dávno vím, ale v Očistě to vyplouvá hodně markantně na povrch a není z toho příliš dobře po těle. Jinak příběh hodně zajímavý, spíše ten válečný, muselo to být hrozné, nejen vězet v té díře, ale být i venku a žít s pocitem, že kdykoliv někdo může přijít a celý život se otočí naruby. Oceňuju, že se režisér nebál ukázat život se vší brutalitou, ale mám dojem, že ve skutečnosti to bylo a je mnohdy ještě daleko horší. Finové opět zabodovali. ()

Keanu Reeves jako drsný ruský kmotr?

Keanu Reeves jako drsný ruský kmotr?

17.09.2013

Nějak se mu ten comeback nedaří. Jeho režijní debut Man of Tai Chi moc slávy ani peněz nepobral a obludně předražená samurajská fantasy 47 Ronin (rozpočet údajně přesáhl 200 milionů dolarů) vypadá na… (viac)