James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

Jillen

Bylo to velice zajímavé a hlavní hudební motiv k filmu je naprosto boží, ale nevím proč...asi jsem byl ospalý bo co...prostě na mě ten film působil silně nudně...vše to zachránil Willis, režie a zmiňovaná hudba...to vše je parádní...prostě to nemá takové tempo jaké bych si přál...jinak skvělé po všech stránkách. Dávám 80% ()

Džejkop

Velmi zvláštní, mystické a nenapodobitelné, těžko popsatelné a hlavně skvělé, napínavé a zároveň tak trochu varující. Brad Pitt je šílenec prvního stupně, fakt mu hráblo, chvílema jsem uvažoval, jestli před natáčením neprchl z psychiatrické léčebny. ()

aluna

Na tomhle filmu mě kromě zpracování nejvíc fascinuje ta dokonalá dějová logičnost. Ta futuristická idea o cestování časem je tak propracovaná, že nemá nikde jedinou mezeru, všechno má svůj smysl i důvod a vysvětlení. Pro mě je tohle nejlepší film v žánru sci-fi - vizuelně vypiplanej, logicky dokonale zapadající, humor skrývající (vědci zpívající Blueberry hill válej), skvěle zrežírovanej a perfektně zahranej. ()

MikO_NR_1909

Jeden z najpríťažlivejších sci-fi filmov v dejinách. Zložité cestovanie časom, ktoré vám nedá veľmi dýchať a v ktorom sa snažíte intenzívne riešiť nekompromisnú mysterióznu hru, ktorá vás pohltí a nepustí. Navyše ozdobené perfektným vizuálom a mimoriadnymi výkonmi. Intelektuálne citovo podané, určené pre diváka so silným srdcom a vyšším IQ. ()

PKD

Neskutečně kulervoucí intelektuální scifoid, který dokazuje, že Gilliamova (Monty Python) kariéra není sérií nešťastných příhod:) Životní role pro Willise a Pitta. Takto jste je ještě neviděli. A asi už nikdy neuvidíte. Rozhodně doporučuji si nějak sehnat film,který sloužil jako předloha pro tento. https://www.csfd.cz/film/131457-rampa/prehled/ ()

numi

Co všechno můžete natočit za 29 miliónů dolarů? Podívejte se na tohle a neuvěříte. Dvě obrovské herecké hvězdy, dvouhodinové strhující drama a kostýmy, které si vysloužily nominci na Oscara. Absolutní klasika. Skvělý Brad Pitt, tradičně vynikající Bruce Willis a "ten, co dělal ty kreslené animace v Pajtnech" na režisérské židli. Chcete víc? Podívejte se na bonusový film o filmu na DVD. Hodinka a půl o neuvěřitelných problémech během natáčení filmu. Od financí, přes kulisy a Gilliamovi nálady, až po negativní ohlasy při testovacím promítání. A taky se dozvíte, jak si musel Brad Pitt máknout, aby svoji roli zvládnul. (Pouze v originálním znění s anglickými titulky.) [leden 2006] ()

Vojcl

Dokonale spletitý scénář, který v závěru vyvrcholí v překvapivou pointu.. Výtečná atmosféra a bezvadné herecké výkony ústřední trojice Willis-Pitt-Stoweová!!! 12 opic je thriller, který by si nikdo neměl nechat ujít. Žádné idealizování budoucnosti a to se mi líbí :-)!!!!!!!!!!! ()

zipper111

Po dlouhé době jsem se rozhodl pro sci-fi a byl jsem unešen. Asi proto, že jsem od Bruce čekal ty jeho držky, Pitta už jsem odsoudil ještě než jsem to viděl, ale bylo tomu přesně naopak. Bruce snad ani jednou nezajokeoval, což mě překvapilo a Pitt....no nečekal jsem že může zahrát tak dobře, osobně ho moc nemusim, snad jen v Sedm nebo v Babelu, ale tady ukázal, že když se snáží, tak to jde, a šílence jsem mu i věřil. A ten příběh! Viděl jsem to zatím jednou, myslím si, že jsem to pochopil, ale určitě jsem nestíhal všechny ty neskutečné záběry, které nam Terry Gilliam předkládal jako by se nechumelilo. Opravdu parádní podívaná, která přes pár hluchých scén (ale opravdu jen asi 2) nemá snad kousky chybky v sobě. ()

Orlau32

Ptala jsem se mého 22 letého vnuka, zda tento film neviděl a zda jej mám koupit. Odpověděl :" Babičko, je to superfilm, ale tobě se nebude líbit. Jedná se o generační vkus." O to více jsem byla zvědavá a DVD jsem koupila a ještě ten večer shlédla. Musím říci, že můj vnuk měl pravdu. Není to můj šálek čaje, ALE !! pravdu mají kolegové, kteří v komentářích tvrdí, že se film musí vidět vícekrát. Je to totiž tak zamotané, že se napoprvé v tom divák neorientuje. Chybou filmu však je, že se nikde neříká, že se jedná o rok 2025 ! Nebo mi to ušlo ? Dále jsem pochopila, že malý kluk na letišti je v minulosti sám Bruce Willis ! No dobře, a to se kouká na vlastní smrt v r.1996 (kdy jej zastřelí FBI), tudíž se přece nemůže dožít roku 2025 ???!!! Výkony všech herců absolutně perfektní ! Jenom mě udivilo, že taková Hollywoodská megastar jakým je Christopher PLUMMER, vzal takový 30 vteřinový štěk v tomto filmu (hrál vědce a otce Brada PITTA). Byla bych však k sobě nepoctivá, kdybych zde dala absolutorium. Natočeno brilantně, triky úžasné i když "vycintali" moc červené barvy a zbytečné brutality. Je to Sci-fi-thriller a tak zde asi platí jiné zákony. ()

erased

Před shlédnutím 12 opic u mě nepřevládala vysoká očekávání ani skepse. Dalo by se říct, že jsem očekával jak nejlepší film všech dob, tak i odpad. Nakonec se samozřejmě nejedná ani o jedno a i od toho nejlepšího filmu mají stále míle daleko. I přesto jsem si je nadmíru užil. Ať už tísnivé scény v budoucnosti, herecké výkony pánů Willise a Pitta nebo pouhou složitou jednoduchost zajímavého děje, který při zapnutém přemýšlení nedělá žádné velké problémy, ale zároveň mozek dostatečně zaměstná. Těžko říct, který z herců v hlavních rolích si vedl líp, zda Bruce s jeho cestovními záchvaty a komplikovanou osobností nebo Pittovo geniální ztvárnění "jiného" (schválně nepíšu šíleného, protože mi takový ani při nejmenším nepřipadal) individua. Podobně težké srovnání se koná i ohledně časových rovin - všechny mají svou vlastní skvělou atmosféru, kterým konkuruje jenom málokteré jiné dílo. Na závěr se sice sluší říct, že se u filmu dá v některých pasážích i usnout, ale jeho slabá místa jsou tak těžko identifikovatelná, že pokud spánek nevyhraje, ve výsledku nijak zvlášť nevadí. EDIT k přidání poslední hvězdy po málem desíti letech: při čtení těchto starých komentářů se cítím skoro jako James Cole. A on to vlastně řekl nejlíp: The movie never changes. It can't change; but every time you see it, it seems different because you're different. You see different things. ()

Macejko

Toto bude potrebovať ďalšie pozretie. Prvú hodinu som bol mierne stratený v deji a nechápal som, čo je na tomto filme také úžasné. Avšak druhá polovica snímku začala dej postupne kryštalizovať a ku koncu som bol čoraz nadšenejší z časových paradoxov, výborného Willisa, Pitta a Stoweovej, z hudby a Gilliamovej réžie. Myslím, že druhé zhliadnutie posunie film na nekompromisných päť hviezd. Zatiaľ je to tak na 85%. ()

gogos

Cely je to opravdu jedno velke psycho... V zivote bych neveril, ze neco takoveho dokaze natocit komik formatu Terryho Gilliama. Willis zde jen potvrzuje, ze patri mezi absolutni filmovou star... ()

Tony.cs

Vynikající film. Neobyčejný a zajímavý příběh podtrhují fascinující herecké výkony Bruce Willise a Brada Pitta. Snímek který opravdu zaujme a udrží až do konce na vlně bezradného čekání, jak to asi skončí. ()

Alementina

Videno poprve 14 let od natoceni, takze jsem byla docela zvedava na tento ve sve dobe kultovni kousek, ktery mi zahadnym zpusobem unikal, ale bohuzel... dejove je to v pohode scifarna, krasne to cele zapadne na konci do kolecka, ale ja tu Terryho vizualni stranku filmu proste nedavam. ()

blackrain

Opět tu máme hrátky s cestováním v čase a lidstvo zdecimované smrtelným virem. Vymakaný film do posledního detailu. Děj je promyšlený a chytne. Není tu jediné hluché místo. Všechno funguje jako dobře namazaný stroj. Všechny ozubená kolečka do sebe bez problému zapadají. Nic neskřípe a ani nevrže. Brad Pitt se ve vedlejší roli pěkně předvedl. To byl tedy výkon. ()

SarumanKo

Silný film. Zvláštny, šľahnutý, ale silný. Nejedná sa totiž len o sci-fi s cestami v čase a apokalyptickými víziami, ale predovšetkým o silnú drámu o ľudstve a ľudskosti. Je to správne akčné a napäté, keď treba dojemné, minimálne dvakrát aj vtipné a výborne zrežírované. Proste som Gilliamovej čudesnej réžii prišiel na chuť. A vlastne mi 12 opíc atmosféricky, hudobne, pointou i herecky sadlo dokonale. A genialitu filmu podtrhujú aj úžasné herecké výkony ako Willisa a Pitta, tak aj očarujúcej Madeleine Stowe. Myslím, že ďalším pozretím nič nestratím, práve naopak, môžno odhalím ďalšie kúsky tejto úžasnej skladačky. (90%) ()

kaylin

Jestli si někdo doteď myslí, že Brad Pitt neumí hrát, že je to jen hollywoodský hezounek, ať se podívá na "12 opic". Tohle je jasný důkaz o toho, že je nejen dobrým hercem, on je skvělým hercem, který se dokáže do role skutečně dostat. Takových je opravdu málo. Dokazuje to s každým dalším filmem, ať už je to "Babel", "Benjamin Button" nebo "Moneyball". Kromě něj, ani Bruce Willis není špatným hercem, je schopen zvládnout akční, vážnou i komickou roli. Teď se musel představit jako herec vážné role a dokázal to. Jeho James Cole je tak šílený, jak je šílený celý film. Paranoia a schizofrenie se zde snoubí v příběhu, který i v divákovi vzbuzuje pocity rozdvojení, nepochopení. Šílenství se přenáší spolu s dalšími pocity, což jen ukazuje, jak výtečný je film prostředek pro vyvolání emocí. Je jedinečný se svou vizuální stránkou, kterou má Terry Gilliam prostě zvládnutou. Ale tentokrát vyšel i příběh. Během dvou hodin se dostanete na různá místa, na první pohled v jednom světě, ale na pohled druhý vlastně není jisté, jestli jste pořád na jednom místě. Jak říkám, schizofrenie a paranoia přecházejí ze scén na diváka. Terry Gilliam má také neskutečný smysl pro humor, který je vkládán do děje pouze jako taková vylepšení, pochutiny, kterých si mnohý divák ani nevšimne, ale toho pozorného zaujmou. "12 opic" je výtečný film, kf´de se nakonec i daří to, aby vše předchozí dalo základní smysl. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/05/kung-fu-dewey-cox-zkrocena-hora-12-opic.html ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil