Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Mrkvič

1. série je fajn, ale že by to byla nějaká pecka? Nebýt slavných herců a fajnových obličejů ve vedlejších rolích, nebylo by na seriálu nic moc zajímavého. Prostředí je neokoukané jen trošku a příběh je takový... anglický. Hodně nadávání, hodně taktizování, ale pořád to má takovou ostrovní sterilitu. Řemeslně nadstandardní práce, ale bez nějakých zvratů nebo silnějších emocí. 2. série je vlastně pořád to samé. Skvěle natočené. Skvěle obsazené. Na kostýmech a kulisách nejde autorům taky absolutně nic vytknout. Vypadá to prostě úžasně. Že bych byl ale přikován k obrazovce a potřeboval okamžitě zkouknout další díl/řadu, to ne. Rád se na další díly podívám, rád zjistím, kdo, jak, proč a s kým, ale nebude mi vadit dát si nějaký ten měsíc pauzu. 3. série mi zase trvala možná několik měsíců. Jako jo, vypadá to skvěle, ale prostě je to 6 hodin o něčem, co není ani moc zajímavé a zábavné. Závěr řady ale vždy vygraduje, některé věci se pro finále využijí a divák se může těšit na další řadu. I když zrovna u třetí řady ten závěr za moc povedený neberu. Sice ano, zase se trochu na další řadu těším, ale jen kvůli tomu, jak zbytek rodiny Thomasovi vrátí tu zradu. ()

LUKICKK

Jeden z nejlepších seriálů vůbec, bez pochyb, ani reálně nevím jak to zhodnotit, přišlo mi to prostě perfektní, nemám co vytknout, možná tak to, že vám tento seriál způsobí závislost na kouření. ()

Lachtaan

K tomuhle seroši jsem se musel, jako očividně spousta jiných, trochu prokousat, jakmile jsem se ale rozjel do zejména třetí série, nebylo dlouhou dobu co namítat. Cilian Murphy je jedním z mých nejoblíbenějších herců a jeho Tommy Shelby postavou, která by se s lehkostí umístila v top desítce televizních charakterů předešlé dekády. Až na finální sérii, která nepřinesla mnoho očekávaných satisfakcí, budu na tuhle gangsterskou ságu vzpomínat s velkou pokorou. ()

hanagi

Nejsem zrovna fanynka gangsterských ság, ale baví mě ten retro šarm a skvělé herecké obsazení. Sam Neill je sázka na jistotu. Cillian Murphy je prostě "divný", ten jeho chlapecký obličej (v kombinaci se studeným, nezúčastněným pohledem) mi naháněl husí kůži odjakživa (na panáka bych s ním rozhodně nešla). Zato tetička Polly, jako jediná plnokrevná a rovnocenná ženská postava, mě maximálně dostala. Každopádně je casting tak skvělý, že mám pocit, že i to mimino v kočárku muselo prokázat herecký talent. A jak mi to obvykle vadí - tady mi soudobá muzika dokonale sedla k ději. ()

geklon

Často se při hodnocení i v komentářích nechávám unést utkvělou představou a demagogií tvůrců daného díla. Demagogií nad uhozeným patriotismem a vyhrocené historické fabulaci. A většinou se to týká Amíků. Britské ostrovy můžou čerpat z poměrně hlubší a komplikovanější historické linky. Peaky Blinders se toho chytli a předvádějí, kam jsou schopni zajít. Vyhrocená pseudohistorická fraška, která se valí ve špíně povadlé britské galerky, na dně periférií Birminghamu, často evokuje Ripper Streats. Neschopnost jít svou vlastní cestou a seriálová rozplizlost a víc keců, než skutků, mě ze začátku trošku odradila. Na druhou stranu, má to skvělé obsazení, kostýmy i výpravu, nemluvě o střihu a kameře. Místy se zapomínám soustředit na to co vlastně sleduju, protože spousta věcí mi přijde jakoby navíc. Škoda být to třídílné na každou sérii, má mě to hned. A za možná i za plnou. ()

Eleanor05

Taková anglická Mafie v Atlantic City s fyzicky přitažlivějším hlavním hrdinou, rychlejším spádem a s Helen McCrory ve své zatím suverénně nejsympatičtější roli! Bohužel, pokud to opět srovnám s Mafií v AC, nemají Peaky Blinders vůbec tak silnou atmosféru, okouzlující postavy nebo hloubku. Je to takové trochu až moc na efekt. A další mínus dávám za rockovou hudbu, která se absolutně nehodí do doby, do níž je příběh situován... Mimochodem druhá série šla s kvalitou hodně dolů a závěrečné díly už vyznívaly tak trochu jako fraška. /// 1. série - 75%, 2. série - 60% ()

zigíš

Boardwalk Empire dělnické třídy (!) poválečnou dobou traumatizovaná Anglie, idustríální špína, gauněři, komouši, Nick Cave a ikonické kontury nabírající Cilllian Murphy jako vůdce gangu ..vizuál pochopitelně na jedničku.. 90% .. UPDATE (12.10.14) první dva díly druhé řady mistrovsky rozdali karty mezi staré známé -cillian, sam neill- a nové hráče -tom hardy, noah taylor- to bude ještě pekelný poker ! ()

FrajerTom

Odměna za trpělivost. Dieslový motor Peaky Blinderů se rozjíždí pozvolna. Kdo pomalejší začátek vydrží, dočká se skvělého seriálu. Cillian Murphy samozřejmě výborný! ()

šerminator

První díl byl takový seznamovací, tak sem byl v rozpacích, zda z toho nebude jen pokus ala Boardwalk Empire. Respektive ten pocit, že tohle už to bylo. Jenže do první série jsem se velmi rychle zakoukal a přišel tomu na čtyřhvězdičkovou chuť. No a pak přišla druhá série, která je asi jeden z nejlepších seriálových počinů vůbec. Třetí série se pak už veze na nastavené laťce. Ciliana Murphyho Tohomas Shelby je naprosto úžasný, nepředvítatelný a je vždy o krok napřed před protívnikama. Ostatní Shelbyovci jako Arthur a spol jsou taky pěkně zmagoření. Velkým plusem je angažování k nepoznání, krom batmanovského hlasu, Toma Hardyho a jeho Alfieho - dokonalé. Scéna industiálního Birminghamu je struhjící a kamerové dokonalé. Scénář je velmi vynikající a některé scény jsou vyhorcené a dotáhnuté na samotný okraj cítění mého těla, kdy tak lehce balancuju nad úžasem sledování a celkovým zhroucením. Nejhorší na tom seriálu je, že po shlédnutí je mi jasné, že dívat se na cokoliv jiného je ztráta času, jelikož nic lepšího tu dlouho nebude. ()

Kalidor_

Hodně mě zajímalo, co tento seriál vyšvihlo do takových výšin. Shlédnul jsem a už to vím a plně souhlasím. Jedním slovem bravo, a obzvlášť C.Murphymu! ()

Ementaler86

Stačí nahodit levnej oblek z kaufáče s poloviční slevou, do čepičky si schovat pár odmontovanejch břitů z ořezávátek a všichni se z vás můžou hned potentovat. K tomu přidáte pár ‚‚fucků‘‘ aby to dobře znělo a nesmíme zapomínat na nepřetržité očerňování plic a zpevňování jater. ()

Dexter256

Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu Tohle je prostě naprostá pecka. A každý rok se těším na další krvavou sérii ještě víc. :) ()

Daddko

Ťažko som sa s týmto seriálom lúčil, najlepší čo som doposiaľ videl. Fascinujúce Anglicko po 1 sv. vojne, priemysel, dostihy a gangy. Prechod stávky-alkohol -drogy. Ako inak okorenené humorom a kvalitnými dialógmi, kde bodoval najmä šéf židovského gangu. Z hercov zaujal viac Paul Anderson ako hviezdny Cillian Murphy. Five star movie. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)