Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Frufru07

Asi jsem staromodni konzervativec, ale serial mi prijde dost priserny. Vsechny hlavni muzske postavy jsou hipsteri, na nichz je nejzajimavejsi uces a “vytunene” obleceni. Hudba ktera vubec nefunguje (predstava, ze tam flaknu pusobivou hudbu Nicka Cavea a ono se to proste hodi ke vsemu je naprosto mimo), no nevidim na serialu nic zajimaveho. Prvni serie jeste alespon davala trochu smysl, ale dal uz je to strasna slatanina. Vitezstvi formy nad obsahem ()

MuggyCZ

Nenapodobitelný seriálový skvost, který jen tak něco nepřekoná. Dle mého názoru nejlepší seriál z meziválečného období, ukazující příběh skutečného birminghamského gangu Peaky Blinders budujícího svoje impérium napříč Spojeným Královstvím. Cillian Murphy v jeho životní roli, která mu neskutečně sedla jenom přidává temnému klimatu celého snímku. Seriál určitě nesedne každému, ale pro milovníky, temných drsných seriálu (s příměsí severoanglického přízvuku na každém kroku) je to určitý must-watch. ()

AtemuLukas

Na seriál jsem opravdu narazil náhodou, ale potvrdilo se mi to, co všichni tvrdili. Absolutně geniální seriál. Asi nemusím dlouho představovat seriál, který se už stal zdrojem memes a různých motivací. Ale přeci. Tommy Shelby je hlavní tu hlavní postavou a ztvárnil ho Cillian Murphy, který zde převedl neuvěřitelný výkon. Tommy zde vede rodinný podnik společně se svými bratry Arthurem, Johnem a tetou Polly. Samozřejmě se jedná o nelegální podnik, konkrétně o gipsy gangu který má prsty opravdu ve všem.  Seriál má aktuálně šest řad přičemž první série je skvělá, ale má trosku delší náběh. Přičemž bych řekl, že právě od třetí série mají postavy značně viditelný charakterový posun. A to hlavně Tommy a Arthur. Přičemž druhá série mi připadala o něco slabší, než ty zbylé. Naopak série pátá a šestá má největší posun, co se týká Tommyho charakteru.  Co se týká zpracování, tak nemám co vytknout. Ať se jedná o hudbu, děj, herecké výkony, to vše tu je na vysoké úrovni. Asi nejslabším místem seriálu může někomu připadat, lehce pomalý posun. Hned vysvětlím.  Některé díly mají měně akce a jsou spíše “povídací” díky čemuž se pěkně rozvíjí celý příběh, ale pro příznivce akce bez děje tu může nastat problém.  No ale abych jenom nechválil. Co mi trochu vadilo byl závěr šesté rady, kde jsem měl rozpolcené pocity. Jako jo jedná se o skvělé zakončení série, ale zároveň nechává otevřené spoustu dějových linek a některé zase naopak vytvoří. A právě proto doufám, že zvěsti o filmu který by mohl nadobro uzavřít všechny linky a pokud by se tak nestalo, tak i závěr poslední série je dosti důstojný. ()

Nellaron

Seriál boduje neskutočným štýlom, cool faktorom, parádnou kamerou a famóznym soundtrackom. Shelbyovci sú gangstri, ale budete im fandiť. Seriál vám poskytne množstvo bitiek, prestreliek, nahoty a sexu. Príbeh je v každej sérii zaujímavý. Teda okrem poslednej 6. série. Tá stráca dych, téma je príliš politická, akcie prudko ubudlo a všetko sa vlečie. Prvých 5. sérii je za 5*, ale tá posledná to kazí. ()

supEnoc

Hodně řad bylo solidních, nicméně po té poslední musím hodnocení snížit. Nejslabší byl asi scénář, nicméně podle mě toho nefungovalo mnohem víc. Celá storyline tý série je pretty fucking stupid a určitý scény jsou cringeworthy. Smutně zakončená arc mnoha postav. V poslední době fakt scénáristi nejsou schopný napsat worthy finiš. ()

TenKratofil

Někdo se vyrovnává s hrůzami 1. světové války jako Hemingway či Erich Maria Remarque, pak je to Thomas Shelby, kde on a jeho bratři a gang Peaky Blinders si prodírá cestu na výslunní. Birminghamský přízvuk je exkluzivní a celkové herecký výkon je na špičkové úrovni.  S čistým srdcem můžu doporučit všem lidem a kuřáci, připravte si hodně cigaret, seriál vás nenechá chladnými minimálně o půlku víc, než nekuřáky. ()

DanP

1.série geniální. Jenomže v 2.sérii už mi to připomíná telenovelu o nenaplněné lásce,více se to soustředí na milostné vztahy. POZOR SPOILER: V závěru 2.série,kdy vše graduje a blíží se finále,přiběhne holka jen tak oznámit...jsem s tebou těhotná. Normálně jsem si v tu chvíli myslel že toho Tommy nechá, hupsne s těhulí na toho koňa,co koupil a v záři zapadajícího Slunce a cigaretového kouře, odcválá žít klidný život. ()

MarekTulen

Peaky Blinders neboli o mnohem horší název Gangy z Birminghamu, je dost funkční seriál se zajímavými prvky, zvraty a tak dále.. Funguje je to naprosto parádně a co by mělo být u každého seriálu jsou vazby, k seriálu si i za ten krátký čas vytvoříte vztah, a porovnat si později první sérii s poslední fakt stojí za to. Cillian Murphy do takovýchto rolí naprosto sedí, samozřejmě i tu. Podle mě to má přestřelené hodnocení ale chápu proč se to lidem líbí, pro mě jednorázovka výborná. ()

PanLord

Rozhodně jeden z nejlepších seriálů, které si dnes můžete pustit na Netflixu. Funguje jako krásná porovnávačka toho, jak to v organizovaném zločinu chodilo kdysi dávno k tomu, jak to funguje dnes - nekompromisní devastace těl vyvalených na veřejnost před 100 lety vs náhodné skoky z oken ve 21. století. Řekl bych, že vyprávěcí část je v seriálu znát mnohem více a tolika akce se nedočkáte. Spíše sledujete politické pletichaření mezi zkorumpovanou policií, respektive státní agenturou, a hlavním hrdinou toužícím po legálnosti svého ekonomického bytí. kdy se sem tam vydá do londýnského podsvětí. Když si vzpomenu na reálné případy gangů, zejména těch sicilských, existuje u nich jakýsi vzor chování směřující do ovládnutí systému konkrétního státu. Peaky Blinders se však drží při zemi, jsou to malé ryby a do velkých vod zkrátka nedoplují. Nicméně příběh vás pohltí, místy unaví, ale za ten čas shlédnutí rozhodně stojí. ()

TommyC94

Bohužel jsem dvakrát došel max do druhé série. Ačkoliv tento žánr miluji, vůbec nic mě nezaujalo. Hudba až na pár vyjímek katastrofální, absolutně do té doby nezapadá, až na hlavního hrdinu mi herecké výkony ostatních herců připadají podprůměrné. Oproti Boardwalk empire, který je za mě špičkový, je toto pro mě bohužel nicneříkající trápení. ()

T1000

Cillian Murphy ve své životní roli, jakožto Thomas Shelby je Michael Corleone 21. století. Peaky Blinders je nejlepší gangsterský seriál všech dob, stupňující se napětí, dokonale propojení s událostmi první poloviny 20. století, skvělé charaktery postav, výprava a syrová kamera, no prostě to musíte vidět! ()

FarWest

Přestylizovaná hipster mileniál kravina, dost typická pro dnešní plastikovou seriálovou produkci, kterou celou dobu táhne jen Murphy a chvílema Hardy. Ze začátku to ještě zaujme svým edgy vizuálem a chvílema se i zdá, že by to mohlo mít koule, ale po pár dílech člověk zjistí, že se to jede ve své konformní nudné koleji a že se to bojí skoro i vlastního stínu. Hrozně mě štval ten sépiový filtr, co na to někdo na začátku jebnul, s pocitem, že to bude působit hrozně retro, ale ve výsledku je to zas jen plast. Spousta postav nudných a několik vyloženě nesympatických. Soundtrack náhodně složený ze současných interpretů, co se nehodí ani k místu ani k době děje. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)