Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

barny120

Krásna gangsterská sága, kde všetci chcú zničiť toho Tomyho, polícia, taliani, židia, číňania.. a ten Tomy vždy z toho nejak vyviazne. Toto je v skratke. Seriál sa rozbiehal pomaly, no keď sa rozbehol tak bolo ťažké z neho vyskočiť. Seriál je dlhý, a tak logicky mal aj hluché pasáže. Bolo tam veľa sexu a násilia. A k tomu tvrdá rocková hudba. Páčilo sa mi to tak na 4*. ()

McGuffin

Gangy z Birminghamu, Peaky Blinders je rodinná sága o rodinném podniku a rodinných vztazích, kde se hodně mluví a všechno dlouho trvá, ale zato dobře dopadne. Prý se živí zločinem, ale ten nebývá vidět, zato je o něm slyšet. Prý mají nepřátele, ale s těmi nebojují, jen smlouvají Prý jim jde policie po krku, ale většinou neviditelná jen v kancelářích trochu intrikuje. A prý mají v rodině bez otce a matky konflikty. Možná, ale ani na bulvár to nevydá. Jestli tohle má být zločin, pak si pusťte návod na lego, a hrůzou neusnete. https://www.macguffin.cz/ ()

evita_

Neohúrilo. Ale, že vôbec. V polovici druhej série som to prestala pozerať. Jednoducho ma to vôbec nebavilo a radšej teda budem venovať voľný čas seriálom, ktoré za to stoja. Tento nie. Jedna hviezda výlučne pre Cilliana Murphyho. On bol skvelý. A to je asi tak všetko čo na tom seriály bolo skvelé, a to je dosť málo. ()

Naive

O tomto gangsterským nářezu můžu napsat jen samé superlativy, od hereckého obsazení (charismatický Tommy Shelby, geniální Alfie Solomons, všichni záporáci a všechny nejen Shelbyovic ženy), vykreslení atmosféry, kostýmy a celkově styling, gradace děje a nakonec perfektní hudba, která všechno umocňuje. Toto dílko se nemůže nelíbit. Dávám plný počet po zatím čtyřech sériích ()

duch9

V tomhle seriálu je všechno - napětí, historie, láska, nenávist, zbraně, peníze, chudoba, rodinné vztahy, intriky, duševní onemocnění, touha po moci, náboženství...Myslím, že každý si tam najde nějaké své téma a proto je tak oblíbený. Navíc skvělé herecké výkony, charismatičtí herci v čele s Cillianem Murphym, bezvadný scénář, krásné prostředí. Vůbec nevím, co vytknout. Koukala jsem kolikrát do noci a těšila se na další díl. Miluju ho! ()

Wolfis

"Because we can, because we fucking can and if we can we do!" úvod: Pri tomto seriáli som si uvedomil, že podvedome vyhľadávam a obľubujem seriály, v ktorých hlavným motívom sú buď drogy, násilie, podvody, vyšetrovania alebo inak negatívne aspekty. Celkom ma to prekvapilo, až som sa začal nad sebou zamýšľať, či som v poriadku, keď ma fascinuje toľko zla a nešťastia druhých. Na druhej strane však treba uznať, že tvorcom pri takýchto žánroch ide naozaj karta a nie je tým pádom ani prekvapujúce, že sa takéto typy seriálov nachádzajú väčšinou na popredných priečkach aj v samotných rebríčkoch, takže niečo na tej popularite bude. Keďže som opäť zabudol písať recenziu s čerstvými pocitmi po jednotlivých sériách a od tých prvých prešiel už nejaký čas, budem seriál hodnotiť z celkového dojmu po 5. sériách. Už nejakú dobu som tento seriál registroval, ale akosi ma nelákal. Dnes už však ľutujem, že som sa k nemu nedostal skôr, keďže sa hneď zaradil medzi moje najobľúbenejšie. Takže ak s tým stále váhaš, určite ho začni v najbližšej dobe pozerať! obsah: V prvom rade treba pochváliť úžasnú atmosféru seriálu, ktorá vďaka dokonalej vizuálnej stránke krásne v detailoch vypichuje prostredie Birminghamu z obdobia 20. rokoch 20. storočia. Divák sa tak od prvého dielu dokáže nie len príbehovo, ale aj pocitovo naladiť na Anglicko tesne po prvej svetovej vojne, s ktorou úzko súvisí vykreslenie začiatku príbehu aj charakteru postáv. Nájdete tu krásne prepojenie s politikou, políciou a jej "vplyvom", postavením ľudí v spoločnosti, ako aj rôznymi praktikami z tejto doby. Seriál je do určitej miery inšpirovaný skutočnými udalosťami, ľuďmi, ako aj samotným gangom, jeho názvom či praktikami. Dej tak dokáže pôsobiť veľmi "aktuálne" k danej dobe a rôznym spoločenským témam, ktoré sú tu zakomponované na základe historických udalostí, aj keď má značnú časť fiktívnu. V popredí tohto všetkého sa teda odohráva príbeh spomínaného rodinného gangu z Birminghamu pod názvom Peaky Blinders, ktorý je známy svojimi plochými čiapkami, ktoré nosia jej členovia. Výnimočné sú tým, že majú v špicoch všité žiletky, ktorými dokážu odzbrojiť a oslepiť nepriateľa, čo je zároveň ich istým "podpisom". Na čele organizácie stojí mladý, ambiciózny Thomas Shelby po boku dvoch bratov - najmladšieho Johna a najstaršieho, no zároveň najviac prchkého Arthura. Tento rodinný "podnik" dopĺňa ich teta Polly, ktorá sa oň starala počas slúženia bratov na vojne, a v neposlednom rade ich sestra Ada, ktorá sa ako jediná zapája najmenej do aktivít gangu. Vývoj deja a takisto postáv či ich vzájomných vzťahov počas všetkých sérií bol naozaj plynulý a dynamický, postavy majú veľmi dobre rozdelené charakterové vlastnosti, čo bolo vidno hlavne v rámci členov gangu, ktorí sa krásne vzájomne dopĺňali svojimi schopnosťami, ale aj slabosťami. Steven Knight tu odviedol naozaj kus dobrej roboty. Obsadeniu sa nedá vôbec nič vytknúť, postavy aj samotných hercov si proste zamilujete. Sympatický Cillian Murphy ako Thomas Shelby nenechá chladnou nejednú diváčku a zase pôvabná Annabelle Wallis ako Grace nejedného diváka. Veľmi príjemným prekvapením boli aj ďalší zaujímaví a známi herci, ktorí sa tu objavili neskôr, ako napríklad Tom Hardy či dokonca Anya Taylor-Joy, ktorú by som v tomto seriáli vôbec nečakal. Všetky postavy sú naozaj veľmi príjemné, kontrast medzi zápornými a kladnými postavami je slušný, aj keď som mal miestami pocit, že majú záporáci v šanciach a postavení výrazne navrch, čo ma neraz nenechalo chladným. Emócie u diváka tu teda pracujú na plné obrátky a akcia, streľba či krv je už neodmysliteľnou súčasťou každého dielu, ako aj počet vyfajčených cigariet, ktoré, pochopiteľne, k tomuto obdobiu patria. Pripravte sa taktiež na rôzne drsné súboje gangov, pri ktorých brutality nie je nikdy dosť a keď si myslíte, že to už nemôže byť horšie alebo, že akcia či problémy utíchajú, príde vzápätí zase niečo nové. Titulná pieseň „Red Right Hand” od skupiny Nick Cave and the Bad Seeds krásne dopĺňa seriál a vďaka svojej originalite si ju budete už navždy spájať s týmto seriálom. Ja osobne som si ju hneď zamiloval a musím oceniť, aký priestor a dôraz dávali tvorcovia tejto skladbe v úvodných častiach jednotlivých dieloch, kde ju dokázali originálnym spôsobom napasovať do samotných záberov a vytvoriť tak vždy jedinečné "intro" dielu. Škoda, že po niekoľkých sériách toto upadlo a spomínaná ikonická znelka začala absentovať. Úvod začal byť tak viac stereotypný, no našťastie kvalita zostala v rámci možností na rovnakej úrovni. Menšie výkyvy od prvotnej podoby a sile príbehu zaznamenala až nejaká 5. séria, ktorá sa začala až príliš motať okolo politiky, čo by nebolo úplne na škodu, keby nezačali absentovať drsné bitky gangov, na ktoré si divák dovtedy zvykol. Našťastie táto séria skončila veľmi napätá a otvorená, takže diváka nechala naladeného na finálnu 6. sériu. zhrnutie: Peaky Blinders si ma získal najmä svojim úžasným dynamickým príbehom, ktorý má čo ponúknuť aj po 5 sériách, nekonečnou akciou, brutalitou a napätím, ako aj ikonickým a originálnym soundtrackom či detailne prepracovaným vizuálom a autentickou atmosférou. Jeden z tých seriálov, do ktorých sa maximálne vžijete a prestávate vnímať, že sledujete fiktívny príbeh a nie realitu. "By order of the Peaky fucking Blinders." /celkovo: žiletkových 97% - 1. séria: 95%; 2. séria: 100%; 3. séria: 100%; 4. séria: 100%; 5. séria: 90%/ () (menej) (viac)

Answear

Velká spokejonost s 1, 2 a 4 řadou ( 4. řada hlavně, díky Adrienu Brodym). 3 a 5 řáda, hrozně utahaná a nezábavná. Ale za Cilliana Murphyho a Adriena Brodyho 4*. ()

DANJELKO

tri serie pozreté, dávam 5 hviezd, dotiahnuté do posledného detailu od kamery až po poslednú šnúrku na topánke Thomasa Shelbiho. Akcie sú fakt super, dej je tiež pekne zapletený ale vždy sa to rozuzlí, soundtrack je návykový ako máloktorí. Z titulkami to je najlepšie neviem či to preložili ale nebolo by to tak dobré, potom by človek nepočul tu legendárnu hlášku " In order of Peaky fookin blinders" ()

PETERSEQ

Tento typ seriálu je vytvořený přímo pro mě. Výtečná gangsterka se zajímavým rozuzlením na konci každé řady navíc Cillianovi tato role padne jako prdel na hrnec. Bohužel jde dát jenom 5 hvězdiček. ()

achai

Skvělé kostýmy, pěkně zachycená doba, skvělý děj, dobří herci, perfektní kamera a především - mafie kam se podíváš. Tohle prostě chceš! ()

pepazapo

Budu hodně osobní Peaky blinders je jeden z nejlepších seriálů dnešní doby tvůrce Steven Knight dokázal vdechnout život Gangu o kterém mu prý udajně strýc vyprávěl příběhy je to prostě bonba kdo neviděl tak musí napravit.Zhlédnuto všech 5 sérií a těším se na šestou ()

MatoPalkes

Steven Knight napísal seriálový klenot. Parádny vizuál, skvelá hudba, herci idú na maximum, do toho staroanglické prostredie. Pribúdajúce série vôbec nepoľavujú, práve naopak . ()

Escobar

Tak za mě, bohužel. Vydržel jsem až do třetího dílu, třetí série, ale přijde mi to pořád dokola. První série mě celkem zaujala, ale pak už mi ti to přišlo dost čitelné a nudné. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)