Strach a hnus v Las Vegas

• Česko Strach a hnus v Las Vegas (viac)
USA, 1998, 118 min

Paródia amerického sna z dielne bývalého člena kultovej komediálnej skupiny Monty Python. Kultový film Terryho Gilliama a jeho šialená jazda mestom Las Vegas za najbizarnejšími zážitkami, aké sa vám môžu stať. Johnny Depp a Benicio Del Toro v pikantných scénach najrôznejšieho druhu vo filme, v ktorom zistíte, že o pôžitkoch vlastne neviete nič. Presvedčte sa na vlastné oči, že Amerika je skutočne krajinou neobmedzených možností. Pretože pri tejto pánskej jazde celkom stratíte dych... (STV)

MrCreosote

Dvouhodinový trip, který nám bez pauz a vydechnutí ukáže zběsilou drogovou jízdu tradičně výborného Deppa a netradičně vypaseného Del Tora, kterému toho Samojce bez námitek žeru po celou stopáž. Stačí si přibalit špetku LSD, dva pytle trávy, trochu kokainu a lahvinku éteru (doktor Kwarz z Limonádového Joea by měl velkou radost), režii svěřit osobitému Terrymu Gilliamovi a může se vyrazit. S Terryho natáčecími postupy se divím, že všichni herci natáčení ve zdraví přežili, protože mně by z toho všeho asi hráblo. A viděl bych velké ještěry a neexistující netopýry. P.S. Tobey Maguire tuhle roli už nikdy nepřekoná. ()

Skrk

Musím dát za pravdu a uznat, že celá Beat generation a mé milované Keroacovo veledílo "Na cestě" působí o proti H. S. Thompsonově knize jako nedělní procházka po letním rozkvetlém parku, ve kterém slyšíte bzukot včel. Totéž tvrdím i o geniální Gilliamově filmové verzi, která ačkoliv je dle mého dost věrná, zachytila Hunterovo vizi o krapet více a lépe. Smutný a nejvtipnější film, který jsem poznal a zamiloval se do něj, ale až napodruhé. Báječná psychedelická road jízda s docela stále aktuální myšlenkou, která dala Deppovi a Del Torovi životní role. Strach a hnus v Las Vegas ve mne zraje každým zhlédnutím jako víno a nemůžu se jej v tu chvíli nabažit. NIKDO film nepochopí tak přesně, pokud žádnou z danných drog nezkusil. ____ 25.6. 2013 - Myslím, že jsem u "Strachu a hnusu" dospěl do absolutního stádia pochopení. Majstštyk. ____ 27. 4. 2014 – V tomto týdnu jsem se k tomuto mistrovskému dílu vrátil celkem 3x a Gilliamovo "Strach a hnus" ve mne ležel natolik, že jsem se vrátil i k tomu od Huntera S. Thompsona, ale začal jsem se zajímat i o doktora žurnalizmu důkladněji. Síla. ()

Zeebonk

Geniální snímek podle ještě o fous geniálnější knihy. Ničí věty o konci šedesátých let neměly takovou hloubku jako ty Hunterovo, nikdo nebyl takový génius a zároveň prohnilý parchant a nikomu by se to nepovedlo zfilmovat lépe než Terrymu Gilliamovi. Strach a hnus v Las Vegas je po všech stránkách fenomenální, Johnny a Benicio ve svých životních rolích, Hunterovo geniální cameo, perfektně sestavený soundtrack - Jefferson Airplane, Bob Dylan, Tom Jones, Yardbirds, Ohio Express nebo taková Debbie Reynolds (What kind of rat bastard psychotic would play that song right now, at this moment?), nezapomenutelná psychedelická stylizace a vlastně jedna šílená nádherně upřímná výprava za americkým snem. Je to nejvtipnější a zároveň nejsmutnější film, jaký jsem kdy viděl, neboť začátek sedmdesátých let je sám o sobě jedna plačtivá nostalgická epizodka nad dozníváním těch šedesátých, a v mém srdci má stálý VIP flek, který mu už nikdy žádný film nevezme, jelikož Strach a hnus v Las Vegas je jediný svého druhu a já ho budu vždy milovat nadevše. ()

Suzie05

Docela lituju, že jsem si k tomu vzala jídlo.... Scéna, kde Benicio máčí svůj řetízek v záchodě plném zvratků mi neudělala moc dobře. ()

Torision

Herecký duo bylo jediným důvodem toho, že jsem to vůbec *dokoukal, protože koukání na Deppa sjetýho "étherem" bylo až nadmíru zábavný. Jinak po všech stránkách zklamání. Žádnej nosnej příběh, pointa, jen Depp a Del Toro ládující do sebe pilulky a lajny. Jako sonda do života dvou smažek super, jako film nuda. Zdejší hodnocení nechápu. ()

sidzej odpad!

Nemám vo zvyku hodnotiť filmy z ktorých vidím zhruba 20 minút ale dlhšie som sa už nedokázal trápiť. Terryho Gilliama som nikdy rád nemal a ani mať rád nebudem. Podobne ako pri Monty Pythonovi som nepochopil čo chcel "pán umelec" týmito sfetovanými víziami povedať. Komédia? Takýto druh humoru mi je vyslovene proti srsti, nepomôžem si. A nezachránil to tentokrát ani plešatý Johnny Depp. EDIT: Ani na 2. pokus som to nedopozeral. Po prvej hodine som bol nútený to vzdať. ()

F.man

Nejdříve to pro mě byl zmatek, poté rádoby cool dílo dělané pouze na efekt a momentálně se nacházím v momentu kdy mě docela bere a ve své podstatě mi příjde i poměrně chytré. Někdy to možná upřesním, možná dokonce změním, protože tohle je opravdu specifická záležitost... "Look, there's two women fucking a polar bear!" "Don't tell me these things. Not now man." ()

PauloZ

Nehorázná drzost natočit takový snímek, který je postaven na tom, že se taky jako divák sfetuju, abych vůbec porozumel vo co go. Ale musím řict, že skvělé, šílenost nad šílenost a dokonalý Depp s Del Torem. ()

ledzepfan

Gilliam tu předvádí téměř doslovný přepis knihy aby pak (bez varování)vyškrtnul její nejdůležitější kapitolu(která usazuje celý příběh do jakéhosi myšlenkového smyslu)-já se ptám PROČ? ()

ladko

"A trip to remember." No, pre niekoho, kto má s drogami skúsenosti, sa tento film ľahko stane geniálnym(ešte keď si k nemu šľahne) a sám osobne takého poznám. Z môjho pohľadu(max. tráva) mi film absolútne nič nedal, zaujala ma jedna jediná scéna a zbytok filmu som mal len nervy, že čo za somarinu to pozerám. Depp ťažko prehráva a celý tento výlet je o ničom, nudný a pridajte si koľko chcete negatívnych prívlastkov. ()

bublajsa

Tenhle film je jedním z těch, který buď milujete nebo jimi opovrhujete. Kompromis je možný málokdy. A v tom je jeho kouzlo ... a taky v geniálním Beniciovi (kterýmu udělala tahle role v profesním životě peklo), skvělém Deppovi (na první pohled těžce přehrávajícím, ale on moc dobře ví, co, jak a proč dělá a hlavně koho hraje), úžasným soundtracku, nezapomenutelných hláškách a perfektních scénách. A pokud jste jedním z "vyvolených", dojde vám, že ono to tak opravdu funguje, všechno je tak, jak má být a jinak se to ani stát nemohlo. A mě tenhle výlet neomrzí. Navíc je tohle jeden z mála případů, kdy film předčil svou knižní předlohu. "I just wanted to carve a little Z on your forehead." ()

Krissty

Kdybych tenhle film viděla před 10 lety, říkala bych si, že takhle určitě bude Depp vypadat po padesátce.. Ale naštěstí to ani zdaleka nehrozí! :D No každopádně svoji roli zahrál parádně a chvílemi jsem v něm viděla náznaky pohybů jeho pozdějšího Jacka Sparrowa :) Byl prostě dokonalý, nikdy jsem neviděla lépe zahraného feťáka!!! I Benicio Del Toro se mi hodně líbil, což mě možná i trochu překvapilo... Ale ten jeho "pupík" byl opravdu kvalitní! :D Moc příjemným zpestřením pro mě byli Christina Ricci, Tobey Maguire i Cameron Diaz.. :) Film je natočený parádně, nakloněná kamera je skvělá a chvílemi jsem se díky ní tak ponořila do děje, že jsem přemýšlela, jestli to na mě taky nemá nějaké omamné účinky :))) Super, čekala jsem to horší :) ()

baribal

Až překvapivě výstižně vyjádřil Gilliam gonzo styl, jenomže gonzo styl mi není zrovna blízký. Zatím dávám tři hvězdy, ale strach a hnus je rozhodně film, který chci vidět znovu a zkusit mu porozumět více. ()

Krt.Ek

Přestože má Terry Gilliam nezaměnitelný rukopis, nejsem bůhvíproč schopen si jeho filmy užívat, potvrdilo se to jak u antiutopického filmu Brazil, tak u v pravém slova smyslu komediálně tragického Krále rybáře. Výjimkou, jak vidno už podle ohodnocení, není ani tato drogová road movie "Strach a hnus v Las Vegas", a to navzdory tomu, že věčně sjetý Raoul Duke Johnnyho Deppa je okouzlující postavou a některé drogové epizodky jsou jednoduše geniální ukázkou vizuálně tvůrčí inteligence. 60% ()

Pan Filuta

8/10 Nikterak se nedivím rozporuplným hodnocením tohoto filmu. Těžko říct, kde je pravda. Já se přikláním k pozitivním komentářům. Je to peklo, ale nic víc v tom nehledejte. ()

Bakllazaan

Když jsem si přečetl, že to je celé o stavech v naprostém 110 procentním drogovém deliriu, hned jsem si dokázal představit jak to Gilliem se svými bizardními představami dá dohromady. Ale když jsem se na to koukal poprvé, tak jsem to po 20min rozpačitě vypnul. Důvod byl ten, že se tam vlastně vůbec nic nedělo. Chyběla mi tam zkratka základní příběhová linka, které bych se zachytil. Po pár dnech sem si ale řekl, že to přeci jenom zkusím. A vida. Už jsem si to užíval. Ten film si prostě musíte užívat a mít na něj náladu! Nic jiného. Je to dost podobné jako film UP IN SMOKE s Cheech Marinem (Desperádský barman). Pokud totiž ten film neberete podobně, jako hlavní postavy těchto filmů celý svět,není šance aby se vám ten film líbil. ()

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (viac)