Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého. (ASFK)

ljukyljuk

Tento film fakt považujem za skutočné umenie. Síce mi trvalo istú dobu zžiť sa s jeho svetom či symbolikou, ale potom som si už len užíval jedno z najlepších a zároveň aj najnepríjemnejších zobrazení absurdnosti systému a ľudských charakterov... A ak som na niečo momentálne zabudol, tak preto, že som ešte stále v miernom šoku z toho záveru. Jednoznačne odporúčam vidieť ()

mvukotic

Veľmi zaujímavá vec. Kdesi som sa dočítal, že Terry prenáša do snímky kafkovskú atmosféru a nádych absurdity, ja som však od spisovateľa toho veľa neprečítal, takže neviem posúdiť, snáď len z toho, čo som o jeho románoch počul. Byrokracia dotiahnutá do extrému, orwellovský chod spoločnosti, ľudia, ktorí sú iba čísla v tabuľkách a korporátnych procesoch, to všetko je silno cítiť v Terryho prvom scifičku. Oproti tomu láska ústrednej dvojce pôsobí v takto nastavenom svete ako perla medzi hovnami (čo môže byť ďalší orwellovský aspekt), hoci tu chémiu som až tak nepocítil. Pre mňa napriek výbornej atmosfére trošku prepálená stopáž a nudný vizuál. 7/10 ()

BigBang

Byl jsem neinformovaný předem, že to není (tak úplně) komedie. O to silnější pecku jsem jako divák této antiutopie dostal: neznám žádný srovnatelný film, který by ukazoval, jak se dostat do světa 1984 cestou ochrany svobodného světa proti terorismu. Iritující na tomto filmu je především jeho politické vyznění - ukazuje alternativu bezprávného světa, kde však fungují třeba svobodné finanční služby a rétorika se neliší příliš od naší doby. Už je to pár let, co jsem Brasil viděl. Ale jsou motivy, které se nezapomínají: (i) dítě na návštěvě u tatínka v práci, který z kanclu odchází mučit dalšího vězně, a (ii) finanční poradce, který vězňům mezi výslechy nabízí hypotéku na financování nákladů řízení, které musejí platit. ()

Kingjiri

Terry Gilliam nezklamal a dokázal mě svym dalšim filmem, kterej se pohybuje v červenym hodnocení, spolehlivě nezabavit. Vzhledem ke stylu režiséra jsem moc neočekával, ale nenapadlo mě, že bych Brazil nepochopil. Takže jsem celou dobu sledoval jenom divnýho chlápka, u kterýho jsem netušil, o co mu vlastně jde a kterej se na svý cestě setkával s uchylnejma postavama (báby s plastikou, zpívající poslíček, rádoby terorista De Niro atd.). Pro mnoho lidí evidentně lahůdka, pro mě jenom nudná a ujetá fantasmagorie beze (mě známýho) smyslu, dvě slabší hvězdy. ()

waska

Nevím, nějak na mě tyhle utopistické světy ( byť v lecčems podobné tomu našemu ), kde vládne byrokracie a Velký Bratr nás svým okem sleduje, moc velký dojem nedělají. Byť vizuály jsou skvělé, taky si s tím Gilliam pořádně vyhrál, a měly by filmu spíš pomoct, v tomto případě však přidávají na zmatečnosti. Pryce je výborný, de Niro se ve filmu jen párkrát mihne a jinak kde nic tu nic. Sice chápu, že režisér vše bere s nadsázkou, mě si tímhle filmem nezískal. ()

SeventySeve

Byrokracie, konzum, propaganda, nesvoboda a plno jiných neduhů moderní společnosti v tomto nadčasovém snímku vrcholí v jeden ohromný What the fuck film. Možná bylo těch nápadů trochu příliš, na druhou stranu došlo k určitému přehlcení informacemi, čož se k tomuto filmu docela hodí. Mno a De Niro ve vedlejší roli byl dokonalý. ()

Joski

Veľmi originálny klaustrofobický Kafkovsky kúsok z dielne Terryho Gilliama, ktorý zaujme len náročnejších divákov. Bizardnosť, geniálne prepracovaný vizuál či citácie z dejín filmu sú hlavné plus tohto nezvyčajného diela. Určite patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. 100% ()

driver005

Pokud bych měl na něčem prezentovat význam slova "nadčasové", vytáhl bych ze své filmotéky Gilliamův Brazil. Neskutečné množství nápadů zhuštěných do pouhých, zdůrazňuji - pouhých 131 minut. Popisovat cokoliv z obsahu je zbytečné a řekněme si narovinu - dost složité a pro mě osobně asi i nemožné. Poprvé jsem Brazil viděl v patnácti, což jak se s odstupem čtyř let ukázalo, bylo moc brzy. Rozhodně nejde o snímek pro každého, ale ten, kdo si jej užil stejně jako teď já, mi dá za pravdu, že i za deset let bude Brazil náramnou podívanou - jak vizuálně, tak obsahem. Málokdy se mi stane, že bych ještě třetí den po zhlédnutí měl před očima některé scény z filmu. Hvězda navíc. ()

raiN[ratm]

Jedinečné spojenie skvelej psychologickej protitotalitnej drámy s humorom v štýle Monty Pythonovcov, ktorý mu iba pridáva na dusnej atmosfére. "Give my best to Alison and the twins." "Triplets." "Triplets? My how time flies.." ()

M4rkl4r

[TOP10]Epochální obraz trpké budoucnosti , jemuž vládnou despotičtí úředníci a lidé povětšinu času plní funkci podřadných psacích strojů. Všechno funguje podle směrnic , které diktuje striktní systém. A co se stane , když systém selže? A o tom je tento film. Většina postav jsou jen matné bezpáteřní loutky ovládáné nesmyslnými pravidly, které jsou nad vším ostatním. Není snadné mít sny a žít na tomto místě. Atmosféra tohoto klaustrofobického světa je cítit z každé jeho scény. Spousta záběrů má úžasný poetický nádech , který vás ještě o něco blíž posune tomuto bízarnímu místu. Styl, jakým je film vyprávěn, neni vykleštěn nějakou masovou šablonou. Naopak - je velmi osobitý a velmi těžko stravitelný pro běžného diváka. Rovněž herecké obsazení je zajímavé. Ať už hlavní postava(Jonathan Pryce) či ty vedlejší(Michael Palin, Rober De Niro) , tak všechny jsou skvěle zahrané. Pokud vás láka trýznivá atmosféra této relativní budoucnosti s místy humorným dějem , tak vřele doporučuju. 90 % ()

venca206

Neuvěřitelné! Tak těžce stravitelný, ale zároveň skvělý film jsem nikdy neviděl.. Je až k nevíře, jaký mám bezprostředně po shlédnutí tohoto díla zmatek v hlavě.. Nevím zda dát odpad, či plný počet hvězdiček.. Buď je to totální blbost a nebo geniální film.. Každý si to musí přebrat sám! ()

hero_bk

Asi moc náročnej film na to, abych si ho pustil v deset večer poté, co jsem vstával v pět, celý dopoledne tahal cihly a celý odpoledne maloval pokoj... To, co mi zůstane v paměti je strašné množství absurdních nápadů, kavkovská byrokracie a vracečkový konec, což vážně nemám rád. ()

Izz

Fascinujíccí,nestárnoucí podívaná,představující utopii v nejčistší podobě,navíc s vybroušenou obrazovou i zvukovou stránku.A o tu v tomto případě jde především,i když brilantní herecké výkony taky nejsou na škodu. ()

Bounded

Terry Gilliam je vizuální genius a jeho "dřevěnné" triky nakopou v pohodě zadky mnohým dnešním digitálním efektům. Výtek mám málo. De Niro je tu v báječné a nezvyklé roli, hláška o nekrofilii je památná, ale na pět by to bylo pouze pokud by mi přehnaně vtíravý internet neoznámil, že [SPOILER] tento film má "ending twist". ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (viac)