Neznáme dejiny Spojených štátov

• Česko Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (viac)
Ukážka z filmu 5
USA, (2012–2013), 9 h 40 min (Minutáž: 58 min)

Jako režisér a producent zůstal Oliver Stone věrný své pověsti kontroverzního tvůrce i ve střihovém dokumentu, který se v deseti hodinových dílech věnuje některým aspektům moderní historie USA. Spolu s britským scenáristou Mattem Grahamem a americkým historikem Peterem J. Kuznickem nabízí publiku kritický pohled na USA jako velmoc sledující napříč nejrůznějšími dějinnými situacemi – od 2. světové války po současnost – vlastní dobyvačné a ziskuchtivé cíle. Ze seriálu uvádíme třetí díl, věnovaný atomové bombě, a desátý díl, zabývající se přístupem prezidentů Bushe a Obamy k válce proti terorismu. (MFF Karlovy Vary)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (10)

Druhá světová válka (2012) (E01)

Pro plné docenění a vstřebání dokument vyžaduje, aby byl divák do určité míry již před zhlédnutím obeznámen s daným tématem, a to nejlépe s tím "západním" výkladem dějin. Shrnout druhou světovou válku za 60 minut je totiž úkol zhola nemožný. Dokument tedy neříká "jak to bylo", ale spíše "co bylo jinak, než se to učí ve škole". Olivera Stonea jsem si díky jeho filmům v poslední době zamiloval, tudíž podvědomě i vědomě přikládám jeho slovům váhu. Je na něm znám, že je levicově orientovaný, ale není nezbytné to pokládat za nevýhodu. Naopak se vyplatí nahlédnout, v tomto případě na druhou světovou válku, trošku z jiného úhlu pohledu. Souhlasím s tvrzením v některém zdejším komentáři, že by divák neměl na události v žádném případě nahlížet jako na boj dobra a zla. Nic takového neexistuje. Věci nejsou černobílé, pouze jsou tak lidem pro zjednodušení předkládány. Všechno je věcí názoru a úhlu pohledu. Je to zkrátka "jen" politika, kde každá strana jedná ve vlastních zájmech, respektive v rytmu toho, co za své nejlepší zájmy pokládá a mnohdy se nevyhne "těžkým rozhodnutím", kdy je nutné umět vybrat z dvou špatných rozhodnutí to, které pokládá za výhodnější, což s sebou vždy přináší oběti. Dokument tedy rozhodně přikládám za přínosný. Co se týče zpracování, tak bych mu vytkl vyloženě jen to, že se do krátkého času snaží narvat maximum informací, takže si žádá maximální divákovo soustředění, protože nahlíží na události z opravdu rychle jedoucího rychlíku. Moc chválím archivní záběry i velice příjemnou hudbu v pozadí. Velice slušný je i český dabing. Uvidím, co další díly, které už pro mě osobně nejsou až tak divácky atraktivní jako druhá světová válka. ()

Roosevelt, Truman a Wallace (2012) (E02)

Došlo trošku k tomu, čeho jsem se obával. Tento díl už je čistokrevná politika. Točí se celý kolem mimořádně důležitého milníku v historii. Stone opět mistrovským způsobem vytahuje důležitá fakta, která by jinak mohla skončit v propadlišti dějin. Divák se tak hlouběji seznamuje s pozadím kolem zvolení nového prezidenta a posléze s následky spojenými s rozhodnutími, které musel Truman udělat. Opět mi to celé přišlo zbytečně zrychlené a obtížné na dokonalé vstřebání všech dohod a vztahů mezi mnoha aktéry. Stone chrlí jedno jméno za druhým a je opravdu těžké si v hlavě poskládat o situaci dostatečně hodnotný obrázek. ()

Atomová bomba (2012) (E03)

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o atomové bombě (ale báli jste se zeptat). Mimořádně silná a hodnotná epizoda seznamující diváky se spoustou důležitých informací točících se kolem atomové bomby, a to z mnoha různých pohledů. Stone předkládá velice odvážně a zajímavé tvrzení a popírá mezi veřejností velice rozšířený mýtus o tom, že Japonsko kapitulovalo kvůli svržení atomových bomb. Podle Stonea Japonsko kapitulovalo ze strachu před tolik vychvalovanou a obávanou rudou armádou, která vstoupila do hry. To pokládám za nejhodnotnější informaci tohoto dílu. Moc se mi líbil i citát Shakespeara z Macbetha, který podle mě dost přesně vystihuje tehdejší dobu a situaci. "Jsme v krvi už tak hluboko, že nebrodit se a vrátit se, je tak těžké, jako přebrodit.". Obecně se mi na tomto dokumentu moc líbí, že Stone hledá v rámci historie jakýsi průsečík mezi mocnostmi, přičemž se o Stalinovi nemluví pouze jako o nelítostném diktátorovi, nýbrž jako o silném a důležitém hráči na politické scéně, čímž získává historie konečně trošku jinou formu. ()

Počátky Studené války (2012) (E04)

Opět velice přínosné nahlédnutí na pozadí skrytých dohod mezi mocnostmi, které mi byly doposud neznámé. Líbí se mi, že Stone označuje obě strany za vypočítavé "kurvy", protože je to dle mého názoru maximálně blízko pravdě. Spousta lidí žije v naivní představě, že na tomto světě existuje jakési dobro a zlo, respektive zastánci dobra a zla. Politika je pouze bojem několika stran, kde každá logicky hájí své nejlepší zájmy a nelze na jakékoli činy nahlížet jako na dobré nebo špatné, neboť zkrátka neexistuje jediný globální úhel pohledu. Jinak je dosti zarážející, že si se na post prezidenta dostal člověk, který byl celé dětství šikanován a následně, dle mého názoru, si určitou šikanu později kompenzoval, což mu jeho funkce náramně dovolovala. Když se celé dětství utlačovaný člověk dostane k atomovce, tak mě docela překvapuje, že tehdy nedošlo k více situacím, kdy Truman cítil potřebu si dokazovat svoji momentální velikost a dominanci. Lepší 3 kousky. ()

Padesátá léta: Eisenhower, bomby a třetí svět (2012) (E05)

Fascinuje mě, jak mají jednotlivé epizody opravdu velice příznačné a výstižné názvy. Tato byla mimořádně zajímavá, neboť pojednává o mimořádně důležitém období, které tak nějak zformovalo svět do současné podoby. U všeho byl pohádkový dědeček Eisenhower a jeho nezkrotná záliba v bombičkách. USA vyprodukovalo opravdu děsivý arsenal, se kterým mohli hravě děsit celý svět. Pod záminkou, že očisťují dané národy od komunismu, postupovali nesmírně systematicky. Nasadili v zemích loutkové vlády a totálně je vykořisťovali. V podobném duchu mají svoji politiku fungující dodnes. Mám pocit, že právě v 50. letech byly položeny kořeny. Moc se mi líbí i velice šikovně vkládané úryvky ze slavných filmů. Stone dělá tvůrcům velice šikovnou reklamu. ()

JFK – na pokraji zkázy (2012) (E06)

Trošku méně zajímavá epizoda, která se celá točí kolem vzájemné rivality a kočkování mezi USA a SSSR. Víceméně dobře známá pohádka o tom, jakou moc nad osudem světa měl v té době kdejaký generál. Je to skutečně pozoruhodné, kolik lidí mělo velmi volnou ruku při rozhodování, zda použít atomovou bombu a je s velkým podivem, že tato doba nepřinesla nějaké větší neštěstí a rozsáhlejší následky. Nakonec se kluci skutečně za 5 minut 12 uklidnili. Kdoví, co bylo skutečným důvodem... Myslím, že s tím úzce souvisí Kennedyho neplánovaný odchod na věčnost. Rozhodně není náhodou, že jeho nástupce měl na spoustu věcí diametrálně odlišný názor, který více seděl americké válečné filosofii. ()

Štěstěna odvrátila tvář (2012) (E07)

Moc hezká epizoda o krušných časech americké politiky, kdy byla americká politika války ve vážném ohrožení. V hlavních rolích figuruje psychopat Johnson a jeho následovník (další psychopat) Nixon. Když se náhodou v prezidentském křesle měl objevit někdo, kdo nesdílel ekonomicky výhodné válečné názory, tak se vždy našel nějaký "náhodný vyšinutý" střelec, který ho odstranil ze světa. Člověk si ani snad nechce představit ty nechutnosti, které se odehrávají v pozadí, o kterých se neví vůbec. Potěšila mě zmínka o loupení i v Jižní Americe, o které nemá běžný Evropan až tolik informací. Důležitá je i zmínka o tom, že již v této době USA dovážela třetinu nakradené ropy, už ani zdaleka nebyli soběstační. A především se mluví o válce ve Vietnamu, kterou byl takový Nixon totálně posedlý. Je fascinující, jak systematicky ohledně této války americká vláda dodnes mlží. ()

Vzestup spravedlivých (2012) (E08)

Další zajímavá epizoda přinášející na světlo několik významných historických milníků, které nejsou až tak dobře známy širší veřejnosti. Nejvíce mě asi zaujal projekt USA s označením "hvězdné války", který existoval snad pouze na papíře, přesto údajně jeho zrušení mohlo vést ke kompletnímu odzbrojení jaderných zbraní na straně USA i SSSR. Je neuvěřitelné, jakou moc měla tehdy domněnka a jakou obavu měl tehdy SSSR z vojenského výzkumu USA. Jinak, Reagan byla moc zajímavá postavička, která hodně těžila ze svého šarmu a jasně potvrzuje, jak moc výhodné je mít herce prezidentem. To co by jiným zrušilo politickou kariéru, na tom se v případě Reagana sotva někdo pozastavil. Taky mám pocit, že se v této době začala pomaličku vést válka jiným způsobem. Výrazně se začalo investovat i do obranných raketových systémů. K manipulaci se začala masově využívat média, která byla na velkém technologickém vzestupu. Moc se mi líbí, že se Stone dívá na věci skutečně ze svého pohledu. Dokáže uznat, že daná osoba udělala něco správně, ale naopak ji dokáže vytknout její chyby. Zkrátka nám sděluje svůj názor na věc a já jej nemohu absolutně podezírat z nějaké zaujatosti, což je z hlediska kvalitního dokumentu naprosto klíčové. ()

Americký triumfalismus – Nový světový řád (2013) (E09)

Další úžasná epizoda krásně poodhalující mentalitu americké vlády, která se chopí každé záminky, aby mohla nastolovat "pořádek a řád ve světě". Například záminka boje s drogami je naprosto dokonalá k tomu, aby mohla Amerika svrhnout tamní obávanou diktaturu, ve které žijí lidé v relativní spokojenosti a nasadit si tam svoji "demokratickou" loutkovou vládu, která bude hájit jejich nejlepší zájmy. Dojde řeš na slavné 11. září, kdy se nezměnil svět, ale pouze Amerika, která začala ještě více usilovat o světovou nadvládu. Slavná Bushova věta, že národy jsou buď s nimi nebo proti nim snad mluví za vše. Stone je nádherně přirovnal k římskému impériu. Historie se zkrátka opakuje. Jen se nyní vede válka trošku inteligentněji a vymýšlí se stále důmyslnější záminky pro konflikty. Úplně se s Oliverem Stonem snad poprvé rozcházím v názoru na 11. září, kde se více přikláním k teoriím, které jsou nazývány jako konspirační. Nepřijde mi až tak šokující, že by národ, který přesvědčí 15letou holčinu k odvvykládání evidentně naučeného dojemného příběhu o tom, jak pracovala v nemocnici, kde "teroristi" vypínali inkubátory s novorozenci (následně se potvrdilo, že tam samozřejmě nikdy nepracovala), čímž chce získat záminku k invazi, nebyl natolik zvrácený, že by se štítil, zabít pár tisíc svých lidí a zlikvidoval si svoji chloubu sám. Dokonale mi to sedí k jejich mentalitě a všem činům, kterými se dodnes prezentují. Na druhou stranu chápu, že Stone si nemůže dovolit prezentovat myšlenku, kterou nemá ze všech stran dokonale podepřenou o nějaké důkazy. ()

Věk teroru (2013) (E10)

Solidní zakončení již důvěrně známého období nedávných dějin. V hlavní roli účinkuje zdegenerovaný Bush, kterého musel otec tvořit za záhadných okolností a opička Obama. Oba pány čekalo velice příjemné vládní období po 11. září, kdy si jako USA mohli obhájit jakkoli hanebný čin chtěli zrovna provést. V tomto období se taktéž začala ještě více a důkladněji sbírat citlivá data všech uživatelů. Také došlo na zmínku o Číně, které USA momentálně těžce ekonomicky převyšuje. Zatím USA jen tiše zásobuje zbraněmi země kolem Číny, které s ní zrovna nemají dobré vztahy. Vzhledem k tomu, že se historie ráda a často opakuje, tak lze očekávat vzrůstající napětí mezi USA a Čínou, které by v důsledku mohlo skončit katastrofálně. Amerika se nesmíří s tím, aby byla v něčem druhá. Rozhodně je na místě, bát se nejhoršího. ()

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

Oliver Stone hvězdou 48. MFF Karlovy Vary

24.04.2013

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary ocení Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scenáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara… (viac)