Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa maoc k tomuto seriálu (9)

Temný prípad (2014)

První série potěšila slušnou porcí mystéria, perfektními dialogy, špičkovým herectvím a kvalitním scénářem, ve kterém dokonce ani filozofické traktáty nezněly nudně. Mrzí ovšem slabá gore část, kdy tvůrci v podstatě nenechali diváka na nic kloudně kouknout, i když postavám bylo mnohdy na zvracení. Moje fantasie tak nefunguje a potřebuji "vidět maso", aby to se mnou hnulo. Druhá série mne pak nadchla ještě víc. Ze začátku. Výborné postavy, politické pozadí, chybí mystérium, ale zato titulky a hudba jsou ještě lepší. Postupem času ovšem upadá zvláště nelogickým chováním postav (riot ve varně, celá akce v šukací vile, apod.). Zbývají mi 2 díly, tak snad se to ještě spraví. ()

Season 3 (2019) (S03)

Dílčí věci na jedničku. První díl super, ale postupně to šlo do kytek. Celá série je spíš zklamání. Nudil jsem se čím dál víc a bylo mi také víc a víc jedno, jak to dopadne. Napětí mne zcela míjelo. Asi Pizzolatto rozházel po cestě ke konci příliš mnoho drobtů sýra a vše bylo vlastně jasné už 2 díly před koncem, který to celé jen pootočil do křivého šklebu - dal naději, aby ji vzápětí sebral. Děsně nepravděpodobné chování (Hoyt) a někdy dialogy (Wayne a Amelia). Mnozí chválí Rolanda Westa, já ke konci nemohl vystát, jak ho Stephen Dorff přehrává. Taky mi uniká, proč se postavy drží furt při sobě. Já bych se na takové lidi vykašlal, i na rodinu. Proč pořád tolik lásky, když se vlastně nemají moc rádi a ani nemají důvod? Jak v telenovele, jak to někdo trefně poznamenal. Dost trefně. Je to taková lepší Ulice nebo Růžovka. První i druhou sérii si klidně dám někdy znovu, u této senilní udělám rád výjimku. Občasný nekorektní humor a pár tvrdších záběrů to nezachrání. ()

The Great War and Modern Memory (2019) (S03E01)

Slušný rozjezd. Už jsem se k True Detective ani nechtěl vracet, ale nakonec (zatím) nelituji. Poměrně složité časové roviny vyprávění jsou zdařile a organicky propojené tak, aby byl čas na plíživé napětí, tajemno, pocity viny, o kterých ještě ani nevíme, zda jsou oprávněné či nikoliv, ... Slaměné panenky pěkné, lidé i lokace správně redneck. Vypadá to dobře. Jen si myslím, že lokalita nálezu, která byla objevena jakoby náhodou a instinktivně, by byla jedna z prvních, kam by se šli švestky podívat. Takže trochu fail. ()

Kiss Tomorrow Goodbye (2019) (S03E02)

Ve dvojce se (logicky) nemohlo podařit vybudovat takové napětí, takové očekávání. Chybí tělo. Detektivové hledají, pod prsty jim kouká dvojka od FBI, chytají se stébla (výslech) a plánují zatím nepřijatelné (porozhlédnout se po domech bez soudního příkazu). Časové linie se víc a více prokreslují a je stále jasnější, že někdo něco tají. Že něco nebude, jak má být. Že se někdo zeptá na špehýrku a dozví se něco, co nechce slyšet. Že se možná dozvíme něco nepěkného o postavě, kterou jsme si oblíbili. ()

The Big Never (2019) (S03E03)

Třetí díl je zatím nejvíce náročný na diváka, jeho náladu, jeho mentální nastavení. Zda dokáže být stejný buldok jako detektivové a nepustit se. Dívání rozhodně není pro usínavé typy. Ty totiž minou důležité momenty, jako např. při prohlížení alba, a musí se vracet, aby vůbec pochopili. Objektivně tuto filmařinu musím ocenit, subjektivně je to už docela nuda. Prostě nejsem ten správný buldočí typ a vlastní selhání se mi nezažírá tak pod kůži, abych se jím ještě po letech musel fyzicky trýznit (vidiny ženy a dětí, chyby ve vyšetřování, stihomam, že mi něco stále uniká a možná za to může někdo, kdo mne záměrně vodí za nos). ()

The Hour and the Day (2019) (S03E04)

Třetí epizoda byla zatím nejnudnější resp. nejvíce zaměřená na atmosféru zmaru a nijakosti a na minulost postav. Čtvrtá jde v jejích stopách a vaří stejnou kašičku, ale už ji přece jen začíná kořenit nějakými těmi jalapeňos (rozhovor matky a učitelky, černošské přívěsové ghetto, výslech kluků, video z vykradené lékárny, stíhy z Vietnamu (a jeden běloch - kdopak je asi ten ušatý civil se vzorovanou kravatou?), balení slečny po mši a indiánský mstitel. Jak okatě s těma holkama mluvil! Pomstička jak malovaná. Brrr. ///// Jestli bude únoscem kněz nebo ta babka vyrábějící panenky, tak této sérii vpálím odpad. Pokud se na konci vůbec pachatele dozvíme a nebudeme spolu s detektivy tápat a depkařit z toho navždy. ()

Hunters in the Dark (2019) (S03E06)

Předchozí díl dost rozčeřil vody a nabídl pár odpovědí nebo alespoň podnětů. Tento už vyloženě směřuje diváka k viníkovi i motivům. Není to brzy? Když bylo vše zastřené, bavilo mě o víc. Jasně, tak to detektivky mají, že odhalují pravdu nebo alespoň její část. Vlastně nevím, proč na ně koukám, když tajemství je o tolik více vzrušující než odhalení. A že to je celkem očekávané míření do vyšších kruhů, když nadřízení detektivů se celou dobu chovají jako na vodítku a případ řeší maximálně "politicky" - aby lidé dostali viníka. Popravdě mi případ zatím nepřijde tak osobní, aby se stal detektivu Westovi a hlavně Hayesovi trnem v patě na celý život. Takových museli řešit víc. Proč zrovna tento je tak výjimečný? Pokud na toto nedostanu v posledním dílu odpověď, tak beru třetí řadu jako zklamání. ()

The Final Country (2019) (S03E07)

Naoko zajímavé, ve skutečnosti rozčarování. Už dva díly to vypadá, že se bude opakovat motiv Agathy Christie, kterou Britové zpracovali v jednom z dílů Slečny Marplové a pokud nepřijde v poslední části nějaké absurdní překroucení (vše je jen nemocné v hlavě Waynea Heyse), tak to tak bude. A to mne moc nebaví. Kdyby to aspoň bylo zpracováno nějak emotivněji a méně uspávajícím způsobem. Stodola byla také zcela očekávaná a to, co se v ní stalo, bylo zpracován nudně a detektivové se chovali diletantsky, proto nastalo, co nastalo. Jako fakt by ho neodpoutával zezadu? Fakt by se s takovou tělesnou převahou nechal takto dostat? Závěrečná scéna sice mrazivá (strach o rodinu), ale pořád nic, co by mne přikovalo k sedačce. Poslední díl rozhodne. ()

Now Am Found (2019) (S03E08)

Spokojenost nebo rozčarování po závěrečné epizodě dost odvisí od toho, co už máte nakoukáno a odžito. Pro některé pecka, pro jiné nuda. Já jsem tak nějak na půl cesty na každou ze stran. V něčem pecka, v něčem hrozná nuda. To, co zdobilo sérii na začátku, je nyní k pláči. Dialogy mezi Waynem a jeho (skoro) ženou jsou někdy tak křečovité a nepřirozené! Mimoňské. Totéž mezi detektivy. Rozuzlení spadne senilům do klína a jejich vzájemný vztah pro mne v celé sérii nefungoval. Jeho údajná hloubka nebyla nikde obhájena. Mohli si být úplně cizí a bylo by to realističtější, místo toho si nechá dát Roland dát (jakože ze smutku po Waynovi a kvůli pocitu viny, že ho zradil?) v baru do čenichu od rednecků. Ale aspoň u toho zazní pár vtipných hlášek, třeba ta o velrybě. Smrt Toma Purcella zůstane neobjasněna, ale aspoň nějaké tajemství zbylo. Jinak je vše trapně objasněno a rozuzleno... a vzápětí pohřbeno. Za tento jediný jakž takž originální a ironický prvek dílu dávám hvězdu navíc. Alzheimer budiž pochválen! Celá série je ale zklamání. Nudil jsem se čím dál víc a bylo mi čím dál víc jedno, jak to dopadne. Napětí mne zcela míjelo. Asi Pizzolatto rozházel po cestě ke konci příliš mnoho drobtů sýra a vše bylo vlastně jasné už 2 díly před koncem, který to celé jen pootočil do křivého šklebu - dal naději, aby ji vzápětí sebral. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)