Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Regeindy

Chytrý, Fincherovsky laděný scénář jen dokazuje, že nemusí všechno hned explodovat a hlavní hrdinové nemusí postřílet na sto komparzistů, aby to mělo grády. Pravda, těch postav už tam ke konci bylo trošku moc, ale to je jediná výtka, kterou najdu a zítra bych se na všech osm dílů podíval klidně znovu. Atmosféra, prostředí Louisiany, příběh i herci byli výborní. Navíc bylo vidět, že si hlavní představitelé užívali snad každý záběr a já s nimi! ()

Edwin44

Upřímně řečeno netušim co všichni na tomhle seriálu vidí. Často tu zní spojení že je to tak kvalitní jako Dexter. A na to já říkám prrrrrrr tohle teda Dexterovi nesahá ani po malíček na noze. Jako jooo celý to je temný a chvílemi možná i mysteriozní ale hlavě to je nudný, zdlouhavý a extrémně ukecaný. Hlavně postava McConaugheye je až místama otravná svýma teoriema a kecama o tom, že na ničem a na nikom nezáleží. Nějak naivně jsem si podle názvu myslel, že ústředním tématem bude nějaká vražda fakt temná, ale jsem byl asi vedle. Tady se celých 8 nebo ok dobře "jen" 7 dílů točí kolem osobních problémů hlavní dvojice. Jeden je moc smutnej a utrápenej kvůli ztrátě dcery, druhej zase podvádí svoji manželku jak to jen je (musim ale uznat, že s kvalitníma kusama). ... Dalším záporným bodem pro mě je to, že prostě sledujeme nějakejch 17 let probíhající případ a najednou si dva týpci policajtský řeknou že s tím Cohlem asi nebude něco v pořádku tak proč ho kurva nesledujou? a ten týpek z tý fary prakticky nezestárnul nebo tak a celkově mě to podání v retrospekivě vůbec nebavilo.... Jediný plusový body tenhle seriál má za hlavní herce Woody a Matthew se tam fakt hodili a další bod za to, že to mělo jen 8 dílů, protože víc bych už asi nevydržel a ani ten seriál nedokoukal. ()

Googooplexer

Dvaja superherci si prehadzujú horúce gaštany zhubydohuby, až ich skôr či neskôr začnete nenávidieť a nebudete sa môcť na nich pozerať už nikdy v žiadnom filme. Po druhej časti žiadna sláva, nechápem to excelentné hodnotenie. Uvidím čo ďalej, ale nedávam moc nádeje tomu, že sa to nejako rozbehne a prestanú tí dvaja parodovať sami seba. Miestami je to celé až smiešne, ako sa nič nedeje a všetci sa pritom tvária smrteľne vážne. (a už je na svete aj druhá séria. cipiči vole kurva) ()

Mr.Dude

Vtáhne a nepustí....proměna Matthewa je neskutečná( tím myslím, že se ukázalo, že má sakra velký talent), pro mě jeden z TOP herců. ()

kamilao

Dala bych pět, ale proto, že první tři díly byly "o ničem" a hoši jezdili pořád někde autem a vedli "zajímavé" debaty "o něčem", tak proto nedám pět. Kdyby seriál nebyl takto vysoce hodnocen, sledování bych vzdala. Nicméně si myslím, že v závěru pět hvězdiček seriálu odpovídá. Herci se bravurně ujali rolí a musím říct, že oba skvěle (i když se shodnu s většinou, že Matthew byl krapet lepší). Na závěr musím dodat, že mám temný případ stále v hlavě! Je tedy klidně možné, že své hodnocení za pár dní přehodnotím a upravím to na pět :-) ()

Kelevra_7

Pro mě nejlepší "miniserie" za dlouhá léta. Záměrně nepíšu seriál, protože se ukazuje, že druhá řada bude o něčem jiném. A tak s natěšeností na druhou "řadu" hodnotím pouze první. Za mě naprosto úžasné obsazení, skvělý scénář v dokonalém prostředí. S vykreslením postav si dali práci a je to znát. Oba jsou jiní a přesto stejní. Všemu tomu dává třešničku skvělý soundtrack a kamera. Opravdu skvost, doporučuji ()

Paan

Seriál s hodnocením přes 90 % si představuju jinak, takhle teda ne. True Detective je přinejlepším jen těžce průměrná kriminálka na vděčné téma sériových a rituálních vražd, které byly už mnohokrát a lépe zpracovány. A vážně nevím, co jí vytknouti dříve. Přílišnou rozvláčnost děje, který se v naprosté většině věnuje oběma detektivům a jejich sociálním vztahům, a to bez jakéhokoli přesahu do případu (srov. Most). Samoúčelnou stylizovanost vražd jako rituálních, tedy chabou snahu navodit "temný" dojem (srov. Sedm, Saw). Nijak nerozvinuté, jen slabě naznačené souvislosti mezi případem a vysokou politikou. Nevysvětlený motiv pro vraždy, jejich rituálnost a nepopsaný charakter vraha. Povrchní a mnohdy scestné filozofování. Suma sumárum mlácení prázdné slámy a lenost scenáristy přijít s něčím skutečně promyšleným. Po zhlédnutí seriálu jsem vážně přemýšlel nad tím, jak mu mohly komunity CSFD a IMDb dát hodnocení víc než 9/10, a přišel jsem na vysvětlení. Průměrný divák vnitřně touží po něčem hlubokém a promyšleném, ale sám je příliš přízemní, než aby dokázal rozeznat prvoplánovou hovadinu od skutečné kvality. ()

MekGajvr

Super atmosféra, inspirace filmem Sedm. Z počátku pomalejší tempo se postupně rozjíždí. Extra hvězda za scénu super scénu přestřelky bez jedinýho střihu. ()

Emma214

Temný případ Začátek seriálu velmi nadějný. Tajuplný až mysteriozní případ. Oba detektivové rozdílní jak den a noc. To vše slibovalo velký filmový zážitek. Nemohu si však pomoci, napětí se díl po dílu vytrácelo, a já sledovala místo vyšetřování případu, vzrůstající napětí mezi detektivy. Takže jsem nebyla ani moc překvapená, že poslední díl shrnul vše do jednoho velkého dramatu s problematickým závěrem. ()

Ricks

Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů z produkce HBO. Kombinace McConaugheyho a Harrelsona je luxusní. Herci se doplňují a jde vidět, že si svoje role užívají. Je zvláštní vidět Harrelsona v takové roli a konečně jde vidět, že hrát umí a to skvěle! :) Všechny díly byly víceméně vyvážené a nenašel jsem slabší místo, scénář nebyl vůbec špatný a hercům byl ušit na míru. No... Už se těším na další sérii. :) Jednoznačných 100 % za 1. sérii. ()

machopoltar

2 pokracovanie,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,neviem opisat preco ,,,,,ale ked to zacne, zmozem sa len na nadych a po skonceni dielu na vydych, tak zvlasne a zaujimave a dokonale to je,,,,,, ()

Serafina

Ke druhé sérii: chápu, že je teď velká móda seriálů, v nichž může kdykoli umřít důležitá postava a kdy konce nejsou za každou cenu happy. Ale toto mělo být jako co? Spousta postav špatně dopadne, protože se na poslední chvíli "překvapivě" něco zvrtne, a padouši se vesele usmívají a vedou dál své padouchovské životy. Vím, že v životě to tak zkrátka často chodí, ale to je právě ono - na filmové a televizní příběhy se dívám proto, abych viděla něco jiného! Postavy mají navíc různé problémy (jeden je možná teplej, druhýmu se jako dítěti něco stalo, asi znásilnění, třetí je rozvedenej a tak dále), díky kterým bychom je zřejmě měli litovat, jak mají posraný život a soucítit s nimi, ale mě to spíš otravovalo. Vždycky, když přišla ve scénáři předepsaná procítěná chvilka, tak někdo odrecitoval o tom svému problému něco děsně hlubokého a já jsem okamžitě přetáčela vpřed. Často jsem usínala nudou a po finále jsem akorát litovala ztraceného času. První série, která je mnohem víc klasickou detektivkou než politicko-akčně-ultratemným thrillerem, mě bavila a hodnotím za 4 hvězdičky. ()

Rorschach_SK

Temný prípad to sú aktuálne 2 série, ktoré okrem názvu a dvorného scenáristu nemajú obsahovo nič spoločné. Jedná sa o dva absolútne oddelené príbehy - rozdielne zasadením, postavami aj systémom rozprávania. 1. Séria: sa odohráva v Louisiane, na rozmedzí niekoľkých rokov, kde dvojica povahovo absolútne rozdielnych detektívov pátra po záhadnom sériovom vrahovi. Čím viac sa ponárajú do prípadu, tým viac odhaľujú pozadie vrážd a únosov v celom štáte, ktoré by viacero mocných ľudí chcelo pochovať na dno toho najhlbšieho močiaru. Dej je vyprávaný retrospektívne (až do dvoch posledných dielov), z dôvodu znovuotvorenia zdanlivo uzavretého vyšetrovania. Ústrednou dvojicou sú Matthew McConaughey - ako brilantný detektív, ale neustále depresívne naladený a večnými filozofickým kecami na nervy lezúci Woody Harrelsonovi, skôr priemernému vyšetrovateľovi a typickému vidieckemu buranovi z juhozápadu USA. Hlavne McConaughey-ho postavu považujem za jednu z najlepšie napísaných a stvárnených postáv aké som mal tú časť zhliadnuť. Prvá séria má brilantne vykreslenú temne melancholickú, špinavú, symbolikou prepletenú a miestami skoro až new noire-ovú atmosféru starostlivo budovanú od prvého príchodu na miesto činu, ktorú minimálne z polovice tvorí depresívne prostredie Louisiany - opustené a spustnuté stavby, nekončiace močiare, horiace polia. Na začiatok sa tvorcovia vytasili so skutočne ťažkými zbraňami a zapísali sa zlatým písmom do seriálovej histórie. 2. Séria: máme tu nie len zmenu zasadenia, močiare Louisiany boli nahradené betónom a priemyselnými komplexmi kalifornského mesta Vinci, ale aj prekopanie systému rozprávania. Dej má väčší spád, pribudli hlavné aj vedľajšie postavy a pokiaľ si nedáte pozor, ľahko sa miestami stratíte. Druhá séria sa točí okolo záhadnej smrti vysokopostaveného mestského úradníka, ktorý toho mal na rováši viac, než len všadeprítomnú korupciu. Vyšetrovanie vraždy a korupcie sa postupom času rozrastá na podoby, ktorú by málokto očakával a nezastaviteľný vír udalostí, ktorý sa tým rozpúta, zmelie všetky postavy. Sledujeme príbehy 3 detektívov stvárnených Colinom Farrellom, Rachel McAdams, Taylorom Kitschom, z ktorých si každý nesie z minulosti traumu, ktorá značne ovplyvnila ich život a smerovanie, a tiež príbeh jedeného mafiána Vincenta Vaughna, ktorý postupne zisťuje, že moc sa dá rýchlo získať, ale ešte rýchlejšie stratiť a bude len na ňom, ako ďaleko bude chcieť zájsť, aby ju získal späť. Pokiaľ pre prvú sériu platilo, že sa jednalo o brilantné herecké dueto, v tom prípade sa jedná o brilantné herecké kvarteto. Všetci herci sa prekonávajú - užíval som si predovšetkým Farrella a McAdams, ktorý po dlhšom čase dostali úlohy hodné ich talentu a dokonca aj pri Taylorovi Kitschovi som sa presvedčil, že pri dobre napísanej postave je v ňom viac, než len pekná tvárička. Celková atmosféra je aj napriek mestského koloritu podobne špinavá a temná, tento krát nie budovaná z veľkej časti prostredím, ale práve scenárom a depresívnymi hudobnými motívmi, celé zabalené v surovejšej forme. Druhá séria sa od prvej odlišuje tak veľmi, že porovnávať ich navzájom je veľmi ťažké, oproti prvej trochu zamrzí len miestami nelogické správanie sa postáv v posledných dvoch dieloch, ktoré v spojitosti s natiahnutou minutážou skôr naznačujú, na nezvládnutie tvorcov ukočírovať scenár. () (menej) (viac)

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)