Český žurnál - Série 3 (2015) (séria)

Matrix AB (S03E02)

(epizóda)

Portrét Andreje Babiše, který je na jednu stranu kamerou Víta Klusáka přitahován, ale zároveň před ní uniká, se mění v paradoxní pokus zachytit prchavou osobnost bez ukotvení. Babišovský matrix se divákům mimoděk odhaluje právě v době komunálních voleb, kdy „politik proti svému přesvědčení" vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých dobrých úmyslech a vůli konat obecné blaho. Observační dokument nechává nazřít mechaniku Babišovy mocenské politiky prostřednictvím detailů podávaných rukou, letmo prohozených slov či vyskládaných produktů Kosteleckých uzenin. (oficiálny text distribútora)

FOCKE_WULF

Kdybych měl klasifikovat Andyho Bureše podle knihy Nebezpečné osobnosti ( Joe Navarro, nakladatelství Grada), tak by mi vyšlo, že je to paranoidní predátor, ještě k tomu narcisistní (všechno na světě se děje kvůli mně nebo proti mně). ()

hyper01

Vít Klusák mě jen utvrdil v tom, co si myslím celou dobu. Andrej Babiš je nebezpečný člověk. Diktátor, se kterým člověk ani nemůže mít neutrální vztah - buď jsi s ním, nebo proti němu. Nic mezi tím neexistuje. Jednou mu řekneš NE a končíš. Klusák je teď pro něj podrazák, protože se snažil (nejspíš) natočit pravdu. Stejně jako o každém vždy tvrdí, že je to "podvodník a lhář". Jenom on sám je čistý jako panenská blána. Od začátku nemůžu pochopit, jak může ministr financí a místopředseda vlády vlastnit média. Jak je možné, že na to není zákon? Pokud si tohoto člověka budeme dál držet ve vládě, bude to zřejmě návrat o čtvrt století zpět (koneckonců přeci jen je to bývalý agent StB). Tady máš urnu, buď dej ANO, nebo v této republice končíš. Jde z něj prostě strach. Nebude líp. Ano, bojím se. ()

Bernyz

Ač je to typický Klusákovský jednostranný dokument, tak tady mi to nevadí. Nikdy mi při dávání 5 hvězd nebylo zároveň tak blivno. Smutný pohled na národ, který se nechá oblbnout koblihami. ()

Bbronx

Po dokumentarní stránce se toho moc vytknout nedá. Škoda že se více nešťouralo. Tento vulgární a nepříjemný člověk si nezaslouží být v politice. Co vím tak v kosteleckých uzeninách jdou platy stále niž a níž. A když si vzpomenu na dětství a kostelecké uzeniny tak to je takový rozdíl asi jako když jíte v putice a pak jdete do michelinského podniku. Prosím voliči mysli na budoucnost. ()

Flexaret

Na druhé shlédnutí už z toho Klusák nevychází příliš dobře. Podobně jako u //Dělníci Bulváru// se nechal převálcovat svým objektem zájmu. Vyhýbá se přímé konfrontaci a ve své podstatě nám nepřináší o AB žádné nové informace. Vypovídací hodnotu dokument má - ukazuje dobu, kde vládne čistý populismus. ()

Aleix

By mě zajímalo s jakou představou Babiš do toho šel ? Asi si neuvědomuje ,že se chová jak Big boss a někomu to trochu smrdí . Všem jeho obdivovatelům a koblihům zdar ! ()

BigBang

Dokument určitě stojí za shlédnutí, protože ukazuje kousek reálné politiky i nám, kteří o ní moc nevíme. Nejsilnější dojem: servilní lidé kolem AB přísátí na jeho peníze a AB, kterému to tak vyhovuje. Bylo by potřeba vidět podobné nahlédnutí do jiných zákulisí, abych si dal informace z AB Matrixu do kontextu: jak vypadá okolí p. Sobotky, p. Haška, p. Kalouska? Jaký je asi takový všední den na Hradě nebo komunistů? ()

vikino1

Selský rozum mě teda sedl daleko víc. V něm bylo tak "nějak" vysvětleno, jak AB rujnuje český stát. Tady se to řeší jen okrajově, 80% filmu se díváme jak otvírá Čapí hnízdo, kalí s hlavounama a rozdává koblihy.. Za zhlédnutí stojí hlavně závěr filmu, kde režisér Andreje konfrontuje s tím co natočil, kde je kársně vidět, že je to jen manipulativní diktátor - co na svoji obhajobu vůbec neví co říct (teda kromě toho, že mu někdo dluží 300 mega - který stejně poctivě ukradl). ()

Likan7

Sledovat tento film v dubnu 2021 je něco neuvěřitelnýho. Současná situace tomu dává naprosto novou úroveň. A když už je všechno tak nějak u konce, přijde na jeviště Adam Vojtěch a začne zpívat. Klusák před 6 lety natočil masterpiece, který se čím dál více zhodnocuje. ()

Don82

Vít Klusák opět jednoznačně boduje. V Matrixu AB má divák jedinečnou šanci zkusit pochopit fenomén Andreje Babiše, tedy "nepolitika" operujícího v těch nejvyšších politických kruzích ČR a EU. Dokument je pojat klasickou Klusákovskou pozorovací metodou a opět, se zde ukazuje talent režiséra pro výběr všeříkajících scén, kdy není potřeba nijak zasahovat a postavy na obrazovce sami nechtěně řeknou i to co by možná jen tak neřekly. Opět zde máme několik skvělých scén, kdy je kamera švejkovsky v pozadí a Klusák nechá děj pozvolna plynout a čeká "co z toho bude". Např. scéna s reportérkou Novy je naprosto famózní. Pojem "Matrix" na začátku nedává příliš smysl, nicméně s postupem času, kdy se AB nevědomky otvírá víc a víc, je Matrix jasný a zřetelný. Nepolitik Babiš je pro běžné občany jako zjevení, na které se roky čekalo: nekrade, je upřímný a mluví jazykem kterým rozumí. Nemá za sebou aféry a špínu. Je to vlastně politik-ideál. Až na ty peníze za které si nás všechny koupí. A když ho poprosíte o drobné, tak vám dá 5000 s omluvou, že menší nemá. Dokument nestaví na konfrontaci, ale nijak to nesnižuje jeho vypovídací hodnotu. Osobně si moc nedovedu představit jak by asi probíhal dialog Rady a Babiše. Hlavním symbolem dokumentu je pravděpodobně dvojí tvář AB. Při setkání voliči je uvolněný a přátelský, naopak při "byznysu" tvrdý a egoistický, což více méně dokazuje na konci dokumentu kdy se dialog jeho a Klusáka mění na monolog při kterém Babiš chrlí jedno "kdovíjaké" prohlášení za druhým. To je nicméně i celková koncepce ANO: upnutí se na obecné, nevyvratitelné a oblíbené heslo: prostě to zařídíme. Jedinou nezodpovězenou otázkou je: jak to, že má stále vysoké preference u voličů, i přes všechny ty causy kolem něj. Možná by mohl Vít Klusák znovu vyrazit s kamerou. ()

Yahey

škoda, že tam není víc konfrontace. na druhou stranu, to by je gorily vyrazily a nebylo z dokumentu nic. takže surfování na hraně možného. // "Impulz nemáme?" "Impulz máme." // Nejvíc usvědčující je věta na adresu Urbánovy vlády: "U vás to máte lepší, máte všechno. U nás o tom musí rozhdovat různý debilní komise..." (V podstatě uznává, že demokracie je votravná mrdka a těší se, až si koupí všechno a nějaký kokoti z novin už mu nebudou moci klást debilní votázky.) ()

Honziss

To, co divákům VK během 70 minut klade na srdce, nám v závěrečné scéně sám AB vyvrací. Alespoň naoko. Tak ano, nebo ne? Bílá, nebo černá? Žádná. Autor z dokumentu profesionálně "vybruslil". Ale i tak; více takových. ()

hero_bk

Narozdíl od např. Hledá se prezident, kde jsem se skvěle bavil, mě tento dokument vyloženě znechucoval. Každopádně bych ho pouštěl v televizi před volbama místo spotů, ať každý vidí Babišovy betonové plány (Concrete plans). ()

-henry-

Přišlo mi to dobře postavený a na dokumentární film i překvapivě vyvážený (i když za mě Klusák jako takovej moc velkej sympaťák není). Jako dehonestaci Babiše jsem to nevnímal, spíš jsem čekal, jak se k filmu vrcholný podnikatel a veřejná osobnost postaví. A v tom zklamal. Neumí se při konfrontaci obhájit, nakonec vždy sází na své peníze a podnikatelskou moc. A směje se bezdomovcům ;) ()