Český žurnál - Série 3 (2015) (séria)

Matrix AB (S03E02)

(epizóda)

Portrét Andreje Babiše, který je na jednu stranu kamerou Víta Klusáka přitahován, ale zároveň před ní uniká, se mění v paradoxní pokus zachytit prchavou osobnost bez ukotvení. Babišovský matrix se divákům mimoděk odhaluje právě v době komunálních voleb, kdy „politik proti svému přesvědčení" vyráží s koblihami mezi voliče, aby je přesvědčil o svých dobrých úmyslech a vůli konat obecné blaho. Observační dokument nechává nazřít mechaniku Babišovy mocenské politiky prostřednictvím detailů podávaných rukou, letmo prohozených slov či vyskládaných produktů Kosteleckých uzenin. (oficiálny text distribútora)

Matty

„Podojíte Amálku, dostanete zmrzlinu!“ Muž bez vlastností, morálních zásad a politické vize, zato s takřka neomezenou mocí (oslovení „šéfe“, asociující normalizační komedie, například používá zásadně ironicky, jako sebepotvrzení, že skutečným šéfem je pouze on sám). Klusák nepředkládá nezaujatý portrét Babiše, ale varování před hrozbou, kterou všepožírající „žraloci“ Babišova typu představují pro demokracii (vyprávěcí oblouk výstižně poskytlo Babišovo „pozření“ Rady). V souladu se svým názvem film rozkrývá zejména síť vztahů, které „českému Donaldu Trumpovi“ pomáhají udržet se na vrcholu. Valnou část materiálu tak tvoří Babišova setkání s lidmi z oblasti politiky, byznysu nebo médií („nezávislí“ novináři z ČT a Novy, Macháček z Lidovek). Podlézavost lidí, které si Babiš drží ve svém okolí, vyvažují mluvící hlavy jeho oponentů, sloužící také jako pojistka proti monotónnosti. Mnoho jiných možností, jak dokument učinit konfrontačním, Klusák vzhledem k Babišově neochotě vést dialog (natož připustit něčí opačný názor na věc) zřejmě neměl. Zároveň je třeba dát Babišovi za pravdu, že nebylo úplně košer požádat ho o přímé vyjádření až poté, co byl film dokončen. Závěrečná názorová výměna s režisérem na druhou stranu nijak nenarušuje obraz Babiše jako amorálního populisty, který namísto argumentů ve svůj prospěch napadá ty, kdo stojí proti němu, a které si nemůže koupit za peníze, knihy a koblihy. Kromě toho je pravděpodobné, že kdyby Klusák šel proti protagonistovi stejně otevřeně od začátku natáčení, Babiš by si dříve uvědomil to, co jej nejvíce znepokojuje – svou absenci kontroly nad vlastním mediálním obrazem. Právě nejistota ohledně toho, jak navenek působí, co a jak říká (a možná i obava z kritiky a jejích důsledků), je zřejmě jedním z důvodů jeho neochoty být viděn a slyšen někým jiným než lidmi, jejichž přízeň si koupil. I díky pohotové kameře, vytvářející včasným užitím zoomu nebo zaměřením pozornosti mimo jádro dění (zívající muž na poradě) vtipný doprovodný obrazový komentář, má film ostřejší satirické hrany než se navenek zdá. Kamera zároveň svým „stíháním“ netrpělivého, pořád někam spěchajícího Babiše dává za pravdu Krnáčové, která obdivuje politikovu pracovitost, děsivou ovšem tím, k jakému cíli je napřena. Nejlépe jej pojmenuje jeden přeřeknuvší se občan, když promluví o tom, jak by měl Babiš řídit „svůj stát“. Důvodů, proč by jiní lidé měli vynaložit nemenší úsilí k tomu, aby Babiš žádný stát nikdy neřídil, nabízí Matrix AB nepřeberné množství. ()

Lima

Andreji, měl ses vysrat na MAFRu, intelektuální zázemí Tvých voličů přeci pochází ze čtenářů Blesku, Aha a podobného sajrajtu, tohle sis, chlapče, neošéfoval. Ale neboj, bude líp, kobliha vše vyřeší...... ()

Gemini

Vít Klusák boduje. Díky neopakovatelné osobnosti Andreje Babiše (pod tím si představte, co jen je vám libo; já napovídat nebudu) vzniklo dílo, které by jako celek fungovalo i bez poslední pětiminutovky (záběry ze závěru zkušební projekce pro hlavního aktéra), ale s ní je naprosto geniální. Události doby, která uplynula od natočení Matrixu AB do současnosti, to beze zbytku potvrdily. Opravdu by mě zajímalo, jestli do toho Klusák šel s úmyslem udělat si dobrý den z velkého zvířete, nebo "se to prostě stalo". Buď jak buď, dobře, že Matrix AB vznikl. 90% ()

Tosim

Žádný dokument není nezaujatý. Další extrémně bizarní česká politická postava, přehlídka moci, bezmoci, protichůdných až prázdných názorů (Komárek!!, Stropnický), komplicové s komunistickou minulostí (Kleslová) a do toho všeho Andrej, člověk politování i nenávisti hodný, který měl kdysi možná nějaký důvod něco špatného změnit v dobré, ale kvůli tomu všemu (bohatství nevyjímaje), co jsem vyjmenoval výše, neměl nikdy skončit v politice. To je ovšem opět záležitost volby. Klusák zase boduje. ()

Isherwood

Vít Klusák se potkal s egem větším, než je jeho vlastní, a svým osobitým tvůrčím stylem na hranici sebestřednosti, vcelku slušně zaskóroval. Rozumím vlně kritiky ze strany novinářů a komentátorů, že dokument neříká nic nového člověku, který se o postavu Andreje Babiše zajímá, ale uceleně shrnuje vše pro ty, jejichž rozhled končí u klobásou umaštěného Pleslova fanzinu (loooool, vy nuly!). Ano, jsou to povětšinou mluvící hlavy Burešových oponentů, ale ono vlastně dávat prostor k vyjádření člověku, jehož mediální dosah a možnosti jsou téměř na maximu, je vlastně zbytečné. Protagonista sám sebe shrne v závěrečné reakci po projekci. Navíc konečně rozumím tomu, proč se o Babišovi mluví jako o muži bez vlastností. Zachází s nimi totiž jako s Pokémony, chce je mít všechny a vlastně tak bezděky vyplyne napovrch jeho rozbředlost obyčejného slovenského burana, který se jenom naučil, jak v tom chodit. Doufám, že za pět na AB budeme vzpomínat jako na divoký výstřelek podnikatelských devadesátek, který to chtěl dát i v novém miléniu, a nebudeme nuceni koukat na pokračování. Jo, bude líp! ()

Radek99

Klusákova občanská statečnost. Rámec s poškozeným panem Radou je geniální. A Babišova závěrečná ublíženecká sebereflexe vševypovídající. Mediální mrdky z Novy možná ještě horší než sám Babiš. A střet zájmů Babišových funkcí, firem a vlastnických podílů tak obrovský, že to přesahuje jakékoliv myslitelné meze. Naprostá oligarchizace České republiky. Jenže stačí pár koblih a... Zajímavý a k dalšímu zkoumání vhodný fenomén, jak francouzští vysloužilí herci jezdí přátelsky debatovat na východ s oligarchy... ()

xxmartinxx

Klusák má čich na výběr tématu i na podtržení trapnosti situace, ale to je zhruba tak vše. Matrix AB je zdroj pár slušnejch hlášek (Komárek to tam sází), ale v nějaké výpovědnosti? Nevim. Nevěřím tomu, že to nějak zachycuje esenci situace - na to Klusák jde moc po "memovosti" toho všeho. ()

Djoker

Tak tomu říkám podraz, pane Klusák! Za naše peníze jste natočil Babišovi perfektní promo, které se skoro vyrovná jeho návštěvě Otázek, kde si spolu s dalším hláškujícím bohem Kalouskem stylově potahali Václava Moravce. Navíc mám trochu obavy, že jste původně myslel, že půjde o metlu na voliče hnutí Ano. Opak je pravdou. Bureš na Hrad! ()

Gilmour93

Béčko, řádně zvolený, jako nepsaný šéf Donutlandu konečně pořádně hlídající své investice. Sympatický jak herbicid nastříkaný do ksichtu, ze země těžící obohacený buran. Každý demokratický národ má přesně takové politiky, jaké si zaslouží, to je bohužel svatá pravda.. Přes neobjektiv teleskopu Klusákovy observatoře zjistíte asi tolik nového, jako když se astronom po tisící dívá na Měsíc, ale chápu, že když jsou takové typy těles tak vysoko, je v zájmu odborné i neodborné veřejnosti mít je pod dohledem.. ()

Radko

Najnovší film s účasťou francúzskeho herca Jeana Rena. Nedosahuje úroveň Vachkovho pohľadu do kuchyne politiky, nazvaného Spriaznení voľbou (1968). Do istej miery je nemožnosť dosiahnuť v súčasnosti obdobne autentické správanie sa figúr moci daná dobou. Dnes sú politici obklopení soldateskou hovorcov, ochranky, poradcov a sekretariátu. Títo všetci určujú limity kontaktu s Vodcom. A aj keď sa režisér v tlači vychvaľuje ako prechcal Babiša a ukázal jeho arogantnú tvár, film samotný tak príliš nevyznieva. Jedným z hlavných dôvodov je, že divák, sledujúci i povrchne politiku, sa nedozvie o tejto persóne nič príliš objavné. Žiadny radikálny rez pod kožu. Ak teda za nové nemá pokladať to, že politik hovorí lepšie anglicky a francúzsky ako česky. A že jeho čeština, v spojení so slovenskou výslovnosťou a národnosťou, dokonale spĺňa prototyp občana - člena československého národa (uzákoneného v Ústave ČSR z roku 1920). Viacero scén je roztomilo vtipných (AB rozdávajúci pampúšiky aj päťtisícovku, AB tancujúci na firemnej (ministerskej) párty, či rozčuľujúci sa AB, ktorého skoro až do fistuly prechádzajúci hnevlivý tón ho takmer vždy spoľahlivo usvedčí zo lži. To, že tieto typy sa obklopujú pätolízačmi je známe. Poznámky: 1. Zaujímala by ma v dokumente naznačená (zmrazené zvyšky mäsa mleté do Kosteleckých údenín) kvalita potravín divízie Agrofert. 2. Režisér skvele pracuje s marketingovým uvedením vlastných filmov. Na diskusiách k nim často uvádza informácie prenikavejšie a zábavnejšie než film. Ich šťavnatosť sa následne premieta do hodnotení. Obdobne i tu, po prečítaní si pár rozhovorov o Matrixe. ()

LiVentura

Jak jeden pán říká: "Babiš by měl řídit firmu (stát) jako tu původní svou... tak by měl řídit i svůj stát, teda ne svůj, ale tak, jak to dělal ve firmě.." To sedí naprosto přesně. Tento autokrat neposlouchá lidi, oni poslouchají jeho!!! To není demokratické.. ale oligarchistické. Vracíme se někam jinam, je ale třeba přiznat, že dravějšího politika, toli naučeného obchodníka, jsme tu jještě neměli, je to něco nového, s čím se musíme vypořádat... ()

paascha

Už tak doširoka otevřené oči mi ještě více dootevřel tento dokument, který jsem snad ani neměl vidět. CO já budu jíst, když už hejtuju Burešovy sračky a polskej hnůj? ()

PinPrick

Doposud nejlepší dokument z Českého žurnálu a zároveň jeden z nejlepších Klusákových dokumentů celkově. Andrej Babiš je jen JÁ a nikdo jiný. Smutný a přesto vtipný obraz psychicky narušeného jedince, jehož názor je ten jediný správný, ostatní jsou lháři a nepřátelé. Velká smůla, že televizní diváci nebudou moci spatřit vzkaz, který nám po konci filmu do Jihlavy Andrej Babiš poslal. ()

hippyman

Nechápu, že "šéf" Klusák ještě žije. Asi proto, že negativní reklama je taky reklama. A navíc, kuře z Vodňan mele pomalu, ale jistě. Sem tam nějaký ten herbicid a Amálku už nepodojíš... lidé, bděte! 80% ()

Vančura

Podobně jako u Klusákova předchozího dokumentu Dělníci bulváru se i zde zmůžu jen na obdivné wow - velký respekt k statečnosti, s níž tento tvůrce těm několika málo vnímavým divákům jeho dokumentů ukazuje, že je to ještě horší, než jsme si mysleli. Nejpikantnější na tom ovšem je, že v reálu ty filmy nemají absolutní šanci něco změnit - a to prostě proto, že se k lidem, kteří by je nejvíc potřebovali vidět, nikdy nedostanou (a pokud ano, stejně se od nich odrazí jako hrách od stěny - stačí si zde přečíst pár prvních komentářů a už narazíte na někoho, kdo si myslí, že to Klusák natočil na něčí objednávku - bylo jen otázkou času, než s tímto názorem někdo vyrukuje, aby vítězoslavně celý dokument "smetl ze stolu"). Marná sláva, kdo má oči, ten vidí, a každý přemýšlivý člověk, který se zajímá o svět kolem nás a razí si cestu ke kvalitním informacím, se zde vlastně asi nedozví nic extra nového nebo převratného. Hlavní přínos tohoto dokumentu spíše vidím v tom, že připomíná některé věci, které by každý volič s krátkou pamětí měl tendenci snadno zapomenout (Babišova problematická minulost, finančně nákladná a dokonale zvládnutá kampaň - bílé košile, slogan "Prostě to uděláme"..., neschopnost vytvořit politický program, skupování médií i lidí) a že se tvůrcům povedlo zobrazit trhliny v Babišově pečlivě budované sebeprezentaci, které o něm vypovídají víc, než by mu asi bylo milé. Pokud vám sama skutečnost, že se v rukou jednoho politika koncentruje taková moc, nepřijde jako skandální a alarmující, tak se prostě nemáme dál o čem bavit, protože už si vás nejspíš taky koupil (ať už koblihou, nebo svými proklamacemi, že se z něj stal politik kvůli "zkorumpované pravici" a že on sám "nekrade" a že chce "řídit stát jako firmu"). A v tom je to strašné vyznění celého filmu - podobně jako se Novotný v Dělnících bulváru nepokrytě chechtal do kamery, že čtenáři bulváru jsou idioti, protože dobře věděl, že ten dokument stejně nikdy neuvidí, a pokud náhodou ano, nedojde jim, že se to týká i jich, stejně tak i Babiš může být zcela klidný, protože tenhle dokument jeho impérium neohrozí ani co by se za nehet vešlo - oká, tak si pár pseudointelektuálů na ČT2 pustilo tu tendenční sračku zaprodance Klusáka a sem tam napíšou pár hejtů, ale už zítra se vesele jede dál, preference ANO dál porostou, vepříci Stropnický, Kleslová, Komárek a spol. si budou dál vesele chrochtat ve svých korýtkách, a Andrej si nás jednou koupí všechny i s ČSFD, na to se spolehněte. ANO, bude líp. ()

Snorlax

Miluju Babišovy projevy, jeho motýle i ty co měli přijít a nepřišli. Nyní jsem okouzlena Babišem tanečníkem. Dokázat udělat během celé písničky Beatles jen dva pohyby, to už vyžaduje notnou dávku sebezapření. Babišův tanec je blíže pohybům paraplegika, než Baryšnikova, ale jeho okolí stejně radostně hýká blahem a dává svému kultu znát, že tančí božsky. O slovenském Caponem zabydlivším se v české politice se mnoho nového nedozvíme, ale naprosto dokonale se můžeme přesvědčit o jeho totální sebestřednosti. ()

Kothy

Tak tohle je síla. Je mi vážně na blití, že má tenhle člověk u nás takovou moc a podporu a ještě by jí chtěl víc. Ti lidi jsou asi úplně blbí, vždyť je to do očí bijící ty jeho podrazy! A ani mu není blbé říkat, jak ho jeho koaliční partneři omezují a že kvůli nim nemůže nic prosadit. Ani neumí pořádně česky kokot. Jako fakt nechápu, že mu to lidi žerou. Hlavně že dostanou koblihu. Snad se lidi proberou, protože jinak to s námi půjde z kopce.. "A ten váš blbeček Mitranof bude vykládat, že jsem si udělal selfie s Hollandem." :D ()

Slarque

Mně by ani nevadilo, kdyby tenhle film šel trochu proti Babišovi, protože tady chvílemi vypadá skoro jako člověk. Ale je mi jasné, že to jen hraje. Ostatně je zvyklý se členy konkurenčních stran jednat ve stylu „Já mám víc zaměstnanců, než vy máte členů“. Je příjemné aspoň vidět, že ho někdo naštval. ()