Šumavský hájnik Straka dostane list, že jeho vnuk Vašek k nemu nepríde na prázdniny, pretože s rodičmi pôjde na dovolenku k moru. Je mu to ľúto, pretože na chlapca sa veľmi tešil. Netuší, že Vašek do Bulharska ísť nechce, a preto utiekol z domu a tajne sa vydal za ním do útulnej šumavskej chalupy. Kým Vašek spoznáva zmeny, ktoré nastali za posledný rok, Straka s kolegom Antošom plánujú odhaliť pytliaka, ktorý začal vyčíňať v ich revíri. Podozrievajú tak lovca zmijí Pernikára, ktorému nikto nepovie inak než Zmiják, ako aj dvoch veselých trampov, ale aj mladého vodiča, prezývaného Dlháň. Keď Straka objaví čerstvo nastražené oko, rozhodne sa na pytliaka číhať. Vaška, ktorý mu nesie na postriežku zásoby jedla, však prekvapí búrka. Ukryje sa v kŕmidle pre zver. Rovnaké miesto na ukrytie si však vyberie aj hľadaný pytliak... (TV JOJ)

Dvojirakri

Pokračování spíše komorního a jednoduchého úvodního příběhu je už trochu jiné, nevidíme tolik záběrů na šumavskou přírodu a její lesní obyvatele, zato se nám dej zahustil novými postavami (dodnes nevím jestli Vinklář a Sloup jsou jedna a ta samá, to samé fořt a polesný??). Děj je napínavější, a odpadá seznamování se s rodinnou situací. Stejně kvalitní podívaná pro mladší i starší jako první díl trilogie. ()

petrce

Druhý díl krásné poetické trilogie z Šumavy, kterou by si lidé, kteří mají OPRAVDU rádi přírodu neměli nechat ujít. Nádherné záběry přírody a krajiny, poetika letících motýlů na rozkvetlé louce, záběry srnek, divkočáků...v tomto díle okořeněné napínavým příběhem s pytlákem... ()

bratr_jezek

Druhé pokračování příhod městského chlapce v kontrastu s poklidnou přírodou kolem hájovny jeho dědečka. Skvěle hrající Tomáš Holý tu navíc musí řešit záhadu až takřka detektivní, kdo je pytlákem v dědečkově revíru? ()

k.rakonos

Tohle asi nepotřebuje komentář. Krásná, pohodová rodinná trilogie, jen více takových filmů. Škoda ne zcela využitého potenciálu Tomáše Holého, který odešel příliš brzy. ()

horskejvlk

Výchovný film pro děti vychoval generaci ekologických fandů ( pokrytecký Bursík, Jaq nebo jak se ta blbka co nevěděla co je biopalivo jmenovala). Byť se Véna choval k spolužákům nekamarádsky viz neosobní volání příjmením “Kalista” na spolužáka ze školy. Maminka chlapce, přitom osloví malého Straku křestním jménem pěkně “Vašku”. Toliko výchovný vliv na generaci husákových dětí kteří se po té zásadně ve třídách vzájemně oslovovali příjmením a nikoliv jménem. Film má nádhernou hudby pana Sluky, vcelku snaživou kamerou a dobrým scénářem, postava nerudného dědka hajného byla napsána zcela nevhodně, Straka starej morous z mentalitou “šedého moru” kterej prudí i trampy a čmuchá jim ve stanu ve stylu Sherifa z westernu. Kdo ovšem zahrál na výbornou, tak Kemr “svého psychopatického” Zmijáka, toho jsem se vždy bál a Karel Augusta pijana-pytláka. Škoda neúčasti charismatického pana Vinkláře a nahrazen Václavem Sloupem, mi připadalo vždy jako slabší náhražka ()

topol999

Tentokrát mnohem více napínavý a komediálně laděný díl ze šumavských lesů s hajným a Vénou. Napětí vytváří neznámý pytlák, který řádí ve Strakově revíru, smích obstarávají 2 čundráci Pavel Zedníček a Karel Heřmánek. Bohužel, nové postavy mě moc nenadchly. Místo skvělého Vinkláře tu je jiný lesák Čahoun, který mně přišel příliš unylý a nudný. Pilous taky nic moc... Jediný, kdo se vydařil, byl (již tradičně) pan Kemr jako Perníkář/Zmiják. "My máme pilulky, který když sníte, tak nezmoknete!!" =D ()